-u reP,veet. En dat kapitaal is hoe langer hoe meer waard. MaarNiet zoolang het m den zak blijftDe handen uit den zak en uit de mouwen. In den zak zou dat kapitaal niets waard zijn. Een kapi taal, dat niet gebruikt wordt noemt men een dood kapitaal en een dood kapitaal levert geen renten op. Vooruit dan met die drie kapitalenDe wijde wereld in, vol hoop, vol moed, vol lust. Die die drie kapitalen goed bewaart en goed gebruiktwordt geëerd en geacht en hij kan een oud en een rijk man worden. En licht dat hij die drie kapitalen wel alle drie aan zijne kinderen en kindskinderen kan nalaten. Nederland. Tot secretaris-penningmeester van het gast- en wees huis te Goes is benoemd: de heer E. van den Bosch. In verschillende plaatsen van ons land doen zich ge vallen van pokken voor op de meeste bepaalt zich de ziekte echter voorloopig nog tot een of twee gevallen. De gemeentebesturen nemen evenwel alom maatregelen om gereed te zijn voor 't geval, dat de ziekte erger mocht gaan woeden. Te 's-GravenhageUtrecht, Bot terdam en Amsterdam heeft de ziekte vooral onder de (wef-gevaccineerden vele offers geëiscbt. Zorgen dat de gezonden niet met de besmetten in aanraking komen is een eerst vereisehte. Daarom worden o. a. op enkele plaatsen geen kleederen in de bank van leening aange nomen zonder gedesinfecteerd te zijn. Ook worden er op verschillende plaatsen afzonderlijke gasthuizen voor poklijders opgericht of in orde gebracht en worden er commissiën gevormd om aan arme poklijders onderstand te verleenen. De typhus te Egmond a/Zee, die daar zoo vreeselijk gewoed heeft is eindelijk tot bedaren gekomen. Er kwa men in den laatsten tijd nog slechts enkele gevallen voor. De streken aan onze rivieren gelegen hebben grooten last van ijsgang en overstrooming. Er zijn daarom op verschillende plaatsen maatregelen genomen om over stroomden te bergen of gelegenheid te hebben personen te bergen als andere streken overstroomd raken. Te Tilburg heeft men plaats gemaakt voor 100 personen en het arsenaal te Breda is in orde gebracht om 1000 personen te bergen uit 's-Hertogenboschdat grooten- deels onder water stond zoodat men door de straten moest varen. Bij het losgaan van het ijs zijn hier en daar palenhoofden en due d' alven beschadigd en bij Maasbommel had eene afschuiving aan den dijk plaats, hetwelk echter spoedig verholpen werd. Ook in de Tie- lerwaard is het water van de Waal op enkele plaatsen over den dijk gestroomd. Het gevaar is nog wel niet geweken, maar neemt toch af. Door den aanhoudenden dooi is de scheepvaart voor het grootste gedeelte weder hersteld. De heer N. H. Henket Hoogleeraar aan de Polytech nische school te Delft heeft een werkje geschreven, waarin hij handelt over buurtspoorwegen. Hij toont daarin aan, op welke wijze in de verschillende provinciën kleine spoorbanen konden aangelegd worden, waardoor verschillende plaatsen met de hoofdbaneu in verbinding zouden komen. Alle lijnendie de heer Henket wenscht aangelegd te zien, hebben te zamen eene lengte van 1192 IC M. Voor Zeeland geeft hij op de lijnenGoes EllewoutsdijkMiddelburg Domburg Sluis Yzendijke Axel, samen eene lengte hebbende van 68 IC M. Het plan draagt de goedkeuring van vele des kundigen weg en reeds zijn te Assen de statuten rond gedeeld eener Nederl. locaal-spoorwegmaatschappijwelke werken zal met een kapitaal van vijf millioen en die buurtspoorwegen ondernemen, welke zij nuttig oordeelt. Men vergete echter niet, dat er nog vele jaren kun nen verloopen eer wij van die lijnen gebruik kunnen maken. Van Willemsdorp meldt men, dat den 9n dezer de acht ste spanning voor de spoorwegbrug over het Ilollandsch Diep met goed gevolg van den bouwsteiger op de paal- jukken is overgebracht, zoadat dit reusachtige werk reeds voor meer dan de helft voltooid is, voor zoover het leggen der spanningen betreft. Uit het Buitenland. Gelijk wij bij het ter perse leggen van ons vorig No. vermoedden heeft Belfort moeten capituleeren. Juist was het blad gedrukt toen't bericht kwam, dat de stad den 16 onderhandeld had. Het garnizoen is met krijgsmans eer althans met wapens en bagage afgetrokken. Te vergeefs hadden wij ons echter gevleid, dat de wa penstilstand tot den 28tt zon duren. De vijandelijke hou ding der Eranschen in enkele departementen is oorzaak dat de wapenstilstand eerst 5 daarna nog 2 dus tot den 26D verlengd is. De Koning-Keizer is min of meer ongesteld en houdt vol, dat hij zijn zegevierenden intocht in Parijs wil honden. Het laat zich aanzien, dat Z. M. niet naar Berlijn zal terugkeeren voor de vrede gesloten is. Men heeft grond te verwachten, dat dit in het begin van Maart, misschien zelfs voor het einde van het be stand zijn zal. De Eranschen zijn dan ook minder oor logzuchtig dan voor eenige weken en Garribaldi is weder naar Caprera teruggekeerd. Sedert den 15n is de wa penstilstand op alle plaatsen erkend, zoodat er inderdaad van 15 tot 26 Eebr. in't geheel niet gevochten wordt. Slechts enkele punten zijn nog door de Eranschen bezet. De toevoer van levensmiddelen naar Parijs gaat geregeld voort; maar het duurt een geruimen tijd eer er voedsel is voor allen, die het noodig hebben. Er werden veer tien dagen na de eerste toevoer althans nog paarden gegeten. Door het slechte voedsel heerschen er ook besmettelijke ziekten in Parijs, waarom de geneesheeren iedereen hebben afgeraden familie aldaar te gaan bezoeken. Men kan zich nauwelijks voorstellen vrelk eene drukte het was, toen er weer per post brieven uit en in Parijs kwamen en toen er zij het al met eenige moeielijklieid mogelijkheid was voor personen om de stad te verlaten.

Volksblad | 1871 | | pagina 2