Kinderen rijden mee met Sinterklaas Yep Lifestyle informeert over snowboards Motoragent wordt autoverkoper 0H5-613641 Lekker schaatsen in Vlissingen 'Die jonge gasten van nu noemen zich al na een paar weken schoenmaker' Bijeenkomst starters Verpleegkundigen opgelet ZENUWEN EN SINTERKLAASGEZANG Woensdag 4 december 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER Dries Zoutewelle zat vorige week donderdag voor de laatste keer op de motor van de Ver keerspolitie. Amper een dag later trok hij het tenue van de autoverkoper aan bij Seat- en Saab-dealer Melse in Vlissingen. FRANS GULICKX TIEN JAAR SCHOENMAKER AAN HET DAMPLEIN Deze maand is het tien jaar geleden dat schoen maker Frans Gulickx zijn zaak aan het Middel burgse Damplein opende. Om zijn winkel eigen tijds te houden veranderde hij kortgeleden het interieur en verving hij bovendien een aantal machines. Zorgvuldig E c to Is M 1 19 1 1 Naaldhakken Cyclotest Sinterklaas deed afge lopen zaterdag inko pen met wel twintig pieten in Middelburg. Kinderen jonger dan tien jaar waren wel kom met hem mee te rijden in een dubbel dekker, al dan niet onder begeleiding van hun ouders. Ervaring Zelf racen Diner-cheque Eindejaarsfestijn Eisen Visgerechten Fruitteeltmuseum Yep Lifestyle aan de Segeersstraat in Middel burg hield vorige week een informatie-avond over snowboarden. Met de komende winterva- kantie voor de boeg konden geïnteresseerden van alles te weten komen oVer deze nieuwe sport. Vondsten Luchtfoto's Zuiderburen Seniorentelefoon 21 Dries Zoutewelle. Hoewel er veel is veranderd de laatste jaren bij de politie had de 33-jarige hoofdagent uit het Bevelandse Schore het swin gend naar zijn zin op de motor. „Ik deed vooral dienst op snel wegen in Nederland. Eerst met de Porsche, nu op de motor", legt hij uit. Niettemin laat hij blijken dat er veel is veran derd. Bekeuren en controle uit voeren op de snelweg is min der aan de orde dan bijvoor beeld toezicht houden op de naleving van milieuregels. „Alleen in de ochtendspits moeten we alle zeilen bijzetten om de files op te lossen en na een ongeval snel de weg vrij maken en de files wegzwaai- en". Dat hij nu van baan verandert, vindt hij een logisch gevolg op zijn vriendschap met Saco Melse. „Ik ben al sinds de lage re school bevriend met Saco. Af en toe hielp ik hem uit de brand. En ik verkocht nog wel eens een auto ook". Als gevolg van die successen gooide Seat- en Saab-dealer Melse eens een balletje bij hem op. Hij dacht na, maar niet lang. „Je zou kunnen zeggen dat ik er een nachtje slecht van heb geslapen". De volgende dag belde hij op met de medede ling dat hij de uitdaging wel wilde aangaan. „Een bekeu ring kun je altijd uitschrijven. Maar of je een auto verkoopt, moet je nog maar afwachten", kenmerkt de ex-hoofdagent het verschil. Hij noemt de werksfeer bij Melse 'heel goed' en voegt er aan toe. „Je hebt de kans een fout te maken. Heb je die fout gemaakt? Dat is dan niet goed. Maar als je er zelf een rot gevoel over hebt, zijn we een flink stuk opgeschoten, zegt Saco Melse dan". Zc jtewelle ziet ook overeen komsten tussen het vak van agent en autoverkoper. „In beide gevallen ga je met men sen om. En bij de verkeerspoli tie maakten we er een sport van om zo vriendelijk mogelijk een bekeuring te geven. Als iemand met een giimiacn zei dat'ie volgende keren beter zou oppassen, dan had ik ge scoord. Het is immers niet leuk als je een bekeuring krijgt. En het is nog minder leuk als je die uitschrijft met een hoop sagrijn. Ik heb trouwens nooit verzet gehad van mensen omdat ik altijd beleefd