Statenvergadering 10% f/m S0% KORTING 70% KORTING DE STOFFEN- SPECIAALZAAK Deze week! lj| Provincie Zeeland Zeeuwen te water Waardekaarten veren a Eindejaarsopruiming Bruidsstoffen en Accessoires ook voor bruidsstoffen DE VERSE ECHTE MAISKIP 7 QQ VERSE KALKOENFILETS 7 QQ VERSE KIPPENLEVERTJES 1 OQ VERSE INDISCHE NASI 7 QQ RIJK GEVULDE KIPRAGOUT C QQ VERSE TAMME EENDENFILETS Q AQ VERS GEGRILDE BOUTJES A fiü [flHIltl Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Provinciale staten vergaderen vrijdag 20 december, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De bijeenkomst is openbaar. Bijbanen Sluiting provinciale gebouwen In beroep Statenlid Nieuwjaarsreceptie «Officiële Mededelingen Ruimtelijke Ordening Wijziging bestemmingsplan Buitengebied Domburg Verkeer en Vervoer Tarieven taxivervoer 1997 Winkelcentrum Vreugdehof 's Gravenstraat 43 VGravenpoldery tel. 0113-311006 Vraag naar onze speciale kerstbestellijst! Goes Terneuzen GEOPEND Woensdag 11 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER Abdij Nieuws Onder de titel "Zeeuwen te water" is het vierde deeltje verschenen in de cultuurhisto rische reeks van de provincie. Gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok van cultuur kreeg vori ge week het eerste exemplaar uit handen van auteur J.J.B. Kuipers. In "Zeeuwen te water" wordt het maritieme verleden van Zeeland beschreven voor zover het de scheepvaart en de daarmee gepaard gaande handel en kaapvaart betreft. Kuijpers zei bij de presentatie in het provinciehuis: "Grofweg kunnen twee terreinen worden onderscheiden in de Zeeuwse bemoeienissen met de zee: de waterstaat en de scheep vaart. De eerste behelst de geschiedenis en techniek van inpolderingen, sluizen, gemalen, dijkbouw, kanaalaanleg enzo voort; nog ruimer gezien vallen er ook historisch-geografische onderwerpen onder als de vele watersnoodrampen die Zeeland hebben getroffen en de sporen daarvan in de vorm van bijvoor beeld verdronken landen - in Zeeland volop voorhanden - inbraakkreken en de karakteristie ke, door dijken omarmde welen. Dit boekje behandelt de maritieme geschiedenis in engere zin: scheepvaart en al wat daarbij hoort: havens, pakhuizen, organi saties en ondernemingen, speci fieke bedrijvigheden als visserij en koopvaardij, militaire activiteiten op en aan het water. Ook dit ter rein is al zo veelomvattend, dat zelfs voor een beperkt gebied als Zeeland niet aan volledigheid kan worden gedacht. Er is gekozen voor een chronolo gische aanpak. We reizen door de Zeeuwse maritieme geschiedenis vanuit het verre verleden van de IJzer- en Romeinse Tijd tot de dag van vandaag. Steeds komen op die reis één of enkele hoofdthe ma's aan bod; aanvullende onder werpen verbreden en verdiepen het beeld. Veel aandacht gaat steeds uit naar de maritiem-histo- rische sporen die u vandaag nog kunt aanschouwen in het Zeeuwse land, in dorpen en steden, musea en aan de waterkant." Het boekje is rijkelijk geïllustreerd, waarbij dankbaar gebruik is ge maakt van de collectie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap, het Zeeuws Documentatiecen trum, musea en archieven in Zee land en Vlaanderen en van particu lieren. Inmiddels tot de traditie van de reeks behorend zijn de illu straties van Kelvin Wilson. "Zeeuwen te water" is het vierde boekje dat is uitgekomen als onderdeel van het thema recre atie en cultuurhistorie van het pro vinciaal beleidsplan Recreatie en toerisme in evenwicht, dat in december 1992 van kracht is geworden. Eerder verschenen