Afdingen, precariorechten en koopjes op Snuffelmarkt PAAUWE Kerk Veere: Kerstmarkt Grote mooi, gevarieerd en Zeeuws ERPO Soul Man Kerstmarkt Middelburg: geslaagd Kerstmarkt horeca Nieuwendijk Koopzondag en krasloten in Vlissingen Para Norma Zeeland Natuurmaand Familiebedrijf Kerstmarkt Dauwendaele Kerstmarkt St. Jacobspassage ERA-makelaar Snelle rails controle Automatiseringsdeskundige Goes/ Oude munten, postzegels, langspeelplaten, flip- po's, oude geluidsapparatuur; het is zo gek niet te bedenken of het is op de Snuffelmarkt te vin den. Verzamelaars en andere liefhebbers van snuisterijen bezoeken de markt gretig, op zoek naar dat ene frutseltje dat nog net in hun huis ontbrak. De binnenstad van Vlissingen is de laatste weken door de Vereni ging Winkelcentrum Vlissingen in kerst sfeer gedompeld. Eddie Floyd scoorde wereldwijd met zijn bestseller Knock on Wood. Zaterdag 21 december treedt hij op in het Vlissingse Arse naaltheater. Kledinginzamelaars Trefpunt Walcheren Vuurwerkbril Line protector Altijd koopavond Sterkste banangroei collection, een lekker lui zitten trouvaille De Veerse Grote Kerk stond de vorige week helemaal in het teken van de kerstgedachte. Vier dagen lang boden winkeliers en ambachts lieden hun waren te koop aan en vonden op het podium in het midden van deze immense kerk tal van activiteiten plaats. Tussen witte drape rieën, kerstbomen en rode linten werd een poging gewaagd de bezoekers alvast in kerst sfeer te brengen. Woensdag 18 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 De Zeelandhallen herbergen zaterdag 8 en zondag 9 maart weer talrijke paragnosten, alternatieve therapeuten en anderen die actief zijn onder de noemer paranormaal. Dat gebeurt tijdens Para Norma waarvoor zich inmiddels zo'n honderd deelnemers hebben inge schreven. Naast het beursgebeuren worden ook lezingen gehouden door bekende sprekers. De horeca Nieuwendijk heeft voor zondag 22 en maandag 23 december een kerstmarkt op het programma staan. Er staan beide dagen tus sen 10 en 21 uur zo'n twintig kramen gepar keerd waarin allerlei kerstartikelen en aan verwanten worden aan geboden. Theo Verstegen en Sam Alzafari hebben Nutricia als hoofdsponsor gecon tracteerd. „Voor die dagen hebben we de Nieuwendijk heel sfeervol aangekleed", leggen Alzafari en Ver stegen uit. Ze noemen bosjes dennen en ande re bij de kerst passende ambiance verhogende middelen. Pronkstuk vormt een antieke arre- slee uit Oost-Europa. „Het ius de eerste aan zet voor een terugke rend evenement. Vliss ingen kan niet achter blijven. Er zijn immers in een groot aantal plaat sen al kerstmarkten. En als je het niet probeert, weet je ook niet of het aanslaat", leggen beide exploitanten van restau rants uit. Volgens Alzafari en Ver stegen wordt voor pas sende muziek gezorgd en de kerstman heeft cadeautjes voor kinde ren. Voor de jeugd heeft de horeca op de Nieu wendijk nog een verlo ting met prijzen in pet to. Omdat de horeca de touwtjes in handen heeft spreekt het bijna voor zich dat het natje en droogje die dagen in goede handen is. Zeeland Natuurmaand heeft gefolderd om aandacht te krijgen voor de thema's in juni volgend jaar. De folder wordt in een oplage van 75.000 verspreid, vooral buiten Zeeland. Zeeland natuurmaand is bedoeld om het toeristische imago van Zeeland te verbreden. Eigenaren van familiebedrijven en adviseurs kunnen zich abonne- ren op een nieuw blad Familie Bedrijf. Het blad informeert over allerlei beslissingen die een ondernemer moet nemen tussen privé I en zakelijk. Zaken als