ADVERTEN TIEN. tigd werd en bleek het dun, dat aan eene verbetering van den treurigen toestand niet te denken valt, dan zou bet tocb dit resultaat hebben, dat ieder, die er niet op gesteld is, om tegen wil en dank een mestvaalt- bewoner te worden, zijne maatregelen kon gaan nemen om het onverbiddelijk naderend gevaar te ontkomen. Mocht u mij omtrent de al of niet mogelijkheid van verbetering eenige inlichtingen kunnen verschaffen dan zoudt u zeer verplichten. Uwen Dwn. Dienaar, P. II. De redactie wil de haar door P. li. gedane vraag niet onbeantwoord latenmaar begint al dadelijk met de verklaring, dat zij in het vraagstuk der ftecale stof fen evenzeer een leek is, als P. IJ. dat zegt te zijn. Gaarne echter erkent zij met den schrijver van het ingezonden stukje volkomen eenstemmig te zijn in de meening dat, zóó er aan den tegenwoordige!! hoogst ongezonden en onaangenamen toestand onzer vesten iels ter verbetering te doen is, het dan onverantwoordelijk zou zijn om er niet hoe eer hoe beter een krachtige hand aan te slaan. Aangenaam is het haar daarom, om er P. B. op te kunneu wijzen hoe, aan zijn billijke wensch om zekerheid op dit punt te verkrijgen, hoogst waarschijnlijk binnen kort zal voldaan worden. Als P. H. toch de Raadsverslagen had gelezen zou hij weten, dat in liet voorjaar van 1870 of mogelijk nog vroeger dit punt in de Gemeenteraad ter sprake is gekomen hoe dien tengevolge een commissie, bestaande uit de heeren O. Verhagen (na diens overlijden vervangen door mr. Pompe) van Renterghem en Callenfels is benoemd om de zaak der fsecale stoffen binnen deze Gemeente grondig te onderzoeken en. daaromtrent rapport uit te brengen. Redelijker wijze kan men dus eerlang dat rap port te gemoet zien, en daar het ons bekend is, dat de com missie zich bij haar onderzoek heeft doen voorlichten, door den directeur der inrichting voor fsecale stoffen te Gro ningen kan P. H. gerust zijndat zeker in den meest uitgebreidden zin aan zijn verlangen naar zekerheid om trent de al of niet mogelijkheid van verbetering, zal vol daan worden. Zonder daarom voor de juistheid er van te kunnen instaan, willen wij P. H. alleen nog me- dedeelen, dat wij reeds bij het bezoek van gemel- den directeur in het voorjaar van 1870 hebben hoo- ren bewerendat volgens zijne ineening eene afdoen de verbetering tot stand te brengen zou zijn, niet alleen zondergeldelijke opofferingenmaar zelfs met niet on aardig voordeel voor de gemeentekas. Moge dit laat ste misschien ook wel wat overdreven gunstig zijn voor gesteld to.ch zou de mogelijkheid van verbetering zonder onoverkomelijke finantieele bezwarenreeds een onwaardeerbare stap vooruit zijncn in dat geval twij felen wij dan ook niet, of het bestuur dezer Gemeente zal de eerste zijn om, door spoedige en afdoende maat regelen de, anders met volkomen ïegt te wachten, nood lottige gevolgen bij tijds nog te voorkomen en af te wenden. Wij raden den schrijver dus aan om nog een korte wijle geduld te hebbenvoor hij soms reeds toebereidselen mocht maken om onze vesten te ontloopen. een misbruik ten goede veranderd. Ik ken een fabriekant in Rotterdam die dagelijks tusschen de 30 en 4-0 arbeiders in het werk heeft, en die de gewoonte had elk der manschappen telken dage eenen borrel te geven die met gretigheid en zeer spoedig werd uitgedronken zondet nuttigheid te geven in tegendeel er waren man. die met dien eenen borrel niet te vreden, hun eigen geld gingen besteden ten koste van vrouw en kinderen en door die slechte gewoonte vaak van kwaad tot erger gingen. Dit werd eindelijk door den eigenaar der fabriek ingezien - en die heeft die onproductieve borrels alsnu verwisseld tegen een hon voor 5 ons rundvleesch; welke eiken Zaterdag aan iederen arbeider wordt uitgereikt. Ik geloof dat thans het huishouden beter is gebaat, en dat dit goede voorbeeld navolging verdient; raogt op die wijze met vele oude slechte gewoonten worden ge broken en overal, ook onder ons, betere in de plaats treden het zou goed zijn voor den werkman en tot eer strekken van den werkgever. Zouden onze landbouwers dit ook niet beseffen bij het-zaaddorschzeil Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 10 17 Maart 1871. OndertrouwdDen 16, Didericus Petrus Broekman, 38 j., jm., met Johanna Agneta Isabelle Soetbrood Ficcardt, 27 j., jd. Den 17, Marinus Reijnhout, 33 j., wedn., van Adriana Boone, met Kor- nelia Beenhakker, 43 j., jd. Gehuwd Den 16, Karei Zuijdweg32 j., jm., met Johanna de Jonge, 31 j-, jd. Ponlus Strijdt, 26 j., jm., met Johanna Oli vier, 22 j., jd. Simon Duvekot, 31 j., jm., met Elizabeth. Zuijd- wegt, 21 j., jd. Geboren: Den 11, Pieternella, d. v. Johannes Spruit en Catha- rina Korstanje. Den 12, Maria, d. v. Jacob van Riet en Adri ana Catharina Helena Polfliet. Den 13, Anthonie, z. v. Antho- nie Ivooman en Pieternella Molhoek. Den 14 Cornelia Helena d. v. Machiel Mol en Anna Elisabeth Sanderse. Stoffel Maria z. v. Pieter Bruel en Willemina Vermerris. Pieternella Maria, d. v. Marinus van Zweeden eu Cornelia de Jonge. Den 17, Pieter nella Jacoba, d. v. Frederik Boogaard en Kornelia Johanna ICopmels. Overleden: Den 12, Casper Liplfjn, 80 j., wedn. van Adriana Donk. Den 13, Gerard Marinus, oud S j., z. v. Johannes Na- gelkerke en Kristina Bliek. Levenloos Den 17eene dochter van Adriaan Blaas en Wille mina Bonze. Een zoon van Franciscus Vonk en Elisabeth Goedhart. Graanberichten. Goes 14 Maart TS71. Door de verlaging der hoofdmarkten waren ook alhier de prijzen van meest alle artikelen beneden die der vo rige week, vooral wat Tarwe betreft; de omzet was dien tengevolge niet groot, ofschoon de vraag nogal levendig was. De noteering is als volgt: Nieuwe Tarwe (1870) f 11,25 f 12,23. Nieuwe Rogge (1870) f 8,50 f8,90. Nieuwe Winter Gerst f6,00 f7,25. Zomer Dito f 6,75 17,00. Haver (1S70) f4,40 f5,00. Nieuwe Groene Erwten f 10,00 f 10,75. Bruineboonen f 12,50 f 13,00. Wittebooneu f 00,00 f 00,00. Paardeboonen f8,25 f8,60, Ondertrouwd: Mr. C. DE WITT HAMER, Jr. en P. S. DE WITT HAMER. Goes, 17 Maart 1871. Eenige en algemeeue kennisgeving. Ondertrouwd: D. P. BROEKMAN, IJker der maten en gewigten te Maastricht. en J. A. I. S. PICCARDT.

Volksblad | 1871 | | pagina 3