Karolingische burchten in Zee land, geschreven door toenmalig provinciaal archeoloog dr. R.M. van Heeringen en M.P. de Bruin; Hoog van de toren, over kerken in Zeeland tot 1900, geschreven door M.P. de Bruin, en Zeeland in de prehistorie, geschreven door drs. J. Jongepier. Uitgangspunt was en is publicaties te verzorgen met een aspect uit de Zeeuwse cultuurhistorie als onderwerp. De criteria zijn: wetenschappelijk onderbouwd met een relatieve nieuwswaarde en voor een groot publiek toegankelijk. Bij elkaar vormen de uitgaven een overzicht van (een deel van) de geschiede nis van Zeeland. "Zeeuwen te water" kan worden besteld bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. De boekjes zijn ook in de boekhandel te verkrij gen. De prijs is 7,50. Ook de andere delen van de reeks zijn nog beschikbaar. De geactualiseerde lijsten met nevenfuncties of bijbanen van de statenleden en de commissaris van de koningin liggen ter inzage in het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. De provinciale gebouwen zijn tus sen Kertmis en Nieuwjaar geslo ten. Het gaat om het provincie huis met bijgebouwen in de Abdij en Het Groene Woud 1 in Middel burg en om de regiokantoren van de directie infrastructuur en ver voer in Zierikzee, Goes, Axel, Vlissingen en Middelburg. Het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, Middelburg, is bo vendien voor bezoekers gesloten op donderdag 2 en vrijdag 3 janu ari. De medewerksters inventari seren het voorlichtingsmateriaal. Het centrum blijft telefonisch wel bereikbaar: 0118-631400. Van twee kandidaat-statenleden moeten de geloofsbrieven worden onderzocht. Het zijn de dames M. Ie Roy uit Vogelwaarde en P.L.E. van Veen-de Rechter uit Philippine. Zij worden de opvolgsters van de dames C.M. Sturm (Pvda) uit Zierikzee en C.J. Geluk (D66) uit Nieuwerkerk. Als de geloofsbrieven in orde wor den bevonden, kunnen de nieuwe leden in de eerste vergadering van volgend jaar worden toegela ten. Welzijn Er is een herstructurering gaande in de provinciale welzijnsorganisa ties. De financiële aspecten daar van, die worden gedomineerd door bezuinigingen, komen in de staten aan de orde. Oud en jong komen in de ver gadering samen: het beleid in de jeugdhulpverlening wordt vastgelegd in het plan jeugd hulpverlening Zeeland 1997- 2000 en voor hetzelfde tijdvak wordt in het plan ouderenzorg de lijn uitgezet naar andere vormen van zorg om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen laten wonen. Budgetfinanciering voor de Zeeuwse Sportraad en een activi teitenbudget voor het Klaverblad in Goes completeren de welzijns- aangelegenheden in deze verga dering. Ruimte, milieu, water De staten wordt geld gevraagd voor een nieuwe auto met lucht- meetapparatuur. Het waterhuishoudingsplan geldt tot 1997. Voorgesteld wordt die termijn met twee jaar te verlen gen. In het daarna op te stellen plan kan dan rekening worden gehouden met het rijksbeleid dat nu wordt geformuleerd in de 4e nota waterhuishouding en de waterschappen hebben tegen die tijd meer ervaring opgedaan met hun beheersplannen. De staten nemen kennis van het jaarprogramma ruimte, milieu en water 1997. Het plan is geba seerd op het milieubeleidsplan Kerend tij, het waterhuishoudings plan en de uitgangspunten voor het streekplan. Tegelijkertijd wordt de staten gevraagd het geld dat al in de begroting is opgenomen over de diverse acti viteiten te verdelen. Verkeer en vervoer De gemeente Domburg neemt een stukje van de Noordweg bij Oostkapelle over van de provin cie. Het