beeld van waterbeheer Peilbesluiten: het waterpeil in de sloten aroup NU diversen 30% KORTING div. kleuren v.a. De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden fijkkfen, ook advies lij u luis, uniek IN6 base-concept, veilig oonblén. ROTTERDAM Avanti keukens, Alexandrium III, Watermanweg 223, Tel (010)2205633. Open: ma 13.00-18.00 u. di en wo 10.00-18.00 u doen vr 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur. UTRECHT Inpandig in Sanders Meubelstad VEENDAM Inpandig in Keukenboulevard Nederland VELSERBROEK 1 WOERDEN KEUKENS LANGE VORSTSTRAAT 64 GOES 0113-216559 Woensdag 11 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINQER 19 aterstand Als beheerder van al het polderwater heeft het waterschap de wettelijke taak voor het hele beheersgebied peilbeslui ten op te stellen. Een peilbesluit bestaat uit een kaart (met een toelichting) van een bepaald gebied, waarop nauwkeurig staat aangegegeven, welke waterstanden het waterschap in de hoofdwaterlopen zal nastreven. Het betreffende gebied op de kaart is veelal verdeeld in meerdere peilgebieden met ieder een eigen streef- peil. In verband met de wisselende waterbehoefte is er in de winter meestal sprake van een lager peil dan in de zomer. In het peilbesluit worden daarom dikwijls zomer- en winterstreefpeilen genoemd. De waterstanden worden ver meld ten opzichte van NAP: het Normaal Amsterdams Peil. Ieders belang telt mee Bij het peilbeheer en daarmee bij het vaststellen van een peilbesluit moet het waterschap rekening houden met het feit, dat er in een bepaald gebied dikwijls meerdere en soms tegenstrijdige belan gen spelen. Gebieden met bebouwing (woongebieden en bedrijventerreinen) kunnen belang hebben bij een ander waterpeil dan gebieden met hoofdzake lijk agrarisch grondgebruik. Recreatie en natuur stellen weer specifieke eisen aan het waterbeheer. Kortom, de één wil het peil soms iets hoger, de ander juist wat lager. In feite heeft iedereen belang bij een goed water- en peilbeheer. Daarom betaalt iedere burger eraan mee via de ingezetenenomslag. Om die reden is ervoor gekozen een peilbesluit vast te stellen volgens een democratische pro cedure, dat wil zeggen: met de moge lijkheid van inspraak voor alle belangheb benden. Nieuwe peilbesluiten voor Inkel en Kadijk Onlangs heeft het dagelijks bestuur voor twee gebieden een nieuw ontwerp- peilbesluit opgesteld, dat nu gedurende acht weken ter inzage ligt bij de betreffende gemeenten en het water schap. ledereen kan binnen die termijn Teveel bagger op de bodem en te weinig doorstroming: dat zijn de voornaamste oorzaken van een niet goed functione rend watersysteem zoals de Rammekenskreek bij Ritthem op Walcheren. Gevolgen daarvan zijn algen- bloei, weinig doorzicht, vissterfte, het ontbreken van waterplanten, een onevenwichtige voedselketen (te veel aasgarnalen, te weinig grote vissen), het wegblijven van watervogels en op den duur stank. Reden genoeg voor het waterschap, dat verantwoordelijk is voor de waterkwaliteit van alle oppervlaktewa teren, deze kwalijke ontwikkeling een halt toe te roepen en te zorgen voor gezond water. Want gezond water is de basis voor een gezonde omgeving, in dit geval het natuurgebied Rammekenshoek. Baggerwerk Van medio december tot eind februari wordt de Rammekenskreek gebaggerd. Ongeveer vijftienduizend kubieke meter voedselrijk slib wordt van de waterbo dem verwijderd en te drogen gelegd in een buitendijks slibdepot. Als