'Sportzaak is meer vrijetijdszaak' Stunten met prijzen gaat ten koste van kwaliteit De Zonnebloem zoekt verplegenden Nieuw uitzendbureau geopend in Vlissingen SPETTERENDE KORTING Brecht's Moeder Courage in Stadsschouwburg Mountainbike-toppers in wintercompetitie Romantische bruidsshow Verbouwblad in Hotel Arneville Stichting Gered Gereedschap zoekt vrijwilligers en inzamelpunten HENK BUIJS (HEBU) VOLDOET AAN EIGEN DOELSTELLING FOCUS OPTIEK MD HAALT ISO KERUMERK Vier bijeenkomsten KvK Toen Henk Buijs twee jaar geleden Hebu Sport aan de Paspoortstraat in Oost-Souburg opende, beantwoordde dat precies aan zijn doelstelling. „Ze lachten me wel eens uit als ik zei dat ik op mijn dertigste een eigen zaak zou hebben. Maar het is precies uitgekomen". Chiq en sportief Exclusief Cavello A-dealer Nike 't Westland uit binnenstad De Oogadviseur Groep is er als eerste in Ne derland in geslaagd het ISO 8980 1 en 2 keurmerk op glazen te behalen. Bij deze in koopscombinatie zijn twee Midden-Zeeuwse bedrijven aangesloten. Focus Optiek md in Middelburg en De Jon ge Optiek in Goes. de zonnebloem Fax Kortingsprijzen Zwemparadijzen Openingstijden Bel voor info: (0118) 588260 (0113) 374160 De toneelgroep Courage speelt vrijdag 8 no vember Moeder Courage, een toneelstuk van Bertold Brecht. Het begint om 20 uur in de Mid delburgse Stadsschouwburg. Vorig jaar heette dit gezelschap nog Mannen 8e Meiden. De sa menstelling van het ensemble is hetzelfde ge bleven. Theaterrecensent Willem Nijssen ver zorgt een inleiding op de voorstelling in de bovenzaal, aanvang 19 uur. Rozengeur en manenschijn. Het Middelburgse hotel Arneville staat er bol van tijdens de jaar lijkse bruidshow van Bruidshuis Ellen en Bijle- veld Herenmode. Aanstaande bruidsparen kun nen maandag 18 november niet alleen een kijk je nemen naar de laatste bruidsmode maar zich ook informeren over allerhande huwelijkszaken op de bruidsmarkt. De uitzendmarkt is groeiende. De tijd van het vaste dienstverband lijkt voorbij en steeds meer werkgevers maken gebruik van flexibele ar beidskrachten. Kort geleden werd in Vlissingen het nieuwe uitzendbureau Spirit geopend om op deze ontwikkelingen in te springen. De Stichting Gered Gereedschap is haastig op zoek naar nieuwe inzamelpunten in Zeeland. Logistiek gezien, zo legt de stichting uit, is het inzamelpunt van Ijzerhandel Henk de Bruyne in Middelburg niet erg handig. Veel mensen - al dus de stichting - moeten een veel te lange reis maken in de provincie. Postvanger Verkeersveiligheid Polycarbonaat- glazen Antikaftenegeur Sinterklaasactie Douglas Card Frankrijk Jaarbeurs Woensdag 6 november 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Langzaam maar zeker krijgt de onderneming de kleur die de oud-motorcrosser altijd voor ogen had. In die kleur past dat hij topmerken verkoopt, zelfs Cavello waarvan hij binnen een week drie uiterst exclusie ve trainingspakken in huis heeft met een verkoopwaarde van om en nabij de f 900,-. En in die kleur past ook de spon soring van B1 van de Souburg- se voetbalclub RCS waar Den nis de Nooijer als trainer de scepter zwaait. „Ik sponsor daar met Kappa. Via dat merk ben ik ook in contact gekomen met Dennis de Nooijer, die ook door Kappa wordt gespon sord. Die sponsoring van RCS is trouwens heel leuk. Als die jongens thuis spelen ga ik toch altijd even kijken. Met die sponsoring bouw je naamsbe kendheid op. Dat is heel belangrijk. Zeker voor een jon ge zaak als de onze. Dennis is natuurlijk niet de eerste de beste". Een sportzaak heeft in de loop der jaren een andere plaats