weggedeelte wordt onderdeel van de bebouwde kom. Vijf ton is nodig voor twee onderzoeken voor het voet/fietsveer Vlissingen- Breskens. Het ene onderzoek gaat over de capaciteit en vaarfrequentie en het andere over de exploitatievorm. De staten beslissen ook over de verhoging van de veertarie- ven Westerschelde met gemiddeld 5 procent, over een zomertarief voor voertui gen tot en met 12 meter en over de gelijkschakeling van de perioden voor zomertarief en zomerdienstregeling. De vergadering wordt afgeslo ten met het afscheid van de dames Sturm en Geluk. Houders van een waardekaart inwoners Zeeuwsch-Vlaan- deren (WKZ) met een roze naamsticker moeten er reke ning mee houden dat hun kaart per 1 mei 1997 ongel dig wordt. De kleur van de sticker is bepalend voor de geldigheidsduur van de kaar ten. Aanvragen voor een nieuwe WKZ kunnen vanaf volgende week maandag worden inge diend. Daarvoor moeten spe ciale formulieren worden gebruikt die afgehaald kunnen worden aan de bemande kas sa's op de veerpleinen en bij het hoofdkantoor van de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland, Prins Hen- drikweg 10, Vlissingen. Het formulier wordt, samen met een pasfoto (naam en geboorte datum achterop schrijven a.u.b.), ingediend bij de woongemeente van de aanvrager. Bij de gemeen te wordt nagegaan of de aanvra ger terecht aanspraak maakt op de extra korting voor Zeeuws- Vlamingen. Na akkoordbevinding wordt de aanvraag doorgestuurd naar de PSD. Als daar dan inmid dels ook de 15 gulden binnen is die met de actie-acceptbetalings- kaart moet worden overgemaakt, kan de nieuwe WKZ worden afge geven. De afhandelingstermijn is zo'n drie weken. Wie meer WKZ's met de roze naamsticker heeft, moet voor elke kaart een apart formulier invullen. Het tegoed dat nog op de oude kaart staat, wordt via de beman de kassa op de veerpleinen over geboekt naar de nieuwe. Wie geen nieuwe WKZ wil hebben, maar wil overstappen op een waardekaart normaal (WKN) kan het tegoed op dezelfde manier laten overschrijven. De extra kor ting voor Zeeuws-Vlamingen ver valt daarmee wel. De verlopen WKZ wordt bij de kassa ingenomen. De nieuwe kan al voor 1 mei volgend jaar in gebruik worden genomen. De voorzitter van het centraal stembureau heeft mevrouw P.L.E. Veen-de Rechter uit Philippine benoemd tot opvolgster van het D66-statenlid mevrouw C.J. Geluk uit Zierikzee. Mevrouw Geluk stopt haar statenlidmaatschap omdat zij is gekozen tot raadslid van de gemeente Schouwen- Duiveland. In haar partij is het niet toegestaan tegelijk raadslid en statenlid te zijn. Het besluit van de voorzitter van het centraal stem bureau ligt ter inzage bij de afde ling kabinet, juridische zaken en bestuursondersteuning van de provincie, Abdij 6, Middelburg. De bezwaar- en beroepschrif tencommissie hoort de raads man van de heer en mevrouw B.A.J.W. Kole uit Vlake en de heer W.C. van Oeveren uit Yerseke. Het echtpaar Kole heeft bezwaar aangetekend tegen de gedoogvergunning voor de opslag van mossel schelpen in Vlake door de heer Van Oeveren. De openbare zitting is bepaald op dinsdag 17 december, 14.00 uur, in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. Het provinciaal bestuur houdt zaterdag 4 januari Nieuwjaarsre ceptie. Het statenzaalcomplex staat van 16.00 tot 18.00 uur open en iedereen is er van harte welkom. Wie met de auto komt, wordt geadviseerd te parkeren in de omgeving van de Abdij en op het Damplein. Het Abdijplein is voor parkeren niet beschikbaar. