VOLKS 18 71. 18 Februari. ^flsoiuterl. Jjjtommm a 1 Gent. EEN PAARDENSPEL. VER EEN I GING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 7. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaaudelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. „Wie leeren wil vindt overal eene school" zegt het spreekwoord en menigeendie tot armoede en ellende vervalt heeft het juist daaraan te wijten dat hij zijn tijd in die schooldie overal is verke ken en verpraat heeft zonder opteletten. Of zon der beeldspraak als ieder voor zich op de wijze van Vader Cats (en Vader Cats die wist 'twel") rondzag in 't leven en open oog en oor hadvoor wat hij nuttigs kon opdoendie zou zoo'n schat van wijsheid opdoendat hij gerust de toekomst tegen kon gaan. Maar hij zou ook kracht en moed opdoen en zouzonder dat iemand het merktewak ker worden geschudals hij op het punt was in- teslapen of de oogen werkelijk al dicht hadhij zou soms ook op zijn toonen getrapt of bij zijn ooren getrokken of in zijn neus geknepen worden als hij eene domheid had gedaan maar niemand zou het merken dan hijzelf alleenhijzelf zou de opmerking makendat hij hier te haastigdaar te langzaam hier te bedaarddaar te woest ge weest was. De meesten onzer lezers hebben wel eens een paardenspel bezocht en het was de moeite waard ook als het goed is, is er veel moois te zien hoewel ik 't treurig vind te ziendat groote, sterke mannen, op 30 en meer jarigen leeftijd hun brood moeten verdienenmet voor andere lieden voor gek te spelen of elkaar oorvijgen te geven en op den grond te rollen, te lachen en te duikelen als onwijzen in het gekste pakje van de wereld. Dat iemand voor gek kan spelen bij gebrek aan verstand of bij gebrek aan geld dat vindt iedereen vrij begrijpelijkover de clowns wil ik dan ook niet spreken. Maar er zijn anderen: personen, die kunsten maken en sprongen doen en vertooningen geven daar een gewoon rnensch niets van begrijpt. „Hoe is 't mogelijkZegt er een. ,,'t Is zondeZegt een anderzonder daarbij te denken aan de betee- kenis van hetgeen hij zegt. En zeker die „kun stenmakers" of zooals zij ziehzelven noemen „kunste naars" geven een allernuttigste les aan iederdie leven moet van wat hij verdientmet andere woorden aan ieder, die werken moet om aan den kost te komen. Waarom kunnen die personen dingen ten uitvoer brengen, die ieder ander voor onmogelijk houdt? Omdat zij zich van kindsbeen af geoefend hebben en zich nog voortdurend oefenen. NB. Als ieder ambachtsman en ieder werkman dat ook deedzich van der jeugd oefende en zich bleef oefenenhij zou zijn vak hoe langer hoe be ter verstaan en er hoe langer hoe meer eer mee inleggen en zeker nooit tot armoede vervallen. NB. NB. De meeste armoede komt voor bij menschendie niet kunnen varen voor 't geen daar zij voor scheep komen. Waarom kunnen die personeü zulke verwonder lijke sprongen doen en zich grijpen zonder aarze len of bevenofschoon zij die het zien er van sidderen? Omdat zij bij herhaalde proefneming hebben geziendat het zóó en zóó moet uitkomenals ze zóó en zóó doen. Zij weten wat ze doen moeten om dit of dat punt te bereiken. NB. Komt het niet maar al te vaak voor, dat de handwerksman, de arbeiderde werkman als

Volksblad | 1871 | | pagina 1