gekregen. „Inderdaad", ant woordt Henk Buijs. „Een sport zaak is tegenwoordig veel meer een vrijetijdszaak. Ik durf gerust te stellen dat maar twin tig procent van onze klanten kleding koopt die ze voor de sport gebruikt. Vooral de jeugd draagt sportkleding, zelfs bij het uitgaan. Vooral in de hou se-scene. Een topmerk als Cavello haakt daar op in door zeer exclusieve kleidng te ont werpen. Ze komen nu weer met honderd trainingspakken in Nederland die op een zeer chique maar tegelijkertijd sportieve wijze kunnen wor den gedragen. Wij krijgen drie van die pakken. Ik ben daar heel blij mee. Ik zie het als een erkenning van onze inzet om de zaak op een behoorlijk niveau te draaien". Hoewel die exclusieve trai ningspakken zo om en nabij de f 900,- kosten, hadden Henk Buijs en zijn vriendin Laura Maipau - met wie hij overigens binnenkort gaat trouwen - de pakken al ruim kunnen verko pen. „Er zijn zelfs mensen geweest die al een aanbetaling hadden willen doen. Maar ik denk dat dat niet eerlijk is. Ik wil ze gewoon hier hebben en er vrij mee zijn". Dan legt hij enigszins lyrisch uit waarom die pakken zoveel kosten. „Het ontwerp", peinst hij, „is ver schrikkelijk mooi en apart. Neem nou die ritssluitingen. Die zijn gewoon verzilverd. Bovendien zijn de pakken dub belzijdig te dragen. De mensen die zo'n pak kopen krijgen bovendien een certificaat van echtheid, zodat ze er verzekerd van zijn dat er maar honderd in Nederland zijn verkocht". Hij denkt dat hij enorm veel geluk heeft gehad dat hij die pakken kon inkopen. „We heb ben het inderdaad goed gedaan de afgelopen tijd. Zeker met Cavello. Daarom hebben we die pakken kunnen inkopen". Henk Buijs heeft nog een Henk Buijs: „Onze zaak is zeer laagdrempelig. Onze klan ten zijn leeftijdsgenoten". FOTO AN DA VAN RIET Peter Smits heeft zijn groente- en fruitzaak 't Westland op de hoek Gravenstraat-Zusterstraat voorgoed gesloten. „Tot 1994 hebben we prima gedraaid", legt hij uit. Maar toen de Markt auto vrij werd en de bussen anders gingen rijden zak te de omzet onmiddellijk met zo'n dertig procent". Volgens Smits was het een rare gewaarwording om van de ene op de andere dag zoveel klandi zie te moeten missen. „Ik had ook veel ouderen uit buitenwijken. Die kwa men altijd met de bus naar de stad. Omdat de bussen anders zijn gaan rijden na het autovrij wor den van de Markt, kwa men die mensen ook al niet meer in mijn winkel. Ik mag geen namen noe men, maar er zijn meer middenstanders die moeilijk zitten en denken om er mee te stoppen". Voor de Middelburgse groentenman is het niet meteen een ramp dat zijn binnenstadwinkel sluit. „Ik heb ook een winkel in Dauwendaele. Dankzij die zaak heb ik het in de bin nenstad nog net iets lan ger kunnen volhouden. Omdat mijn broer voor zichzelf is begonnen moest ik daar toch al vaker zijn. Ik concentreer me nu op die winkel". Hij denkt dat het winkelcen trum Dauwendaele meer toekomst heeft. Een part timer zit nu zonder werk. nieuwtje. „We zijn sinds kort A-dealer van Nike", zegt hij trots. „Dat betekent dat we binnenkort de hele nieuwe col lectie van Nike hebben. Eerst waren we B-dealer en dan krijg je de nieuwe collectie zo'n twee maanden later en hebben de A-dealers min of meer het gras voor je voeten wegge maaid". Dat is dus succes op alle fronten. „Onze zaak is laagdrempelig. Onze klanten zijn bovendien leeftijdsgeno ten. Dat scheelt natuurlijk ook al een slok op een borrel. Wel licht heeft het er ook mee te maken dat ik vroeger op een behoorlijk niveau heb gemo- torcrossed". Met het keurmerk op zak kun nen de bij deze groep