AUTORECLAME MAGNEETBORDEN NU 2e GRATIS Ondernemers over de strijd tussen Sint en Kerstman: 'Een echte middenstander heeft altijd iets te klagen' MARKT Vlissingse restaurants en theaters slaan handen ineen met King-kaart G TREFPUNT WALCHEREN Son OP OP 40 OCCASIONS APK gekeurd Ook deze Faam Vlissinger staat weer boordevol kerst- itleeën INTERNET 'WalcAenó, filot HANDELSPRIJZEN Minder dan 10.000,- VERVROEGDE AFSLUITING 1 kleur 10 Fl 2 kleuren 20 Fl ADVIES VAKMANSCHAP SERVICE de Klerk parketvloeren V.a. donderdag 19 december voor op autoportieren COMPUTERGESNEDEN 60cm x 15cm DEI BEGE DHL 0118-431.193 De jaarlijkse strijd tussen Sinterklaas en de Kerstman is weer bijna gestreden. En alhoewel de gezellige dikkerd uit de Noordpool de laatste jaren terrein leek te winnen, is de Spaanse goedheiligman terug van weggeweest. Langza merhand krijgen de twee oude concurrenten ieder een eigen plaats in de feestmaand decem ber. Sinterklaas is er voor de gezellige kleine presentjes terwijl de Kerstman de duurdere geschenken voor zijn rekening neemt. Midden standers in Middelburg en Vlissingen maken de tussenstand op. ZEELANDHALLEN GOES PZC WEEKBLADEN ..het winkelaanbod is niet zo leuk meer... ..Sinterklaas leeft weer helemaal... ...kerst is een familiefeest Sint is voor de kinderen... In het Arsenaaltheater is vorige week woens dag de King-kaart gepresenteerd. Bezit ters van de kaart kun nen bij vier Vlissingse restaurants, het Arse naaltheater en het Vestzaktheater voor delig eten of een voor stelling bijwonen. De King-kaart is uitgege ven door het reclame bureau Promotie Plan Zeeland van Jack Pateer. seisplein 5 middelburg 01 18-626721 GRIEKSE LIVE MUZIEK zaterdag 21 december met bij: SRLONIKI Neem nu een GRATIS proefabonnement Verduurnis The very special sales of Benetton! Goes yop de gehele collectie!Lange Kerkstraat 44J tegen Op het voorterrein van Auto Ventura B.V. Verrijn Stuartweg 10 Goes (t.o. Zeelandhallen). In verband met Nieuwjaarsdag dient kopij voor de editie van donderdag 2 JANUARI vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is vrijdag 27 december 12.00 uur advertenties vrijdag 27 december 12.00 uur ^ddélbv^- 'Hu 26e JAARGANG NUMMER 51 18 DECEMBER 1996 doordat de markt verziekt wordt door stuntwinkels die geen uitstraling hebben", vindt hij. „Het winkelaanbod is daardoor niet zo leuk meer. Dat is trouwens een probleem „Sinterklaas is niet alleen com mercieel een interessant feest. Ook privé vind ik het gewoon een leuke Hollandse traditie", vertelt Peter Bikker van de Vlis- singse boekhandel Bikker. „Je hoort wel eens dat Sint z'n langste tijd gehad heeft, maar ze mogen Sinterklaas nooit afschaffen". Peter Bikker is tevreden over de 5 december- omzet van zijn zaak. „We heb ben het drukker gehad dan vorig jaar". Bikker wijst naar een aantal boeken die op de toonbank liggen. „Het boek 'Het verhaal gaat' van Nico ter Linden is dè bestseller van dit moment. Die zijn echt de win kel uitgevlogen voor Sinter- Stelligste rommelmarkt van Nederland- ZATERDAG 21 DECEMBER 9.00-17.00 uur ZONDAG 22 DECEMBER m no-17.00 uur. Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. klaas. En daar komt bij dat veel mensen tussen kerst en nieuw jaar vrij zijn en eindelijk tijd hebben om eens een boek te lezen. Voor ons een goede tijd", besluit hij. Niet alle middenstanders zijn overtuigd van het succes van Sinterklaas. „Voor mij was het helemaal niet zo geweldig", vertelt Peter Christ, eigenaar van twee modezaken in Mid delburg. „Het was zelfs slech ter dan vorige jaren. In mijn winkel aan de Lange Delft heb ik twintig procent minder omzet gedraaid. In de and-re winkel ligt dat percentage ze twee keer zo hoog. Natuurlijk is kleding niet echt een artikel waar je bij Sinterklaas het eerst aan denkt. De kleding- branche doet het in het alge meen niet erg goed. Dat komt „Het