Liedjes van het Zeeuwse land in week van het Zeeuwse boek Strous-effect, realiteit of fictie ma e Parel Van imitatiebont tot rose brillen Open Huis Hypotheekshops Martin Gaus Hondenschool nu ook op Walcheren actief Tussenstand stadsgewest VEEL MODE OP BEURS WONEN EN WENSEN De Hondenschool Wal cheren is sinds kort aangesloten bij Martin Gaus Holding bv. Om dat te vieren komt Martin Gaus vandaag (woensdag 30 okto ber) naar Vlissingen. Achtste Walacria Gezond op scholen Babyzeep in Nijntje Vitamine C variant Wintervakanties Meer internet bieb Omdat het vorig jaar zo'n succes was, wordt ook dit jaar weer een Week van het Zeeuwse Boek gehouden. Dat gebeurt van woensdag 30 oktober tot en met zaterdag 9 november. Bijna dertig Zeeuwse boekhandels doen mee, waar onder zeven Walcherse - drie in Middelburg, drie in Vlissingen en één in Oost-Souburg. Wetten op cd-rom Oud gereedschap ...gemeentelijke heffingen één procent per jaar optrekken... ...Vlissingen en Middelburg moeten zich in Den Haag nadrukkelijk als één stadsgewest presenteren... ...het Catrien- Koster-effect bestaat niet meer... WARMLOPEN VOOR DE DUINEN De Zeelandhallen in Goes stonden de afge lopen week in het teken van wonen en de daarbij horende wensen. Eén van de hallen werd verbouwd tot modeplein, com pleet met een flink plankier en mode stands. Het showorga- nisatieteam van mode huis Fiësta uit Middel burg had het geheel op poten gezet. Woensdag 30 oktober 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Alle NVM Hypotheekshops in Zeeland houden zaterdag 2 november open huis. Tijdens die dag willen de hypotheek shops uitleggen hoe ze te werk gaan en voor elke potentië le huiskoper een hypotheek op maat kunnen leveren. Het open huis wordt gehouden tussen 10 en 14 uur. Op Walcheren zijn twee hypotheekshops, Sinke Komejan in Middelburg (Damplein) en Dick Schinkel in Oost-Souburg (Kanaalstraat). Wie het verderop wil zoeken kan terecht in Goes, in Axel of in Oostburg. Een huis kopen is een keuze voor jaren, soms zelfs voor de rest van het leven. Vaak is de financiering er van afhankelijk van de hypotheek. Volgens de NVM Hypotheekshops is het vaak belangrijk om stap voor stap naar alle financiële aspecten te kijken. Zo kijkt een NVM Hypotheekshop altijd eerst naar het bedrag dat iemand wil betalen aan aflossing. Daarbij houdt de adviseur altijd rekening met het persoon lijke inkomen en de mogelijkheden, alsook belastingvoor deel, wijze van aflossing, voorwaarden en verstrekkings normen. De volgende stap is het berekenen van het maxi male hypotheekbedrag. Daarna vergelijkt de adviseur de aanbiedingen van geldverstrekkers. Deze vergelijking, zo belooft de NVM Hypotheekshop, gebeurt altijd onafhanke lijk van banken en verzekeringsmaatschappijen. Hij overhandigt er een video presentatie, een nieuw cursus aanbod en het waarborgcertifi- caat dat alleen MG-scholen mogen uitreiken. De bijeen komst wordt gehouden in Hotal Britannia Watertoren aan de Boulevard in Vlissingen en begint om 19.30 uur. Volgens Martin Gaus mogen alleen hondenscholen zijn naam voeren als de instruc teurs bij zijn instelling een opleiding hebben gevolgd. Op die manier - aldus de tevee-VIP - kan de hondenschool voort durend onder kwaliteitscontro le worden gesteld. Elke maand volgt de instructeur van de school met een MG-licentie een cursus om kennis en inzicht in het gedrag van de hond te verdiepen. De licentie houder kan ook voortdurend een beroep doen op de know how van de organisatie. De Martin Gaus Hondenschool Walcheren 'Westhound" ver zorgt vanaf vandaag ook cur sussen die op poten zijn gezet door Martin Gaus. Zo is er een basiscursus waarin elke ge zonde hond leert zijn aandacht volledig op het baasje te rich ten. Deze cursus is bedoeld voor honden vanaf drie a vier maanden, dus ook oudere honden kunnen deelnemen. Verder verzorgt het instituut puppybegeleiding en er zijn vervolgcursussen. De te vol gen cursussen - zo meldt Mar tin Gaus - worden al jaren toe gepast in zijn instituut in Lely stad. Dezer