Maaltijd-express ondenkbaar zonder vrijwilligers Blij gemaakt met dode mus INGEZONDEN Activiteitenwinkel 612004 Bingo Alleen- Samen ANBO BEZORGER KAMMERAAD: IETS OVER HEBBEN VOOR ANDEREN' Open universiteit De Mikke zoekt vrijwilligers Bemiddelings bureau Koken voor mannen 17e JAARGANG NUMMER 92 Vrijwilligers NOG GEEN WOONZORGCENTRUM HOF TER VESTE Plan Werkelijkheid Aanleunwoningen Onzekerheid Men rekent op je Helpen Niet prestatiegericht Van binnenuit Even wachten UVV-Middelburg Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Woensdag 11 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Overzicht van de con tactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hol lander, tel. 626513. Magistraat- wijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwendaele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Heha- kaya, tel. 626804. Nieuw Mid delburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. J. de Valk, tel. 612960 en mevr. E. van Spaandonck, tel. 634305. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. David- se, tel. 629256. Aanvullend vervoer oude ren en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Alleenstaande 50+ers die hun contacten willen uitbreiden en activiteiten willen onderne men worden uitgenodigd eens te komen praten op één van de contactmiddagen of -avonden van de groep Alleen-Samen. De eerstvolgende bijeenkom sten zijn op donderdag 17 december vanaf 14.00 uur in het Bastion en op donderdag 19 december om 19.30 uur in het gebouw Molstraat 13. Voor meer informatie, tel. 625469 of 616904. Nieuwjaarsreceptie op zaterdag 4 januari 1997 om 14.00 uur in Het Bastion. De redactie ontving onder staande brief: Vrijdagmiddag 22 november zijn we met 6 ouderen uit Het Bastion naar het Tuincentrum INTRATUIN geweest, met de combitax. We zijn dankbaar voor de service die on$ gege ven werd, in de vorm van het zitje (een aantal stoelen tafel tje) omdat je er voor de Combi tax altijd een kwartier eerder moet zijn. Dat was voor ons ouderen best fijn, na een mid dagje wandelen in het 'groene warenhuis'. Hulde aan de directie van Intratuin voor deze geste. Wij ouderen waren daar erg blij mee. Bastion fam. Pluijmers A.E. Buijsse seniorenkrant De warme maaltijdvoorziening mag ongetwijfeld tot één van de belangrijkste dienstverlenende taken van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) worden gerekend. Naast "Tafeltje Dekje", de reeds langer bestaande diepvriesmaaltijdendienst van het UW, maakt de 65+ Maaltijd-express het vele ouder wordende of gehandicapte inwoners van Middelburg mede mogelijk om zo lang als het kan hun zelfstandigheid te behou den. Dat de vraag naar deze voor ziening groeit, zal niemand verbazen. De mensen worden steeds ouder, hetgeen vaak gepaard gaat met lichamelijke beperkingen. Daarnaast is het zelfstandig blijven wonen beslist niet altijd een vrijwillige keuze. Het tekort aan plaatsen in verzorgingshuizen is groot en dat zal in de toekomst alleen nog maar toenemen. De maaltijdverzorging, vanzelf sprekend een onontbeerlijk onderdeel van het dagelijkse leven, komt hierdoor eveneens onder druk te staan. Na een bescheiden start van de 65+ Maaltijd-express in 1988 met ongeveer tien gebruikers, worden er nu dagelijks meer dan honderd twintig maaltijden verstrekt. De organisatie van deze maal tijdvoorziening is in handen van betaalde medewerkers van de SWOM. De daadwerke lijke bezorging echter komt geheel voor rekening van vrij willige medewerkers. Alleen hierdoor kan de prijs per maal tijd op een aanvaardbaar niveau worden gehouden. Zonder die vrijwilligers zou deze maaltijdvoorziening niet bestaan. Een van hen is de heer C.A. Kammeraad, 64 jaar oud en voorheen werkzaam bij de Provinciale Waterstaat. Hij draait al vijf jaar mee in de bezorging. Toen hij in 1992 met de VUT ging, vond hij dat hij wel erg veel vrije tijd over had. Via een buurvrouw, die zich inzette voor Tafeltje Dekje, werd hem de weg gewezen naar de SWOM, die graag van zijn diensten gebruik wilde maken. Sindsdien bezorgt hij, slechts onderbroken door vakanties, elke vrijdagmiddag maaltijden bij