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de 4e wijziging (ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) van het bestemmings plan Buitengebied Domburg goed gekeurd. De wijziging heeft betrekking op het wijzigen van de bestemming "woondoeleinden" in de bestem ming "verblijfsrecreatie, recreatie woning" van het perceel, Molen weg 35 te Oostkapelle. Het besluit ligt ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Mid delburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur (uitgezonderd 27, 30 en 31 december 1996). Tot en met 23 januari 1997 kun nen belanghebbenden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Daarbij kan tevens een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 3 decem ber 1996, nr. 964038/381/42, de tarieven voor het vervoer van personen met taxi's gewijzigd. Per 1 januari 1997 gelden de volgende tarieven: Personenauto Aanslag f 5,27 verhoogd met: Tarief I f 0,20 voor elke volgende beladen afgelegde of aangevangen afstand van 73,8 meter (f 2,71 per kilometer). Auto rijdt leeg terug. Tarief II f 0,20 voor elke volgende afge legde of aangevangen afstand van 148,1 meter (f 1,35 per kilome ter). Wachttarief f 43,39 per uur. Kleinbusvervoer (inclusief rol stoelvervoer) Aanslag f 13,84 verhoogd met: Tarief I f 0,20 voor elke volgende beladen afgelegde of aangevangen afstand van 56,3 meter (f 3,55 per kilometer). Auto rijdt leeg terug. Tarief II f 0,20 voor elke volgende afge legde of aangevangen afstand van 112,4 meter (f 1,78 per kilome ter). Wachttarief f43,39 per uur. Rolstoelvervoer (voertuig geschikt voor vervoer van 1 rolstoeler) Aanslag f 13,22 taxitarief. Wachttarief f 43,39 per uur. Nachttoeslag 50% (tussen 24.00 en 6.00 uur). Deze aanslag heeft alleen betrek king op de eerste aanslag en het kilometertarief. Dierenspeciaalzaak FAUNALAND LM. SCHRIJVER Vreugdehof) Speciale December-aanbiedingen! (zie ook onze Faunaland-folder) Vissen: Chinese Danio nu 10 voor 10,- Kardinaal Tetra nu 10 voor 10,- Aquarium-planten 10% korting Vogels: Alle vogels 10% korting Div. fazanten in aanbieding Knaagdieren: bv. Konijnen, Kavia's, Gerbils, Hamsters, Chinchilla's, Muizen en Ratjes enz. alle knaagdieren 10% korting Voer: Trosgierst, 7,50/kg. Volledige kippenlegkorrel, van 17,80 voor f 15,50/zak Pedigree Pal hondebrokken en diner, 10 kg. van 32,95 voor 27,95 Kattebrok 3MIX, 10 kg. van f 29,50 voor 24,75 Nieuw! Geiten- en Hertenkorrel, nu f 16,25!zak Nieuw! Duivensport-artikelen, ruime sortering OPENINGSTIJDEN: ma./do. 8.00-12.00 13.00-18.00 vr. 8.00-12.00 13.00-20.00 za. 8.00-16.00 (heerlijk vol van smaak) kilo slechtsw w (op maat voor u gesneden) 500 gramf w w (panklaar voor te bakken) 250 gramI mm w (lekker eigen recept) kilo vooru w W (grootmoeders recept) 500 gramw w w (van de Canette, gratis recepten) 250 gramW W (heerlijk gekruid) 500 gramw w Gasthuisstraat 16, tel. 0113-227414 (Ook iedere maandag geopend!) Middelburg Langeviele 3, tel./fax: 0118-624135 Havenstraat 18 (winkelcentrum Stenen Beer) Tel./Fax: 0115-614360 Etten-Leur - Roosendaal - Breda - Oosterhout - Zundert - Bergen op Zoom Na maanden slopen, timmeren en verven is het dan zover. De bovenverdieping is veranderd in een fraaie ruimte waar we kleding voor volwassenen een tweede leven gunnen. Ook u kunt uw miskoop of gebruikte winterkleding (die nog wel van deze tijd is) voor verkoop aanbieden bij ^jóeurtcc essoires 9 „-il* tfe3t/s 0113-5^ Dorpsstraat 4, Heinkenszand Open: 10.00 - 11.45 uur en 14.00 - 17.00 uur Ma.ochtend - di.middag gesloten

de Vlissinger | 1996 | | pagina 9