r^' -en - iaat die ontevredenheid u aandrijven öm alle eer lijke middelen aantegrijpen om uw lot te verbete ren. En als liet u dan ernst is met uwe ontevre denheid en met uw vasten wil om uw lot te verbeterendan zal het u ook wel gelukkendaar is geen twijfel aan. Dan zult gij ongetwijfeld wel dra, tot loon voor het inspannen van al uwe krachtenuw lot zien verbeteren en alle reden hebben om geheel en al tevredendat is inder daad schatrijk te zijn. NB. Jjaat ieder ontevredene zich eens op zijn geweten afvragen//Wat heb ik al gedaan om mijn lot te doen verbeteren?" Ik ben zeker dat velenja de meestenop die eenvoudige vraag geen antwoord weten." Nederland. Driewegen, 22 Febr. Wederom mochten wij ons hier eenen aangenamen avond bereid zien door de voordrach ten van de heeren: Reijers, te Gbmpt en van Braam beek. Eerstgenoemde sprak over de Zvrarte-zee-conferentie de tweede over de formatie der Steenkool en laatstge noemde droeg Tollens gevoelvol gedicht „de Pleeg- zusteivoor. Gemeenschappelijk gezang verhoogde ook thans de waarde dezer volks-bijeenkomst. 't Mag voorzeker een verblijdend verschijnsel heeten dat tegenwoordig op verscheidene plaatsen zanggezel schappen, rederijkers-kamers en leesgezelschappen worden opgericht. Daarom doet het ons genoegen te kunnen vermelden, dat ook te Wilhelminadorp,waar reeds een zanggezelschap en eene rederijkers-kamer bestaan, ook een leesgezel schap is opgericht, dat bereids eene vrij goede biblio theek heeft en een aantal lezers telt. De oprichters hebben gezorgd, dat ieder, die eenigs- zins lust heeft, kan lezen, daar ze de contributie op slechts 25 cents per jaar hebben gesteldwaarvoor ieder lezer elke week een boekwerk of boekdeel ter lezing kan bekomen. "Van daar ook, dat zelfs vele arbeiders zich als lezers hebben aangemeld, en dat nn in die gemeente, waar vroeger bijna niet of slechts door en kelen werd gelezen, menigeen zich op aangename en nuttige wijze de avonden kort. [Ingezonden) besteller om de verschillende orders uiteen te honden- Wat het eerste aangaat, zoo kunnen we niet anders dan dit ten sterkste toejuichen en den wensch uitspre ken dat dit voorbeeld alom navolging moge vinden tot gemak van 't publiek niet alleen, maar ook van de ambtenaren aan 't postkantoordie daardoor minder te frankeeren hebben en niet zoo dikwijls klaar moeten staan voor het debiet van postzegels en briefkaarten. In de tweede helft der maand Augustus a. s. zal te Breda eene reünie plaats hebben van al de afdeelingen der vereeniging „Het metalen Kruis" hier te lande. Er is reeds eene feestcommissie benoemd. De ridders van 't Metalen Kruis keerden terug uit een minder bloedigen strijd, dan die welke thans zijn einde nadert. Toch kunnen zich deze oud-krijgers te recht verlustigen in de herinnering aan den schoonen tijdtoen zij zong en 's Koning bevel deed mij uw dreven Holland begeven Holland vaarwel! Wij noemen het een gelukkig denkbeelddat zij zich vereenigen zullen in eene bij uitstek militaire stadook in 1830 't verblijf van velen hunner en wel in de on- middelijke nabijheid van de plaatsen waar de meesten toen zich ophielden in de kantonnementen. De Kon. goedkeuring is verleend aan het reglement der vereeniging Velen en toch Eén" gevestigd te Am sterdam. Het doel dezer vereeniging is: a. Door on derling verkeer de bijzondere belangen van ieder vak en de algemeene belangen van ieder werkman te be hartigen, ten einde de veredeling en waardeering van bet beroep door hare leden uitgeoefend, te bevorderen; en h, om den zieken, gebrekkigen en ouden onder de leden, eenige ondersteuning te verleenen. Uit het Buitenland. Den 26e Feb'. tusschen 5 en 6 ure zijn de vredes voorwaarden door de gevolmachtigden der oorlogvoerende rijken Bismatick en Jules Pavre onderteekend. Zij zijn den lo Maart door de Nationale Vergadering te Bor deaux met 54.6 tegen 107 stemmen aangenomen. De vrede zal te Brussel geteekeiul worden. De voorwaarden zijnDe Elzas en Duitsch-Lotha- ringen met Metz gaan in het bezit van Duitsehland over, terwijl Belfort aan Frankrijk wordt teruggegeven. De oorlogs-schadevergoeding is bepaald op 5 milliard franken, en moet in drie jaren betaald zijn, gedurende welken tijd Fransehe vestingen en een gedeelte van Frankrijk's grondgebied door Duitsche troepen bezet blijven. Den le Maart hebben gelijk was overeengekomen 30000 Pruissen een gedeelte van Parijs bezet. Die ze gevierende intocht zou, naar men zeiile)twee maanden worden uitgesteld omdat geheel Duitsehland zes weken rouw zon dragen over de slachtoffers van den oorlog. Het blijkt, dat dit gerucht ongegrond was. De Pruissen hebben in Parijs alle winkels en koffie huizen gesloten gevonden en had het bestuur der stad de kwaadwilligen niet edelmoedig genoeg bedwon- De Haagsche brievenbestellers zullen voortaan bij het doen hunner bestellingen voorzien zijn van een voor raad postzegels van 5 cent en van briefkaartenterwijl hnn voorts kan worden opgedragen ook andere soorten van postzegels van het kantoor mede te nemen om die bij eene volgende bestelling te bezorgen. Deze maat regel van den Directeur zal zeker zeer ten gerieve van het publiek strekken. De laatste maatregel achten we minder geschikt; als de opgaaf niet schriftelijk gedaan wordtis het- te 's-Hagc en in alle groote steden onmogelijk voor den

Volksblad | 1871 | | pagina 2