men den zieken toevoegt: wacht het maar stil af, heb geduldals de ziekte ophoudt zult gij wel beter zijn. Geduld acht menigeen schoondie geen lust heeft handen uit den mouw te stekendie gaarne anderen voor zich arbeiden Iaat; die be sluiteloos nederzitdie van den tijd verwachtwat de tijd nimmer aanbrengt als wij niet medewerken. 't Ligt wel wat in onzen landaarddat op-zien- komen spelenen soms wordt onze bedaardheidons deftig wachten als eene deugd verheven. Maar de tijden zijn voorbijtoen alles van zelf kwamals men maar geduld haden menigeen heeft al leelijk op zijn neus gekekenals hij heel ge duldig over de schoone zaak zat te peinzenterwijl ze achter en voor hem met den buit henen liepen. Voortvarendheid, handelen, altijd in de weer en op den uitkijk zijndat is nog geen ongeduld en wees verzekerd, als de poes met één slag den muis beet krijgen kandan zit hij ook geene uren te wachten of de muis belieft te komen. Overleg met bedaardheidmaak een goed plan maar ga dan ook met ijver aan het werk en acht geduld alleen schoonwanneer het er op aankomt de vrucht van den arbeid te verzamelendie eerst rijpen moet en daartoe tijd behoeft, De les is goed gemeend, maar ze dient goed begrepen of ze wordt gevaarlijk. Voor het oogen- blik is het zeer gemakkelijk te denken't zal wel beter wordenmen moet niet vooruitloopen baast u langzaam; maar als niet het verstand of de noodzakelijkheid geduld voorschrijvendan is het, in plaats van eene schoone zaak, het bederf voor den inensch en voor de maatschappij. Nederland. In den zomer van dit jaar zal er een aanvang ge maakt worden met liet leggen van een telegraaf-kabel van New-York naar onze kusten. Men schrijft ons uit Cortgene: het zoogenaamde feest hier gevierdhet knuppelen van een haan uit een op het ijs opgehangen ton, is hier zeer verschillend beoor deeld; wel juichte het volk toen de moord aan het on schuldige dier werd volbracht, maar bij velen rees de vraag: kon het gemeente-bestuur niet tusschen heiden treden, om zulk een barbaarsch feest te voorkomen? Iïeeds is door den Burgemeester der gemeente eene openlijke verkla- ring gegeven, dat het .zoogenaamde feest buiten zijne voorkennis heeft plaats gehad. Red. Te Wageningen bestond tot dusver eene diaconieschool waarop aan meer bejaarde lieden die in hunne jeugd lezen noch schrijven geleerd hadden, gelegenheid werd gegeven om 's Zondags morgens het verzuimde zooveel mogelijk in te halen. Het is een verblijdend verschi?i» sel te noemen dat dit jaar deze school geen reden vak bestaan meer had en dus opgegeven is. Bij Harderwijk is Maandag een luchtballon nederge- komen, des voormiddags te 11 ure, die des morgens ten 6 ure Parijs verlaten had. Een paar luchtreizigers zijn bij het nederkomen gewond, een derde heeft zijne reis per spoor voortgezet. Een deel der dépêches was nog in het schuitje gebleven, maar men heeft die niet kunnen redden, daar de hevige wind den ballon spoedig weder deed opstijgen en zeewaarts voerde. Uit het Buitenland. De koning van Pruisen, die, naar men zegt, tegen bloedvergieten is, heeft bevel gegeven, dat verzoeken om genade voor ter doodveroordeelde buitenlanders niet aan hem, maar aan den minister van oorlog moeten gezonden worden. Wordt er dan afwijzend op beschikt, dan komt het vergoten bloed voor rekening van den minister. Het bombardement van Parijs wekt ontevredenheid bij de inwoners vooral tegen het gouvernement en zal waar schijnlijk tot treurige tooneelen aanleiding geven. Ter herinnering aan de overwinningen der Duitsche- wapenen zal er op het Koningsplein te Berlijn een soort van triomfboog worden opgericht, die gedragen zal wor den door 16 reusachtige zuilen. De eerste blokken on behouwen graniet zijn daarvoor reeds uit Zweden aange komen. Deze blokken zijn 16 voet lang, 4 voet dik en hebben elk een gewicht van 300 centenaars. Wanneer echter het nageslacht vragen zal, tot welken prijs die overwinningen verkregen werden en waarom de bloedige strijd ondernomen werd, dan zal de triomf boog met zijne reusachtige zuilen een kolossaal getui genis zijn tegen hen die hem hebben opgericht. (IN GE ZONDEN.) Help ii z elven zonder geld. Daar ik dezer dagen met een arbeider in kennis kwam die bovenstaande woorden in praktijk heeft gebragt, en met goed gevolg, en daar ik weet dat leeringen wek ken maar voorbeelden trekken wil ik met weinige re gels eens vertellen, hoe die arbeider zijn weg gevonden heeft in de wereld. Uit arme ouders geboren, die van den veldarbeid moesten leven en een groot gezin tot hun last had den moest hij ook zeer vroeg als koewachter langs den dijk en toen hij wat ouder was, als gewoon veldwerker mee den kost helpen verdienen. Och! dat ik werken moet, dacht hij, dat doe ik met lust, doch dat alles zoo met de rapen in den pot gaat, dat is toch vreesse- lijk; als ik geen verandering in mijn toestand breng blijf ik arm en dat behoeft toch niet, ik ben even goed als elk ander mensch, ik heb gelukkig nog wat lezen en schrijven geleerd, en wel eens gelezen, dat als men wil dat men er dan ook komt. Ik ga mij in het boe ren werk goed bekwamenleer met de paarden werkp~

Volksblad | 1871 | | pagina 2