dagen komt de achtste editie uit van Walacria, een kroniek van Walcheren. In deze kroniek wordt onder meer uit de doeken gedaan hoe het mogelijk was dat in november 1944 Vlissingen compleet werd verwoest, maar de in aanbouw zijnde Willem Ruys en scheepswerf De Schelde gespaard bleven voor de bom bardementen. Verder wordt dichter, journalist en kunstcri ticus Andreas Oosthoek onder het licht gehouden en is een aantal buitenplaatsen op Wal cheren onderwerp van bespie geling. Ook het binnenplein van de Abdij, veldbodemkun- dig onderzoek, rampen en red ders van de Walcherse kust en een briefwisseling tussen Enoch van Rapper en zijn zus worden beschreven. Omdat jongeren steeds min der groenten en fruit eten is het bureau Groenten Fruit een actie op basisscholen begonnen onder de titel 'Leef je uit met groenten en en fruit'. Om de actie inhoud te geven is er een lespakket samengesteld door Educaplan bv in Ensche de. Schiedam had half oktober de primeur. Daar werd het les materiaal voor de eerste keer gebruikt. Volgens het Groen ten Fruit Bureau is uit weten schappelijk onderzoek geble ken dat groente en fruit proba te middelen zijn tegen wel vaartsziektes. Het babyverzorgingsproduct Babbasan heeft het kinderfi guur Nijntje op de be- waardoosjes van de babyzeep gezet. Het bewaardoosje is van metaal en zo afgewerkt dat er geen gevaar is voor babyhand jes. Er zijn drie verschillende Nijntje decoraties. Babbasan babycrèmezeep bestaat uit sluitend uit natuurlijke produc ten. Het doosje is voor f 7,95 verkrijgbaar bij de drogist. De Duitse farmaceutische fa briek dr. Reckeweg heeft vita mine C verrijkt met onder meer ginseng als middel tegen najaarsmoeheid. Vitamine C staat bekend als antistress en antiverkoudheidsmiddel. Vol gens de fabrikant voelt men zich na inname onmiddellijk beter en worden allerlei klach ten, zoals energietekort, over werktheid en verminderde concentratie bestreden. Het middel is op de markt geko men onder de naam Vita C 15 forte en verkrijgbaar bij de apotheek. Om het publiek te attenderen op aantrekkelijke (tussendoor) vakanties buiten het seizoen hebben de gezamenlijke VVV Vakantie Boekingscentrales kortgeleden een Wintersei zoen vakantiegids uitgebracht. De Provinciale VVV Zeeland in Middelburg is zo'n boekings centrale. De gids bevat alleen vakantiebestemmingen in Ne derlandse bungalows, hotels, appartementen en boerderijen alsook culturele bestemmin gen in steden en culinaire uit gaansgebieden. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft het aantal computers waarop Internet gebruikt kan worden uitge breid van één naar drie. De uit breiding is het gevolg van de grote belangstelling die be staat voor surfen op Internet. De Zeeuwse Bibliotheek intro duceerde Internet per 1 juni van dit jaar. De Internetvoor ziening in de bibliotheek is uit sluitend bedoeld om informa tie te verzamelen. Deelnemen aan nieuwsgroepen of E-mail verzenden of ontvangen is niet mogelijk. Het Boekenweekgeschenk heet 'Liedjes van het Zeeuwse land' en bevat teksten van hedendaagse zangers m/v. Van die liedjes is ook een cd verkrijgbaar. De cd is samen gesteld door Qmroep Zeeland. Boekje en cd zijn eigenlijk onafscheidelijk. Samensteller en vormgever van het boekje Jan Bruijns legt uit dat de in het boekje voorgestelde zan gers en liedjes voor een deel op de cd zijn te horen. Op de cd staan achttien liedjes in het boek worden 48 liedjes van dezelfde artiesten met foto's - ook van vroeger - afgedrukt. Maar het boekje wordt gratis weggegeven als de consu ment voor 25,- aan willekeu rig wat besteed in de deelne mende boekwinkels en de cd is alleen te koop voor 14,95. Het boekenweekgeschenk is feitelijk een pleidooi voor het behoud van het Zeeuws dia lect. Het aantal mensen dat dialect spreekt neemt af en er wordt voorspeld dat de streek eigen taal in Zeeland binnen afzienbare tijd afneemt. Toch kan daartegenover worden gesteld dat de roep om behoud van het streekeigen taalgebruik extra impulsen krijgt. Niet alleen treden lied jeszangers