aange sloten zaken brildragers een optimale kwaliteit waarbor gen. „Een zaak kan wel steeds roepen dat'ie de beste is, maar dan moet men maar eens een diploma laten zien", glundert Dick Hulshof van Focus Optiek md met een winkel aan de Nieuwe Burg en vanaf donder dag 7 november ook in Dau wendaele. Hij glundert ook omdat hij initiatiefnemer was om vervroegd het keurmerk te halen. „Ik heb wat dat betreft ervaringen opgedaan bij Focus Veilig, waar we op gegeven moment ook zo'n keurmerk Dick Hulshof van Focus Optiek md. FOTO ANDA VAN RIET Wij hebben verpleegkundigen, zieken- en bejaardenverzorgen den nodig die als vrijwilliger een week willen vrijmaken om 6.000 zieken en gehandicapten in 1997 een vakantie geven. "Ook ik help mee Meer informatie? Bel: (076) 560 20 60 Postbus 2100,4800 CC Breda (076)5601 601. Giro 145 Om u in de toekomst nog meer zwemplezier te bieden, zijn de leukste zwemparadijzen van Zeekind korte tijd gesloten ivm een renovatie (De Parel van 04/11 thn 22/11, De Roompot van 25/11 t/m 13/12). Lever deze advertentie in en u kunt tegen sterk gereduceerd tarief een dag lang zwemmen! (maximaal 10 personen per bon). Geldig van 4 november t/m 13 december Volwassenen vanaf 16 jaar geen 1(325- maar 9,- Kinderen 5 t/m 15 jaar geen ffkr5Ö maar 5,- Kinderen jonger dan 5 jaar gratis Gezinskaart (2 volw./2 kind.) geen 34-r5ü maar 25,- zo. en ma. 10.00-20.00 uur, di. t/m do. 11.00-20.00 uur, vr.. en za. 10.00-22.00 uur. DF.PARFl ZWfUPAMADuS De klassieker Moeder Courage werd voornamelijk in vredes tijd uitgevoerd. Generaties van na 1945 kenden immers tot voor kort geen oorlog. Inmid dels heeft deze generatie ech ter van dichtbij kennis kunnen nemen van de Golfoorlog live op de televisie en de strijd in het voormalige Joegoslavië is al vijf jaar wereldnieuws. Met Moeder Courage wil regisseur Margrit Vrenegoor de oorlo gen van nu aanklagen, zoals Brecht dat deed met 'zijn' oor log toen. Voor Moeder Cou rage betekent oorlog geld. Met een huifkar vol provisie en drank volgt zij met haar kinde ren de Finse soldaten tijdens de Dertigjarige oorlog. Dankzij de oorlog kan zij haar kinderen voeden, maar diezelfde oorlog vernietigt ze ook. In deze pro ductie worden de belangen van de mens bij de oorlog genadeloos blootgelegd. Want waar gaat het uiteindelijk om? Niet om de grote oorlog, maar om de kleine oorlog van men sen onderling; het gevecht om het naakte bestaan. De Zeeuwse Mountain Bike vereniging X-treme heeft voor de Wintercompetitie-wedstrijd op 28 december de wereld top aangetroken. Nu al staat vast dat Olympisch Kampioen Bart Brentjes naar Westerschouwen komt. Hij moet het opnemen tegen Patrick Tolhoek, tweede bij het Nederlandse kampioenschap en twaalfde bij het wereldkampioenschap, naast Nederlands kampioen bij de spoirs Johan van de Ven en vele anderen onder wie de Bel gische kampioenen, zowel bij de dames als bij de heren. Bij de dames is ook Nederlands kampioen Loes van Wersch present in de bossen van Westerschouwen. Behalve moun- tainbikers uit de wereldtop is er als opwarmer een wed strijd voor scholieren en voor de jeugd vanaf twaalf jaar. moesten halen. Die ervaringen voor veiligheidsbrillen heb ik nu voor onze club gebruikt". Volgens de Europese medi sche richtlijnen moet elke opti cien dat ISO-keurmerk in 1998 op zak hebben. Met de hon derd bij de Oogadviseur Groep aangesloten zaken werd twee jaar geleden het besluit geno men om het keurmerk ver vroegd in huis te hebben. Die vervroegde inspanning heeft omgetwijfeld te maken met de moordende concurrentie in de opticienbranche. Hulshof