i I of dat het den jongen nog onverschillig iswat men hem leeren laat, en dan wordt de kens van het vak eenvoudig bepaald door baas A of Bdie den jongen gebruiken kan. Als hij maar spoedig een weinig verdient en de lasten der huishouding wat helpt verligten, dan komt het er niet op aanof hij lust en geschikt heid voor het nu eenmaal aangewezen ambacht heeftdati vraagt men nietof hij later zich be klagen zal en een breekebeen blijvenof hij voor zich zeiven niet meer winst zoude kunnen doen met zijne vermogens; of hij de maatschappij niet grooter voordeel zou kunnen aanbrengenals er met meer overleg en nadenken voor hem gekozen werd. De keuze van een beroep is geene zoo kleine zaak als het wel schijnt, en eischt van ouders, die voor hunne kinderen moeten of willen kiezen meer zorg, dan er doorgaans aan gegeven wordt, 'tls goed dat men ze brood geve, maar 'tis niet min der noodigdat men ze in staat stelleom later met lust en kracht hun brood te verdienen en te eeten. En wat ouders zeker kunnenishunne kinde ren aansporen om gebruik te maken van elke ge legenheid tot veelzijdige ontwikkeling. Hoe bree der deze is, hoe beter het later in elk vak voor hen gaan zalen hoe meer kans zij hebben om als het soms eens tegenloopt, ook nog wat anders te kunnen ondernemen en zich zeiven te helpen. Dat „van alle markten te huis te zijn" is nog zoo kwaad niet, maar dan moeten we de jeugd ook naar dia markten zenden, van waar ze wat meebrengen kan om winst mede te drijven. Nederland. Wij hebben eindelijk een nieuw ministerie. Aan het hoofd daarvan staat de lieer Thorbecke, terwijl twee der vorige ministers in het nieuwe kabinet zijn overgegaan. Goes. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten is de heer Pompe van Meerdervoort gekozen met 502 stemmen. De heer de Kanter had 360 stemmen op zich vereenigd. Uit Groningen meldt men, dat daar eene volks-zang- school opgericht is, waar ieder, die zich aanmeldt en aanleg voor muziek bezit, geheel kosteloos in den zang wordt onderwezen. Zoodanige school bestaat sedeitlang ook hier in Goes en het kan misschien zijn nut hebben daarop nog eens te wijzen. De Groninger zangschool wordt druk bezóchts-die te Goes zou nog wel meer leerlingen kunnen plaatSwn Voor eenige dagen werd te Botterdam eene vergade ring gehouden van bestuurders van werkUe^en-vereeni- gingen in Nederland. Buim een dertigtal werklieden waren daar tegenwoordig, om over de belangen van den Nederlandschen werkman te beraadslagen. Nadat men met algemeene stemmen de vraag toestemmend beant woord hadwaarbij als aller doel wil en streven werd aangewezen, den Nederlandschen werkman uitliet slijk opteheffen en alles aantewenden wat tot een beter lot leiden kan, liepen de beraadslagingen meest over de vraag, of men de verbooging van arbeidsloonen van den tijd dan wel van opzettelijk daartoe aantewenden middelen moest wachten. In verband daarmede werd beraadslaagd over <le oprichting van een nationaal werk lieden verbond. Sommigen wenschten dit, anderen gaven de voorkeur aan eene internationale vereeniging. Tot de oprichting van liet eerste werd eindelijk besloten en velen der aanwezigen traden al aanstonds tot zoodanig verbond toe. Ten slotte werd bepaald dat een volgend werklieden congres te Utrecht zal worden gehouden en de bestuurdersbond te Botterdam met de voorloopige werkzaamheden belast. Uit het Buitenland. Onder de vele beleefdheden, die de exkeizer Napoleon van zijn gastheer koning Wilhelm geniet, behoort ook dat dezer dagen prachtige arresleden uit Berlijn naar Wilhelmshöhe gezonden zijn met bijbehoorend perso neel, ten einde een en ander ter beschikking' van den keizer te stellen. Zoo is men er op uit om den keizer, die het ongeluk over zijn volk bragt zooveel mogelijk genoegen te geven en inmiddels wordt het arme volk in Frankrijk vermoord, geplunderd, vernield. f v as Te Orleans is een Pruisisch soldaat mishandeld en dientengevolge aan die plaats eene oorlogs schatting op gelegd, ten bedrage van 800,000 fr. Daar de sofii niet spoedig genoeg voldaan werd, heeft de generaal van der Tann bepaald, dat hij 50 der notabelste ingeze tenen uit de stad als gijzelaars naar Duitscliland zou doen brengen, indien het bedrag niet binnen 24 uren mocht voldaan worden. Zulk eene som voor het mishandelen van een enkelen Pruis. Welk bedrag zou er dan wel noodig zijn, als de Pruisen eens moesten betalen voor elke mishandeling, die zij hunne overwonneneu hebben aangedaan. (INGEZONDEN.) Driewegen28 Dec. 1870. Heden had hier de eerste der voor dezen winter aangekondigde Volks-voordrach- ten plaats. Een zeer bezette zaal gaf voldoende blijken van de groote belangstelling in deze soort van vereenigingen die volksontwikkeling ten doel hebben. Als sprekers, traden op: de heeren Beijers, van Elle- woutsdijk en van Braambeek, van Ovezande. Eerstgenoemde gaf een kort en bondig overzicht van ons Staatsbestuur en droeg een gedicht voor van J. van Beers, getiteld: „de Blinde", enlaatstgenoemde behan delde na een gepast openingswoord over den oorsprong, het karakter, het doel en het nut van Volks-voordrach ten, op aanschouwelijke wijs, eene*reis over landen ter zee naar Griekenland. De aanvang dezer voordracht, opgeluisterd door h 1 I V |V\

Volksblad | 1871 | | pagina 2