op voor Zeeuwse ouderen, de band Surrender brengt popmuziek op z'n Zeeuws voor de jeugd. Ook in deze krant en op Om roep Zeeland blijft het 'plat' in de belangstelling, vooral dank zij de historicus dr Jan Zwe- mer. In dat verband kan gerust gesproken worden van een bij drage aan de levensverlenging van het Zeeuws dialect. Het boekenweekgeschenk telt 48 pagina's waarop de liedjes zangers worden voorgesteld. Het zijn: Bei Cok, Jo den Hol lander, Engel Reinhoudt, Peter Dieleman, Adri Oosterling, Anja Kopmels, Piet Brakman, Ries de Vuyst, J.F. Leijdekkers- van de Vate (weduwe van Ad Leijdekkers) en Surrender. Ze ventien titels zijn geselecteerd voor de cd en in het boek zijn 46 titels opgenomen. De Middelburger Jo den Hollander is goed vertegen woordigd in het boek en de cd die worden uitgegeven in het kader van de Week van het Zeeuwse Boek. FOTO ANTON DINGEMANSE De 200 met zorg geselecteer de basiswetgeving is nu ook op cd-rom beschikbaar. De uit gever van de Verzamelde Ne derlandse Wetgeving, Konink lijke Vermande, meent dat deze uitgave niet alleen voor juristen en studenten interes sant is, maar ook voor mensen die in de ondernemingen regelmatig met wetten worden geconfronteerd. De uitgave is beschikbaar in paperback, gebonden en op cd-rom. Inzamelpunt Zeeland bij Ijzerhandel Henk de Bruyne in Middelburg van Gered Ge reedschap is „logistiek gezien niet erg handig'. Dat zegt de Stichting Gered Gereedschap die meer inzamelpunten in Zeeland wil. Volgens de stich ting moeten veel Zeeuwen een hele reis ondernemen om hun gebruikte gereedschap ten be hoeve van de Derde Wereld af te leveren. Ook zoekt de stich ting mensen die het afgedank te gereedschap voor klein schalige projecten in ontwikke lingslanden willen opknappen. Voor informatie: 020-6839609. VERVOLG VAN PAGINA 1 mede-oprichter kan noemen van het Politiek Café dat regel matig werd gehouden in The Duke in Middelburg. Boven dien kwam Strous als voorzit ter van de wijkvereniging Nieuw Middelburg regelmatig met een boodschappenlijstje op het stadhuis om dat aan wethouder Fieke Smitskamp te overhandigen. „Fieke heeft het trouwens wel goed gedaan met de wijkverenigingen", steekt hij de loftrompe.t over zijn partijgenote. „Die heeft destijds de wijkverenigingen uitgenodigd om te praten over een concept van een concept. Daar werden we betrokken bij voornemens voor het beleid dat standaard zou worden in de wijken". Arnemuiden wordt ook een 'wijk' van Middelburg, net zoals Nieuw- en St Joosland en St Laurens ooit bij de Zeeuwse hoofdstad werden ingelijfd. De bewoners van de vissersplaats zien de van bovenaf opgedragen omar ming van de grote stad nogal sceptisch tegemoet. „Hoe moet dat nou als ouderen jarig zijn. Komt de burgemeester dan ook op verjaarsvisite?", is één van de vragen die ze stel len. Strous moet even denken. „Tja. Ik bedenk dit ter plekke. Maar misschien moet de bur gemeester van Middelburg wel aan de wijktafel gaan plaatsnemen net zoals de wet houders dat nu in andere Mid delburgse wijken doen. Ik denk trouwens dat het gemeente huis daar een soort service punt moet worden voor de bevolking zodat ze niet voor elk wissewasje naar Middel burg moeten. Overigens heb ben we als PvdA goed reke ning gehouden met Arnemui den. Onze tweede man op de lijst woont er". Armoede en verborgen ar moede zijn dankzij uitspraken van bisschop Muskens bij de politiek gevoelige snaren ge raakt. Strous noemt het terecht dat het een belangrijk onder werp is geworden. Zeker de gemeente kan daar iets aan doen. Zo kan ze bijvoorbeeld rekening houden met de ge meentelijke heffingen, aldus Strous. En er zou wat minder formuliertjes moeten worden ingevuld alvorens bijzondere bijstand wordt uitgekeerd. „Het is uiteraard zo dat de meesten het de afgelopen jaren financieel beter hebben gekregen", stelt de PvdA-lijst- trekker vast. „Daartegenover staat dat zo'n acht procent van de bevolking het slechter heeft gekregen. In de tarieven van kwijtschelding van gemeentelijke heffingen zouden we daar inderdaad