•Of «lie den eenvoudigen werkman zooveel lager liemwiens werk men van zooveel meer waar- j beschouwt, alleen omdat gewoonte en vooroor deel het uitnemender gelieven te achten. Maar alles wat den naam van arbeid verdient, dat een be paald doel heeft en nut sticht, dat verdient ook in eere te worden gehouden en het zou reeds daar om niet gering zijnomdat het voor hemdie er zich op toelegtnog wat meer dan stoffelijke voor- deelen kan opleveren. Alles komt er maar op aanhoe de arbeid wordt opgevat en verrigt. Wie er zich slechts toe gebrui ken laat, om aan de bevelen van anderen te vol doen en in eigen dringende behoeften te voorzien wie ze volbrengt als de machine die zich geen reden geeft hoe en waarom zoo gewerkt worden moet, die brengt het in zijn vak niet ver en wordt er niets wijzer door. Maar voor den denkenden mensch is in de werkplaats ook eene school, waai de arbeid zelf hem onderwijst. Het is niet alleen omdat men eerbied heeft voor den verstandigen en ijverigen werkmanomdat hij eene eervolle plaats in de maatschappij bekleedt; maar vooral, omdat arbeiden den geest oefent en beschaaft, omdat hij de schoonste krachten in den mensch ontwikkelt, dat er gezegd wordt: arbeid leert en daarom ook arbeid adelt. Nederland. 3 Febr. Heden werd lner de vierde volks- -voordracht gehouden, die aan een groot getal toehoor ders eenen nuttigen en aangenamer) avond gaf. De heer Reijers sprak over den Fransch-Duitschen oorlog, de heer te Gemet over het dusgenaamd schade lijk gedierte en de heer Boogaart, droeg een gedicht van J. van Beers, getiteld: „de zieke jongeling" voor. Deze samenkomst werd besloten met het zingen van een lied door de mannen, dat een vrije navolging kon genoemd worden van Schiller's schoon gedichtWarde der Frauen." De timmerbazen te Franeker hebben onlangs besloten het loon hunner knechts met één cent per uur te ver- hoogen en thans weder een fonds opgerigt, waarvan de uitkeering uitsluitend zal strekkenwanneer een of meer leden, door eene ramp, bij liet werk, buiten staat ge steld worden te arbeiden. Hiertoe worden, tegen eene kleine contributie toegelaten timmer-, metselaars-, mo lenmakers- en verwers-knechtsalsmede opperlieden. Het fonds zal kosteloos bestuurd en de gelden wekelijks in de spaarbank belegd worden. De heer Smits, rijksveearts te Deventer, wijst op de omstandigheid, dat eene en dezelfde ziekte dikwijls bij menschen en vee gelijktijdig voorkomt en dat dit voor al het geval kan zijn bij de thans heerschende besmet telijke pokziekten. Hij acht het van belang, veehouders daarop opmerkzaam te maken, daar bij het ontstaan der ziekte onder hun vee, de inelkopbrengst aanmerke lijk vermindert, maar vooral omdat door onverschillig heid of nalatigheid bij de veehouders de gelegenheid verloren gaat tot verkrijging van de zuivere koepokstof. Op de Nieuwe Merwede worden proeven genomen om door middel van torpedo's, een vernielings werktuig uitgedacht om bij oorlog ter zee de schepen te vernie len, het ijs te doen springen en zoo de verstoppin gen voor te komen die voor de dijken zoo gevaarlijk zijn. Aanvankelijk schijnen die proeven niet bijzonder aan het doel te beantwoordenmaar zeker zijn die werktuigen nuttiger aangewenddan waar men ze ge bruikt om daarmede schepen en menschen te vernietigen Toen dezer dagen te Doesborghde gelegenheid open gesteld werd tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie van minvermogendenwerd daarvan op één dag door 200 personen gebruik gemaakt. De tabaksteelt in Nederland, die zich slechts over vijf provinciën uitstrekt heeft 111 1869 eene opbrengst geleverd van meer dan 3 millioen kilo, die eene waarde van f 1,038,000 vertegenwoordigden. De meeste tabak wordt geteeld in Gelderland, dan volgt Utrecht, terwijl de bouw in Z. Holland, N. Brabant en Limburg zich slechts over enkele hectaren uitstrekt. Uit het Buitenland. Gahbetta, het lid der tegenwoordige Fiansche re geering, die wel het meest voor het voortzetten van den oorlog gestemd was, heeft thans zijn ontslag ge nomen. Naar men zegt is er hoop, dat de conferentie te Londen tot een vredelievenden uitslag zal leiden. De vesting Belfort wordt nog altijd door de Duit- schers gebombardeerd. Men vermoedt dat zij zich spoe dig zal moeten overgeven. De stad Parijs moet vóér liet eindigen van den wa penstilstand 200 millioen franken aan de Duitschers le veren. De laatsten blijven hun beginsel getrouw om het woord te bevestigen, dat oorlog goed en bloed kost en gaan daarom voort het leven te benemen of het leven schier onmogelijk te maken. Intusschen onder vinden de Duitschers ook, hoe vaderlijk voor hunne beurzen en voor hun leven gezorgd wordt. Nog dezer dagen werd een voorschot van 50 millioen thaler ge vraagd, om den oorlog tot het uiterste te kunnen voort zetten. Iets voor do Gezondheid. Filtreering van bedorven dampkringslucht. De beer Joitglet reikte aan de Parijzer Academie van Weten schappen in hare zitting van 1 Augustus jl. eene nota over, behelzende eene handelwijze om ziekten, ontstaan uit het inademen van met vreemde stoffen bezwangerde

Volksblad | 1871 | | pagina 2