een bekeuring uitschreef. Vriende lijk maar duidelijk. Dat was het motto bij de verkeerspolitie". Zo had de motoragent ook ooit een bekende Nederlander te grazen. „Nadat ik hem het stopteken had gegeven, kwam hij woedend uit de auto. Ik ging op hom af met uitgesto ken hand en zei: 'Ik ben Dries Zoutewelle. Ik moet u een bekeuring geven'. Die man veranderde onmiddellijk van stemming. Nee. Ik zeg niet wie het is, dat zou niet fair zijn". En zo heeft hij nog meer voor beelden die aantonen dat een verkeersagent iemand ook vriendelijk op de bon kan slin geren. „En met diezelfde vrien delijkheid hoop ik hier veel auto's te kunnen verkopen". Of hij het vrije leven buiten zal missen, weet hij nog niet echt. Maar Zoutewelle beseft dat een autoverkoper zeker niet elke dag achter de computer moet zitten. „De omgang met mensen, dat vind ik leuk. In mijn nieuwe baan en in mijn oude baan. Ik ben nu 33 jaar en heb de kans om een uitdaging aan te gaan. Ik zal die met bei de handen aangrijpen en er iets van maken". Startende ondernemers kunnen zich verzekeren van wat meer kennis tij dens een startersbijeen- komst van de Kamer van Koophandel in Middel burg op dinsdag 10 december in Hotel Arne- ville in Middelburg, aan vang 13.30 uur. Met die bijeenkomst wil de Kamer beginnende ondernemers wapenen tegen onderschatting van zaken waar ze nau welijks of niet bij hebben stilgestaan. Tijdens de bijeenkomst die circa acht uur duurt wordt ingegaan op zaken als het opzetten van een financieel en commer cieel plan, vergunningen en andere obstakels, rechtsvorm, verzekerin gen en inschrijvingen in het handelsregister. De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. „Ik ben een vakman", zegt Gulickx van zichzelf. „Van huis uit. Mijn vader en oudste broer waren ook schoenmaker, dus ik ben er al vrij vroeg ingerold. Je kunt mij wel een ouderwet se schoenmaker noemen, want ik heb het vak nog met de hand geleerd. Ik heb drie jaar op een internaat gezeten om alles onder de knie te krijgen. Tegenwoordig staan die jonge gasten een paar weken achter de machines van zo'n één-uur service en mogen zichzelf dan schoenmaker noemen. Dat ging toen wel anders", herin nert hij zich. Frans Gulickx: Mensen hebben het zelfs over schoenmaker' als ze het over mij hebben". mijn Op 1 december 1996 start de registratie van verpleegkundigen in het kader van de Wet BIG in de zevende postcoderegio (4300-5199). Bent u verpleegkundige (A, B, Z, HBO-V of de voormalige MBO-V), woonachtig in de genoemde postcoderegio en wilt u ook voor inschrijving in het BIG-register in aanmerking komen, meldt u dan zo snel mogelijk a< De wet biedt hiervoor slechts een beperkte termijn. Wanneer u zich nu nil t registreert, zult u bij inschrijving in de toekomst moeten voldot nieuwe opleidingseisen. U kunt zich aanmelden door de coupt naar: BIG-register, antwoordnummer 1200, 3700 VB te Zeist. Voor meer informatie en toezending van het 'Registratie Nièu kunt u bellen met het BIG-register: minuut C O O. 3 O O bfl Ik meld mij aan voor inschrijving in het BIG-register van verpleegkundigen en ontvang binnen 3 weke inschrijfformulier en bijbehorende acceptgiro ter attentie van: (Geboorte) naam m/v "O 0) 5 E Voornamen (voluit) Straat huisnummer V Postcode Plaats Telefoon overdag Nationaliteit Geboortedatum dag maandjaar 19 Ik ben afgestudeerd in Nederland Datum getuigschrift nummer getuigschrift dag maand iaar - 1 1 11 1 19 1 Ik ben afgestudeerd buiten Nederland Datum verklaring/beschikking minister van VWS dag maand jaar Zijn zaak heeft geen één-uur- service. „Nee, ik