na Van aanmaning tot incasso open na verbouwing Restaurant Amigo's weer Zeeuwse kerst Nu ook Multi-Vlaai in Vlissingen Prijswinnaars Sinterklaaskrant Zwemmen goed voor conditie van carapatiënten Nooit meer de weg kwijt in Middelburg Middelburgse scharrelslagerij heeft nieuwe eigenaar Museumwinkel verkoopt replica's van kunstwerken Zeeuws Museum In het Zeeuws Museum in Middelburg is - in navolging van de landelijke trend - een heuse museumwinkel geopend. „Veel musea hebben tegenwoordig als extraatje een winkel waar bezoekers spullen kunnen kopen die iets met het museum te maken hebben", vertelt Cora Jebbink van de Stichting Vrienden van het Zeeuws Museum. Deze stichting heeft het beheer van het winkeltje in handen genomen. Winst Sieraden In het Sportfondsenbad in Vlissingen kunnen carapatiënten wekelijks terecht om onder lei ding van een fysiotherapeut hun conditie te ver beteren. Door de ademhalingsspieren in een betere conditie te brengen kunnen carapatiën ten een aanval van benauwdheid beter en snel ler onder controle krijgen. Sinds vorige week is er ook een aparte groep voor jeugdige carapa tiënten. Als eerste gemeente in Zeeland heeft Middel burg onlangs een zogenaamde InfoStopzuil in gebruik genomen. Door deze zuil zullen met name bezoekers van de stad minder vaak de weg hoeven vragen. Scharrelslagerij Muil wijk in de Korte Delft in Middelburg heet sinds vorige week scharrelslagerij Merks. Voormalige eigenaar W.J. Muilwijk heeft de zaak overgedragen aan zijn dochter en schoonzoon Evelien en Henry Merks. Als eerste bedrijf in Zeeland gaat het pas opgerichte bedrijf De- biteurenBeheer Zee land zich richten op het saneren van debi teurenadministraties in midden- en kleinbe drijf. „Debiteurenbe heer is in veel bedrij ven een ondergescho ven kindje, terwijl zo'n bedrijf wel in de pro blemen kan raken als er niet op tijd aanma ningen worden ver zonden", vertelt Carlos Klerkx van het kersver se bedrijf. Liefhebbers van streektaal en Zeeuwse muziek kunnen zon dag 22 december een kijkje nemen in de Prins van Oranje in Goes. Daar wordt dan een Zeeuwse Kerst middag gehouden. Het Argentijns en Mexicaans specialitei ten restaurant Amigo's in Nieuw- en Sint Joosland is het afgelo pen weekend her opend. In het winkelcentrum in Vlissingen is vlak voor de kerstdagen een vestiging van Multi-Vlaai geopend. De winkel die echte Limburgse vlaai en verkoopt is gevestigd in het overdekte win kelcentrum aan de Aagje Dekenstraat. Franchi senemer Ad Spelier heeft ook de leiding over de filialen van Multivlaai in Middelburg en Goes. Maandag 23 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 In de Sinterklaaskrant bij De Faam/De Vlissinger stond een vijf-in-één-puzzel voor kinderen. Uit de stapel inzendingen heeft de redactie de oplossingen van Rinke de Ridder uit Arnemuiden en Marieke van Dijk uit Vlissingen getrokken. Zij ontvangen binnenkort een boekenbon. Jan Schrijver uit Middelburg stuurde zijn oplossing in een versierde doos. Daarom wint hij de prijs voor de mooiste inzending: een 'Klokkenluider van de Notre Dame'-domino- spel. In de winkel zijn verschillende artikelen te koop. „We verko pen naast ansichtkaarten en boeken ook replica's. Zo is er een verzameling replica's van mondgeblazen glazen die in het museum terug te vinden zijn. Die replica's zijn ook mondgeblazen en bijvoor beeld erg geschikt als bijzon der cadeautje. Want de spullen die hier te koop zijn, zijn vrij wel nergens anders te vin den", legt ze uit. De opbrengst is bedoeld voor het Zeeuws Museum. „De winst wordt in de vorm van giften aan het museum ge schonken. Net als bij de VOC- tentoonstelling: daar staat een maquette van de oude VOC- werf. Die hebben de Vrienden van het Zeeuws Museum aan het museum