financiëring, belasting, opvolging, bedrijfs- overdracht, financieel management, aandeelhouderschap, vermo gensbeheer en nalatenschap komen in het blad onder meer aan de orde. Het blad verschijnt negen keer per jaar. Zaterdag 21 december wordt de tweede kerstmarkt van dit jaar gehouden in Winkelcentrum Dauwendaele. Voor de organisatie tekent de ondernemersvereniging Dauwendaele die het anders wil doen dan elders. Dat komt - zeggen de winkeliers - omdat het aantal kerstmarkten stevig uitbreidt en dat ze zich daarom willen onder scheiden. Kramen met aanbiedingen zijn er daarom ook niet te vin den. Op het middenveld van het winkelcentrum is een terras gebouwd waar de bezoeker gratis koffie met koek krijgt en van levende muziek is te genieten. De kerstman deelt zaterdag 21 en zondag 22 december glühwein en warme chocolademelk uit in de St Jacobspassage in Vlissingen. Ook neemt de kerstman zijn zus mee. Verder zijn er tussen 13 en 16.30 uur talrijke kinderactiviteiten in de passage, zoals kerststukjes en gipsfiguren maken. Verder kunnen ze knippen, plakken en schminken. Bert Bimmel Makelaardij en Makelaardij Faasse Faasse zijn toe getreden tot het internationale ERA-netwerk, een netwerk van zelf standige NVM-makelaars. Per 1 januari aanstaande gaat dat in. Met de toetreding onderwerpen beide Midden-Zeeuwse makelaardijen zich aan een gezamenlijk internationaal marketingbeleid dat ook voordelen heeft voor de kopers en verkopers van huizen. Verspreid I over achttien landen in vier continenten telt het ERA-netwerk circa I 3.500 leden. TNO heeft het Ultrasoon Railinspectie Systeem ontworpen waar mee de Nederlandse Spoorwegen met een snelheid van 75 km per uur kunnen controleren of er scheuren of breuken in de rails zitten. j Met het steeds intensiever wordende treinverkeer moest het oude I systeem worden vervangen. Dat systeem kon met slechts 50 km per uur de rails controleren op mankementen. Pekaar Partners, accountants met vestigingen in Goes, Middel burg, Stellendam, Breda en Serooskerke, hebben een automatise ringsdeskundige met accountancyachtergrond in dienst genomen. Volgens het bedrijf kunnen nu specifieke knelpunten makkelijker worden opgelost. De in dienst getreden specialist heet Henri Toom en heeft meer dan vijf jaar ervaring. Toom kan ook adviseren bij aanschaf van hard- en software. Voorzitter Hans Knuijt van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen met een 'krassen de klant'. FOTO ANDA VAN RIET Dat klinkt wat interessanter. uitproberen^ 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113-220840 INTEIVHEUBEL „Het is nu niet eens zo druk", legt organisator Peter Moens uit. „Alleen vanmorgen om negen uur, dan staan ze altijd te trappelen om binnen te komen". Peter Moens is acht jaar geleden begonnen met het organiseren van Snuffel- markten. „Ik was de eerste in Zeeland", pronkt hij. „Nu is er van oktober tot en met april elke maand een Snuffelmarkt in Baskensburg". Zo'n hon derd amateurkooplieden prij zen op de markt hun waar aan. Vrijwel alles is er te vinden; computers waar enige jaren geleden nog grof geld voor betaald werd zijn nu voor een appel en een ei te krijgen, een complete golfuitrusting wacht op een nieuwe eigenaar en verder liggen er veel glimmen de hebbedingetjes op de tafels uitgestald. Een oude roestige mijnwerkerslamp ligt tussen andere rommel in een karton nen doos als eenzaam bewijs van wat eens een bloeiende Limburgse industrie was. „Oh ja, dat ding. Voor drien- eenhalve gulden is 'ie van jou", prijst J. Aijman zijn koopwaar aan. Aijman zit in de VUT