KORTINGEN TOT 50% DIAMAll SINT-NICOLAAS SPECIAL MIDDELBURG 1996 'Slechte tijden worden goede tijden als er lokale televisie is' Echtpaar Heijmans extra winnaars van puzzel jarige De Vlissinger Koopjes voor Sinterklaas Kerst OPHEFFINGS UITVERKOOP BULAGE IN DEZE KRANT DE OPKOMSTFLOP VAN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Door Joep Bremmers en Ad Hanneman Wie thuisblijft heeft niks te vertellen, wordt wel eens beweerd. Maar hoe waar is die stelling. Hebben de thuisblijvers vorige week woensdag bij de gemeenteraadsverkiezingen niet stomweg een reden om de lokale poli tiek te negeren? De redactie van de PZC-Weekbladen De Faam/De Vlis- singer deed een telefonisch rondje Walcheren en bekeek de centra waar de uitslagen van de tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen op Walche ren werden genoteerd. ...alle partijen zijn gewoon een pot nat... PZC WEEKBLADEN Meer vrouwen in Zeeuwse gemeenteraden ...ik ben meer geïnteresseerd in de landelijke politiek... ...niet stemmers zijn flapdrollen... RECORD AANTAL VAN MEER DAN 2000 INZENDINGEN NA JUBILEUMUITGAVE Voor mevrouw A.J. en meneer P. Heijmans uit Middelburg was het vorige week wel een feestje. „Ik puzzel al ruim dertig jaar", zei de winnares van de puzzel die in deze krant stond afgedrukt naar aanleiding van het Zilveren jubileum van De Vlissinger. „Maar, voegde ze er aan toe, „ik heb al vijf entwintig jaar niks meer gewonnen". Winnaars Drinken voor een goed doel. Dat kan met de speciaal bedachte kruidenbitter voor de renovatie van een Zeeuwse hoogaars. Commercie en cultuurbehoud gaan hand in hand in huize 's Hertogenbosch waar Ton van Oostrom van De Huifkar een ruimte heeft gehuurd voor bruiloften en partijen. Jan Zwemer en zijn kornuiten verzorgen weer een hele avond Zeeuws dialect. De hang naar nostalgie spreekt kennelijk aan, want vorige keer was de zaal uitverkocht. 0W<ztc6en& plat Klemtoon ALBERT VELDKAMP IN HET KIELZORG VAN WILLEM BARENTZ Nieuw! SCHEEPVAART '97 Prijs: 42,50 designwinkel Segeersstraat 9 - Middelburg 0118-637134 ^'ODELBViSS- 26e JAARGANG NUMMER 47 20 NOVEMBER 1996 Rond acht uur is de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis nog behoorlijk leeg. Op twee handen is het aantal aanwezi gen te tellen. Heel veel kopjes staan klaar. De mevrouw die koffie schenkt verwacht kenne lijk veel bezoekers. Voorlichter Klaas de Regt wacht wat zenuwachtig op wat er gaat gebeuren. Bezoekers gaan weer weg met de mededeling dat ze later op de avond terug komen. Anders is de sfeer in De Couburg in Koudekerke waar de aanwezigen er nog aan moeten wennen dat hun gemeente voortaan Veere heet. De kersverse voorlichter van het Walcherse platteland, Mieke Wijnen, deelt consump tiebonnen uit en koffie met cake is gratis. De Couburg her bergt ruim anderhalf uur voor de bekendmaking van de uit slagen al rond de honderd nieuwgierigen. De spanning bij de betrokken lokale politici straalt van het gezicht. Tot de uitslagen binnensijpelen. Dan verandert de spanning in opluchting; enerzijds teleurge steld anderzijds vreugdevol. Ook de bar is druk bezet. Maar dat is meer om Goede Tijden Slechte Tijden niet te missen dan dat Bachhus er hoogtij viert. Goede tijden voor de win naars, slechte tijden voor de lokale democratie. De helft van de kiesgerechtigden maakten immers in Middelburg - nu met Arnemuiden er bij - het hokje rood, de andere helft ÏÏD® Mfissflmgtsrp Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 642077). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. bleef gewoon thuis. Op het platteland maakte ongeveer dertig procent geen gebruik van zijn stemrecht. Sommige stemdistricten in de Zeeuwse hoofdstad verwelkomden zelfs iets meer dan een kwart van de stemgerechtigden, zoals het Middelburgse stemdistrict 14, oftewel de voormalige Buiten- hoveschool waar niet meer dan 28,87 procent zijn stem kwam inleveren. Daartegen over stond district 5, oftewel Eben Haezer, waar bijna zeventig procent van de stem gerechtigden een hokje rood Na de verkiezingen voor de nieuwe gemeenten Middelburg, Veere en Schouwen-Duiveland is het gemiddelde percen tage vrouwen in de Zeeuwse gemeentera den het hoogst in de Zeeuwse geschiedenis. Onder de 319 Zeeuwse raadsleden zijn er 60 vrouwen; dat is 18,8 procent. Koploper onder de gemeenten is Schou wen-Duiveland met acht vrouwelijke raadsleden op een totaal aantal van drieëntwintig. Voorheen was Brouwershaven de plaats met de meeste vrouwelijke raadsleden. Tweede op de huidige ranglijst is Vlissingen waar eenderde deel van de raad vrouwelijk is. Middelburg volgt op de derde plaats met onge veer een kwart. In Mid delburg kwam overi gens een vrouw - A. Ize- boud van Groen Links - met voorkeurstemmen in de gemeenteraad. De nieuwe Walcherse plat telandsgemeente Veere telt drie vrouwen van de negentien raadsleden. maakte. Reden om in Middel burg te pijlen waarom en waardoor. Na zo'n dertig der tig telefoontjes is het wel dui delijk: kiezen voor de gemeen teraad is niet echt een hot-item in de Zeeuwse hoofdstad, alleen de partijen met een trouwe aanhang kunnen trots zijn op hun achterban. „Alle partijen zijn gewoon een pot nat", meldt een Middelbur ger die altijd PvdA heeft gestemd maar nu vaststelt dat alles wat Joop den Uyl ooit opbouwde nu door Wim Kok „in sneltreinvaart" wordt afge broken. „Eigenlijk", peinst die zelfde man, „vind ik de opkomst best nog wel hoog. De mensen weten onderhand wel dat de politici zich abso luut niet interesseren voor wat het volk wil. Als ik wel was gaan stemmen had ik trou wens Groen Links gestemd". Een man die vorige keer GVP/RPF had gestemd was gewoon vergeten dat er gemeenteraadsverkiezeingen waren. „De opkomst vind ik echt teleurstellend en daar betrek ik mezelf ook in", steekt hij de hand in eigen boezem. „Ik kan me eigenlijk in geen Leegte in de stemlokalen enkele partij vinden", lucht een Middelburgse haar hart. Vorige keren stemde ze altijd CDA. En zij is één van de vele niet-stemmers die vaststelt: „Ze moeten maar eens doen wat ze beloven. Dan ga ik mis schien ook weer stemmen". Ze voegt er aan toe: „Ik ben trou wens meer geïnteresseerd in de landelijke politiek". Een andere mevrouw die normali ter VVD stemt had wel kunnen gaan stemmen „maar het kwam gewoon slecht uit. Ik moest boodschappen doen en mijn auto stond in de garage. Die moest ik eerst ophalen". Een geestverwant heeft er twee dagen nadat hij niet gestemd heeft spijt van. „Zoals het nu verdeeld is in de raad van Middelburg heeft echt niet mijn voorkeur. Maar ja. Dan had ik gewoon moeten gaan stemmen. Op de VVD natuurlijk". Onder de stemmers heerst enerzijds begrip - „De mode stemmers zijn thuisgebleven" - maar anderzijds ook onbe grip. „Het is een afgang voor de democratie", stelt een man vast die de voorkeur gaf aan de Ouderenpartij. Hij vindt zijn stad. Hij is dus wel betrok zaken als 't Hofje, het zwem bad en de Markt belangrijk in ken en leest het allemaal in de Spanning in de Middelburgse Burgerzaal als de cijfers van een stemdistrict werden getoond. 