Scheldeplein heeft na vijf jaar nog niets aan aan trekkingskracht moeten inboeten", vindt Hans Knuijt, voorzitter van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. FOTO: RUBEN OREEL. voor de hele binnenstad. Want als er geen verschil meer is tussen de weekmarkt en een winkel, waar blijf je dan als ondernemer?". Erik Deine is eigenaar van een Middelburgse stuntwinkel. „Het gaat de kleding inder daad niet voor de wind. Maar om met een beschuldigende vinger naar die enkele stunt winkels te wijzen is wel erg flauw. De enige manier om te overleven is nu eenmaal door acties", is zijn mening. „Juist door die acties is mijn Sinter klaasverkoop wel een succes geworden". Erik Deine is niet de enige ondernemer die met plezier terugkijkt op dagen voor pak jesavond. „Sinterklaas leeft weer helemaal", zegt Steven Klatte van Intertoys Gouds waard in Middelburg opge wekt. „Het is een paar jaar wat teruggelopen, maar dit jaar hebben wij echt goede zaken gedaan. Toppers zijn voor de jongens K'nex, een soort moderne variant van Mec cano, en voor de meisjes lie pen vooral de creatieve artike len erg goed", vertelt hij. In Middelburg en Vlissingen zijn vlak voor de feestdagen altijd een aantal extra koop avonden. Hans Knuijt heeft een herenmodezaak in de Scheldestad. „De koopavon den waren slecht bezocht dit jaar. Weinig mensen op straat, blijkbaar heeft iedereen over dag tijd genoeg om spullen in te kopen". Knuijt is ook voor zitter van de Vereniging Win kelcentrum Vlissingen. „Over het algemeen hebben de win keliers in Vlissingen goed ver kocht. Kijk maar naar het Scheldeplein. Dat heeft na vijf jaar nog niets aan aantrek kingskracht moeten inboeten". Harry van Hal, eigenaar van De Gulle Gever, wacht met span ning op de dagen voor kerst. „Het is al jaren een trend om elkaar met kerst serieuzere en nuttigere dingen geven. Het is duidelijk een familiefeest, ter wijl de Sint er meer voor kin deren is. Ik heb me dit jaar dan ook helemaal op de kerst gericht. Je moet als onderne mer je klanten in de gaten hou den en inspringen op hun behoeften. Als je dat niet doet heb je geen bestaansrecht meer. Een echte middenstan der heeft altijd iets te klagen, ik denk dat dat er een beetje ingebakken zit". Michel van Dis van Bouwman Cadeaux moet het allemaal nog zien. „De Sinterklaasver koop was aardig, maar niet spectaculair. En wat de kerst betreft, ik weet het niet". Naar buiten kijkend merkt hij op: „Zie jij iemand op straat? Ik niet". Met de King-kaart zijn bij de restaurants Achter Soif, Bleij, Pare Central en het Arsenaal Restaurant aantrekkelijke voordelen te behalen. Daar naast kan de kaarthouder vie rentwintig keer naar een theatervoorstelling in het Arsenaal- of Vestzaktheater en hoeft alleen het CJP-tarief te betalen. „We zijn hiermee begonnen in Zeeuws-Vlaande- ren", vertelt Pateer. „Daar pro moten we dan een restaurant voor een periode van een maand. Hier hebben we een kaart uitgegeven met vier res taurants en twee theaters. De kaart is uitgegeven in een beperkte oplage van duizend stuks". De King-kaart is niet in de restaurants te koop maar wordt door medewerkers van Promotie Plan Zeeland aan de deur verkocht. Pateer: „Behal ve dat we de kaarten huis aan huis verkopen bieden we ze ook aan bedrijven aan". Een King-kaart kost vijfenvijf tig gulden en er is een totaal voordeel van duizend gulden mee te behalen. „Het is eigen lijk zo dat na een bezoek aan een restaurant je het aankoop bedrag er al uit haalt", vertelt Pateer. De Vlissingse restaurants en theaters die nu samenwerken hadden al plannen om een ver gelijkbaar initiatief te ontplooi en. „We waren zelf al iets aan het bedenken", vertelt Bart Stienenbosch van het Arse naal Restaurant. „Toen Pro motie Plan Zeeland hun plan nen bekend maakten aan ons was het dus ook snel bekeken. Het scheelt ons een boel werk en de beoogde