VOLK 18 71. Mo. 2. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 14 Januari. jA|201ttl£rI. Jtommtra Dienstaanvragen worden geplaatst it 10 Cents. I)it blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. De Advertentièn moeten Vrijdag vóór 13 uur hij'den Uitgever bezorgd worden. ra jf t t oav Gewone Dienstaanbiedingen en m Advertentièn tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. //Baas zijn." Er ligt voor allen iets aantrekke lijks in die weinige woorden al zijn er ook enkelen die het denkbeelddaardoor uitgedruktbestrijden. Zij wijzen het toppunt aan van ieders streven schoon niet allen dat doen op dezelfde wijs. 't Zou onnatuurlijk zijn wanneer iemand zeide, dat hij liever knecht wilde wezen dan zijn eigen meester zijn en ge kunt er' op aandat die in het//baas zijn" iets verkeerds vinden, dikwijls niet het minst lijden aan de kwaal, die zij zeggen bij anderen te willen voorkomen of genezen. Wees er fier op als men u een baas kan noe men. Dat is een eeretitel, die vrij wat meer be- teekentals zoovele andere dwaze namendie het speelgoed van groote kinderen zijn en die maar zelden door eigen verdiensten worden verkregen. Baas zijn dat kan iedereenonverschillig tot jwel ken stand hij behoort, en gelukkig als men u een baas noemen kan in kennis en levenswijsheid, in ijver en moed, in helder begrip en zelfstandigheid, in deugd en degelijkheidin het ambthet vak het werk waaraan gij uwen tijd en uwe krach ten wijdt. Zulk een baas zijn wil dan niet alleen zeggen, dat gij boven anderen uitmunt, maar dat gij wer kelijk iets zijtdat men met u voor den dag ko men op u bouwen kan. Dat meesterschapdat gij u verwerft, hetzij de menschen het erkennen of niet, geeft eene gelukkige zelfvoldoening en eene weldadige aansporing om de krachten verder te ontwikkelen. Maar 't gebeurt ook wel eensdat men het //baas zijn" in den regten zin uit het oog verliest, om zoodra mogelijk baas te spelen. k bedoel dat niet in den zin, waarin het vaak gezegd wordt van hendie zich aanmatigen of hun best doen om over anderen te heerschenmaar ik heb het oog op zoovelendie zich voor bazen uitgevenlang vóór zij bazen zijn in het vakwaar in zij optreden. Het is ligt te begrijpen dat de jongen die nog maar kort in de teer van het eene of andere am bacht iser al van droomtdat hij ook eens meester zijn, baas genoemd worden zal. De hoop op die schoone toekomst dient bij hem aangewak kerd te worden, ten einde hij met lust en moed den voorbereidingstijd doorworstele én zich door geene bezwaren late afschrikken. Maar het onge duld maakt zich wel eens meester van hem en wie zijne droomen ontijdig verwezenlijkt wil zien, on dervindt ook dat droomen bedrog zijn. Wie baas heeten wil zonder een baas te zijn, is doorgaans oppervlakkig in zijn werk en stelt zich liefst zeer matige eischendie hij gemakkelijk en spoedig kan vervullen. Of hij bij den besten meester in het vak isof hij ook eens bij anderen in de leer zou moeten gaanof hij ook eens elders diende te gaan zien, waar men ligt verder in het vak is, dan in zijne omgeving; dat zijn vragen, die hij liefst niet doet, omdat ze hem zouden op houden, en bovendien als hij maar een baas is zooals de anderedie het al zoo lang geweest zijn dat is immers genoeg, waarom zou hij ook zich niet voor baas uitgeven Maar welke zijn daarvan de gevolgen P Heeft men den regten weg ingeslagen om vooruit te ko men, en kan dat gezegd worden, zichzelven te helpenwanneer men de middelen daartoe niet heeft gezocht? De bekrompen omstandighedenwaarover zoo-

Volksblad | 1871 | | pagina 1