VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 9. 18 71. 4 Maart. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. UAmmm-it Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar f 0,50. (SjMDUlUrl a Dienstaan vragen worden geplaatst ^10 Cents. Franco per post 0,80. 1 fjgrrl Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsrnimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. SCK A T R IJ K. Twee arbeiders kwamen in eene groote stad voorbij een prachtig huis. Een oogenblik bleven zij staan om de kostbare spiegelruiten, de rijkbe- werkte deur, het sierlijk balcon en de zeldzame bloemen in de mooie potten voor de ramen te bewonderen. Zwijgend zagen zij een tijd lang al die heerlijkheden aantot een van hen eindelijk uitbarstte: //Kijk Jan, dat motten wel rijke lui wezendie daar wonen. Ik weddat de jenever- flesch daar den lieelen dag op tafel staat!" Heerlijke staat van geluk. Altijd drinken. Van den eenen roes in den ander, van de stoel op de tafel en van de tafel op de vloer. Dan is een varken er nog beter aan toe, want eten is degelijker dan drinken en zulk een beest leeft alleen om te eten. 't Is waar, dat dier heeft er ook genoegen in zich in het slijk rond te wen telen maar dat komt bij //altijd drinken" ook te pas. Wat zouden Jan, Piet, Klaas en duizend ande ren wel doen om //schatrijk" te zijn? Dat hangt er van afwat men schatrijk noemt. Een herdersjongen ontmoette een vorst, dien hij niet kende en die hem vroeg: //Wat verdient gij?" //Kost en kleerenantwoordde de jongen. //Niet meer?" vroeg de vorst verwonderd. //Hebt gij dan meer?" vroeg de jongen. En inderdaadmeer dan dat kan niemand heb ben. Ieder die dat heeft is schatrijk, als hij 'tzijn wil. Werken moet een ieder, de koning en de slaaf. En wie kan er beslissen wie 't hardst werkt //Maar we hebben niet altijd kost en kleeren!" roepen tienduizend stemmen. Daar is raad toe, om ze te krijgen. Ieder verdient toch wat, als hij verdienen wil, dat is als hij liever verdiend brooddan gebedeld brood wil eten. Welnu. Wat geld uitgeven aangaat raad ik u dit: Geef altijd een stuiver minder uitdan gij hebt. En wat het besteden van 't geld aangaat Zorg dat er altijd op een bepaalden dag in de week een stukje vleesch kan overschieten. Dat leert sparen, dat voorkomt snoepen en dat geeft gezondheid en kracht. Waarlijk er wordt meer versnoept dan verëten en als alle stukjes koek en kopjes koffie voor stuk jes spek en vleesch verruild warendan liepen er wat minder arme menschenwat minder zieke men- schenwat minder zwakke menschen en vooral wat minder zwakke ziekelijke kinderen langs de straat. En als elke borrel een steen werd, zou. menigeen in zijn eigen buis iconen! Schatrijk is even betrekkelijk als doodarm. Die een millioen bezit en er twee noodig heeft is dood arm en die genoeg heeft om te leven is rijk. Frank lin, Benjamin Franklin, de Amerikaan, van wien we reeds meer sprakenzeideRijk en arm scheelt maar twee centen. Die jaarlijks een cent overhoudt is rijk, die jaarlijks een cent te kort komt is arm. Daar zit hem de heele knoop. Er is maar een kleine keus om schatrijk te worden. Of: Wees tevreden met wat gij hebt, schik u in uw lot en troost u met de spreuk uit den al manak hierna beterAls gij dan stil en vreedzaam voortleeft en u niet tevreden houdt, maar wezenlijk tevreden zijtzult gij rijk zijn. Maar kunt gij dat niet; vindt gij zooveel dat u hindert, dat gij onmogelijk tevreden kunt"2ijn, wees dan ontevreden, zoo ontevreden mogelijk, en

Volksblad | 1871 | | pagina 1