de waarschuwing om toch in geen geval iets te eten of te drinken, dat met een petroleumvat in aanraking was geweest, al was het ook nog zoo schoonalsof het min ste deeltje petroleum in staat was iemand te vergiftigen. Die waarschuwing is gretig door dagbladen en tijdschrif ten overgenomenzonder dat iemand de moeite genomen had de zaak te onderzoeken. Hierdoor zou men al spoedig beginnen te gelooven, dat een zoo gevaarlijke stof, waarvan enkele, in het hout achtergebleven deel tjes iemand kunnen doen sterven, een zwaar vergif was en dus ongeschikt om in den huisselijken kring ge bruikt te worden. We kunnen onze lezers echter op dit punt volkomen gerust stellen en de verzekering geven* dat men gerust alles kan etenwat in een be hoorlijk gezuiverd petroleumvat bewaard is. Wat meer zegt men kan een behoorlijke hoeveelheid petroleum inslikken zonder dat men er eenig nadeel van ondervondt. Schrijver dezes heeft bij herhaling gelegenheid gehad te ziendat werklieden bij het laten leegloopen van vaten petroleumden hevel uitzogen om het vat aan liet loopen te krijgen, dat ze daarbij den mond vol pe troleum kregen en een gedeelte moesten inslikkenmaar nooit heeft hij er eenige nadeelige gevolgen van gezien. Er zijn werklieden, die hun winterprovisie in petroleum- vaatjes inmaken zonder dat zij er eenige schade van lijden. Zindelijkheid en goed schoonmaken moest daar, even als overal dringend aangeraden worden, maar men vreeze de petroleum niet als zwaar vergif. Een leelijke smaak is geen bewijs van vergiftige bestanddeelen en als men bij ongeluk iets gegeten of gedronken had dat met petroleum besmet is, behoeft men zich daarom nog volstrekt niet ongerust te maken. Allerlei. De Daily News verneemt op goed gezag dat de ge welven onder het Parlementsgebouw vóór de opening der zitting, zooals sedert 1605 gebruikelijk is, behoor lijk werden onderzocht. H. M. lijfwacht, in hun antiek costuum gekleed, allen voorzien van een lantaarn en aangevoerd door kapitein Morley, doorsnuffelde de duffe keldersom te zien of hier of daar ook een tweede editie van Guy Eawkens zou zitten, met de lont in de hand gereed om het Engelsche Parlement in de lucht te doen vliegen. Het blad steekt niet weinig den draak met die angstvalliglieid. Guy Eawkens n. 1. had in 1605 een complot ge smeed om, tot herstel der R. G. leer en de terugkeer tot vroegere toestanden, het Parlement in de lucht te laten vliegen. Daartoe hadden zij de kelders onder de vergaderzaal gehuurd en die met vaatjes buskruid en brandbare stoffen opgevuld. Juist bij tijds werden zij ontdekt en vreeselijk gestraft. Jaarlijks viert inen te Londen den dag der ontdekking als Guy eawkens-dag bij welke gelegenheid een strooien pop die Guy Eaw- kes voorstelt, door het volk door de straten wordt ge sleurd en eindelijk verbrand. Dat men aan zulke ge woonten vasthoudt ook wanneer ze alle waarde verloren hebben, zal ieder verstandig mensch dwaas vinden en toch begaan wij allen eiken dag gelijke dwaasheden waarop wij goed zullen doen te letten, ten einde ze te vermijden. Aanmoediging tot Spaarzaamheid. Men is voo. jaren in Schotland op de gedachte gekomen om 1 banks of Spaarbanken van een stuiver opterichten, uk de bedoeling om vrij-gezellen en handwerkslieden, die veeltijds gevaar loopen hun zakgeld op eene of andere wijze te verkwikten, tot zuinigheid en spaarzaamheid over te halen. Deze banken ontvangen iedere som- van een stuiver af tot een pond sterling toe in bewa ring. Als de spaarder, stuiver bij stuiver, tot een pond sterling bijeen gebracht heeft, gaat dit geld in de eigenlijk gezegde spaarbank over, waar het intérest oplevert. De Stuiverbanken zijn dikwijls aan sommige scholen verbonden. Zij dagteekenen slechts van 1863, en nogtans vindt men er reeds in Groot-Brittannië en Ierland 880, met eene zelfs, die anderhalf millioen fr., in kas heeft. Het graafschap York alleen telt 224 bij banken en 31267 Spaarinleggers. Verdient eene inrich ting van dien aard niet alom te worden gekend en aan gemoedigd, waar men zich bezig houdt met de ophef fing van den werkenden stand? De Aartsbisschop van Canterbury heeft met veel regt gezegd: „Het geheim om de armoede op te heffen is gelegen in het pogingen aanwenden om den armen gelegenheid te geven hun lot te verbeteren." "Welnu, het is hetzelfde wat er plaats heeft, als men een beroep op de spaarzaamheid doet. Daarom een spaarpot aangelegd en groot en klein geld er ingestopt, zoodra men het niet noodig heeft. Elk groot stuk dat men wisselen kan naar de Spaar bank. Dat is eene loterij waarin men altijd wint. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 25 Maart 1 April 1871. Ondertrouwd: Den 31, Govert Westdorp, £5 j., jra., met Neeltje Vermaas, 22 j., jd. Geerard Verheule, 33 j., wedn. van Pieternella Nonnekens, met Willemina Maria de Blinde, 28 j., jd. Gehuwd Den 30, Marinns Reijnhout33 j., wedn. van Adriana Boone en Kornelia Beenhakker43 j., jd. Geboren; Den 27, Ary Marinus, z. v. Frederik Vel en Margie Maria Janse. Den 30, Adriana, d. v. David Bothijl en Neeltje Beije. Overleden: Dtn 30, Joannes Franken, 60 j., gehuwd met Cor nelia Maar ten se Graant).e richten. Goes 28 Maart 1S71. De Markt verkeerde heden in eene zeer flauwe stem ming, tengevolge van de verlaging te Rotterdam, die op meest alle artikelen van invloed was, zoodat de prij zen over het algemeen beneden vorige weeks noteering liepen en de omzet onbeduidend bleef. Men besteedde als volgt: Nieuwe Tarwe (1870) f 11,25 f 11,75. Nieuwe Rogge (1870) f S,25 f8,50. Nieuwe Winter Gerst f6,90 f7,10. Zomer Dito f 6,60 f6,90. Haver (1S70) f4,25 f5,25. Nieuwe Groene Erwten f 9,40 f 10,00. Bruiuehoonen f 00,00 f00,00. Wittebooneu f 00,00 f 00,00. Paardehoonen f S,25 fS,50. ADVERTENTIEN. TTT TT A AD beste fl!ne Witkalk bij .J. vax IJL AUUr 'AEKDÈ, Goes.

Volksblad | 1871 | | pagina 3