7 Zij verstaan door fatsoendat men zich gedra- ge en leve, zooals de denkende, wel opgevoede mensch in eiken stand zich gedragen en leven moet. En dat is nietdat hij beleefd zijorden telijk spreke, goed gekleed zij en al dergelijke dingen meer, maar dat hij de krachten die hij be zit, behoorlijk ontwikkele; in zijn werk trachte bekwaam te worden en met ijver daarin bezig zij door verstand, vlijt en nauwgezetheid zoeke uitte- muntendat hij van zijne ontwikkeling ook in den omgang met anderenin de inrichting van zijn openbaar en huiselijk leven doe blijkendat hij niemand verachte om het kleeddat door den ar beid uit de plooien raakte en bezoedeld werd; dat hij de voordeelen van den arbeid niet voor zich alleen begeeremaar ook aan degenendie met of voor hem arbeidengunnein korte woorden waarlijk fatsoenlijke menschen verstaan door dien naam ieder die zich den naam van mensch waar dig toont. Was het dan zoo onredelijk als die smidsgezel eischte om met zijne medearbeiders onder de fat soenlijken gerekend te worden Zegt nietdat er velen zijn die zichzelven dien naam onwaardig maken. De zulken zijn er in el- ken stand maar men is onbillijk genoeg om het kwaad in enkele standen te verschoonen, bij an deren breed uittemeten. Portuin en toeval, zoo sprak de Rotterdamsche smidsgezel, hebben ons tot werkvolk gemaakt, maar daarom is ons hart niet minder. En waar het hart op de regte plaats zit, zou daar geen fatsoen zijn? Nederland. De gezamenlijke werklieden der brood- en meelfabriek te Rotterdam hebben openlijk hun hartelijken dank betuigd aan de directie dier fabriekdie voortdurend hun loon in betere verhouding tot de duurte der levensmiddelen ge bracht en daarbij den werktijd verminderd en beter geregeld heeft, terwijl de werklieden deze week wederom verrast werden, door eene verhooging van loon, zonder dat zij daarom gevraagd hebben. De algemeene arjjpidersvereeniging te Zutphen heeft plan om granen intekoopen, die te laten malen en daar van in eene bakkerijdie uitsluitend voor de vereeniging zal werken, brood te laten bakken, ten einde dit aan de leden te verkoopen. De prijs zal gelijk staan aan dien in gewone winkels, en de winst zal den koopers ten goede komen. Aan de leden wordt eene week krediet gegeven. De invoer van vee uit ons land naar Engeland is niet meer onderworpen aan de belemmerende bepalin gen der veeziekte wet. In eene vergadering van werkbazen te Rheden (Gel derland), is besloten het daggeld der werklieden met 10 ets. te vermeerderen. In het te verleden jaar door de "Werkmansvereeniging Arnhem uitgegeven, rapport over de loonen, wordt ook gesproken over de directe middelen, waardoor werklieden te gemoet kunnen komen aan de dagelijksche behoeften van hun gezin. Sparen, vooral in den zomer, van het hooger loon dat dan ontvangen wordt, is, gelijk in de vergaderingen van die Vereeniging meermalen betoogd is, een niet genoeg aan te prijzen middel voor menig een, ja voor allen, om in beteren toestand te geraken. Genoemde Werkmansvereeniging heeft nu eene afzou- derlijke afdeeling tot stand gebracht, onder den naam Winterzorg. Eene commissie van 3 buitengewone en 4 gewone leden is benoemd, om beurtelings in den zomer eiken Zondag van 12 1, en in den winter in de gewone week-vergaderingen der Vereenigingdes avonds van 8i zitting te houden, tot het in ontvangst nemen van spaarpenningen der leden. Deze zullen vruchtbaar worden gemaakt, en in de maand September zal door inleggers bepaald wordenwelke artikelen zij voor hun geld verlangen te ontvangenwelke of recht streeks zullen ontboden wordenof met behulp der Winkelvereeniging de Eendracht, of van eenig ander levefaneier. Uit het Buitenland. In Engeland is het voorstel gedaan om eene belas ting te heffen op de lucifers. Er zijn reeds onderschei dene vergaderingen onder het volk gehouden om daar tegen op te komen. In Denemarken is eene wet aanhangig, waarbij de werkelijke diensttijd der militiens tot drie maanden wordt teruggebracht. De gedelegeerden van den Gemeenteraad van Lyon hebben een manifest uitgevaardigd, waarbij zij aandrin gen op het einde van den burgeroorlog en verklaren dat de zaak van Parijs die van alle steden is. De zaken te Parijs zijn nog niet in orde en dage lijks hebben daar en in de omstreken grootere en klei nere gevechten plaats. Men verwacht wel, dat het le ger der regeering eindelijk meester zal blijven, maar de mannen, die te Parijs aan het hoofd staan geven niet gemakkelijk op. Intusschen wordt veel geld en tijd verspild, werkkrachten onbruikbaar gemaakt en aan alle nijverheid schade toegebracht. Het was te wenschen, dat men eindelijk een eerlijk vergelijk kon treffen, aan billijke wenschen voldoen en terugkeeren tot den arbeid waarin het leven en vermogen der maatschappij ligt. Landbouw en Nijverheid. Omtrent den landbouw schrijft men uit St. Maartens dijk (Zeeland) aan 't "Vaderland. Op alle akkers is de Zeeuwsche tarwe bevrozen. De weinige kiemen dezer plant, welke het uiterst gestrenge vriesweer van den afgeloopen winter nog gespaard had, werden daarna door de nachtvorst vernield.

Volksblad | 1871 | | pagina 2