ouderen, eerst in Middelburg-Zuid vanuit het verzorgingshuis Rustenburg, de laatste jaren vanuit het Jacob Roggeveenhuis. Op de vraag waarom hij dit werk doet, volgt een eenvoudig ant woord: 'Mensen helpen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven' en 'Iemand moet dit werk toch doen'. Als enige eis stelde hij een vaste bezorgdag, maar in de praktijk kan er toch gemakkelijk een beroep op hem worden gedaan om eens voor een ander in te vallen, in welke wijk dan ook. Bij de officiële ingebruikname van de eerste fase van Hof ter Veste leek dit een uitstekend voorbeeld voor het starten van een woonzorgcomplex. Nu zijn de bewoners boos en ontevreden. Gaat het hier om zeurende oudjes of is er wer kelijk iets mis en wat is er dan misgegaan? De Seniorenkrant sprak met de heer J. Buijs, voorzitter van de bewoners commissie Hof ter Veste. Het aanbod zag er goed uit. Het bestond uit 60 nieuwe seniorenappartementen in 2 woongebouwen, eigendom van de Woningbouwvereni ging Middelburg en voorzien van een alarmsysteem voor noodhulp (abonnement). Een volgende fase voorzag in de voltooiing van het woonzorg centrum door de vestiging van een centraal gebouw met recreatiezaal, huiswinkel, dok terskamer en ruimte voor pedi cure en kapster. Bovendien nog 17 zorgplaatsen voor korte opname, bijvoorbeeld na ont slag uit het ziekenhuis. Er zou een nieuwe beheersstichting komen, te vormen uit een fusie van de stichtingen Ter Veste, Swerf-rust en Nieuw Sanden- burgh. De plannen bleven na de inge bruikname van de eerste fase voor de bewoners erg vaag, maar dat zou wel goed ko men.... Daarom meldden zich meer dan 120 gegadigden, waarvan er tenslotte 60 kon den worden toegelaten. Be langstelling was er dus ge noeg. Intussen is de voorgenomen fusie nog steeds niet gereali seerd. Het gevolg hiervan is dat tot nu toe geen enkele bij het Hof ter Veste betrokken partij zich echt verantwoorde lijk voelt voor het geheel. Daar door worden de bewoners voor allerlei zaken van het kastje naar de muur gestuurd. Het aantal niet opgeloste pro blemen stapelt zich op, wat ongemak en irritatie oproept. Al meer dan 12 jaar ligt achter in het park Tooren- vliedt het vogel- en egel asiel 'de Mikke'. Het is één van de 12 kustasiels en één van de 20 erkende vogelasiels in Nederland. Zie ke en gewonde vogels, egels en andere kleine zoogdieren worden er verzorgd met het doel ze na herstel weer in de natuur terug te brengen. Dit werk wordt grotendeels ver richt door een team van vrij willigers onder ieiding van de asielhoudster mevrouw Lou- werse. Tot de dagelijkse werk zaamheden behoren het schoonmaken en voederen, maar er zijn ook speciale werk zaamheden, zoals het reinigen van vogels die met olie zijn besmeurd. Deze dieren krijgen na een schoonmaakbeurt met een speciale shampoo een intensieve medicijnenkuur. Een drukke periode is de tijd van de jonge vogels, van mei t/m juli. Vaak worden de ouders overreden of door een kat'gepakt. Als de jongen geluk hebben worden ze tijdig naar het asiel gebracht, waar ze van zonsopgang tot zonsonder gang moeten worden gevoerd. Op het asiel worden dan alle zeilen bijgezet en wordt ook in de avonduren gewerkt. De openingsuren van het asiel zijn van 9.00 tot 17.00 uur, maar in de zomer ook van 19.00 tot 21.00 uur. Om het asiel draaiend te hou den is een groot aantal men sen nodig, die dit werk pro deo willen doen. Tot nu toe waren er voldoende vrijwilligers te vinden, maar om verschillende redenen moeten een aantal mensen hun werk voor het asiel beëindigen. De Mikke zoekt dus aanvulling van het vrijwilligersbestand en vraagt zich af of er onder de lezers van de Seniorenkrant mensen zijn die zich aangetrokken voe len tot het verrichten van werk zaamheden voor deze sympa thieke instelling. Zij worden bij deze uitgenodigd voor een oriënterend gesprek met de asielhoudster. Zij is telefonisch bereikbaar op nummer 628288 (asiel) ol 625984 (thuis). De dieren kun nen uw hulp heel goed gebrui ken. Hof ter Veste in aanbouw Een enorm struikelblok is ook een gat in de financiering van de nieuwbouw in de tweede fase. In maart 1995 deelde de