VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOll VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 14. 18 71. g April. WERKSTAKINGEN. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. q» jfann(t.„r oyv Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar/'0,50. )-01IU lil. J lu IIIlUCi.i Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post 0,80. a 1 Qg«+ Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Geabonneerden buiten Goeswelke bun abonnement over 1870nog niet voldaan hebbenworden verzocht zulks te doen ten kantore van den ondergeteekendeof het bedrag franco aan zijn adres te doen toekomen. 3. FRANSEN VAN DE PUTTE, Jr. We hooren tegenwoordig telkenshoe nu eens de bakkersknechtsdan weer de kleermakersknechts, dan weer anderen hier en daar ineens allen tege lijk ophouden te werken en meer loon vorderen. Het is geen wonder, dat zij bij het voortdurend stijgen Ver prijzen van bijna alle artikelen ook meer noodig hebben om te leven. Het is ook geen won der dat zij op vermeerdering van loon aandringen maar daartoe behoeven ze niet een soort van opstand te beginnen en den geregelden gang van zaken belemmeren. //Men vangt meer vliegen met stroop dan met azijnzegt het spreekwoorden ik houd het er nog altijd voor, dat de patroons zonder werksta king loonverhooging zouden gevenals er met ver stand door eenige knechts uit aller naam op werd aangedrongen. Maar dan dient er toch ééne zaak ontwijfelbaar vast te staann.l. Dat de werklieden volkomen bekwaam zijn voor hun vakdat zij het in den grondmaar niet zooals maar al te vaak gebeurt ten halve of in 't. geheel niet verstaandat zij vlijtig en ijverig in hun werk zijn en niet dagdieven. Heeft een luie knecht of een onbekwame knecht het recht te vorderendat ik hem zooveel betaal als hij noodig heeft om te leventerwijl hij het werkdat ik van hem vraagniet kan of niet wil doen Daarbij hebben alle werklieden en alle knechts wel eens goed nagedacht over de verhouding, die er moet bestaan tusschen patroon en bediende? De arbeider is niet verplicht voor minder te werken dan hij goedvindt. -Dat is waar Maar is het niet evenzeer waar, dat de patroon niet verplicht is voor half werk heel loon te be talen Patroon en arbeider zijnals het goed gaatge heel afhankelijk van elkander. Ze zijn beiden ver plicht elkanders belangen met alle macht in de hand te werken. De werkman moet zooveel en zoogoed werken als men het maar kan verlangen de patroon moet, zooveel in zijn vermogen is, de belangen van zijne ondergeschikten met hart en ziel voorstaan en behartigen. Wat men nuzoo eenvoudig redeneerendegedaan kan krijgen behoeft niet met geweld verkregen te worden. Bovendien de werkman kan op eene andere plaats werk, de patroon van eene andere plaats werklieden krijgen. Maar er zijn lieden, die meenen het volk een dienst te doen door hen te vertellendat de pa troons eigenlijk gezegd hunne natuurlijke vijanden zijn. Zij zullen dat arme, onderdrukte volk hel pen zoo heet het. Zij weten lioe dat alles komt zij weten hoe het verholpen kan worden. Knap pe lui Daarom raden zij hen aan allen tegelijk den ar beid te staken. Meer loon Desnoods bij de rijken aangeklopt en eenvoudig gelijk opgedeeld, rijk en arm. Daar zullen die knappe luidie edele zielen, het volk wel toe helpen. En zijn dat nu waarlijk de vrienden des volks? Geloof het niet. Geloof veeleer, dat zij oproer

Volksblad | 1871 | | pagina 1