'Jongeren zijn niet zo geïnteresseerd in de poli tiek'. krant. Toch stelt ook hij vast - overigens samen met een mevrouw die nooit stemt bij gemeenteraadsverkiezingen - dat de dames en heren politici „bij verkiezingen ineens met allerlei mooie beloftes op de proppen komen die ze toch niet waarmaken". Hij staat in die opvatting niet alleen. Veel van de ondervraagden drukten zich uit in dergelijke bewoor dingen. Zowel de niet- als de wei-stemmers oordeelden zo over hun plaatselijke volksver tegenwoordigers. Niet-stemmers worden door een PvdA-aanhanger 'flapdrol len' genoemd. „Ze hebben het veel te goed en daarom gaan ze niet meer. Wij hebben van huis uit geleerd om te gaan stemmen. Daar houden we ons dus aan. Het is gewoon een foute boel dat niemand meer gaat stemmen. Wij gaan nog wel, maar jonge mensen niet. Ze hebben wel een boel commentaar, maar als ze in het stemhokje hun mening kunnen laten horen komen ze gewoon niet. Ik kan dat niet rij- FOTO'S ANDA VAN RIET men". Een VVD-stemmer had er over nagedacht, maar lag er niet wakker van. Volgens die man was het logisch dat zo weinig mensen de gang naar de stembus hadden gemaakt. „De verkiezing was ontkop peld van de landelijke ge meenteraadsverkiezingen". Hij noemt het „een stand-alone- operatie. Als je daar geen of weinig ruchtbaarheid aan geeft, wordt het heel moeilijk". Die man verkeert met die opmerking in goed gezel schap. Lijstaanvoerder Tjeu Strous van de PvdA in Middel burg en gedoodverfd wethou der denkt eveneens dat de lan delijke politiek dankzij de tele visie dichter bij de mensen staat dan de lokale politiek. „We hebben het hier in ons eentje moeten doen, zonder de steun van de landelijke politiek". Hij wijst voorzichtig beschuldigend naar de regio nale pers in Zeeland. Die had voor de verkiezingen beter moeten functioneren en de kandidaat-raadsleden als mensen kunnen profileren. En hij hoopt op betere tijden als Walcheren lokale televisie heeft. „Als mensen zien wie je bent, dus de man of vrouw achter de politicus, dan gaat de politiek ook veel meer leven. De kritiek die nu geuit wordt dat we ons met loze beloftes laten kiezen is iets dat me nogal raakt. En ik denk ook dat mensen van andere poli tieke partijen daar niet blij mee zijn. Met lokale televisie krijgen we de kans om te laten zien wie we zijn, wat we doen en wat we denken. Dat spreekt aan. Ik weet dat uit ervaring". Maar Strous weet ook dat hij het niet iedereen naar de zin kan maken. „Dat kan niet. Je moet keuzes maken. Maar ik geloof ook dat als je keuzes maakt je voor mensen kiest. Ik zal in ieder geval in het college mijn best doen om meer con tact met de bevolking te onderhouden". En eigenlijk had mevrouw Heijmans ook nu weer niks gewonnen. Maar omdat er meer dan 2200 inzendingen waren op de paginagrote puz zel besloot de uitgever om naast de 25 VVV-bonnen nog een extra hoofdprijs uit te loven. Na loting kwam mevrouw Heijmans als win naar uit de bus. Vorige week kreeg zij de dinerbon voor twee personen overhandigd in Britannia in Vlissingen door Anic Lammers van De Vlissin ger en de heer L.W. Buys van Britannia. „Wij weten er wel Het echtpaar Heijmans (midden) ontvangt een dinerbon die recht geeft op een com pleet meergangenmenu inclusief drankjes uit handen van Anic Lammers van De Vlissin ger en L. W. Buys van Britannia. FOTO ANDA VAN RIET raad mee", stelde