geschonken. Op die manier wordt in de toe komst de winst van de winkel besteedt", volgens Jebbink. Het winkeltje is gevestigd in de voormalige 'bottenkelder'. „Hier kon het bezoek voorheen een deel van de archeologi sche vondsten bekijken. We hebben speciaal voor deze ruimte gekozen omdat je erin kunt zonder dat je het hele museum door hoeft. We von den het namelijk belangrijk dat mensen geen entreegeld zou den hoeven te betalen als ze naar de winkel kwamen. Je kunt hier dus gewoon even naar binnenwippen zonder het hele museum door te lopen". Al eerder maakte de stichting een winkeltje ten behoeve van het museum. „Bij Historama hebben we het de afgelopen zomer ook een beetje gepro beerd. Heel klein hoor, een tafel met wat spulletjes. We hebben er drie en een halve maand gezeten en konden op de kleine ruimte niets kwijt. Toch hebben we winst gemaakt en dat gaf de door slag om het wat groter aan te pakken". Behalve zaken die met het museum te maken hebben wordt er ook kunst verkocht. Jebbink: „Beeldend kunstena res Ineke Otte uit Goes ver koopt hier sieraden. Ook die zijn nergens anders te verkrij gen. En de Middelburgse Cori- ne Verburg komt hier straks nog wat van haar papierwerk in de vitrines leggen voor de verkoop. Dat zijn toch heel bij zondere dingen", vindt ze. Zwemmen is goede manier om carapatiënten in betere conditie te krijgen. FOTO ANDA VAN RIET Wie Middelburg via de Schroe- weg komt binnenrijden, ziet voortaan in plaats van de oude vertrouwde plattegrond op papier een zuil staan. Hierop kan de dolende bezoeker - in verschillende talen - aangeven waar hij of zij naar toe wil gaan. Die bestemming kan een straatnaam zijn, maar ook de naam van een bedrijf of toeris tische attractie. Wanneer de bestemming bekend is, rolt er een keurig plattegrondje uit de zuil met daar.op een routelijn naar de plaats van bestem ming. De InfoStopzuil houdt reke ning met tijdelijke omleidin gen; wanneer een straat niet toegankelijk is voor verkeer verstrekt de InfoStopzuil een kaart met een alternatieve rou te. De InfoStopzuil wordt betaald door de bedrijven die in de lijst van bestemmingen zijn opge nomen. In de winkel zijn als vanouds louter producten gemaakt van scharrelvlees te koop. Evelien Merks werkt al enige jaren in de slagerij aan de Korte Delft, haar man Henry heeft het laat ste jaar een stoomcursus van zijn schoonvader gehad om de grondbeginselen van het sla gersvak onder de knie te krij gen. „Ik heb in een halfjaar tijd ontzettend veel geleerd", ver telt Henry Merks. „Toch wil ik ook een opleiding gaan volgen om ook theoretisch nog beter op de hoogte te zijn". Voor Evelien Merks is het slagers vak geen nieuwigheid, als dochter van slager Muilwijk heeft zij het vak als het ware met de paplepel ingegoten gekregen. „Ik heb alle papieren op zak, het was ook eigenlijk altijd al de bedoeling dat ik deze zaak zou overnemen", aldus Eve lien Merks. „Ik heb nog niet zolang geleden een baby gekregen en dat ging natuur lijk voor", vervolgt zij. Het vlees dat bij Scharrelslagerij Merks verkocht wordt is afkomstig van scharrelvee. Frans rund- en kalfsvlees, Hol lands varkensvlees en de kip pen komen eveneens uit Frankrijk. „De andere produc ten zoals worsten en boter hamvlees worden door mijn vader gemaakt of komen van een scharrelslager uit Amster dam", verduidelijkt Evelien. Het assortiment van de schar relslagerij wordt ook enigszins gewijzigd. Er is sinds kort een kleine afdeling met kruide nierswaren en in de zomer maanden wil het slagersecht paar ook broodjes met warme worst of ander vlees gaan ver kopen. „Het wemelt hier 's zomers van de Duitse toeristen en die zijn thuis gewend om broodjes met warme worst of zuurkool te eten", vertelt Hen ry. „We willen eens proberen of