VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 8. 1 8 7 1. 25 Februari. DRIE KAPITALEN. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt ietleren Zaterdag. (S-ft-ftrtdurt Urrmtirnrc; Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. .tUIItliri. Aluntniir.J Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. J C6Ut Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den TJitgever bezorgd worden. Als ik kapitaal hadAls ik geld hadDat zijn van die uitdrukkingendie men alle dagen hoort en menigeen ja de meeste man is van oordeel dat hij schatrijk zou worden en stad en land ge lukkig zou makenals hij zoo en zooveel duizend gulden had. Zonderling even alsof met het geld ook het verstand kwam om het te gebruiken. Ieder een heeft verstand genoeg om geld op te maken maar oin met geld geld te maken er nuttig en gelukkig mede te zijn dat kennen er maar weinigen. En terwijl zij er over klagendat zij geen ka pitaal hebbenlaten zij de kapitalendie zij heb ben ongebruikt. Een oud mandie veel ondervonden had en bij al zijn verdriet ook een schat van levenswijs heid had opgedaanzeide mij eens „Onthoud dit wel, ieder mensch heeft drie ka pitalen een in zijn hoofdeen in zijn hart en een in zijn zak. Die met die drie kapitalen niet rijk wordt, heeft het aan ziehzelven te wijten." En zoo is het. Ieder heeft eene zekere mate van verstand, dat hij moet gebruiken. Niet ieder heeft evenveel, maar dat is ook niet noodig. De minister, die het roer van staat in handen houdt heeft meer verstand noodigdan de mandie steenen vormt of pakjes draagt. Maar ieder heeft verstand, ieder heeft het noodig en ieder moet het gebruiken. Die als een koe voortloopt zonder na denken en zonder opmerkengebruikt zijn verstand niet en doet dus als een jongen, die het mooie horloge, dat zijn vader hem gegeven heeft, ge bruikt om mede naar de vogels te gooien. Opgepast dus. Dat is één kapitaal, dat goede rente kan geven, rente in meerder verstand en rente in klinkende muntwant een arbeiderdie werkt als eene machine dus zonder verstand wordt ook als eene machine betaald niets meer. En als eene machine versleten is gij weet wat er dan van wordt. Dat is dus 't kapitaal in 't hoofd. Het tweede kapitaal is in 't hart. Plet bestaat uit verschillende obligatiëndie heeteneerlijk heid, trouw, oprechtheid, vlijt en meer van dien aard. Die worden van de hoogste waarde gerekend en met dat kapitaal kan men wonder groote win sten maken. Het mag zijndat het een tijd lang anders schijntmaar de beste papieren dalen wel eens en als die eenmaal beginnen te rijzenin de hoogte te gaandan komen ze op haar volle waarde en die waarde houden ze. Zoodra dat ka pitaal bij den rechten man komt, bij een man die kennis van zaken heeft, dan is de eigenaar een rijk man en voor zijn leven bezorgd. Maar hij moet die obligatiën niet verscheuren, vernielen of weggooien. Van daag de eerlijkheid over boord omdat er nog andere in de kast liggenmorgen met de oprechtheid de pijp aangestoken en over morgen van de trouw poppetjes geknipt, dat gaat niet. Het keele stel heeft waardemaar als er wat aan ontbreekt, wordt het niets waard. En eindelijk het derde kapitaal, in den zak. Dat heeft de een in gemunte stukken en de ander in papieren, de derde in land en de vier de in geen van die allenmaar in zijn handen. Die heeft iedereen. En daarbij oogen om te zien, ooren om te hooren en een mond om te praten? (mis!) om te vragen wat men niet

Volksblad | 1871 | | pagina 1