en staat nu regelmatig op snuffelmark- ten. „Het is een leuke hobby", vertelt Aijman. „Rijk zal je er niet van worden en dat is ook niet de bedoeling. Soms is het wel een heel gesjouw, ik krijg mijn koopwaar van vrienden en bekenden en alles wat ik niet kwijt raak moet ik weer mee terug nemen. Daarom doe ik die dingen die daar lig gen voor één gulden weg". Een belangrijk onderdeel van De Snuffelmarkt in Baskensburg. FOTO ANDA VAN RIET het 'snuffelen' is afdingen. Een jeugdige bezoeker heeft deze techniek al aardig onder de knie. „Dat Flippo Wippo Spel heb ik pas bij Blokker gezien en toen koste het ook vijf gul den", weet hij zijn tegenpartij te melden. De vrouw achter de kraam doet snel water bij de wijn: „Ik geloof er helemaal niks van, maar vooruit. Voor vier gulden mag je het meene men". De koop is gesloten. „Ja", zegt Peter Moens: „Eigenlijk gaat zo'n beetje iedere bezoeker ergens mee naar huis. Dat is het leuke, want als er geen bezoekers zijn is het gedaan met de markt". Tot vorig jaar heeft Peter Moens in de zomermaanden ook markten op het Stadhuis plein in Vlissingen. „Dat was geweldig, er kwam ontzettend veel volk op af. Maar toen heeft de gemeente even zo maar de precariorechten ver dubbeld en nu is het gewoon te duur geworden". Moens is verbitterd over het verdwijnen van de zomerse Snuffelmark- ten. „Ik ben zelfs met de wet houder gaan praten. Het eve nement trok immers veel toe risten, en daar moet Vlissingen het toch van hebben. Maar de wethouder houdt blijkbaar niet van snuffelen, er viel niets te regelen". De volgende Snuffel markt wordt gehouden op 18 januari. In het hele centrum hangt kerstversiering, etalages zijn rijkelijk versierd met groen en kerstballen en een grote ver- liciite kerstboom prijkt op het Scheldeplein. Om de feest vreugde compleet te maken zetten de Vlissingse midden standers aanstaande zondag de deuren van hun winkels open. Behalve dat er zondag naar hartelust gewinkeld kan wor den in Vlissingen brengt ook de Kerstman een bezoek aan de stad. „De Kerstman gaat in een arreslee door de hele bin nenstad en deelt glühwein en erwtensoep uit", vertelt Harry van Hal, secretaris van de Ver eniging Winkelcentrum Vlis singen. „We hebben er bewust voor gekozen dat hij door de stad heen trekt. Je moet zo'n Eigenlijk is Floyd componist, maar vanaf 1954 levert hij ook als zanger kwalitatief hoog staande albums af. Velen noe men hem - naast Otis Redding - als inspiratiebron voor soul- en bluesmuziek. In de Verenigde Staten is hij een graag geziene gast in The Blues Brothers Club van Dan Akroyd, waar hij regelmatig samen met de originele Blues Brothers Band speelt. Naar aanleiding van deze succesvol le optredens toert Floyd veel vuldig met de line up uit de bekende films door Amerika. In Europa toert Eddie Floyd met de uitgebreide Londense formatie The Soul Incorpora ted. Een ingespeeld gezel schap, oude rotten in het vak met een fantastische blazers sectie. Uiteraard gaat het hier niet om een 'normale' theatershow. Twee uur lang verandert de zaal in het Arsenaaltheater in een zwetende, swingende massa. Het optreden aldaar begint om 20.15 uur. Elf charitatieve kledinginzamelaars hebben eind november een belangenvereniging opgericht om wildgroei te kunnen bestrijden. Deze SVKI (Samenwerkings Verband Kledinginzamelende Instellin gen) wil ijveren bij gemeentes om alleen bij SVKI aangesloten instellingen vergunningen te verlenen voor inzameling van kleding. J. van Teijlingen van het Leger des Heils is gekozen tot voorzitter van de SVKI. activiteit niet op één