dat hier ook aanslaat". Een andere specialiteit van Schar relslagerij Merks is het maken van koude schotels. Evelien Merks: „Dat was eigenlijk al een liefhebberij van me toen ik nog op school zat. Ik heb toen veel meegedaan aan wedstrij den en ook nog wat cursussen gevolgd. De koude schotels moeten natuurlijk wel enkele dagen van tevoren besteld worden". Elke woensdagmiddag van 12.30 tot 13.30 uur trekken zo'n vijftien carapatiënten hun baantjes in het Sportfondsen- bad in Vlissingen. Het zwem men wordt begeleid door fysi otherapeut Mario Lenze die zelf ook carapatiënt is. „Zwem men een hele goede manier om de spieren beter te trai nen", vertelt Lenze. „De tem peratuur van het water wordt speciaal voor ons verhoogd tot zo'n achtentwintig graden. Gewoon zwemmen is niet erg ideaal, de temperatuur is te koud om de oefeningen te doen". De oefeningen van Lenze zijn er vooral op gericht om de hulpademhalingsspie ren te versterken. Als een cara patiënt dan een aanval van benauwdheid krijgt is het een voudiger om de ademhaling weer in een normaal patroon te krijgen. Ann de Voogd, bestuurslid van de afdeling Walcheren van het Nederlandse Astmafonds, weet uit ervaring dat het zwemmen helpt. „Ik heb acht jaar geleden een hele zware aanval gehad en heb toen een aantal weken in het ziekenhuis gelegen. Het zwemmen voor carapatiënten was toen net nieuw en heeft me veel goed gedaan. Het is nu veel eenvou diger om een aanval van benauwdheid onder controle te krijgen", aldus Ann de Voogd. Vorige week is in het Sport fondsenbad ook een groep kin deren met cara begonnen met de oefeningen en spelletjes van fysiotherapeut Lenze. „Er waren nog niet erg veel deel nemers", vertelt hij. „Maar ik denk dat dat nog wel komt. Het is goed om op jonge leeftijd te begin nen om een betere conditie op te bouwen zodat ze op latere leeftijd beter met hun ziekte om kunnen gaan". Kinderen kunnen iedere woensdag van 17 tot 17.45 uur in het Sport fondsenbad terecht om te zwemmen, spelletjes en oefe- I ningen te doen. Cora Jebbink. FOTO ANDA VAN RIET Carlos Klerkx heeft zestien jaar werkervaring bij kleine en gro tere bedrijven. „Wat mij steeds weer opviel is dat er erg wei nig aandacht wordt besteed aan debiteurenbeheer. Veel bedrijven hebben blijkbaar moeite om naar hun schulde naars toe te stappen", aldus Klerkx. „Ik denk dat ik met mijn bedrijf dan ook zeker in een behoefte voorzie. Als je kijkt wat een goed debiteurenbe heer een bedrijf op jaarbasis kan opleveren begrijp je wel waarom". Zelf is hij voorlopig de enige werknemer van DebiteurenBe- heer Zeeland. Klerkx: „Mijn vrouw Joke Schreurs staat mij bij als dat nodig is. Het bedrijf voer ik vanuit mijn huis in Mid delburg, ik heb hier alles bij de hand wat ik nodig heb". Behal ve het voeren van een debiteu renadministratie voor bedrij ven geeft Klerkx ook adviezen op het gebied van financieel management, boekhouding en salarisadministratie. Klerkx: „Doordat ik all-round ervaring in het bedrijfsleven heb kan ik op verschillende gebieden adviseren. En als ik het zelf niet weet dan kan ik mensen inhu ren. We kunnen alles voor onze klanten regelen, van eer ste aanmaning tot incasso. Daarvoor werken we samen met een landelijk incassobu- „Het is de tachtigste vestiging van het bedrijf dat oorspronke lijk uit Limburg komt", vertelt Ad Spelier. Multi-Vlaai heeft een assortiment van achten twintig verschillende soorten vlaai die in een bakkerij in het Limburgse plaatsje Sevenum worden gebakken. „Het blijkt dat de rest van Nederland ook dol is op Limburgse vlaai", aldus Spelier. „De zaak in Vlis singen is de tachtigste vesti ging van het bedrijf". Spelier begon drie jaar geleden met een Multi-Vlaaivestiging in Goes en later ook in Middel burg. Spelier: „Ik