doe alles zorgvuldig. Ik sta voor kwali teit, service en vakmanschap. Soms snap ik niet eens hoe anderen dat doen: nieuwe zolen en hakken onder schoe nen zetten en dan na een uur klaar zijn. Die lijm heeft tijd nodig om te hechten. Boven dien stellen klanten het op prijs als het netjes gebeurt", weet hij. In zijn zaak kunnen ook sleu tels nagemaakt worden. „Tsja, wat sleutels nu eigenlijk met schoenen te maken hebben, heb ik eigenlijk nooit gesnapt. De eerste jaren dat ik hier zat deed ik ook alleen schoenen, maar op een gegeven moment was de vraag zo groot dat ik er maar mee ben begonnen. Mensen verwachten blijkbaar van een schoenmaker dat die ook sleutels bijmaakt, 't Is natuurlijk ook wel een dienst verlenend beroep. Ik ken zelfs wel schoenmakers die een kopieerapparaat in hun winkel hebben". In de tien jaar die Gulickx nu een eigen zaak heeft is er veel veranderd. „Naaldhakken", zegt hij meteen als hem naar die veranderingen gevraagd wordt. „In het begin had ik hier hele rijen van die schoenen staan. Nu zie ik hooguit twee of drie paar per week. Maar de aller grootste verandering is de BTW-verhoging van vorig jaar. In plaats van zes moet er nu ruim zeventien procent gehe ven worden. En dat heeft voor een behoorlijke prijsverhoging gezorgd. 1995 was een slecht jaar voor veel schoenmakers. Gelukkig heb ik een behoorlijk vaste klantenkring. Mensen hebben het zelfs over 'mijn schoenmaker' als ze het over mij hebben. Dat vind ik dan toch wel heel erg leuk. Maar om op die BTW-heffing terug te komen: er is een Tweede Kamer-commissie bezig om te kijken of die verhoogde heffing toch niet ongedaan gemaakt kan worden. Ook met het oog op het milieu: de berg van weggegooide schoenen wordt alsmaar groter en groter. En als repareren bijna net zo duur is als een paar goedkope schoenen is de keus vaak snel gemaakt". Met de Sint mee in de bus. FOTO ANDA VAN RIET. tekenen. Ze waren vooral opvallend braaf. Al deze kinderen schoven bij het binnengaan van de bus langs Sinterklaas. Met een vriendelijk „Welkom schatten, kom er maar in en zoek een plaatsje in de bus" probeerde de goedheiligman ieder kind de hand te schudden. Niet elk kind was echter zo dapper om de uitgestoken hand van Sin terklaas te drukken. Al bij de eerste rit om tien uur 's ochtends waren zo'n zestig kinderen van de partij. Op de bovenverdieping raakten de raampjes in no-time beslagen. Kinderen die een plek aan het raam bemachtigd hadden, waren druk bezig hierop te Sinterklaas zat op de achter bank van de benedenverdie ping, bijgestaan door twee pie-, ten. Gevraagd naar zijn eerste ervaring in zo'n bus antwoord de de aartsbisschop: „Voor mij is deze busrit een hele erva ring. Ik ben heel benieuwd of we met deze hoge bus zonder brokken onder de straatversie ring door komen. Verder doet het mij veel genoegen dat veel kinderen zo'n mooie tekening voor me kleurden. Het zal nog een hele klus worden om de mooiste tekening eruit te halen voor een prijs". Gedurende de rondrit hield de bus een aantal keer halt. Een jongen van duidelijk ouder dan Jien jaar kwam de bus binnen. Sinterklaas vroeg, vriendelijk als hij altijd is: „Dag jongen, wat kom je doen?" „Effe kij ken", luidde het antwoord, ter wijl hij niet wist hoe snel-ie rechtsomkeert moest maken. Brokken met de straatversie ring zijn er niet gevallen. Wel was er veel sinterklaasgezang te horen, 's Middags reed Sin terklaas met de paardentram door de stad. Ook in deze wagen waren de jongere kin deren welkom. Ook al was de rit op deze manier niet zo com fortabel als met de bus waren