plek con centreren maar de hele bin nenstad moet er iets aan heb ben". Het Leger des Heils is zondag in het centrum aanwe zig om te zingen In de winkels krijgen de klanten bij aankoop van een artikel een kraslot waarmee geldprijzen van vijf tot duizend gulden mee te win nen zijn. „Wat ik persoonlijk een heel len zien", vervolgt hij. „leder een in Vlissingen wenst de stad het beste toe, alleen wordt er nog niet genoeg samengewerkt om dat inder daad te bewerkstelligen. Ik zou graag zien dan er bruggen tus sen alle eilandjes worden geslagen en iedereen samen goed teken'vind is dat verschil lende instanties samen de koopzondag vorm hebben gegeven. Niet alleen de winke liersvereniging maar ook de gemeente Vlissingen en het Leger des Heils doen mee. Zondag hoeft in de binnenstad niet betaald te worden om te parkeren, als dat geen feestje is?", vertelt Harry van Hal. „Ik zou dat eigenlijk veel meer wil de schouders eronder zet. De koopzondag is daar in ieder geval een goed begin voor". Wat Van Hal wel tegen de borst stuit is het vandalisme in de binnenstad van Vlissingen. „We hebben een maand gele den de kerstversieringen opgehangen en daar is zoveel van gesloopt dat we nu al voor vierduizend gulden schade hebben. Dat is toch wel zonde, ik had van dat geld liever glüh wein uitgedeeld. Die vandalen hebben er blijkbaar geen idee van welke kosten aan zoiets verbonden zijn. Maar ja, we willen ze toch ook de kerst boodschap geven. Peace man!", besluit Van Hal lachend. Veel sfeer op de kerstmarkt in Middelburg. FOTO ANDA VAN RIET De Middelburgse kerstmarkt die van vrijdag 13 tot en met zondag 15 december op de Markt werd gehouden is meer dan geslaagd. „Het enige punt van overweging is of we vol gend jaar moeten doorgaan met een kerstmarkt op de zaterdagavond", peinst Arend de Jonge van de SEM (Stich ting Evenementen Middel burg), de organisator van de wintermarkt. Vooral zaterdag overdag en zondag was het razend druk. Artikelen met waarde voor de donkere dagen werden aange boden en royaal gekocht en de gecontracteerde artiesten ver maakten het publiek op een passende wijze. „We hebben eigenlijk geen enkele reden om af te wijken van de opzet van dit jaar. Dat er op de zater dagavond wat minder publiek was, heeft misschien ook te maken met het feit dat de voet balwedstrijd Nederland-België op de televisie werd uitgezon den". Volgens De Jonge heeft de door een ultra-rechtse groe pering aangekondigde actie zwarte, gouden, zilveren, rode en blote kerstkleding. Voor evenementenbureau Opus uit Goes was dit de der de keer dat zij de leiding kreeg over de organisatie van de Veerse kerstmarkt. Volgens Remie van Oosten van het eve nementenbureau streefde het bureau er dan ook naar om het programma zo gevarieerd mogelijk te maken en het 'Zeeuwse' te benadrukken. „Dit jaar hebben we weer andere mensen bereid gevon den om mee te werken want je moet het publiek toch kunnen verrassen. En dat is gezien de drukte aardig gelukt. Het publiek is in ieder geval tevre den over de verwarming. Vorig jaar werd er namelijk nogal veel geklaagd over kou de", zegt hij ietwat beschaamd. Zeeuwse taferelen op de Veerse kerstmarkt. FOTO: ANDA VAN RIET geen enkel effect op het aantal bezoekers gehad. „We hebben er in ieder geval niks van gemerkt". Overigens beoor deelde burgemeester mr. D.C.B. Burgers die actie als 'zeer ongewenst'. Ook al met het oog op de kerstmarkt die in Middelburg werd gehouden. Dat de kerstmarkt in de be langstelling stond toonde ook het grote aantal ingeleverde puzzels en kleurplaten die in de