OPRUIMING Indoor Zeeland: de grootste in Nederland 1 S3 1M TOT 50% Snor kelend het nieuwe jaar in VERVROEGDE AFSLUITINGl f/tetssl ADVIES VAKMANSCHAP SERVICE alle woningbouw- crenigingen van Walcheren bij u in de Faam/de Vlissinger Kamperman de Klerk parketvloeren K met gigantische KORTINGEN Stemmig donker zijn de dagen die komen. Maar opgelicht door kaarsjes die vredig fonkelen in de boom. Een den, een spar, een kunstje van de natuur - groengebleven omdat het kennelijk zo moest voor het feest van de vrede en het licht. Maaltijden worden opgediend om welvaart te benadrukken. Maar ook biedt de met zorg bereide dis een kans om stil te staan bij de armoede van anderen dichtbij en veraf. In elk geval worden de dagen weer langer en zakt de stemmige duisternis tot een punt dat beslist geen diepte genoemd mag worden. Het licht van de hoop dient zich aan om het nieuwe leven te verwelkomen. Vro/ij'A Aerstfèe&t ooor iedereen Het meest gevarieerde en grootste hippische indoor-evenement van Nederland. Zo kondigt secretaris Ron Thiry de PZC WEEKBLADEN 1ID© Indoor Zeeland 1996- 1997 aan. De achttien de editie van Indoor Zeeland duurt drie we ken. Het hippisch feest begint vrijdag 27 de cember en duurt tot en met zaterdag 11 janu ari. Plaats van hande ling: De Zeelandhallen in Goes. Voor de orga nisatie tekent de Stich ting Concours Hippique van de Weelruiters. Spectaculair Topsport Mennen JJi 2 Pier Louwerse 2e kerst geopend van 13.00 tot 17.00 u. een korting van 40% op al onze merken zoals o.a. Oxbow, Simmer Style enz... (Exclusief jassen en snowboardartikelen). seisplein 5 middelburg Oil8-626721 In verband met Nieuwjaarsdag dient kopij voor de editie van donderdag 2 JANUARI vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is vrijdag 27 december 12.00 uur advertenties vrijdag 27 december 12.00 uur '-3 I? "V -il'ODELBU1" I Middelburg Lange Noordstraat 22 Telefoon: 0118-613373 26e JAARGANG NUMMER 52 DECEMBER 1996 Cl Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. Traditiegetrouw wagen onverschrokken duikers zich op de eerste dag van het nieuwe jaar in het ijs koude water van de Wes- terschelde. Ook dit jaar laten leden van Duikteam Zeeland zich niet weer houden doorwind, regen, hagel of sneeuw. Vanaf 14 uur zwemmen de duikers in originele kleding tegen een achtergrond van pas serende zeeschepen langs het negenhonderd meter lange parcours langs de Vlissingse Boule vard Evertsen. Het is de negentiende keer dat een dergelijke nieuwjaars- snorkeltocht wordt ge houden. De organisatie is apetrots op het evenement. „Het nieuwe élan, zo'n drie jaar geleden ingezet, heeft ook internatio naal geleid tot een sterke groei van ons evenement". Thiry geeft voorbeelden. Deelne mers komen uit Zweden, Duitsland, Noorwegen, Frank rijk, Engeland en België. En er is een landenproef dressuur op zaterdag 4 januari voor Junioren en Young Riders. Bijna tweeduizend combina ties nemen deel aan de Indoor Zeeland. Samen zijn ze goed voor 3500 starts in de discipli nes dressuur, springen en aan spanning, legt Thiry uit. En: „Een gevarieerde indoor dus". Naast specifieke ruitersport zijn er clinics en shows en wordt er een uitgebreid pro modorp gebouwd. Topsport, recreatie en vermaak gaan hand in hand. In totaal neemt alles zo'n 12.000 vierkante meter overdekt in beslag. Indoor Zeeland is in de opzet van de laatste jaren een publiekstrekker van de eerste orde geworden. Vorige jaren telde het 18.000 bezoekers. Het onderdeel springsport vormt traditiegetrouw het hoofdprogramma van Indoor Zeeland. „Half december wis ten we al dat een aantal Neder landse topruiters naar Goes zouden komen" Thiry noemt: Emile Hendrix, Bert Romp, Eric van der Vleuten, Peter Geerink, Wil Schellekens, Wout-Jan van der Schans, Roelof Bril en Jack Neefs. Ook de Noorse prinses Martha en de Belg Erik Wau- ters zijn van de partij. Boven dien pakt Albert Voorn de draad weer op in Goes. En natuurlijk niet te vergeten de lokale favoriet Simon den Exter. Al vele jaren steelt deze ruiter uit Kortgene de show door zijn spectaculaire manier van rijden. Hoewel voor Den Exter de 51 levensjaren gaan meetellen, is hij nog steeds in staat om het publiek op de banken te krijgen. De ruiter die erin slaagt drie van de vier internationale 1.40 meter rubrieken op zijn naam te schrijven, krijgt een auto ter waarde van 61.000 gulden. Niet alleen het springen, ook de dressuur krijgt met de rubrieken Prix St. George's, Intermediair I, Grand Prix en Kür op muziek de volle aan dacht. Blikvangers hier zijn Jeannette Haazen, Leide Strijk, Barbara Koot en de Canadese Penny