het Middel burgse echtpaar dat nog even moet wachten omdat mevrouw nog naar het zieken huis moet voor een operatie. De overige winnaars van de puzzel zijn: E. Zijl uit Gapinge, E.P. Buijs uit Vlissingen, L. Dingemanse uit Zoutelande, A. Floresse uit Middelburg,N. Perdok-Vijfhui zen uit Vlissingen, L. van Bel- zen uit Arnemuiden, C.J. Dek ker uit Grijpskerke, J. de Reiger uit Arnemuiden, A. Leer uit Vlissingen, W. Lous uit Oostka- pelle, A. de Voogd uit Westka- pelle, N. van de Klashorst uit Oost-Souburg, J.M. Saane uit Vlissingen, L. Willemse uit Middelburg, C. Brouwer-Din- gemanse uit Oost-Souburg, M. Brasser uit Koudekerke, C. Stempher uit Aagtekerke, H. Meulmeester uit Middelburg, C. Geerse-Wagenaar uit Se- rooskerke, F. Wielemaker uit Koudekerke, W.J. Wisse-Hou- mes uit Biggekerke, J. Bruins uit Middelburg, N.J. Volkers- de Visser uit Serooskerke, L. de Groot uit Vlissingen en T. de Rijk uit Middelburg. De extra hoofdprijs is voor het echtpaar Heijmans uit Middel burg. Al vele jaren kijkt een kame raad uit Holland me vreemd aan als ik de naam Johan noem: "Jij zegt Johan, maar je moet Jóhan zeggen." Dat wei ger ik dus, evengoed als ik steevast praat over 't stad'uüs en niet over 't stad'uüs. Ik weet zeker dat zo'n verschil in klemtoon te maken heeft met het feit dat ik uit het Zuiden kom en hij uit het Noorden. Het oude Germaans had altijd de klemtoon op de eerste let tergreep en het Germaans heeft het Nederlands groten deels bepaald. Mijn kameraad heeft dus de standaardtaal aan zijn kant. Nu zeggen taalge leerden dat in de vroege Mid deleeuwen ook het Latijn invloed gehad moet hebben op onze klemtoon, daarna zou er 700 jaar lang niets meer ver anderd zijn. Het is goed voor te stellen dat het toen zo sterk aan het Vlaams verwante Zeeuws, daar meer van bewaard heeft. In Walcheren hebben bijvoorbeeld twee van de oudste wegen de klemtoon op de laatste lettergreep: de Noorwégt en de Brêêwég(t). Vooral in eigennamen, dat is bekend, blijven oude uitspra ken het langst bewaard. Zo heeft de oude Walcherse naam Koppejan ook de klemtoon op de laatste lettergreep. Buiten staanders zullen dat nooit zeg gen. Mensen uit Holland maken ook veel fouten met Zeeuwse namen van Franse afkomst: die hebben het over Mésu en Wattel in plaats van over Mesü en Wattèl. Ook voornamen met een van het Nederlands afwijkende klemtoon in het Walchers moeten volgens mij met Fran se immigranten uit later tijd meegekomen zijn. Wij zeggen: Arjaön en Kersaön, Hollanders hebben het over Adriaan en Christiaan met de nadruk aan het begin. In het Frans is dat: Adrien en Chrétien, met de klemtoon aan 't eind. Nog niet zo lang geleden werd op Wal cheren nog Arjaen en Kersaen gezegd, met precies dezelfde ae-klank waarop Adrien en Chrétien eindigen. Direkte Franse invloed blijkt ook op Aerremuu waar de naam Bas- tiaan (in het Frans: Bastien) wordt afgekort tot 'Saen'. Mis schien komen we het zelfde verschijnsel tegen in de ach ternaam Lourénse, die afge leid kan zijn van de Franse naam Laurent, met de klem toon aan het eind. Jan Zwemer signeert zijn nieuwe boek met het expeditieschip "Plancius" naar het hoge noorden, zaterdag 23 november a.s. van 14-16 uur bij ons in de zaak E B IJK K E R ~BO)E KEN Walstraat 94, Vlissingen BY PETER CHRIST Lange Delft 3 - Middelburg vlootlijst Benelux, Rederijen, Cargadoors, Scheepsagenten, Werven, Opleidingen, Statistiek, Sleepboten enz.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1