heb zelf een bakkersachtergrond. Mijn vader had een bakkerij en ik heb later bij verschillende groothandels in bakkerijgrond stoffen gewerkt". De vlaaien van Multi-Vlaai zijn te koop per achtste stukje, hal ve vlaai of hele vlaai. Desge wenst kan een vlaai versierd worden voor bijvoorbeeld een verjaardag. Als extra service worden de lekkernijen voor een geringe meerprijs aan huis bezorgd. Spelier: ,,'s Zomers Ad Spelier van Multi-Vlaai in Vlissingen. krijgen we vaak Limburgse toeristen in de zaak. Die heb ben vaak hele specifieke wen sen zoals linzenvlaai. In Lim burg is het zo dat ze desnoods tien kilometer omrijden om een vlaai bij een favoriete bak ker te kopen. Ik hoop dat de vlaaien ook zo populair in Vlis singen worden". Evelien en Henry Merks van Scharrelslagerij Merks. geweest met de verbouwing. „We hebben het gelukkig zo kunnen doen dat we in de weekeinden gewoon open konden", vertelt Ibrahim. „In het weekend is het altijd erg druk bij ons en die inkomsten wilde ik niet graag missen". Doordat de entree van Ami go's is veranderd heeft het res taurant plaats voor twintig extra zitplaatsen. Ibrahim: „In totaal hebben we nu zeventig zitplaatsen. We hebben nu ook een aparte ruimte waar veertig mensen kunnen dineren, ide aal voor een feestje of gezellig diner". De menukaart van Amigo's heeft ook enkele veranderin gen ondergaan. Er prijken nu nog meer voor- en hoofdge rechten op de kaart van het restaurant. „Alles is natuurlijk wel nog steeds Argentijns en Mexicaans", verduidelijkt Ibra him. Als extra service kunnen de gasten van Amigo's gebruik maken van de diner-taxi. Ibra him: „De gasten worden dan gratis met een taxi opgehaald en na het eten weer thuis gebracht. Omdat veel van onze klanten uit Middelburg en Vlis singen komen hebben we deze service, ledereen wil graag wat drinken bij het eten en dan betaal ik liever de taxi dan dat de gasten met een slok op ach ter het stuur kruipen". Restau rant Amigo's is zeven dagen per week geopend. Op het programma staan twee verhalen. Een oud Zeeuws ver haal met een humoristische strekking en één met een meer dramatisch karakter. Voor het eerste verhaal verschijnt Paul Proost (één van de bekendste spelers van toneelgroep Heer Hendrik) op het podium. Het tweede wordt verteld door Sankie Koster. Daarnaast treedt het achtjarige vioolwon derkind Mathieu van Bellen uit Hulst op. Hij speelt al viool sinds hij naar de kleuterschool gaat en is inmiddels zo ver gevorderd dat hij verschillen de klassieke werken ten geho re kan brengen. Tenslotte reau die dat voor ons doet". De eerste contacten met bedrijven heeft Carlos Klerkx inmiddels gelegd. „Ik sta sinds begin december ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Vanaf januari hoop ik operatio neel te kunnen draaien". speelt de Zeeuws-Vlaamse muziekgroep Ambras een aan tal nummers. Engel Reinhoudt is organisator van de middag. „Het was een oude wens om met Kerst eens iets in het Zeeuws te doen. De mensen die we op het oog hadden hebben gelijk hun medewerking toegezegd. Ik denk dat het een prachtige, sfeervolle middag zal worden met een hoogstaand program ma", verwacht hij. De opbrengst van de Zeeuwse kerstmiddag is bedoeld voor Terre des Hommes. In de pau ze is er een verloting met lek kere Zeeuwse prijzen. A.M.M. Ibrahim van het Argentijns Mexicaans restaurant Amigo's. Carlos Klerkx en Joke Schreurs van DebiteurenBeheer Zeeland. De zaak van A.M.M. Ibrahim is grondig verbouwd, zo is de entree veranderd, een nieuwe bar geplaatst en een vijver in de zaak gebouwd. Ibrahim begon vijf jaar geleden met zijn restaurant en was daar mee het eerste Argentijns Mexicaans restaurant in Zee land. Drie weken zijn Ibrahim en zijn medewerkers bezig

de Vlissinger | 1996 | | pagina 13