ADVERTENTIEN. De Koopdag van Beestialen «li traclit dan als vaste knecht bij een en boer geplaatst te worden. Dat is ook gelukt. Hij onderscheidde zich zoo, dat hij f 25,per jaar meer verdiende dan de beste opperknecht hier in 'tiand, zoodat hij wat geld op zijde kon zetten en, niet tegenstaande zijn vader sedert gestorven was, en hij als een brave zoon eerst voor zijne moeder de huishuur betaalde en zorgde, dat zij eiken winter ruim van aardappelen en brand stof voorzien was; ging hij wel langzaam doch toch elk jaar wat vooruit, en had na 4 jaar f 200}bij een. Toen zeide hij zijne huur op, kocht eene partij manufacturen met contant geld en ging daarmede door het land. Allen die den goeden werkman en braven zoon gekend hadden kochten van hem, terwijl ik-de verzeke ring geef, dat hij nu een welgesteld man in een onzer plattelands gemeente is. Zoo ziet men dat zuinigheid en vlijt met wat gezond verstand, het een heel eind brengen in de werelden het altoos niet de beste zijn die geholpen moeten worden, en de flinke arbeiders hun eigen loon wel zullen bepalen, zonder dat anderen er zich mede belastenwant elke goede arbeider is nog zijn Joon waard. Driewegen11 Januari 1871. Heden werd hier voor een talrijk en belangstellend publiek, van vrouwen zoo wel als mannen, eene tweede volks-voordracht gehouden. De heer te Gempt gaf een aanschouwelijke voorstel ling van het samenstel, de werking en het nut van den Thermometer; de heer Reijers 7 handelde over de betee- kenis der namen en den invloed der Staats-partijenin het bizonder over die der Konservatieven en Liberalen; de heer Ramaker, droeg een gedicht voor van Creiner, getitelfl: „de Ziende," dat niet naliet de goede stemming der aanwezigen in een' hartelijken lach te doen over gaan terwijl de heer van Braambeek een gedicht van Tollens voordroeg, bekend onder den naam van: „de gevels der huizen." Deze voordrachten werden door het gemeenschappelijk zingen van een vers uit het volkslied en van een paar verzen, voor deze vereeniging opzettelijk vervaardigd, afgewisseld. EllewouUctyJc 17 Januari 1871. De volks-voordrachten, die hier den vorigen winter gehouden werden met vrijen toegang voor iedereen kunnen dit jaar niet op denzelf den voet worden voortgezet, daar het Gemeente-bestuur geweigerd heeft hiertoe de school aftestaan, en op dit dorp geen ander lokaal bestaat, waar dergelijke alge- meene bijeenkomsten kunnen plaats hebben. Nu is evenwel opgericht eene meer afgeslotene vereeniging tot dit doel, waaraan tevens een leesgezelschap van volks- geschriften is verbonden, tegen eene contributie van 25 cents in het jaar. Reeds zijn ongeveer 50 personen, van beiderlei geslacht en voor het grootste deel tot den zoogenaamden werkenden stand behoorende leden geworden. Deze vereeniging hield Yrijdag 13 Jan. 11., in eene daartoe door een der leden welwillend afgestane kamer, hare eerste vergadering. Als sprekers traden op de heeren C. Reijers van Ellewoutsdijk en "W. te Gempt van Hoedekenskerke. De eerste sprak, na korten welkomsgroet aan de leden,v over Aardrijkskunden. 1. over den aard dier wetenschap, daarvan vooral voor onzen tijd, en dè hulp middelen, waarvan men zich daarbij bedient. Het laat ste punt behandelde spreker het uitvoerigst, daar het hem vooral te doen was zijnen hoorders een duidelijk rfl begrip te geven van een Globe en van Landkaarten, hoe beiden zijn ingericht en behooren gebruikt te 'f worden. De heer te Gempt behandelde op bevattelijke wijze den Thermometer. Achtereenvolgens wees hij op de werking, de samenstelling en het praktische nut van dit werktuig; terwijl hij zijne verklaring ophelderde door eenige duidelijke en vermakelijke proeven van de uit zetting der lichamen door warmte. Ten slotte reciteerde nog de heer Reijers bet kluchtige gedicht van „den schoolmeester", getiteld: „de boterham en de goudzoeker Een en andere voordracht werd afgewisseld door het gemeenschappelijk zingen van toepasselijke liederen; terwijl de leden door onafgebrokene aandacht blijken gaven van belangstelling. Mocht hetgeen alzoo hier in navolging van elders geschiedt meer en meer ingang vinden, ook bij onze plattelandsgemeenten. Op de rechte wijze geleid kan het een krachtig middel zijn tot volksontwikkeling, waaraan allerwege zulk eene dringende behoefte bestaat. „Het volk" is niet dommaar slechts onwetend. De lust naar kennis behoeft slechts opgewekt te worden en het groote belang dat zij bij ontwikkeling hebben, behoeft hun slechts duidelijk voor oogen gesteld te wor den, om hier uit eigen beweging naar de veie middelen te doen grijpen, die vooral onze tijd tot ware volksbe schaving aanbiedt. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 14 21 Januari 1871. OndertrouwdGeene. GehuwdDen 19, Marinas Daane, 29 j., jm., en Dina Slabbe- koorn, 29 j., jd. Geboren s Den 13, Cornells Anthonius, z. v. Johannes C'appello en Katharina Verdood. Den 14, Ida, d.v. Willem van den Berge en Lenntje vun der Bliek.Den 15, Willem, z. v. Jacob Liplijn en Maria Catharina Cardon. Den 17 Samuel, z. v. Cornelis Duvekot en Janna de Schipper. Den 18, Jan Pietcr, z. v. Jan Picter Boshoff en Suzanua Dekker.Den 19, Cornelis, z. v. Jan de Groot en Anna Paulina Sloover. Johannes Lambertns, z. v. Johannes Itobertus Dodmond en Maria Johanna van Ranst. Den 20, Cornelis, z. v. Cornelis Brand en Maatje Korstanje. Overleden Den 13, Lieven Nonnekes, 40 j., geh. met Pieter- nella Cornelia Nagelkcrkc. Den 15, Aatje Loggers, 18 j., jd. Den 16, Adriana Boone, 34 j., vrouw van Marinas Reijnhont. Graanberiehten. Goes 17 Januari 1871. Wegens besloten water, was de Graanmarkt onbedui dend en bleveu de prijzen nominaal on veranderdals voren (waaronder ïoo Schapen en verdere Toerende Goederen) voor de Eerzame Wed. VERHULST en Kinderen, te Wolfaartsdijk, zal plaats hebben op Maandag den 27 Eebruari 1S71. Adres bij Mr. P. J. A. van DAM, te Goes.

Volksblad | 1871 | | pagina 3