VOLKSBLAD. VEBEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TÉ GOES No. 6. 18 71, u Februari. ARBEIl) LEERT. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. qifc r r Geifojne Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar/0.50. ^JZUtltim. ^UlttmÊlS Dienstaanvrageji worden geplaatst a 10 Centi l'ranco per post 0,80. A 1 fjgjvfc Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche v Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Tot eiken arbeid is eene zekere mate van ken nis noodig en het is zeker, dat vermeerdering van die kennis niet alleen grooten invloed op den ar beid zeiven heeft, maar dat daardoor de vruchten van dezen in aantal en waarde toenemen. Die het meest tot arbeiden geroepen worden en de zaak van den regten kant aanpakkenzijn daarvan zoo overtuigd, dat zij dankbaar elke ge legenheid aangrijpen om hun verstand te scherpen en te verrijken wel wetende dat de moeite die zij zich daarvoor gevenhonderdvoudig beloond wordt. Maar juist dezulken beklagen zich wel eensdat de noodzakelijkheid om en vooral om veel te arbeiden hen buiten de gelegenheid stelt die mate van kennis en geestbeschaving te verkrijgen die zij zich gaarne verwerven zoudenjuist omdat zij de waarde er van leerden kennen. Menigeen zoekt in den aanhoudenden en ver- moeienden arbeidwaartoe hij geroepen wordteene verschooning voor zijne onbedrevenheid in andere zaken en zegt ze te benijden, die zooveel meer dan hij in de gelegenheid zijnom zich te oefenen en tot hooger trap opteklimmendan de eenvou dige arbeider bereiken kan. Ik spreek niet van hendie deze klacht laten hooren om hunne traagheid of onwil te bedekken; maar er zijn er, die, hoe ook overigens met hun nen arbeid ingenomenmeenendat daarin de regtmatige oorzaak ligt van een zekere afgunst waarmede zij de meer bevoorregten beschouwen. Zij zien voorbijdat de arbeid zelf een middel tot ontwikkeling en beschaving is, waarvan zij voordeel hebben kunnenals zij het maar willen zoeken. De gedurige oefening van het vermogen om op te merken en waartenemenhet gedurig vèrkeeren met zaken van het bedrijvige en werkelijke leven kan menigeen meer leerendan de opleidingdie aan andere standen der maatschappij dikwijls be nijd wordt. De aanhoudende arbeid, waar die met nauw gezetheid verrigt wordt, opent de beste leerschool voor gezette inspanning van den geestdoet de behoefte aan onafhankelijkheid en zelfstandigheid dieper gevoelen en wijst den zekeren weg om an deren nuttig te zijn. De kracht van den wil, de vastberadenheid, die onmisbaar zijn om den arbeid wel te doen geluk ken, deelen zich aan het geheele leven mede, zij leeren aan alle goede handelingen den stoot te ge ven en houden de hoop levendigzonder welke men zelfs aan de minste bezwaren van het leven het hoofd niet kan bieden. Alle degelijke vooruitgang berust op de gesta dige opmerkzaamheid op alles wat ons omringt en ook in den kring van den meest gewonen ar beider is zooveeldat hem gewigtige wenken vruchtbare lessen kan geven. Nauwkeurigheid en orde in den arbeid leiden tot de ontwikkeling van eigenschappen, die den niensch in het huiselijk en maatschappelijk leven evenzeer te stade komén. En hoe menige arbeid is er niet, die, zoo die slechts niet werktuigelijk verrigt wordt, den geest opleidt tot edele en veredelende gedachtenwaar door de mensch zich bewust wordt van den rang dien hij bekleedt en van de bestemming, die hij te vervullen heeft. Men spreekt zoo dikwijls van geringen arbeid

Volksblad | 1871 | | pagina 1