De Vlissinger jaar Onverwacht druk op Walcheren Boek en tentoonstelling over scheepswerven in Zeeland zie pagina 19 32S<3 C- Binnenki kunt u bij ons ook schaatsen! 25 jaar De Vlissinger herdacht in bijlage Woningcorporaties doen onderzoek naar reilen en zeilen verdeelsysteem n.v. Sportfondsenbad Vlissingen straks ook ijskoud de beste! Het is herfstvakantie, en niet alleen in Neder land. Ook onze ooster buren weten de weg naar Zeeland massaal te vinden. Files en top drukte in de winkel straten zijn het gevolg. „Ik weet niet hoeveel Duitsers er zijn", lacht een marktkoopman donderdag op de Mid delburgse Markt, „maar 't zijn er wel véél!". PZC WEEKBLADEN 't Gaet op moed Onderhoud Werkgroep Twintig procent van de zogenaamde woonbon- nen, waarmee mensen hun interesse voor een bepaalde woning bi] de woningcorporaties kun nen aangeven, wordt niet goed ingevuld. Reden voor de Walcherse woningcorporaties Basco, woningbouwvereniging Middelburg, Wonings tichting Walcheren en VVV om een onderzoek te doen naar het reilen en zeilen van het verde lingsysteem. 25 Telefoon 0118-417442 26e JAARGANG NUMMER 43 23 OKTOBER 1996 Bij da Middelburger les Goedbloed zit het reizen in zijn bloed. In twintig jaar legde hij dan ook zo'n twee miljoen kilometer af. Goedbloed: „Het is bijna nergens zo goed als in Nederland. Wij hebben geld ón vrijheid". e Het Vlissingse college van Burgemeester en Wethouders wil toestemming geven voor een aanbouw aan de Gevangentoren. Lokale historici vrezen dat de oude toren veel van zijn historische waarde zal verliezen als het gevaarte van 4,5 meter echt gebouwd gaat worden. e Verder deze week: bromrijbewijs niet weggelegd voor Zeeuwen, passie voor flamenco, padvinders worden flexibeler, de beurs wonen en wensen, handige van dag-tot- dag-agenda's en nuttige informatie van de overheid. Het zweet staat op zijn voor hoofd. „Das is dan zeben funf- tig", zegt hij in een taal die het midden houdt tussen Neder lands en Duits. De Duitse vrouw pakt haar tasje aan en betaalt. „We komen al jaren naar Zeeland op vakantie", vertelt ze. „leder jaar minstens één keer. Dit jaar zijn we eigen lijk voor het eerst niet in de zomervakantie geweest. We wilden iets anders en zijn in Duitsland gebleven. Maar we misten Zeeland". Ze lacht. „De Duitse stranden zijn ook lang niet zo mooi als die van hier, weet je". In schril contrast met de vakantievrolijkheid van de Duitse vrouw staat het teneergslagen gezicht van een Middelburgse moeder met in iedere hand een tas en een kind. „Wat een drukte, wat een drukte", verzucht ze. „Er is geen doorkomen aan. Overal Duitsers. Ik dacht dat de zomer al afgelopen was". Ze is niet de enige. „Ik heb wel een kwartier in de file gestaan", zegt een man die geërgerd uit zijn auto stapt. „Vreselijk gewoon. Ik wist niet eens dat er zoveel Duitsers bestonden. Herfstvakantie, hè. Ik had het kunnen weten". R. ter Heide is directeur van de provinciale VVV. Hij legt uit waar 'al die Duitsers' vandaan komen: „Het zijn er eigenlijk minder dan in de zomer. Maar omdat het te koud is om op het strand te liggen, zie je ze nu meer. Mengen zich met de inwoners. Gaan winkelen in de stad of naar de markt in Mid delburg. Het zijn er niet meer, maar je komt ze wel vaker tegen". De toeristen die hun herfstvakantie op Walcheren doorbrengen, hebben dat vol- hdcb "\yhfiss2mgc5ip Oplage: 24.500 Woordcombinaties, gezegdes die je in je jeugd gehoord hebt, blijf je gebruiken. Dikwijls heb je er geen erg in dat ze zo streekgebonden zijn, of beperkt tot nog kleinere kring. Dat geldt in sterkere mate voor uitroepen. Een aantal ervan rolt je uit de mond zonder dat de mensen waar je mee omgaat ze begrijpen, 't Gaet op moed! is zo'n zegswijze. Voor een deel van de Walche- renaars is duidelijk dat je bedoelt: het gaat de goede kant op, je kunt de moed erin houden met het eind in zicht. Je zegt het bij voorbeeld wan neer je met je werk ver over de helft gevorderd bent. Nog zo'n tussenwerpsel is: ik wete 't goed gemaekt. Dat betekent: laat mij eens zeggen hoe het moet. Is Truida noe nog nie thuusIk wete 't goed gemaekt: me gaen nè bed en me leie de sleutel onder de matte! Een uitroep van verba zing die ik me van