beaamt dat min of meer. „Er wordt inderdaad enorm gestunt met prijzen. Maar dat gaat ten kosten van de kwali teit. En op het gebied van bril len mag je daar absoluut geen concessies aan doen". Met het ISO-keurmerk op zak moeten de aangesloten opti ciens zich houden aan een zeer nauwe tolerantie. „Dat is een kwestie van slijpapparatuur op behoorlijk niveau", legt de Middelburger uit. „En wie zich niet aan de voorschriften houdt is het keurmerk kwijt. We zijn zo streng dat geen enkele opticiens-keten daar op dit moment tegenop kan. Neem nou multifocaal glazen. Veel mensen zijn daar enorm bang van, omdat de glazen niet goed geslepen worden. Bij ons hoeft niemand bang te zijn. Mensen krijgen een garantiebewijs dat niet zomaar een papiertje is. Bovendien zijn er met de glazen die de Oogadviseur opticiens leveren absoluut geen gewennings- problemen meer. Maar ja. We stunten ook niet met prijzen". Het Oostburgse Bruidshuis Ellen heeft met zeshonderd japonnen de grootste collectie bruidsjurken in Zeeland. Ellen Ton, eigenaresse van het Bruidshuis, laat het publiek tij dens de modeshow zo'n hon derd hiervan zien. De mode kleur voor bruidsparen is momenteel ivoor, maar ook de meer traditionele witte jurken zijn in ruime mate aanwezig. De nieuwste modetrend is vol gens Ton de zogenaamde 'soft-line', jurken die opvallend soepel om het lichaam vallen. Omdat niet alle bruiden maatje 36 hebben loopt er ook een model met maat 46 mee in de show. Naast aandacht voor trouwjurken zijn er herenkos tuums, bloemboeketten, hoe den, sluiers, brillen en lingerie te zien. Op de bruidsmarkt staan verder allerlei stands van zaken die direct of zijde lings te maken hebben met de huwelijksvoltrekking: een autoverhuurbedrijf voor de old-timer, een fotograaf voor de reportage, een reisbureau voor de huwelijksreis, een meubelzaak voor de inrichting, een drukker voor de uitnodi gingen of een bakker voor de bruidstaart. Toegangskaarten kunnen worden gereserveerd bij hotel Arneville. Onder de bezoekers worden een bruids jurk ter waarde van duizend gulden naar keuze, drie over nachtingen in een bruidssuite en een bruidstaart verloot. De show begint om 20 uur. Uitzendbureau Spirit aan de Vlissingse Badhuisstraat. „Het wordt steeds normaler om een kleine, vaste kern per soneel in dienst te hebben die alleen de minimale bedrijfs- drukte aan kan. Als het drukker wordt, wordt die groep uitge breid met uitzendkrachten", vertelt vestigingsmanager Hans Scheers van Uitzendbu reau Spirit. „Veel opdrachtge vers zien de tijd die een uit zendkracht bij hen doorbrengt als een soort extra proeftijd. Zeker door die nieuwe ziekte wet wordt het er voor een werkgever niet gemakkelijker op om iemand aan te nemen. Bovendien heeft een uitzend kracht als voordeel dat je hem of haar per uur uitbetaalt. Dus niet gewerkte uren hoeven op deze manier geen geld te kos ten". In Vlissingen is al een flink aantal uitzendbureaus. Toch is Scheers niet bang voor de concurrentie: „We zijn een klein bureau. Dat heeft als voordeel dat je iedereen kent. Niet alleen je opdrachtgevers, maar ook je uitzendkrachten. En dat is denk ik de eerste ver eiste om een goede 'match' te kunnen maken". Verder is ook het uitzendkrach- De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland heeft de vier achtereenvolgende maandagen leerzame bijeenkomsten op het program ma staan. Ze beginnen telkens om 19.15 uur. De eerste bijeenkomst staat op de agenda van 11 november in Hotel Arion in Vlissingen en behandelt het onderwerp Flexibele Arbeid en ontslag. De twee de bijeenkomst in