iets aan kunnen doen. Totnutoe hanteert de gemeente een per centage van 95 procent. Dat betekent dat je na allerlei optel- en aftreksommen nog vijf procent overhoudt om aan gemeentelijke heffingen af te staan. Wij zouden dat best wil len optrekken naar honderd procent waardoor algehele kwijtschelding kan worden verleend, maar dat kost de gemeente zo'n 2,5 miljoen gul den per jaar. We hebben daar met de FNV en de Disk (een samenwerkingesverband van de kerken red.) een syteem voor kunnen bedenken waar door we jaarlijks één procent kunnen optrekken. Of dat ooit honderd procent wordt weet ik gewoon niet. Maar het is een verbetering. Bovendien moe ten we wat dat betreft ook bij de Delta Nutsbedrijven en de waterschappen kunnen aan kloppen. Die staan ook behoorlijk hoog op de landelij ke lijst wat betreft hun tarie ven". Middelburg en Vlissingen vor men een stadsgewest. Daar zal het komende college de han den flink aan vol hebben. Strous pleit voor een tweede stadshart in het stationsgebied in Middelburg. Het Scheldeter- rein in Vlissingen - zo stelt hij vast - wordt eveneens een tweede stadshart. „Straks moeten we naar Den Haag. Dan moeten Vlissingen en Middelburg zich daar nadruk kelijk als één stadsgewest kun nen presenteren. Ik denk dat Vlissingen zich sterk heeft gemaakt op het gebied van onderwijs. Middelburg moet dat doen op het gebied van cultuur. Zo zou je niet alleen een stadskantoor kunnen bou wen in het stationsgebied maar ook een nieuwe schouw burg met alles er op en er aan. Ook zou Midgard in dat gebied een plaats kunnen krijgen. Bovendien zou er een exposi tieruimte kunnen komen waar we in Middelburg toch behoef te aan hebben. Het stadhuis mogen we natuurlijk niet zo maar laten liggen. Dat blijft in mijn opvatting een represen tatieve functie hebben en je zou er het stadsarchief in kun nen huisvesten". Praten over het stationsgebied maakt zijn tong los als lijsttrek ker. Hij noemt zelfs Dans school Janvier die in het voor malige Van Gend en Loos gebouw jongeren en ouderen passie voor het dansen bij brengt. Hoewel dat gebouw historische waarde schijnt te hebben, moet het toch ver dwijnen in de optiek van Strous. „Dansen is immers ook cultuur. De dansschool zou een plaats kunnen krijgen in de nieuwbouw. Kortom een bundeling van een hele hoop culturele functies". En het stadsgewest? „Dat ze één groot zwembad willen, cen traal tussen Middelburg en Vlissingen, vind ik een prima plan. Je zou zelfs aan een uit gebreide sportaccommodatie kunnen denken waar topspor ters uit heel Nederland komen trainen. Als we dat stadsge west goed aanpakken, wordt het misschien nog wel wat". Blaast hij niet wat hoog van de toren met zijn plannen en staat de PvdA na de verkiezing niet met lege handen als het om de verdeling van de wethouders- zetels gaat? „Ik denk dat we minstens een zetel er bij krij gen. Dat worden er dan zes. Ik hoorde laatst", hij zegt het wat bescheiden, „van het Strous- effect dat de PvdA in Middel burg extra stemmen zou ople veren. Dat de VVD de meeste zetels krijgt geloof ik niet. Het Catrien Koster-effect bestaat niet meer. Zoals je weet heeft zij vorige keer in haar eentje voor een winst van drie zetels gezorgd dankzij voorkeurstem men. Dat effect is weg en de PvdA staat niet meer onder druk zoals een paar jaar gele den. Aan de opiniepeilingen kun je als gemeentepoliticus geen touw vastknopen. Dat is landelijk. Ik hoop alleen dat veel mensen komen stemmen. Dat is in ons voordeel". Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 0118 - 588260 Het subtropische zwemparadijs van De Parel is meer dan alleen maar de Pelikaanduik, u kunt er namelijk ook leren zwemmen! Dit in water dat milieuvriendelijk - dus chloorarm - wordt gezuiverd. Binnenkort hebben we weer plaats voor een aantal kinderen vanaf 5 jaar en volwassenen die hun zwemlessen willen afronden met een A of B diploma. Ook voor Baby-peuter-zwemmen, Privé zwemles, Basiszwemdiploma, Aquafitness en Bewegen voor Ouderen kunt u bij ons terecht. Wees er echter snel bij want vol vol! Voor meer informatie kunt u terecht bij de receptie van De Parel of bel 0118-588260 Of PAREL IS MET 0O~U«O «E. ZWEMPARADIJS. ^SS. SALKA. KUUR- EN BEAUTYCENTRUM, THEATER CAFÉ EN RESTAURANT Het Hei.it hard fx>ig<ilw<i<iils met de dui nen /ure regen, waterwinning en massa-recreatie lasten de duinen in toenemende mate aan. Samen'met Stichting Duinbehoud kunt u de/e ontwikkeling een halt toeroepen' Steun daarom de Stichting Duinbehoud Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140348. Met een brochure geeft het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg een tussenstand aan van de ontwikkeling, die in gang is gezet naar aanleiding van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra. De drie stads gewestelijke speerpunten Sta tionsgebied (Middelburg), tus sengebied en de Stadswerven (Vlissingen) worden in de nota breeduit toegelicht. In decem ber gaven de beide Walcherse steden kennis van de geboorte van het stadsgewest, dat vol gens beide burgemeesters J.C.Th van der Doef en mr. D.C.B. Burgers na een aantal gebruikelijk groeistuipjes nu het kleuterstadium voorbij is en al vele sporen van volwas senheid vertoont. De show was nog maar net begonnen of het beurspubliek spoedde zich richting plan kiers. De show werkte kenne lijk als een magneet op de bezoekers. Verborgen achter een decor van pastelkleurige banieren die door ventilatoren een mysterieuze golfbeweging maakten, geconstrueerd vol gens een concept van La Vaca interieur in Middelburg, maak ten de mannequins en dres- smen zich op om hun aankle ding te showen. De presentatie was in handen van Diane van Hoften en Wim Gutteling. Bruidshuis Fiësta beet de spits af, Sissy bruidsmode uit Goes rondde de show na drie kwar tier weer af. Van beide zaken zweefden roomwitte jurken met of zonder sleep over het plankier. Opvallend in de bruidsmode is de terugkeer van de hoed in plaats van een lange sluier. Bruidskapsels waarin vooral veel vlechtwerk verwerkt zat waren geconstrueerd door Kapsalon Willeke uit Kapelle. Boeketten vol rose bloemen en speelse sprietjes van Faase Bloemenshop uit Krabbendijke zorgden voor de finishing touch. Uiteraard ontbraken de bruidspareltjes niet. Korte halskettingen en witte oor knopjes werden uit geleend door Juwelier Van der Maden uit Vlissingen. Damesmode toppers voor deze winter zijn te vinden in het imitatiebont. Zowel Steke- tee Damesmode uit Vlissin gen, Holty Fashion uit Zierik- zee als Bliek Darfiesmode uit Goes lieten deze trend in ver schillende kledingstukken en combinaties zien. Cotton Country uit Middelburg presenteerde zowel dames- als herenkleding van natuurlijke materialen. Zwarte en bruine combinaties met een opvallen de a-symmetrische lijn in de tops en rokken. Ruime truien in a-lijn met grappige details in sluiting, zakken en zomen. Dimarelle damesmode uit Middelburg bracht een krachti ge presentatie in een echte city look. Rood, zwart, geel, groen en blauw waren de hoofdkleu ren die door de mannequins en hun manier van lopen een bijzonder fraai geheel vorm den. Kittige mantelpakjes met korte rokjes en colberts met ritssluiting. In een najaars show hoort skikleding. De pre sentatie van Jan Jongepier uit Middelburg zorgde ervoor dat het publiek daar zeker niet omheen kon. Van geheel andere orde bleek de kleding van Prénatal uit Goes. Kleding die met de buik meegroeit. De 'tentjurk' is absoluut passé. Zwanger- schapskleding is modieus en helemaal aangepast aan wer kende aanstaande moeders. Mannenmode werd getoond door Rob Jacobs uit Goes. Een vrijetijdslijn en klassieke kos tuums, ook geschikt als trouw- kostuum, werden geshowd met daadkracht. Geen poespas maar zichtbare kwaliteit. Tus sen de 'serieuze' mode door zorgde een dansact van Jeans- Inn met winkels in Middelburg, Oost-Souburg en Heinkens- zand voor een flitsende 'spij- kergoed' presentatie. Foto van een modeshow met meer flitsende details dan de foto kan laten zien. FOTO ANDA VAN RIET

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15