VOLK 18 71. No. 18. MIDDELBAAR ONDERWIJS. GEÏSOLEERD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. TWEEDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. JAARGANG. ^fgüirdïrl. HfltltttWSS Diensta^nvragerwTd^rg^pl^tstl 10 Cents. ft 1 Oprit Advertentiën tegen 5 Cents per regel. 1 Groote Jjetters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Ailvertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend, dat de Commissie van examen volgens art: 56 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, belast met het afnemen van einde-examen voor de Burger-Avondschool te Goes, daartoe eene openbare zitting zal houden in het gebouw der school op Donderdag den 11 Mei 1871, des voonniddags van 9 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 4 ure; terwijl de uitslag van het examen terzelf der plaatse mede in het openbaar later zal worden be kend gemaakt. Zij noodigen alle belangstellenden tot bijwoning van dit examen uit. Goes den 4™ Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. B L A A U B E E N. De Secretaris, HARTMAN. Zoolang er geen sommen ingevuld zijn is een wisseleen wisseleen bankbiljeteen bankbil jet. Het zijn stukken papier van gelijke waarde. Maar staat de waarde er op uitgedrukt; is de geldsom ingevulddan is er een groot verschil tussehen die verschillende papiertjes. Terwijl het eene voor menigeen een kapitaaltje vertegenwoor digt, is het andere zelfs voor den armsten man, nog maar een klein sommetje. De menschen zijn als de oningevulde bankbil jetten, als de wissels in blanco, ze zijn allen even veel waard; evenveel n. 1. zoolang ze nog niets doen, dan eten, drinken en slapen. Maar zoodra zij de wereld intredenzoodra zij moeten of zul len beginnen aan de maatschappij of aan enkele harer leden diensten te bewijzenzoodra begint de tijd van stempeling. Menschen van geringe of van buitengewoon groote waarde stempelt de maatschappij. Menig een die in zijn eigen oogen nog al wat waard iswordt door de maatschappijdoor zijne mede burgers met den stempel non valeur (van onwaarde) gemerkt en is inderdaad niet gangbaar. Menig groot manzich wel zijner waarde bewustmaar te groot om zijneigen verdienste breed uittemeten ontvangt van zijne dankbare tijdgenooten den stem pel onschatbaar, onwaardeerbaar. Maar de groote menigte gij en ik allen die een werkkring hebbeneene taakdie afgewerkt moet wordeneen rol op 's levens tooneel te spe len; een deel van den arbeid, die volbracht moet worden; kortom wij allen die ons dagelijksch werk hebben en nauwlijks buiten den kring onzer naaste omgeving bekend zijnwij worden niet of hoogst zelden door de maatschappij gestempeld, ter aanduiding onzer juiste waarde. We dienen te beginnen met ons zeiven te stempelen. Niet te hoogwant dan zou men ons uitlachenmaar ook niet te laagwant als wij onszelven niets waard rekenen, wie zal ons hoog schatten. Zich te hoog rekenen is dwaze pedanterie en kinderachtige hoog moed. Maar zich te laag schatten Er zijn er, die zeggen, dat ze zich zeiven ge ring schatten. Ze noemen zich nederigeneen- voudigenonwaardigennietswaardigen en derge- lijken. Dat zijn de ware trotscliaardsde mannen zwel lende van hoogmoed en dwazen eigenwaan. Geef zoo iemand eens gelijk als hij zich een nietswaar dige noemt en zeg: „Ja, dat moogt gij wel zeg-

Volksblad | 1871 | | pagina 1