Hotel Arneville in Middelburg gaat over het besturen van een vereniging of stichting en de week er na (maandag 25 november) komt Internet aan de orde. Dat gebeurt ook in Arneville. Bij het laatste treffen, eveneens in Hotel Arneville, staat DGA (directeur grootaandeelhouders) centraal. Bovendien zoekt de stichting vrijwilligers die op de een of andere manier kunnen worden ingeschakeld bij het in orde en klaar voor verzending maken van het gereedschap voor ont wikkelingslanden. De afgelopen maanden heeft de stichting een enorme stroom aanvragen gekregen uit ontwikkelingslanden. Veel kleinschalige timmerwerk plaatsen, naaicoöperaties en technische scholen zijn drin gend op zoek naar gereed schap. De stichting hoopt die aanvragen te kunnen honore ren. Momenteel telt ze zestig inzamelpunten. Het gereed schap wordt in 26 werkplaat sen nagekeken, eventueel gerepareerd en verscheept naar de aanvrager. Het afgelopen jaar is het aantal aanvragen enorm toegeno men. Volgens coördinator John den Blanken plaatst deze toename de organisatie in een vreemde situatie. „Onze stich ting lijkt op het moment meer bekendheid te genieten in Afri ka dan in Nederland. Dat geeft overigens aan dat onze aanpak meer dan welkom is. Helaas redden we het niet door alleen onze handen te laten wappe ren. De verschepingskosten van het gereedschap moeten Het NVOB (Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid) heeft een Verbouwblad uitgegeven waarin van alles over bouwen en verbouwen aan de orde komt. Hoe vind ik een betrouwbare aannemer, hoe vergelijk ik offertes en hoe zit dat met vergunningen zijn vra gen die aan de orde komen. Ook worden tips gegeven over restauratie van monumenten en allerlei andere nuttige infor matie. Het blad is te bestellen via telefoon 06-8998184 (40 ct per min). Het is voor het vijfde achtereenvolgende jaar dat het Verbouwblad wordt uitge geven. tenbestand erg belangrijk, ver telt Scheers. „Hoe meer men sen je in je bestand hebt zitten, hoe groter je keuzemogelijk heid wordt. En het gaat er ten slotte om dat je de juiste per soon op de juiste baan zet. Mensenkennis is onontbeerlijk in dit vak". Uitzendwerk heeft bij veel werkzoekenden nog een nega tieve klank. Toch is dat niet terecht volgens Scheers. „Ik heb zelf als uitzendkracht op de haven gewerkt. Dat was gewoon hartstikkel leuk. Toe gegeven, het zou niet de baan van mijn leven zijn, maar om er zo eens een poosje tussen te zitten is eigenlijk heel uitda gend. En ja, vooroordelen kom je overal tegen, ook in andere branches". Het nieuwe Vlissingse uitzend bureau hoort bij een nationale keten. „Dit is het vierde filiaal", vertelt Scheers. „Spirit is vier jaar geleden opgericht in Dor drecht en Rotterdam. Vorig jaar ging de vestiging in Ter- neuzen open en nu dan Vlis singen. Maar we proberen ver standig te groeien. Continuïteit is belangrijker", besluit hij. we zelf betalen. ALs we meer willen verzenden, kost dat extra geld". Met geld van de Nationale Postcode Loterij wil de stichting werken aan meer naamsbekendheid. Speciaal in de provincie Zeeland wordt nu gezocht naar donateurs en meer vrijwilligers. De Stichting Gered Gereed schap begon in het begin van de jaren tachtig op bescheiden schaal. Gestaag groeide het aantal verschepingen. Werden in 1982-1983 nog vier versche pingen geregistreerd, in 1984 waren dat er tien. In 1995 werden 79 kisten met gereedschap voor een ontwik kelingsland verstuurd, in totaal 26.784 stuks gereedschap waaronder 743 naaimachines. In de afgelopen dertien jaar zijn in totaal 185.467 stuks ver scheept. Het