Zavits en echtgenoot Johan Rokxs. En natuurlijk niet te vergeten de kandidaten voor het Junioren- en Young Riders-team. Daarvoor sturen de Belgische en Duitse hippi sche sportbonden een afvaar diging naar de Ganzestad. Nederland beschikt over, voor wat de dressuur betreft, een brede subtop. Vandaar ook dat de organisatie heeft gemeend dat de nationale dressuur ZZ licht en ZZ zwaar niet op het programma mag ontbreken. Indoor Zeeland staat bekend om zijn brede opzet. Voor de top van nationale springen en dressuur wordt ruim baan gemaakt. Maar ook de landelij ke ruiters uit de basisorganisa- Volle aandacht voor dressuur. FOTO ANTON DINGEMANSE ties hebben een eigen plaats in het programma. Indoor Zee land biedt deze ruiters en ama zones een kans om hun krach ten te meten met de internatio nale cracks. Want ook de rui- terelite maakt van deze gele genheid dankbaar gebruik om hun jonge talentvolle paarden in de landelijke rubrieken te testen. Zij strijden eveneens mee om de traditionele Gou den en Zilveren Mossel, het eremetaal waar het achttien jaar geleden allemaal om begon. Een succesformule, wat blijkt uit de overweldigen de belangstelling voor deze landelijke rubrieken. Volgens Thiry stromen aanmeldingen uit alle windstreken binnen. De mensport maakt al enkele jaren deel uit van het program ma. Met zijn twee wedstrijd hallen voor het hindernistra ject en de vaardigheidsproe- ven is Indoor Zeeland volgens de organisatiesecretaris een unicum in de Nederlandse Indoor Mensport. Gezien de deelname van de Nederlandse kampioen vierspannen Aart van der Kamp uit Putte, Arend- Jan Hamming, Adrie Testers en de nationale kampioen dub belspan, de Zeeuw Jaap Ver boom, wordt ook in deze tak van de paardensport topsport verwacht. Een samenwerkingsverband tussen Indoor Zeeland, de Lions Club Noord- en Zuid- Beveland, de Federatie Paard rijden Gehandicapten, de Zeeuwse Sportraad en de beheerder van de Zeelandhal len heeft geleid tot een voor Zeeland uniek evenement. Namelijk een promotiedag paardesport voor lichamelijke of verstandelijke gehandicap ten. Ook worden er clinics ver zorgd, namelijk door Tineke Bartels (dressuur), IJsbrand Chardon (mennen) en Bert Romp (springen). Door regelmatig te zwemmen kan de conditie van astmapatiënten aanzienlijk verbeteren. Daarom is er onlangs in Middelburg een groep voor astmatische kinderen van start gegaan. In het Zeeuws Museum is een winkeltje geopend. Hier kunnen replica's, ansichtkaarten en andere curiosa worden gekocht. Het beheer van het museum winkeltje is in handen van de Vrienden van het Zeeuws Museum. Verder deze week de heropening van restaurant Amigo's, de jeugdige prijswinnaars van de puzzels uit de Sinterklaaskrant, informatie van overheden en handige van dag tot dag-overzichten. Op het Oranjeplein te Oost- Souburg staat een borstbeeld ter ere van de vroeger beken de kinderboekenschrijver Pie- ter Louwerse. Naast kinder boeken schreef Louwerse ook geschiedenisboeken en be kende liedjes als 'Waar de blanke top der duinen'. Zo goed als onbekend is echter zijn 'streektaaloeuvre'. Lou werse schreef al in 1867 zijn eerste verhaal in dialect: 'Een genie'. Later volgden nog twee verhalen en een drietal gedich ten in het Souburgse dialect, zoals hij dat rond 1840 heeft geleerd. Louwerse leefde namelijk van 1840 tot 1908. Zijn dialect is daarmee onge veer een generatie ouder dan dat van de schrijver Henri Beunke en bijna twee genera ties ouder dan dat van Jan Vader. En dat is te merken aan zijn taalgebruik. Louwerse gebruikte woorden, die tegen woordig volslagen onbekend zijn. Enkele voorbeelden: 'pas jes' betekent eventjes, 'trot- banken' zijn de armenbanken in de kerk en een 'pitelaere' was in de tijd van Louwerse een soort herenrok. 'Diensig' wordt in een van de verhalen uitgelegd als 'zonder ling te moede': "Kees keek Stoffeliene zö raor an, da ze d'r diensig van onder d'r beuk van wier". Woorden als 'merrege' voor morgen, 'varre' voor 'vér re'* en werkwoordsvervoegin gen als 'wazze' voor waren. 'magge' voor mogen, 'kost' en 'begost'(kon en begon) doen voor ons nogal Bevelands aan, maar waren in Louwerse's tijd goed Walchers. Het oeuvre van Pieter Louwer se ('Pier van 't Zwitsers 'uusje') is dan wel niet zo uitgebreid, maar in volkskundig opzicht stikinteressant. Oude volks spelen als het 'leutere' aan de 'leutertaefel' en een Souburg- se kermis van rond 1850 wor den zeer gedetailleerd be schreven. Jammer, dat Pier's werk zo onbekend is gebleven. Marco Evenhuis Grote Kade 42a Goes Alleen op deze dag mm

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1