vroeger her inner is: Noe wete 'k 'et toch nooit mi (meer)! Soms in een iets andere vorm: Noe 'k 'et toch nooit mi! En een alge meen Walchers antwoord op de vraag naar iemands toe stand of gezondheid is: 't ei' gêên overschot! Dat is een ver- concretiseerde vorm van de algemeen Nederlandse zegs wijze: het houdt niet over (dat is: het kon beter). Een minder bekend tussen werpsel is: komt-van, komt- van. Het betekent 'op goed geluk' en je vindt het altijd aan 't eind van een zin. Ik wete glad nie wat vö lui as dat bin, mèr ik gaen gewoon is kieke wat ze di doee, komt-van, komt van!" Misschien een leuk idee om eens te kijken of u nog meer van die tussenwerpsels weet. Wedden dat u een hele lijst krijgt als u eens een aantal dagen op uw en andermans woorden let? Een lieste van j komsa! Dat za gae! Gelooft 't mè vrie! Jan Zwemer Zeeland en scheepvaart zijn twee onlosmakelijk met elkaar ver bonden begrippen. Dat er in Zeeland ook volop schepen gebouwd werden is dan ook niet verwonderlijk. Toon Franken schreef er een boek over: Scheepswerven in Zeeland. Vorige week vrijdag werden de eerste exemplaren uitgedeeld aan ver tegenwoordigers van vooraanstaande oude scheepsbouwfami- lies. Tegelijk met de verschijning van het boek is er in het Ste delijk Museum in Vlissingen een tentoonstelling geopend over dit onderwerp. De scheepsbouw in Zeeland is nog niet eens zo oud. De scheepvaartverbindingen lie pen tot 1400 voornamelijk door de binnenwateren. Pas in 1549 werd door een Bretonse scheepsbouwer in Zierikzee het eerste zeewaardige schip gebouwd. In het boek wordt een kort overzicht gegeven van de geschiedenis van de scheepsbouw in de provincie. Hierna volgt een beschrijving van de bekende scheepsbouw- families Meerman, De Klerk, Van Duivendijke en Verras. Tot slot zijn er - in alfabetische volgorde - beschrijvingen van werven uit Zeeland. Van elke scheepswerf wordt het jaar van oprichting, de oprichters, jaar van opheffing, lokatie en gebouwde scheepstypen ver meld. Ook wordt aandacht geschonken aan de (restanten van) gebouwen, hellingen, dokken en kranen. Momenteel zijn er in Zeeland nog vijftien scheepswerven in bedrijf. Met uitzondering van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen richten de mees te daarvan zich tegenwoordig vooral op onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. Soms is ook de afbouw van casco's (geraamte) een belangrijke bron van inkom sten. Het rijkelijk geïllustreerde boek telt zo'n negentig pagi na's en is voorzien van een uit gebreide literatuur- en bron nenlijst. De tentoonstelling in het Ste delijk Museum in Vlissingen bestrijkt vier periodes. Per periode wordt aandacht besteed aan de regionale ont wikkelingen op econimisch en maritiem gebied. Er zijn ver schillende modellen te zien van in Zeeland gebouwde schepen. Zo is er een een schaal gebouwde Arnemuidse hoogaars. Ook het schip Willem Ruys, ooit gebouwd op De Schelde, is als miniatuur te bezichtigen. De tentoonstelling Scheeps werven in Zeeland is nog tot en met 19 januari te bezoeken. Het boek 'Scheepswerven in Zeeland - een onderzoek naar de geschiedenis en relicten van Zeeuwse scheepswerven' is uitgebracht op initiatief van de Werkgroep Industriële Archeologie Zeeland, die zich bezighoudt met het inventari seren en documenteren van industrieel erfgoed in Zeeland. In het verleden besteedde de werkgroep aandacht aan mee krapindustrie en vlasserij. Deze week vieren de PZC-Weekbladen dat De Vlissinger 25 jaar geleden voor het eerst werd bezorgd en een koppel vormt met De Faam. De advertentiebladen doen dat met een speciale bijlage. De Faam en De Vlissinger worden elke woensdag verspreid over heel Walcheren met een oplage van bijna 50.000. De Faam, één van de oudste advertentie bladen in Nederland, werd voorheen alleen in Middelburg en omgeving verspreid en kwam in die periode eveneens onder de paraplu van de PZC. gens hem pas op het laatste moment beslist. „In Duitsland regende het heel hard. En hier zaten we precies aan de goede kant met dat mooie weer van de laatste week". De vakantiedrukte houdt vol gens Ter Heide voorlopig nog niet op. „Dit jaar komen de verschillende herfstvakantie regelingen