Provincie aan het bestuur mee dat er voor een woonzorgcen trum een financiële reserve ring was vastgezet. Om over dit geld te kunnen beschikken moest het bestuur dan wel aangeven hoe het zich de organisatie en de financiering van de zorgverlening voorstel de. Omdat het bestuur tot nu toe geen gevolg aan dit ver zoek heeft gegeven, heeft de Provincie de reservering onge daan gemaakt. Niemand weet nu hoe dit financiële probleem moet worden opgelost. Moge lijk beschikt het bestuur nog over reserves, want de voorzit ter van het stichtingsbestuur deelde bij het vijfentwintigja rig jubileum van Ter Veste mee dat de stichting schulden vrij was, maar vermeldde daarbij niet of er een positief saldo is. Door het gat in de financiering staat de verwezenlijking van het beoogde woonzorgcen trum op losse schroeven. Immers het centrale gebouw met recreatiezaal, huiswinkel, dokterskamer en ruimte voor pedicure en kapster en de 17 zorgplaatsen kan voorlopig niet gerealiseerd worden. Op het terrein van Ter Veste staan enkele complexen oude re aanleunwoningen. Ook de bewoners hiervan voelen zich in de steek gelaten. Zij gingen er al op achteruit toen het ver zorgingshuis werd gesloten, omdat zij bij moeilijkheden niet meer konden terugvallen op hulp van de directrice, maar ook omdat er na een druk op de alarmknop geen bejaarden verzorgster van het grote huis meer komt kijken en de hulp van de technische man van het verzorgingshuis bij het op knappen van kleine klusjes is weggevallen. Al dit extra's is verdwenen, alleen een afstan delijker alarmeringssysteem is gebleven. Net als de bewoners van het nieuwe Hof ter Veste voelen de bewoners van de aanleunwoningen zich gegre pen, omdat er op een woon zorgcentrum zoals dat uitein delijk was bedoeld geen uit zicht is. Als klap op de vuurpijl hangt nu de afbraak van de aanleun woningen ten behoeve van de nieuwbouw boven het hoofd van de bewoners. Maar die dreiging blijft even onzeker als de nieuwbouwplannen.... Deze voortdurende onzekerheid is voor de bewoners een grote last. Temeer omdat zij consta teren dat er inmiddels vijf aan leunwoningen leeg staan, waarvan één al meer dan een jaar, en dat dakreparaties wor den uitgesteld. De bewoners van Hof ter Veste vinden dat ze zijn blij gemaakt met een dode mus. Het com plete woonzorgcentrum is er niet gekomen. Hopelijk zal bin nen afzienbare tijd een finan ciële en bestuurlijke oplossing worden gevonden voor de ont stane problemen. De senioren krant houdt de vinger aan de pols en hoopt binnenkort posi tief nieuws te kunnen brengen. Klachten over de maaltijden hoort hij eigenlijk nooit. Maar als je soms wat later komt dan gebruikelijk, bijvoorbeeld als het in de "keuken" iets uitloopt, zijn er mensen die gelijk de telefoon pakken. Niet zozeer uit onvrede, maar eerder uit bezorgdheid te worden verge ten.'De mensen rekenen heel sterk op je', stelt hij vast. Wel vindt hij het jammer, dat er geen tijd is om een praatje met zijn klanten te maken. Sommi ge mensen hebben daar dui delijk behoefte aan. Maar hij wil niet dat de laatste maaltijd koud afgeleverd wordt, dus is wat meer contact niet mogelijk. De bezorgtijd mag volgens hem ook niet veel langer duren dan een half uur, anders smaakt het niet meer. Toen hij er op de vrijda gen alleen voor kwam te staan en het aantal maaltijden vanuit het Jacob Roggeveenhuis bleef groeien, heeft hij dan ook bij de SWOM aan de bel getrokken voor een tweede bezorger op vrijdag. Soms maakt hij ook wel eens trieste dingen mee. Bij een bezorgadres werd de deur geopend door een bejaarde vrouw, die geheel in paniek was. Haar ernstig zieke man was uit bed gevallen en lag al geruime tijd op de grond. Zij zelf kon hem niet in bed tillen. Met zijn hulp is dat wel gelukt. Ook een kant van maaltijd bezorging. Het is tegelijkertijd ook een kort moment van con trole of alles nog wel in orde is met iemand, vindt hij. 'Het zou eigenlijk mogelijk moeten zijn', besluit de heer Kammeraad,'dat er ook in de weekends maaltijden bezorgd kunnen worden. Vooral op de zondag zou dat voor veel men sen aan die dag een extra tintje geven, vooral wanneer je die maaltijd een beetje opsiert. Maar vindt maar eens vol doende mensen, die bereid zijn om regelmatig in het weekend te bezorgen!' 