VOLKSBLAD. VEKEENIGINQ VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 12. 1 8 7 1. 25 Maart. DIE LEELIJKE MACHINES. II. TWEEDE JAARQANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. SilïnmmflfK Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar.0,50. c*^ U11 li i ilXlu III 111 t ni Dienstaanvragen worden geplaatst ik 10 Cents. Franco per post 0,80. J fj©nt Advertentién tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentién moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Maar, wat wij voorloopig aannamen als waarheid, dat *de machines den arbeid verminderen, is volkomen onwaar. Tijdelijk moge aan den een of anderen arbeider door de uitvinding van een machine de arbeid ontnomen wor den op den duur erlangen er duizenden meerder arbeid door. Br is een tijd geweestdat men geen ander kleeding- stuk kende dan de huid van een dier. Later bewerkte men de wol van die huid en maakte er kleedingstukken uit; nog later wist men uit planten (vlas, katoenboom) kleedingstoffen te maken. v Nog zooveel eeuwen niet geleden voorzag de huisse- lijke arbeid van spinnen en weven in de kleeding van liet huisgezin. Men vond spin- en weefmachines uit, die een "bepaalden handwerkstand van spinners en wevers in het leven riepenwat waren die lieden woedendtoen de stoom werd uitgevonden en de verbeterde spin- en weefmachines, die door den stoom in beweging werden gezet, hun arbeid overbodig maakten. Wat was echter het gevolg van die laatste uitvindingen: dat linnen en katoen zeer goedkoop werden; en dat mensclien, die er vroeger nooit overgedacht haddennu ook linnen en ka toenen kleederen gingen dragen. Wie zou gelooven dat er een tijd geweest is, dat het dragen van een hemd zoo'n weelde wasdat men een straf bepaalde tegen hen die zoo verkwistend warenhemden te dragen. Toch is het zoo. Door de goedkoopte en het daardoor vermeerderd ver bruik van die goederen werden steeds meerder fabrieken in het leven geroepen en bij gevolg ook meer arbeiders aan het werk gezet. Doch niet alleen waren er in die fabrieken meer ar beiders noodig; ook de fabrieken die de spin- en weef machines leverden gaven werklieden arbeidterwijl ook ■de steenkolenmijnendie nu ook steenkolen moesten leve- veren aan de nieuw ontstane fabrieken een grooter getal mijnwerkers den kost gaven; om niet te spreken van de duizenden en duizenden handen, die werk vonden in den handel en het vervoer van de voortgebrachte artikelen de machines, de steenkolen. Elk nieuw uitgevonden machine, het moge dus op een bepaalde plaats enkelen het werk ontnemen, in het al gemeen vermeerdert het den arbeid. Bovendien, waar door de uitvinding van machines, de voortbrengselen goedkooper worden, zullen de verbrui kers ook minder voor die goederen hebben uittegeven. Dat overschot gebruiken zij nu weer voor iets anders en daardoor bevoordeelen zij weer een anderen tak van menschelijke nijverheid, die daardoor weer meerder ar beiders noodig heeft. Een voorbeeld zal dat duidelijk maken. Stel dat door de uitvinding van een of andere ma chine de stoelen goedkooper worden, omdat het maken van een stoel nu minder arbeidsloon kost. Nu zal ik voor een stoel, die anders drie gulden kostte, slechts twee uitgeven. Een gulden houd ik dus over; die eene gul den gooi ik niet weg; daarvoor koop ik nu iets anders b. v. een horologieketting, dien ik anders niet had kun nen koopen. Aangezien nu ik niet alléén door het goed kooper worden der stoelen een gulden profiteer maar alle andere menschen, die stoelen noodig hebben, zoo schieten er vele duizenden guldens over, die nu voor iets anders besteed wordenwaardoor het bedrijf van het maken van horlogiekettingen of van andere takken van nijverheid, waarin die gelden besteed worden, meerdere arbeiders noodig zal hebben. Zegenen wij dus de nieuwe machines, als uitvindingen van den menschelijken geest, die steeds meerdere en nieuwere takken van bedrijf voor den werkman openen. „Maar toch, heb ik door de uitvinding van die of die machine, mijn werk verloren," zegt wellicht A. of B. Het spijt mij voor u vriend en ik kan u geen bete-

Volksblad | 1871 | | pagina 1