VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 16. 1 8 7 1. 22 April. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Gff-.f.rtfWt lïnmmerc Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. ^JiRUUUErL Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post 0,80. COXlt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijhsche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Geabonneerden buiten Goeswelke bun abonnement over 1870a f 1.nog niet voldaan hebben, worden verzocht zulks te doen ten kantore van den onderge- teekendeof het bedrag franoo aan zijn adres te doen toekomen. SHS5" Zullende wanneer binnen 8 dagen hieraan niet is voldaanover het bedrag per Postwissel met de daarop komende onkosten b 10 cent, wor den beschikt. J. FRANSEN VAN DE PUTTE, Jr. OPMERKINGEN VAN EEN ZWERVER. Het is natuurlijkdat men aan zijn land en aan zijn huis gehecht ismaar ook in dit opzicht geldt dat de liefde soms het geluk in den weg staat. Buiten den kring waarin wij gewoon zijn ons te bewegenis doorgaans meer te leerendan in de omgeving waarin alles ons bekend is. Daarom zijn ze niet te beklagendiesoms tegen hun wil moeten zwerven en omdoolen. Keeren ze tot hun eersten kring terugzij brengen er nieuw leven en als ze daarbuiten blijvendan is het vaak een bewijs, dat ze zich gelukkiger gevoelen dan ze te huis zouden zijn. Waar de meeste inrichtingen zijn ten behoeve van het volk, worden de belangen van het volk, niet altijd het best begrepen. Waar men het meest van philantropievan algemeene menschenliefde spreekt, moet men ze dikwijls het minst zoeken. Het neerbuigen tot anderen is veeltijds niets an ders dan een middel om zichzelven te verheffen. De zucht om het volk te beschaven is bij velen niet veel meer dan eene pogingom van het volk het meeste voordeel te kunnen trekken. Het volk merkt dat meer op dan men wel denkten het is daardoordat zoovele schoonschijnende inrichtingen niet aan het doel beantwoorden. Er is niets doodender voor de opheffing van de minder bevoorregten en minder ontwikkelden dan het spreken van belangstelling in de geringere standen. Als men begint met u gering te achten en u daarom genadig een brok toewerpt, dan zijt gij het aan u zeiven verpligtom de gift aftewij - zen, die u onteeren zou als gij haar aannaamt. Het gevoel van eigenwaarde huist zoowel onder de kleeding van den armeals onder het fraaie en kostbare kleed van den rijke. De miskenning daar van staat aan de beste bedoelingen in den weg, indien men eene bedoeling prijzen kandie in ver keerd begrip haren oorsprong heeft. De grootste volksvrienden in naamzijn maar al te dikwijls zelve de heftigste bestrijders van het geen hunne vriendschap voor het volk moest zoeken. Hunne liefde schijnt geene grenzen te kennen maar ze zijn de eersten om terug te tredenals het er op aankomt om hunne theoriën ten einde toe in praktijk te brengen. De een vreest dat bet volk te wijs zal wordende ander dat het van zijne kennis geen regt gebruik maken zal; de een wil alles voor het volk als het maar op eerbiedigen afstand van hem blijften de ander meent de maatschappij een slech ten dienst te doenals hij de onderdrukten den weg wijst om zich te verheffen. Van daar dat in onzen tijd zooveel half werk gedaan wordt op dat gebied. Bij sommigen is het uit bekrompenheid, bij anderen omdat zij bang zijn, dat zij niet van de grootste helft meester zullen blijven. De vrees voor te groote belangstelling in het

Volksblad | 1871 | | pagina 1