'Geen spectaculair verhaal', zo vat de heer Kammeraad zijn bezigheden als bezorger nuch ter samen. Een verslag overi gens, dat niet de bedoeling heeft, om hem in het bijzonder in beeld te brengen. Het had over ieder ander lid van het bezorgerskorps kunnen gaan. Een korps, dat door de SWOM gekoesterd wordt, maar waar tevens wel eens zorgelijk naar wordt gekeken. Want het is maar krap aan. Hét komt soms al voor dat mensen die in aan merking willen komen voor maaltijden, op de wachtlijst moeten worden geplaatst. Dat is dan bijna altijd het gevolg is van een tekort aan bezorgers. Geen spectaculair verhaal dus, maar zeker belangrijk genoeg om kennis van te nemen. Want zoals gezegd, de 65+ Maaltijd express staat of valt met de medewerking van vrijwilligers. Sinds september 1987 zijn er yogalessen voor ouderen bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg en al vanaf het prille begin is Rose Kugel de docent. Iedere donderdagochtend van af 9 uur geeft zij in de grote bovenzaal van Molstraat 13 op een heel prettige manier les aan twee groepen. Zij doet de oefeningen samen met de cur sisten, zodat ze precies weet hoe het aanvoelt. De oefenin gen vloeien mooi in elkaar over en zijn er op gericht ple zier te beleven in bewegen en ontspannen. Door de oefenin gen leert men zich bewust te worden van het eigen lichaam en het hele lichaam te ont spannen. De ademhalingsoe feningen dragen bij tot het beter gebruik van de capaciteit van de longen. Vaak wordt het belang van een goede adem haling onderschat, maar een gezonde ademhaling verbetert de hele conditie. In tegenstelling tot veel andere activiteiten voor ouderen heeft yoga geen specifieke aanpas singen voor 50+ers. Yoga kan beoefend worden door jong en oud, man en vrouw en door mensen met een handicap. Rose Kugel zegt: 'Ik zou het fantastisch vinden als yoga op de basisscholen gegeven zou worden. Op deze manier zou de concentratie van het kind verbeterd kunnen worden. Het is goed voor zowel de lichame lijke als de geestelijke ontwik keling'. Van essentieel belang is dat yoga niet prestatiege richt is. leder ervaart zijn mogelijkheden en beperkin gen en ontdekt waar hij wel of niet kan doorzetten. 'Je beper kingen gaan accepteren en daar creatief mee om leren gaan, dat is yoga'. De ontspan nende werking die van yoga uitgaat wordt onderschreven door alle cursisten, enkelen gebruiken thuis ontspannings- De activiteitenwinkel is een bemiddelingspunt voor 50plussers die op zoek zijn naar mensen met dezelfde belangstelling of bezigheid. Het kan hierbij onder andere gaan om gezelligheid, uitgaan, spel of creatieve activieiten. Belangstellenden zijn welkom op het spreekuur in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg in de Molstraat 13. Dit spreekuur wordt gehouden op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. oefeningen, om in slaap te komen. Een cursiste zegt: 'Wanneer ik donderdag naar huis ga denk ik: Zo, ik kan er vandaag weer tegenaan'. Voor mensen die er nog niet mee bekend zijn ligt er nog altijd een geheimzinnige sfeer om yoga heen. Yoga is echter een begrip, dat niet een bepaalde levensstijl hoeft te vertegenwoordigen. Je staat geen drie kwartier op je kop en je gaat er ook niet door zwe ven. Yoga komt van binnenuit en is niet iets vreemds uit een ver werelddeel. Yoga is het bewust worden van jezelf, van je ademhaling, je lopen, maar ook van je weerstanden. Yoga vraagt 'in volle aandacht leven'. Regelmatig wordt de natuur in de oefeningen betrokken of wordt muziek gebruikt. De deelnemers zijn heel trouw iedere donderdag aanwezig, er is onderling een goede band. Men staat open voor elkaar en ook buiten de lessen wordt samen vyel eens wat georganiseerd. De ruimte in de Molstraat is geschikt voor maximaal 12 personen, met dit aantal kan men zich nog vrij bewegen. Omdat de vloer koud is neemt iedere cursist een slaapzak, grote handdoek of kampeer- matje mee. Ook is het raad zaam om makkelijk zittende kleding aan te trekken. De oud ste cursist, een heer van 92 jaar, is onlangs moeten stop pen, niet omdat hij de oefenin gen niet meer aankon, maar omdat hij de Molstraat niet zo makkelijk meer kon bereiken. Momenteel zijn beide groepen compleet, nieuwe aanmeldin gen komen op een wachtlijst. De kosten van deelname zijn 10,- per maand. Inlichtingen bij Rose Kugel, tel. 623875. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huis bezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971 In de regio Eindhoven is door enkele deskundigen het initia tief genomen om een bemid delingsbureau op te zetten, speciaal en alleen voor men sen van 50 jaar en ouder. Relatief veel mensen boven de 50 jaar zijn alleen, zijn nooit getrouwd geweest, of hebben hun partner verloren. Veelal zijn de kinderen hun eigen weg gegaan en is het arbeidspro ces beëindigd. Het weer aan gaan van nieuwe sociale con tacten valt vaak niet mee. Het is dan ook niet zo vreemd dat het leven tot eenzaamheid kan leiden. Voor sommigen kan dat zelfs reële gezondheids problemen opleveren. Het ver langen naar iemand voor wie je weer wat betekent, die je weer de moeite waard vindt, kan groot worden. Stichtingen Welzijn voor Ouderen organi seren allerlei activiteiten voor ouderen. Concrete relatie bemiddeling hoort echter nog niet tot hun takenpakket. Het bijzondere aan het bemid delingsbureau in Eindhoven is dat de bemiddeling alleen geldt voor mensen vanaf 50 jaar en dat persoonlijke aan dacht wordt geboden door middel van een rustig gesprek bij de ingeschrevenen thuis, ten eerste ontmoeting en ken nismaking met een eventueel nieuwe partner wordt door het bureau georganiseerd en door een medewerker van het bu reau begeleid. Bovendien wordt bij het bepalen van de inschrijfkosten rekening ge houden met mensen met een minimum inkomen. Een informatiefolder kan gratis worden aangevraagd bij Buro WIJNJA DE JONG, tel. maandag t/m vrijdag van 9 tot 11 uur 0499-392281. Meldpunt vrijwillige thuiszorg Middelburg In de periode van 2 december tot 24 januari exposeren in het gebouw van de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg aan de Molstraat 13 een viertal (amateur)kunstenaars. Er zijn foto's te zien van Jaap Klein, Karin Birkenfeld en Cora de Looff en aquarellen van Conny Bouwman. De tentoonstelling is op werk dagen te bezichtigen tussen 10 en 16 uur. Er zijn tal van redenen denk baar waarom ouderen willen studeren. Veel senioren besluiten dan ook om na afsluiting van hun loopbaan (weer) met een stu die te beginnen. De Open uni versiteit biedt hen een grote keuze aan mogelijkheden op het gebied van hoger onder wijs (universitair en hoger beroepsonderwijs). De Open universiteit vraagt niet naar een toelatingsdiplo ma en is dus vrij toegankelijk. Natuurlijk is een zekere voor kennis op het niveau van voortgezet onderwijs noodza kelijk, maar een diploma is niet nodig. De Open universiteit wil een kans bieden aan volwasse nen die de interesse en capaci teit hebben om hoger onder wijs te volgen en die hiertoe in het verleden geen mogelijk heid hebben gehad. Het onder wijs is in hoofdzaak schriftelijk. Het studeren kan thuis gebeu ren. Het onderwijsaanbod is ingedeeld in zeven leerstofge bieden: bedrijfs- en bestuursweten schappen cultuurwetenschappen economische wetenschap pen natuurwetenschappen rechtswetenschappen sociale wetenschappen technische wetenschappen Voor meer informatie kunnen toekomstige studenten zich wenden tot de Open universi teit, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg, tel. 0118-630286. Op dinsdag 7 januari start weer een beginnerscursus koken voor mannen. De cursus bestaat uit 8 lessen, steeds op dinsdag van 11.30 tot 14.00 uur in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. Informa tie en opgaven: tel. 627537. Elke tweede vrijdag van de maand wordt een Bingo middag georganiseerd in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. Aanvang 14.30 uur. De toegang is gratis. (/)e rec/actie oa/i t/e )e/iio/te/ifra/it loe/i&t u (fjH/tfüje T/ïèmft/aye/i en ee/i oootvifioec/üj (c297

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15