dit slib in de loop van volgend jaar droog genoeg is, wordt het verwijderd en zal het depot natuurvriendelijk worden ingericht. Het slib is niet verontreinigd; overlast wordt niet verwacht. In dezelfde periode wordt een dam aan zijn bezwaren of bedenkingen tegen dit ontwerp schriftelijk aan het waterschap laten weten. Deze peilbesluiten zijn de eerste twee van een hele reeks, die de komende twee jaar zal verschijnen. Alle peilbesluiten worden in beginsel eens in de tien jaar herzien. Bij de gemeente Reimerswaal ligt het ontwerp-peilbesluit 'Inkel' van 26 november 1996 tot en met 21 januari 1997 ter inzage. Het besluit omvat glo baal het gebied, waarvoor ook de ruilverkaveling 'Inkel' wordt voorbereid. Het gebied ligt tussen de Zanddijk bij Kruiningen en de Vinkenissekreek bij Rilland, totaal ongeveer 3840 ha. Voor een aantal geselecteerde peilgebieden wordt enige peilverhoging voorgesteld om voor het groeiseizoen meer water beschikbaar te hebben. Bij de gemeente Tholen ligt van 29 november 1996 tot en met 24 januari 1997 het ontwerp-peilbesluit van het afvoergebied van het gemaal Kadijk ter inzage. Het gebied ligt centraal op het eiland Tholen en is circa 1780 ha groot. Dit peilbesluit is tevens een gevolg van het basisplan watervoorziening, waarvoor momenteel de werken worden uitge voerd. Bij de voorbereiding ervan is ook rekening gehouden met de adviezen uit een rapport over het 'Peilbeheer in de Poortvlietse Weihoek', dat is opgesteld naar aanleiding van de wateroverlast van eind 1993. gelegd, waarover een door Staats bosbeheer aangegeven wandelroute door het natuurgebied gevolgd kan worden. In die dam rdt een doorlaatconstructie aangebracht waardoor de afwatering en daarmee de doorstroming van de kreek verbeterd wordt. Met datzelfde doel worden ook gedeelten van de enorme palingbroodriffen onder water verwij derd. In het voorjaar, als de rust na het bagger werk is weergekeerd, zullen regenboogforellen worden uitgezet. Deze vissen hebben de taak er voor te zorgen dat het biologisch evenwicht in de kreek wordt hersteld, waardoor ingrijpen van de mens, zoals nu gaat gebeuren, in de toekomst niet meer nodig is. Een gezon de waterpartij houdt zichzelf namelijk in goede conditie. Nieuwsbrief De Rammekenskreek is uiteraard vooral van belang voor de omwonenden die daar regelmatig recreëren, maar dit her stelproject is ook een goed voorbeeld van hoe het waterschap ook elders in het gebied vorm geeft aan waterbeheer. Om dat aan iedereen te laten zien, zal de lan delijke Dag van het Waterschap (24 mei 1997) gehouden worden bij de Ram mekenskreek. Meer informatie over de noodzaak en de aard van de maatregelen is te vinden in de onlangs verschenen Nieuwsbrief Rammekenskreek 3, die u kunt aanvragen bij het bureau Voorlichting van het water schap: tel. (0113)241209. Waterstand is de informatierubriek van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vra gen over de beschreven onderwer pen kunt u terecht bij bureau Voorlichting: Mariette van Gorkum (0113-241209) of Arend van der Wel (0113-241203). Waterschap Zeeuwse Eilanden Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 Winthontlaan 4 Tel (030)2803300 Transportweg 3 Tel (0598)632363 Zeilmakerstraat 10 Tel(0235)390681 ILindenhof 1-2 Tel (0348)430473 Open: ma t/mvr 9.00-18.00 uur zaterdag 9.00-17.00 uur. Koopavonden: wo en vr tot 21.00 uur JACKS 99, SPIJKERBROEK 59,- ONTDEK 'T B EVAHUIS

de Vlissinger | 1996 | | pagina 19