a 'jok den volgenden winter geene moeite zal ont- i^ om nuttige en aangename avonden aan de Goessche arbeiders te bereiden. Axel25 Maart. Door liet departement der Maatschap* pij Tot Nut van 't Algemeen zal op 1 April aanstaande al hier eene spaarbank worden geopend, waaraan ook bui tenlieden, in de omstreken der gemeente woonachtig, zullen kunnen deelnemen. Eiken Zaterdag avond zul len commissarissen ten dienste van de deelnemers een uur zitting houden. Den 27 11., werd te Utrecht eeue afdeeling der „In ternationale" gevestigd. Op de vergadering bij die ge legenheid gehouden is het zeer warm toegegaan en waren behalve de arbeiders ook een bankier en een ad- vokaat aanwezig, die pogingen aanwendden om de arbei ders van het lidmaatschap der Internationale aftehouden. Het bestuur der Ned. afdeeling verklaarde, dat de „Internationale" geen oproer wilde en dat het dan ook onwaarheid was, dat het oproer te Parijs van de Inter nationale uitging. Wel erkende het, dat „de Internati onale" de republiek wenschtehetgeen velen weerhield tot aansluiting aan de opterichten afdeeling. De bankier Kol zal met de arbeiders, die niet met de Internationale willen medewerken, eene nationale ver- eeniging met confessionele strekking oprichten tot verbe* tering van den toestand der arbeiders. Uit het Buitenland. De oproerlingen zijn in Parijs meester. Er heerscht overigens de grootste kalmte. Het door Frankrijk wettig gekozen bestuur (de nati onale vergadering met Thiers aan het hoofd) schijnt besloten Parijs aantevallen en de vorige orde van zaken te herstellen. In het overige Frankrijk heerscht rust. Zij die gaarne een koning of keizer op den troon zien, zullen wel van deze gelegenheid profiteren, om op grond, dat zulks de rust zou bevorderen, weer een gekroond hoofd op de Franschen troon te brengen. Of dan een uitgebreide burgeroorlog achterwege zal kunnen blijven, valt te betwijfelen. Landbouw en Nijverheid. Bewaren van eieren. Om den vloeibaren inhoud van eieren te beschutten tegen invloeden van de lucht en vooral tegen verdampen, beproeft men herhaaldelijk de poriën der eierschalen op verschillende wijzen te sluiten. Men dompelt de eieren in warm gomwater en bestrooit ze daarna met gebrand gips. De gipskorst, die zich na het drogen vormt, beschut het ei niet alleen voor de reeds genoemde schadelijke invloedenmaar maakt het ook moeielijker breekbaar en dus beter voor ver zending geschikt. Een zeer bekend middel is het leg gen van eieren in kalkwater; deze handelwijze, welke overigens zeer goed is, heeft het gebrek, dat dikwerf de kalk door de schaal in het ei dringt en daaraan dan een grondigen smaak geeft. Ook het leggen in eene slappe zoutoplossing (één deel keukenzout op tien deelen water) doet goede diensten. Verder heeft men aanbevolende eieren met de spitse zijde naar be neden, te leggen in fijn gezifte asch, zemelen, zaagsel, enz., maar of al deze middelen voldoenis in elk geval on zeker. Bedekken met vernis beschermt het ei zonder twijfel maar de inhoud krij'gt er een harsachtigen smaak door. Reaumur heeft aangeraden, om de eierschalen met vet te bestrijken, en nu onlangs heeft Violette andermaal op dat middel de aandacht gevestigd, met de bijvoe ging, dat het hem goed voldaan had. Den l Augustus werden door hem tien eieren met lijnolie en tien an dere met papaverolie met den vinger dun bestreken twee andere eieren daarentegen werden in den gewonen toestand gelaten. De twee en twintig eieren te zaaien bleven op eene dunne laag zand naast elkaar liggen, zonder elkander aanteraken. Na drie en zes maanden werden zij weder gewogen, en na verloop van die zes maanden geopend. De beide niet bestreken eijeren had den na drie maanden 11|? na zes maanden 18 procent van haar gewicht verlorenwaren bij het openen half ledig en hadden den reuk van vuile eijeren. Daaren tegen bedroeg het verlies bij de met olie besmeerde eieren na drie maanden slechts 2,91 procent en na zes maanden 4,51 procent. Nog niet lang geleden heeft Stanislaus Martin medegedeeld, dat het bedekken der eieren met een laagje colodium een goed resultaat op levert. Boven het oliën heeft het gebruik van collodium dit voordeel, dat het collodium-laagje oogenblikkelijk droogt, en dat de schaal van het ei helder wit blijft. Men kan het collodium er met een penceel opbrengen maar beter is het, om de eieren in een aarden pot te leggen en er dan eene collodium-oplossing over te gieten, terwijl men dan de vloeistof, die er weer afloopt, door eene opening in den bodem van. het vat dadelijk weder kan opvangen en verzamelen. De kamer van koophandel te Rijssen heeft zich bij adres tot Z. M. den Koning gewend met het verzoek te bepalen, dat geene stoomtoestellen mogen worden be stuurd dan door personen, van wie gebleken is, dat zij daartoe de vereischte bekwaamheid bezitten; men hoopt daarmede de veelvuldig voorkomende ongelukken in stoom fabrieken op spoorwegen en stoombooten te voorkomen Wij achten dezen maatregel hoogst nuttig en hoopen dat de bevoegde autoriteit het verzoek der Rijssensche kamer van koophandel zal inwilligen. Het is een maat regel, die van het hoogste belang is voor de veiligheid van duizenden, terwijl het maar al te vaak gebeurt, dat het leven van velen wordt toevertrouwd aan personen die hoegenaamd geen kennis hebben van de machine die zij moeten regeeren. De staat had tot dusverre al leen maatregelen van voorzorg genomen voor de deugd zaamheid der machine zelve. Iets voor de Gezondheid. Petroleumvaten. In een paar Duitsche couranten is eens melding gemaakt, van plotselinge sterfgevallen die naar men voorgaf plaats hadden gehad door dat de lijders eten of drinken hadden gebruikt, dat in petroleumvaten bewaard was. Zelfs voegde men er bij dat de vaten toch zorgvuldig en nauwlettend schoonge maakt waren geworden. Daarop volgde dan natuurlijk

Volksblad | 1871 | | pagina 2