een zaak begint of trouwt niet weet of hij 'tzal kunnen volhouden en zich maar troost met de gedachte: ,,'tzal wel lukken." Neen, en dui zendmaal neen't zal niet lukken, 't Mag bij on geluk een poosje goed gaanmaar mdukken is er 'teind van. Zeker zijn van zijn zaak; niet over ijs van een nacht loopen, waar't ons levensgeluk geldt, dat is de boodschap. Waarom hangt en zweeft zulk een man aan een hand of voet in de grootste hoogte. Hij is kalm en bedaard en vreest niet. Hoe komt dat Omdat hij weet, dat hij als er geen onvoorzien geval bijkomt niet kan vallen. Hij heeft zijn kracht beproefd en heeft geleerd op eigen kracht te ver trouwen. NB. Daarom beproef uw krachtspring niet ver der dan uw stok lang is, maar dan ook flink in zee gestokengeroeid met de riemendie gij hebt en op eigen kracht vertrouwd. Uit het Buitenland. De wapenstilstand heeft eenige verademing aan de strijdvoerende legers gegeven en Parijs gelukkig eindelijk van levensmiddelen voorzien. Uit verschillende landen zijn rijke bijdragen voor de vreemdelingen nit die Staten eigentlijk voor alle Parijzenaars zonder onderscheid aangekomen. Op enkele punten alleen is de oorlog voortgezet on der anderen het beleg van Beifort,, dat evenwel het einde nadert en welke stad misschien bij het der perse gaan van dit No. gecapituleerd zal hebben. Er is verder bepaalddat de wapenstilstanddie voor- loopig voor drie weken was gesloten, tot den £8n in- plaats van tot den 19n duren zal. Men heeft allen grond te vermoeden, dat de vrede in dien tijd geteekend zal worden en zeer zeker is er al bepaald over gehandeld. De wapenstilstand zelve kost Eraukrijk millioenen schats, ongerekend de oorlogskosten, die dit sedert zoovele jaren ongelukkige land, zal op- tebrengen hebben zoodra de vrede gesloten wordt. Wat dan bij ai de inwendige verdeeldheid in dezen staat het einde voor dat rijk zal wezen, is niet te voorzien. Sommigen willen Napoleon als keizer her steld zien, anderen willen een koninkrijk en nog ande ren eene republiek. Moge de vrede voor Frankrijk geen voorbode zijn van een nog vreeselijker oorlog een burgeroorlog. De langverwachte botsing tusschen de Amerikaansche overheid en de Mormonen heeft plaats gehad. Tal van Heiligen der laatste dagen zijn te Salt Lake City ge arresteerd omdat ze gemeend hebben meer gehoorzaam heid verschuldigd te zijn aan den opvolger huns prefecten, dan aan het gouvernement der Veree- nigde Staten. Het eigentlijke van de zaak is, dat de president Brigham Young een leger zoowel als een kudde verlangt te bezitten, en er werkelijk in geslaagd is een niet onaanzienlijke strijdmacht van goed gewapende, goed gedrilde en trouwe jonge heiligen rondom zich te scharen. Zoodoende heeft hij zich schuldig gemaakt aan „rebellie tegen de regeering der Vereenigde staten.-" Jaren lang werd het bestaan der Mormoonsche armee door de gouverneurs van den Utah oogluikend toegelatenzoo men zeide wist Brigham Young hen door klinkende argumenten den mond te stoppen. Die argumenten, hoe ook in den regel on feilbaar, schijnen intusscben niet te zijn opgegaan bij den gouverneur Schaffer, thans overleden doch die het eerst de gestrengheid der wet aan de weerspannige secte heeft doen gevoelen. De Mormonen hebben nu hun beste dagen gehad; ze zullen in openlijke rebellie moeten komen of welzich moeten buigen onder de wetten des lands die o. a. uiterst gestrenge strafbe palingen bevatten tegen de onschuldigedoch in Ame rika minder algemeen aangenomen gewoonte van veel wijverij. Medelijden behoeft men voor de verdrukte heiligen niet te gevoelen; zij ontvangen loon naar wer ken want ze waren in de hoogste' mate onverdraagzaam jegens hunne andersdenkende naburen; en lang mochten zij straffeloos zich ergerlijke buitensporigheden veroorloven. Bij Whitby aan de Esk in 't graafschap York heeft onlangs eene omvangrijke landverschuiving plaats gehad, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt. In 't holst van den nacht werden de bewoners van ettelijke wonin gen door een vreeselijk gekraak gewaarschuwd voor het dreigende gevaar, en, begunstigd door het heldere maan licht, redden zij nog wat zij konden bij hun overhaaste vlucht. Den geheelen volgenden dag was er zware wer king in den grond, en duizende vamen aarde stortten in zee. Een geheele pijpenfabriek met liet woonhuis werd ondersteboven geworpen en meedegesleurden niet dan met veel moeite en levensgevaar werden nog eenige zaken van den ondergang gered. De plek van de ramp werd door duizenden nieuwsgierigen bezocht. Yoor ongeveer 83 jaren heeft een dergelijk verschijnsel plaats gegrepen dat evenzoo 's nachts was aangevangen, doch vrij wat grooter verwoestingen had veroorzaakt. Landbouw en Nijverheid. Longziekte. Te Winkel, in Noord-Holland, waar ook de onteigening van longziek vee, voorloopig tot 1 Juli a. s. gestaakt is, hebben, ter voorkoming zooveel mo gelijk van uitbreiding dier ziekte door besmetting, vele veehouders zich schriftelijk tegenover elkander verbon den om, ingeval van longziekte onder hun vee, dat aangetaste vee zoo spoedig mogelijk, met inachtneming der wettelijke bepalingen, te doen slachten. In plaats van de door het Rijk te verstrekken ver goeding wegens onteigeningassureeren de contractanten elkander over en weder eene vergoeding van f 100 voor elke koe of vaars en van f50 voor elke pink gelijke lijk te berekenen over alle runderen der contractanten, met dien verstande dat van de pinken slechts de helft betaald zal worden van hetgeen over de koeien en vaar zen omgeslagen wordt. Men wenscht zeer dat de Regeering spoedig de kïach-

Volksblad | 1871 | | pagina 2