er toch veel blije kindergezich ten. Wie er van droomt om ooit in een echte race-auto te rijden, kan op zondag 29 en maandag 30 december alsook op zondag 16 maart terecht op Zandvoort. Het kost wel zo'n f 345,- en de Dutch Race School bv mikt met dit initiatief op de feestda gen waar veel mensen zoeken naar originele presentjes. De vruchtbare dagen van de vrouw kunnen nu worden vastgelegd met een nieuw apparaat, de Cyclotest-E. Het is een soort minicomputer die alles opslaat in een geheugen. Cyclotest-E is uitsluitend ver krijgbaar bij apotheek of medi sche speciaalzaak en wordt gefabriceerd door het Duitse bedrijf Uebe. Huikeshoven Medical bv te Ophemert distri bueert het apparaat. Sinds eind november is de Nationale Diner Cheque ook verkrijgbaar bij de VVV's. Met deze uitbreiding van het assor timent - aldus de Stichting lan delijke VVV's - speelt de VVV- winkel in op een grote vraag uit de markt. De cheque is ver krijgbaar in drie waarden, te weten f 50,-, f 75,- en f 100,-. Consumenten kunnen bij de Souburgse winkeliers geld verdienen. Bij het boodschap pen doen krijgt de klant een bon die meteen aangeeft wat de verdiensten zijn. De prijzen varieren van niks tot f25,-. Andere prijzen zijn f 10,- en f 15,-. De prijzen kunnen met een besteed worden bij één van de deelnemende winke liers. De actie duurt nog tot 21 december. 'De meest gestelde vragen aan...' is een nieuwe serie van Strengholt's Boeken. De serie opent met de gynaecoloog. Volgens de uitgever bezoekt elke vrouw wel eens de gynae coloog en het is juist van belang om wat informatie vooraf te hebben. B en w van Middelburg heb ben Twijnstra Gudden Diepen horst de Vos in Den Haag opdracht gegeven een pro gramma van eisen op te stel len over het nieuwe stadskan toor (unilokatie) in Middel burg. In februari moeten de Hagenaars klaar zijn. Uitgeverscombinatie den Boer/de Ruiter heeft twee boe ken op de markt gebracht. 'Sleepvaart en berging om de Zuid' van Cor Heijkoop en 'Zeeuwse Visgerechten' van Rien van Reems. De boeken liggen sinds vorige week in de boekhandel. Alleen de oude duikplank en startplaatsen herinneren nog aan de oorspronkelijke func tie van de gloednieuwe ijsbaan in Vlissingen. FOTO ANDA VAN RIET Zeeklimaat of landklimaat: in Vlissingen kan voortaan iedereen schaatsen. Wanneer de temperatuur tot onder de tien graden Celsius zakt is het mogelijk om de ijzers om te binden in het tot kunstijsbaan omgebouwde buitenzwembad van de Schelde- stad. Afgelopen donderdag werd de kersverse ijsbaan geopend door de Vlissingse burgemeester J.C.Th, van der Doef. Het is de eerste kunstijsbaan in Zeeland. De ijsbaan maakt deel uit van het Sportfondsenbad en kost de gemeente relatief weinig geld. Want wie ijs wil maken moet eerst water koelen, en daar komt - net als in een koel kast - warmte bij vrij. Deze warmte wordt vervolgens gebruikt om het zwembad mee op temperatuur te houden. Het oude buitenbad werd in 1987 gesloten omdat er niet genoeg belangstelling meer was. Na negen jaar van verval werd aan het begin van de zomer begonnen, met de ombouw naar kunstijsbaan. Ernest de Putter: „Al na twee of drie dagen van elke hel ling af". Eigenaar Ernest de Putter is zelf helemaal vol van snow boarden. „Ik doe al vijf a zes jaar aan deze sport als hobby. Met een snowboard glij je over sneeuw. Het is een brede glij- plank die aan twee kanten is afgerond. Met bindingen wor- den speciale schoenen, boots genaamd, aan de plank vast gemaakt". De Putter straalt bij zijn herin nering aan de wintervakantie- oorden. „Ik ben er gewoon gek van. Met