tweedracht stoken oin //in troebel water te visschen." Zij zullen het volk later licht aanraden hendie stad en land regeeren te verjagenEn wat dan P Dan zullen zij regeeren. Geloof vrijdat zij met een ijzeren scepter regeeren zullen. Het is immers wel zonderling, dat de meeste van die gloeiende volksvrienden menschen zijndie een rare rol spelen in de werelddie zoowat scharrelen om aan den kost te komen en hun be lang zoeken te doen met de onwetenheid of licht- geloovigheid van het volk. Als het volk zich door hen laat regeerenzal het hen ook wel moeten onderhoudenmaar Als niet komt tot ietis't allemans verdriet Toen in 1848 te Amsterdam bet oproer werd voorbereid dat trouwens spoedig werd gedempt waren er briefjes gestrooid, waarin aan alle arbei ders bericht werd, dat er op den Dam werk was. Daar zou men n.l. bijeenkomen en daar zou het oproer beginnen. De welgezinden onder hen zeiden //Op den Dam werk en op de Nieuwmarkt betaling De Nieuwmarkt is de plaatswaar het schavot stond en waar dus ook alle lijf- (en mensch-) ont- eerende straffen werden voltrokken. En al is geese- len en brandmerken zoowel als de doodstraf uit de mode een veel zwaardere straf treft de los bandige volkshoopdie naar de eigenbelangzoekers en fortuinzoekers luistert, die zich volksvrienden noemen maar eerst volksverleiders zijn en daarna volksonderdrukkers worden. De geschiedenis levert er tallooze voorbeelden van. Eerst de zoogenaamde vrijheid d.i. losbandigheiddan wanorde en bur geroorlog en namelooze ellende en onder den druk van ongeschikte regeerders, leeft men in den staat van regeeringloosheid voort tot een ijzeren hand de teugels aan het bestuur grijpt eene hand die geeselt en zweeptdie geen eerbiedmaar siddering vordert en in bloed zijn wetten schrijft en zóu de orde herstelt. Zoo ging het telkens en telkens weer in Frankrijkzoo ging het in andere rijken zoo is het begin op dit oogenblik te Parijs mo gen wij er voor bewaard blijven. N e d e r 1 a n d. Wij weten thans met de meeste zekerheid, dat alle tusschen het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en ambachtsheeren van 's Heer Arendskerke bestaan heb bende bezwaren, met betrekking tot voor den spoorweg benoodigde gronden, in het Sloe en het Schengen, zijn vereffend, waardoor thans alle vrees voor vertraging der werkzaamheden voor de afdamming van het Sloe kan verdwijnen. Er bieden zich zoo weinig Nederlanders aan voor den kolonialen militairen dienst, dat de Regeering waarschijn lijk eerstdaags de werving voor vreemdelingen zal open stellen. De gemeenteraad van Veere heeft met algemeene stemmen besloten tot geheele afschaffing van de kermis. Volgens eene circulaire van den Commissaris des Ro llings in Zeeland van 28 Maart laatstl. (Provinciaal blad no. 54) bestond de bevolking dezer provincie op 31 December van het afgeloopen jaar uit 89858 mannen en 91613 vrouwen, te zamen 181,471 personen. Uit het dezer dagen verschenen adresboek voor den boekhandel blijkt, dat in Nederland zijn 1094 boek handelaren, 331 boekdrukkerijen, 92 steendrukkerijen, 0 koper- en staal-plaatdrukkerijen4 lettergieterijen, 50 muziekhandelaren, 45 kunsthandelaren, 74 boekbinde rijen en 58 fabrikanten en grossiers inv papieren. De Volksgaarkeuken der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de Spuistraat bij den Nieuwendijk, L no. 647 te Amsterdamheeft gedurende de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar verkocht: 32,922 porties gekookten spijs, a 10 ct. per portie. Uit het Buitenland. De rust is te Parijs nog niet teruggekeerd en aan houdend wordt tusschen de troepen der regeering en des volks gestreden. Reeds zijn vele dooden gevallen en het einde is nog moeilijk te voorzien. In Brussel worden nog steeds zittingen gehouden van het vredescongres der groote mogendheden. Het baat echter niet veel dat men in Belgie over den vrede in Frankrijk praat, als de regeeriug van dat land geen kans ziet om den strijd daar binnen te doen ophouden. Het verkeer met Duitschland, langs den spoorweg- lijn Luik Maastricht is eerst thans geheel hersteld. Zoolang doen zich de treurige gevolgen van den oorlog gevoelen. Niet alleen Europa wordt sedert maanden door de kinderziekte bezocht, zij heerscht ook in China en Japan, onder inboorlingen en vreemdelingen. Te Tokohama zijn in de laatste zes maanden 3000 personen aan de pokken overleden. -Ook in Nagasakci, Hiogo en Hong kong heeft de epidemie eene bedenkelijke hoogte bereikt. Men meent optemerken, dat ditmaal de koepokinenting maar zelden den gewenschten waarborg schenkt. Landbouw en Nijverheid. In Beneden-Californië wordt sedert eenigen tijd eene mossoort verzameldgenaamd „Orchilla." Bedoeld mos heeft men eerst sedert korten tijd aldaar in groote hoe veelheden ontdekt en aangewend tot het kleuren van wollen- en zijdenstoffen. Het levert een zeer heldere violetkleur op en wordt met 300 dollars per ton be taald. In het afgeloopen jaar werd voor 14,900 dollars Orchilla-mos en voor 4700 dollars Orchilla-tinctuur uit-

Volksblad | 1871 | | pagina 2