Middelburgse kerstkrant stonden afgedrukt. Zaterdag middag bekeek de Kerstman de kleurplaten en hij trok drie winnaars uit de goede inzen ders van de puzzel. De win naars van de puzzel zijn: J. van der Hiele uit Midelburg, I. Davidse uit Middelburg en E. Franse uit Vlissingen. Bij de kleurplaten werden prijzen gegeven in drie categorieën. Bij de jongste groep kwam de tweejarige Moritza Lukas als winnaar uit de bus, de midden categorie kreeg de negenjarige Stefan van Eykeren als win naars en de twaalfjarige Char lotte Geerse won de prijs voor de oudste categorie. De gezamenlijke Rabobanken op Walcheren hebben ondernemers in hun omgeving de mogelijkheid gegeven mee te doen op Internet onder de titel Trefpunt Walcheren. De ondernemers kunnen nu alvast een proefabonnement bestellen en producten, diensten en advertenties eveneens aanbieden op Trefpunt Walcheren. Ook ver zorgen de gezamenlijke Rabobanken cursussen over Internet. Hans Anders heeft honderdduizend stuks vuurwerkbrillen aange schaft en verkoopt die voor een knaak. Volgens de grootste opticien van Nederland is de bril niet alleen voor stunters, maar ook mensen die zich aan de voorschriften houden kunnen wat extra bescher ming gebruiken. De bril kan eventueel over de gewone bril worden gedragen. Afluisteraars en illegale bellers maken geen schijn van kans meer als iemand een Guldager Telefoonlijnprotector heeft aangesloten. Deze protector sluit onmiddellijk de lijn wanneer iemand op ander mans kosten probeert te bellen en afluisteraars worden het bos ingestuurd. Het apparaat komt uit Denemarken en is sinds begin december op de Nederlandse markt. Kosten F 199,-. Praxis aan de Gildeweg in Vlissingen is voortaan elke avond tot negen uur open, behalve op zaterdag. Dan gaat de doe-het-zelfzaak tot 17 uur dicht. Praxis is nu landelijk één uur langer open dan zijn concurrenten. De sterkste banengroei in de detailhandel is te vinden in de dro gisterijsector. In twee jaar tijd (92-94) is de werkgelegenheid met twaalf procent gegroeid. De Stichting Vakonderwijs voor Drogiste rijen in Bilthoven, doet er alles aan om schoolverlaters een oplei ding te geven zodat ze goed opgeleid hun werk kunnen doen. Wat is dut nu-1 Paauwe op zijn Frans? Kijk maar in de Van Dale. Een trouvaille mag in het Nederlands. En voor luiaards vertalen we liet als 'een bijzondere vondst'. Nou, je mag ook best op zijn Frans zeggen hoe hijzonder die Duitse Erpo 'Sessel' of fauteuil is. Het is een 'club' die zich helemaal aan het lichaam aanpast. Alle nationaliteiten voelen zich gewoon lekker in zo'n stoel waarin je je in elke stand aan je luiheid kunt overgeven. Of waarin je kunt hroeden op plannen. „Wij komen ieder jaar", ver- de plankier werd alvast een klaart een aantal zichtbaar voorproefje gegeven van genietende bezoekers. „Voor ons is een bezoek aan de kerst markt vaste prik om in de stemming te komen. Dit jaar vinden we de sfeer heel goed. Ook de kerk ziet er mooi uit". De opzet van de markt was vooral Zeeuws. Een kleder drachtenshow, klompendans, voordrachten en liedjes in Zeeuws dialect waren daar een duidelijk voorbeeld van. Voor de kinderen waren er kinder theaterprogramma's met moderne kerstvertellingen. Zeeuwse schrijvers lazen voor en signeerden eigen werk. Op het dagelijkse programma stond bovendien een kerstmo de-gala, waar veel belangstel ling voor was. Showorganisa tie Fiësta uit Middelburg liet in wisselende showblokjes kerst en warme winterkleding zien van verschillende kledingza ken. Op het daarvoor bestem-

de Vlissinger | 1996 | | pagina 19