deze ervaring en van wege de kick die je ervan krijgt besloot ik in mijn winkel snow boards te verhuren en te ver kopen. Het grote onderscheid van snowboarden ten opzichte van skiën is, dat je je veel vrijer voelt, zonder dat het gevaarlij ker is". De Putter beweert zelfs dat snowboarden eenvoudiger is om te leren dan skiën. „Als je de basistechniek goed be heerst en je bent een doorbij ter dan kun je na twee of drie dagen van elke helling afko men, zelfs van de 'moeilijke' zwarte pistes! Een alpine-skiër zal hier gaan lopen als het afdalen te zwaar wordt. Van een snowboarder zal je dat niet gauw zien". Zoals bij elke andere sport, vereist het snowboarden een speciale outfit: broeken en jacks die licht van gewicht zijn, maximale bewegingsvrijheid bieden, honderd procent wind en waterdicht zijn met sneeuwvangers in de mouwen en taille en goed hoog sluiten. Door de ritsen onder de oksels is optimale ventilatie mogelijk tijdens inspanning. Rond de jaarwisseling organi seert De Putter een snow- boardreis. „Voor enthousiaste lingen die snowboarden willen leren of het al kunnen organi seer ik een compleet verzorg de reis naar Andorra. Dat wil zeggen dat deelnemers een snowboard met boots tot hun beschikking krijgen en er les op krijgen, een skipas, verblijf aldaar en de busreis ernaar toe. Voor de ervaren snow- boarders is het mogelijk om een helidrop te regelen. Een dergelijk avontuur is echter alleen weggelegd voor de ervaren fanaten". Yep Lifestyle organiseert bin nenkort een tweede informa tie-avond over snowboarden voor mensen die de eerste bij eenkomst gemist hebben. Geïnteresseerden kunnen zich hiervoor in de winkel opgeven. Gedeputeerde Gert de Kok opent vrijdag 6 december het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Het museum is gebouwd in - zoals dat heet - moderne stijl. Dat houdt in dat de bezoeker actief bezig kan zijn met het ontdekken van de wijze waar op fruit werd en wordt geteeld. Voor scholen zijn er speciale arrangementen. Het museum is gevestigd in de voormalige Groen School. 'Vondsten in Veere' is het boek dat is uitgegeven naar aanleiding van archeologische vondsten in een beerput van huis In den Struys in Veere zo'n twee jaar geleden. Met foto's en tekeningen wordt in het boek een reconstructie getoond van het dagelijkse leven in het middeleeuwse Veere. Verder zijn er bijdragen geleverd door een aantal his torici. Vlissingen is de 27e plaats die door KLM Aerocarto is gekiekt en in een album uitge geven. De Vlissinger A. Meer man selecteerde de fotos en voorzag ze van teksten. De foto's zijn niet actueel; de eer ste in het album is genomen in 1921 en de jongste is van 1966. Tussen 6 en 8 december en een week later zijn zo'n twee honderd Belgen uit de Vlaam se reiswereld gast in vakantie park Bos en Duin. Het betreft een groep bestuurders en vrij willigers die te maken hebben met de reiswereld aan wie wordt voorgelegd hoe gezellig Zeeland buiten het seizoen is. De Gezondheidstelefoon voor senioren draait op volle toe ren. Dat heeft te maken met de winter. Dagelijks tussen 9.30 en 12.30 bellen enkele tiental len ouderen het nummer 06- 8212183 met vragen over gezondheid, maar ook over vergoedingen etcetera. Vol gens medewerkers van de Gezondheidstelefoon voor senioren (kosten 22 cent per minuut) hebben inmiddels zoveel mensen vetrouwen in de seniorentelefoon gekregen dat ze regelmatig terug bellen met vragen. Volgens die medewerkers heeft dat er wel licht ook mee te maken dat de service niet commercieel is.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 21