gereedschap is bedoeld voor allerlei klein schalige projecten waarbij vaststaat dat de opbrengst in derdaad ten goede komt aan de bevolking. Z-Products heeft in de Door- line-serie een postvanger en tochtwerende brievenbus op de markt gebracht. Daarbij is vooral de postvanger handig omdat deze voorkomt dat de gebracht post niet links en rechts verspreid ligt op de deurmat. De producten zijn verkijgbaar, met Nederlands talige handleiding, bij doe-het- zelf-zaken, warenhuizen, ca deaushops, ijzerwinkels en speciaalzaken in in huishoude lijke artikelen. De postvanger kost f 24,95 en de tochtweren de brievenbus 17,95 in wit en f 22,95 in transparant blauw en transparant bruin. Wie bij Profile Tyrecenter twee Toyo banden koopt krijgt een korting van f 60,- op een autoveiligheidstraining bij het Verkeer Veiligheid Centrum Zeeland in Goes. Bovendien kunnen kopers van Toyo ban den één avond honderdvijftig gratis trainingen krijgen op zo'n veiligheidscentrum. Een training bestaat uit twee uur praktijk en twee uur theorie. Automobilisten leren risico's te ontdekken, te vermijden en reddend te handelen als er iets mis dreigt te gaan. Wie er zich van wil overtui gen dat de polycarbonaatgla- zen bij Hans Anders niet kapot te krijgen zijn, mag ze van de brillen-keten een flinke tik met een hamer komen verkopen. Volgens Hans Anders is het polycarbonaatglas bestendig tegen allerlei schokken en kan daarom het best worden gemonteerd in brillen die bij sport worden gedragen of in kinderbrillen. Overigens mon teren andere erkende opticiens de polycarbonaatglazen al ruim vijftien jaar Katten hebben een territori um. En het is vaak oerverve- lend als de kat dat gebied blijft besproeien met kwalijke geur tjes. Sanofi Santé Animale heeft nu een middel bedacht waarmee dat besproeien tot het verleden behoort. Feliway, heet het product dat uitslui tend verkrijgbaar is bij de die renarts. Door Feliway her en der in tuin en huis te gebruiken zal de kat zich zo thuis voelen dat ze het niet meer nodig acht om haar eigen territorium af te zetten. Daarom is het ook te gebruiken om het beestje rus tig te krijgen, bij verhuizing of als het in een dierenpension wordt ondergebracht. De SWGN (Stichting Welzijn Gehandicapten Nederland) heeft zo'n 35.000 bedrijven gevraagd mee te werken aan de Sinterklaasactie, waarmee geld wordt verzameld om zo'n duizend meervoudig en/of ver standelijk gehandicapte kinde ren een reis naar Disneyland bij Parijs aan te bieden. In de brief die de SWGN aan de bedrijven schreef wordt ge vraagd marsepeinen Sinterkla zen te kopen voor het perso neel of voor relaties. Vorig jaar verkocht de SWGN 17.000 Sin terklazen waarvan er 3.000 mochten worden weggegeven aan de patiëntjes van het Julia na Kinderziekenhuis in Den Haag. Voor informatie: 079- 3417755. Parfumerie Douglas biedt de consument nu een klanten kaart aan. Met deze Douglas Card kan de klant punten ver zamelen voor een extraatje. Houders van een Douglas Card worden ook op de hoogte gehouden van allerlei nieuw tjes op het gebied van cosme tica. Deze variant op Air Miles en zegeltjes plakken is verkrijg baar bij de filialen van Parfu merie Douglas. France Dynamique is de titel van een driedaagse beurs in de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht. Van 15 tot en met 17 november wor den niet alleen de culturele en culinaire hoogstandjes uit Frankrijk aan het publiek ge toond, ook de vooraanstaande positie op het gebied van tech nologie en industriële vormge ving wordt gepresenteerd.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15