VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. VOLKSBLAD, 18 71. 7 Januari. Öit blad verschijnt iederen Zaterdag. Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^|20!ÏUÊrI. ^OntJUCrS Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post 0,80. fpTlt Advertentien tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentien moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Ten gevolge van de verandering van de Postwet, zal de prijs van het Volksblad, franco per post"voortaan slechts 80 Ct. zijn. Onlangs hoorde ik van iemanddie voor het slachtersbedrijf was opgeleid en dat ook eenige ja ren had uitgeoefend. Maar de zaken gingen niet best en het besluit werd genomen om naar Ame rika te gaan en daar de fortuin te beproeven. In de nieuwe wereld scheen echter aan slachters geen gebrek te zijn, en er was geene andere gelegen heid om aan het werk te komendan bij, een blik slager. De voormalige slachter, wien het voor alles te doen wasom den kost te verdienenaarzelde niet om zieb op dat ambacht toeteleggenen vol gens de laatste van hem ingekomen berichten ging het hemin zijn nieuwen werkkringuitnemend goed. Ik ken den man niet, maar ik zou toch van hem wel durven zeggen, dat hij tot die menschen behoortdie alles durven en willen aanpakkenom op eene eerlijke wijze geld te verdienen. Er zijn er soms, die voor geen geld ter wereld wat anders beginnen zoudendan het ambacht het werk waarin zij opgeleid zijndie liever suk kelen en gebrek lijden, dan wat nieuws leeren. De een meent hij is daarvoor te oud; de ander gelooft dat bij het toch niet leeren zal; een derde heeft zich nu eenmaal in het hoofd gezetdat hij die bij de slachters groot gebracht isook slachter moet blijvenen er wordt nog al eens wat armoede geledenomdat inen terugdeinst voor dat veran deren omdat er geen lust. geen moed is om te zienof er langsanderen weg meer of althans wat *- verdienen zou zijn. Als men in zijn vak iets zijn wil, is het zeker wel het beste, dat men daarbij blijft en er een baas in zoekt te worden, Maar 't gebeurt toch zoo menigmalen, dat het maar niet vlotten wil, en dan noem ik ze verstandig en gelukkig die, inplaats van te klagen over slechte tijden en te zuchten over gebrek aan werkde handen uit den mouw stekenen niet kieskeurig zijn om te doenwat hunne hand te doen vindt. 't Gebeurt nog al eensdat er wat te verdienen is met andere middelen, dan die men eerst ge leerd heeft aantewendenen waarom zou men er zich niet van bedienenals ze goed zijn. Een ïnenschzegt men immersis nooit te oud om te leerenen 't is beter een goed stuk brood door arbeid, waaraan men vroeger vreemd was, dan het gebrek lijden en tobbenom maar bij zijn vak te blijven. Maar het voorbeeld van den Hollander in Ame rika, deed mij ook nog aan iets anders denken. Misschien is het nu wel aan den dag gekomen, dat de man veel meer aanleg had voor zijn nieuw vak, dan voor dat waarin men hem liet onder wijzen. Er wordt niet altijd genoeg op gelet, als de jongens in de leer worden gedaanof zij geschikt heid hebben voor het vakdat men voor hen kiest of er gegrond uitzicht isdat zij met lust zich- daarop zullen toeleggen. De jongen moet wat leeren en er wordt naar een winkel of zoo iets voor hem omgezien. Soms heeft hij zin in het een of ander, en als er dan maar een baas is, die het met hem probeeren wilj dan gaat allés goed. Maar 't gebeurt ook wel eensdat alle bazen in dat vak voorzien zijn

Volksblad | 1871 | | pagina 1