samenwerking is toch tot stand gekomen". Stienenbosch is van mening dat het beter is dat de Vlissing se restaurants met elkaar samenwerken. „We zijn natuurlijk eigenlijk eikaars con currenten maar zijn ervan overtuigd dat het beter is om samen te werken. Als je res taurant vol zit kun je de klanten beter doorsturen naar een gewaardeerde collega in plaats van ze op straat te laten staan". Het eerste exemplaar van de King-kaart werd overhandigd aan C. Hartog van de Kamer van Koophandel. In zijn toe spraak noemde Hartog de samenwerking opmerkelijk, gen wordt desalniettemin „Hoewel er in principe sprake gekozen voor een gezamenlij- is van concurrentieverhoudin- ke profilering", aldus Hartog. Staand vlnr Klaas Overdam (Uit in Vlissingen), Bjarne Bleijenberg (restaurant Bleij), Jack Pateer (Promotie Plan Zeeland), Bart Stienenbosch (Arsenaal Restaurant), C. Hartog (Kamer van Koophandel) en zittend Frans van Westenbrugge (Achter Soif) en Francois Bruning (Pare Central). FOTO ANDA VAN RIET Gravenstraat 6, Middelburg, Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst Informeer bij de Rabobank in uw woonplaats of bel: (0118) 58 18 10 http://www. tref. nI/Walcheren TrefPunt Walcheren is een initiatief van de gezamenlijke Rabobanken op Walcheren Wi L Volop Fame-sfeer in de Middelburgse Stadsschouwburg. Perfecte samenwerking tussen leerkracht en leerling van de SSGM zorgden voor een levensechte musical. Het Syndroom van Groen. Krassen, krassen, krassen? Dat kan bij de Vlissingse winkeliers die komend weekeinde helemaal op de kersttoer gaan. Verder: kinderboeken in de donkere dagen voor kerst, gemeente en provincievoorlichting, kunst in museumwinkel, verslagen en aankondigingen van kerstmarkten en handige van dag tot dag overzichten. Toen in t voorjaar van 1995 het toneelstuk 'Kwarre' in het Zeeuws gespeeld werd, ben ik drie keer gaan kijken. Beter gezegd: luisteren, want ik had 't uit het Limburgs in het Zeeuws vertaald. De toneel speler praatte 'gaef' Walchers, maar toch betrapte ik hem elke keer op dezelfde twee fouten. Die maakte hij omdat hij al lang niet meer in Walche ren woonde, of omdat ik 'antieker' Walchers gebruikt had dat hij nooit gekend had. Het was in elk geval duidelijk dat hij de door mij geschreven tekst niet begreep en die dan corrigeerde. Het zinnetje: "Weet je wat as 'n zömit zeit Dat Kwarre mè te verduuren is werd in zijn mond: "Dat Kwarre mè te verduuren 'eit Hij dacht dus dat in de tekst bedoeld werd dat Kwarre, de hoofdpersoon, het maar te verduren had. Dat is gewoon Nederlands en betekent: aan ellende blootstaan. Maar ik had het Zeeuwse 'verduuren' gebruikt en dat betekent: medelijden hebben. In de tekst werd dus bedoeld: dat je met Kwarre wel medelijden kon hebben. Een ander Zeeuws woord voor 'meelieen' is 'ver- duurnisse'. "Ik gêên verduur- nisse mee z'n, ie eit 't an z'n eige te danken." Ook het wat ouderwetse woord 'compas sie' wordt in Walcheren nog wel gebruikt: "Den dieen ei-je gêên compassie mee te 'ebben, 'oor Een ander misverstand over de tekst ging over iemand die in 't café altijd vervelende grapjes maakt. Na de beschrij ving van dat grapje volgt: "Een keer of drie in de weke, méér ao d'n nooit te missen." Je kon merken dat de toneelspeler dacht dat het om zuinigheid ging, waardoor die man maar drie keer in de week naar 't café ging. Maar 'nie vee te mis sen 'ebbe' is Zeeuws voor: niet veel in te brengen hebben. In het idioom (de eigen, persoon lijke spreektaal) van mijzelf en mijn milieu van afkomst is die betekenis verschoven naar: niet veel te melden hebben, weinig zinnigs te zeggen heb ben. Vandaar het misverstand: in de tekst was bedoeld dat de man drie keer in de week het zelfde grapje maakte. Een volgende keer gaat het over een foutje van mezelf! Jan Zwemer 30% §c\D(202

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1