in de ons omrin gende landen gunstig uit. Deze week zijn het de Duitsers. Vol gende week heeft zuid- en midden-Nederland vakantie en de week daarna komt Vlaande ren. Ondernemers wringen hun handen, want die hebben op deze manier de hele maand oktober plezier van de herfst vakantie". Inderdaad, de bordjes 'zimmer frei' op de Walcherse dorpen zijn nagenoeg allemaal ver vangen door de bordjes 'vol'. Ook hotels doen goede zaken. „In de herfstvakantie is het bij ons altijd druk", vertelt W. van den Tol van Motel Badhotel Westkapelle. „En daar vormt dit jaar geen uitzondering op. Veel Duitsers, weinig Neder landers. Waar die Nederlan ders zitten? Ga maar eens door Parijs rijden: daar zit het er vol van", besluit hij. Een drukte van belang op de Middelburgse weekmarkt. FOTO: ANDA VAN RIET. In de bijlage wordt vooral teruggekeken. De acquisiteur van het eerste uur, Willem Melse, vertelt over zijn bevindingen en stelt vast dat de Vlissingse winkeliers zeer in hun sas waren met een eigen blad. Dat geldt ook voor de lezers in de Vlis singse contreien die met genoegen een geheel eigen krant eens per week in de bus kregen. Voor de uitgever, de PZC, was het in die periode belangrijk om niet alle greep op de huis-aan-huis-bladen te verliezen. In Breda op het bureau van uitgeverij De Stem werden immers snode plannen gesmeed om de gehele advertentiemarkt op Walcheren (en Zeeland) hartgrondig in te lijven. De bezorger van het eerste uur. Piet Posthuma, brengt De Vlissinger nog wekelijks rond. Hij weet zeker dat De Vlissinger goed werd ontvangen door het publiek en verhaalt over toen en nu. De acquisitie van nu is inmiddels overgenomen door Anic Lammers. In een inter view blikt ze op de hedendaagse wijze van adverteren en hoe zij ogenschijnlijk tegen de lamp liep in een drogisterij. Heel belangrijk voor de advertentiebladen zijn de voorlichtingsru brieken die de Walcherse gemeenten in de Walcherse week bladen De Faam en De Vlissinger wekelijks laten afdrukken. Vandaar dat de afdeling Voorlichting van de gemeente Vliss ingen terugblikt en een tip van de sluier licht. Verder vertelt een aantal adverteerders van het eerste uur waarom ze in 1976 voor 'een eigen blad' hebben gekozen. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 642077). Redactie: Ad Hanneman, (0118)681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-ftuisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. Het verdelingssysteem van de Walcherse corporaties werd twee jaar geleden ingevoerd. In De Faam en De Vlissinger staat wekelijks het woningaan bod beschreven. Wie geïnte resseerd is, kan een zoge naamde woonbon invullen om zich op te geven als kandidaat voor een woning. En daar wringt de schoen, ver telt Annelies Korporaal van de Basco. „We krijgen wekelijks ongeveer vijfhonderd bonnen binnen. Twintig procent daar van, dus ongeveer honderd bonnen, zijn niet goed inge vuld. Die worden alleen in behandeling genomen als er geen correct ingevulde bon nen bij zitten. In de praktijk komt het er dus op neer dat die mensen de boot missen. Dit onderzoek moet uitwijzen waar het fout gaat: misschien is de tekst die uitleg geeft te ingewikkeld. Of misschien vin den mensen het een oneerlijk systeem en vullen ze daarom de verkeerde gegevens in". Daarnaast wordt ook bekeken hoe mensen het woningverde- lingssysteem in het algemeen ervaren. „We zijn nu twee jaar bezig op deze manier. We noemen het een klantgericht systeem, omdat mensen net als bij de makelaar kunnen kijken voor welke woning ze interesse hebben. Voorheen kreeg je iets aangeboden, zocht de corpo ratie een woning voor je uit. En als je het hebt over een klant gericht systeem, mag je je klanten ook wel eens vragen wat zij er eigenlijk van vin den". Het onderzoek wordt uitge voerd door een onderzoeksbu reau van de Technische Uni versiteit in Delft. Het belang rijkste deel bestaat uit een vra genlijst, die naar duizend (ex-) woningzoekenden gestuurd wordt. De resultaten worden waarschijnlijk rond de jaarwis seling bekend gemaakt. Op de tentoonstelling zijn modellen van in Zeeland gebouwde schepen te bezichtigen. FOTO: ANDA VAN RIET.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1