les Goedbloed: 'Het ïs toch anders dan in een boek' De Wete vreest verlies waarde Gevangentoren en herindeling Grote modeshows tijdens beurs Wonen en Wensen La Lupa eindelijk echt restaurant Padvinders in toekomst flexibeler een uurtje extra uitslapen organa MIDDELBURGER BEREISDE HELE WERELD Breiwinkel Ajour vooral buurtwinkel Zeeuwen slagen minder voor bromfietsexamen 0115-613641 Wereldwijd radiocontact Woensdag 23 oktober 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Zo'n tweemiljoen kilo meter heeft hij tot nu toe afgelegd tijdens zijn reizen. En wie zijn huis binnenkomt ziet in de gang direct de wereldkaart, waarop met rode pen verschil lende routes zijn aan gestreept. „Daar ben ik overal geweest", wijst hij aan. „Ik heb alleen de routes rood gemaakt. Als ik alle plaatsen waar ik ben geweest aan moest kruisen, zou er van de kaart weinig meer overblijven". Het is duidelijk. De Middel burger les Goedbloed is globetrotter in hart en nieren. Ontslag Meedraaien Lokale historici vrezen dat de Gevangentoren in Vlissingen veel van zijn historische waarde zal verliezen als er een 4,50 meter aanbouw tegen aan komt. Het Vlissingse college van b en w wil daar goedkeuring aan geven. De historici hopen dat de gemeente nog een degelijk de pro's en contra's van zo'n aanbouw tegen elkaar af weegt. Decadent Fout land Aan de Singel in Vlissingen huist sinds begin oktober breiwinkel Ajour. Eigenares Gabi Gilli- sen heeft - nadat ze reeds een ruime ervaring had in het ondernemerschap - de draad weer opgepikt nu haar kinderen de schoolgaande leeftijd bereikt hebben. „Ik wilde vooral een buurtwinkel, zodat de vrouwen uit deze omge ving niet meer perse de stad in moeten voor hun bolletje wol". Pizzeria La Lupa in de Middelburgse Vlasmarkt mag zich voortaan een echt Italiaans restaurant noemen. Na een ingrijpende verbouwing heeft eigenaar Kemal Kotb - na vier jaar - toestem ming van de gemeente gekregen om alcohol te schenken. ZEEUWSE SCOUTS NA 1 NOVEMBER GEREORGANISEERD VERDER DE SCHIPPER WOONDELTA Scouting Zeeland heet vanaf 1 november Regio Scouting Zeeland en is daarmee de eerste Ne derlandse groep die het woord regio in de naam heeft. De naamsverandering houdt in dat de or ganisatie 'meer klantgericht' gaat werken. „Jeugdleden, en namens hen de leiders en leid sters, behoren als klanten centraal te staan in de nieuwe provinciale organisatie", beargumen teert Scouting Zeeland. Haarspektakel in Stadsdanszaal Nieuw periodiek haarspecialis- ten Nieuwe uitgave Persoonlijk Wonen Extra koop avond Miro-center Nieuw boekje in Slib-reeks Bakker geeft gratis ansichtkaarten 50 plussers boven en onder water Radio Ton Metz-dealer „Mijn eerste reis? Ja. Die her inner ik me goed. Samen met mijn vader naar Brussel. Ik ben opgegroeid in Middelburg en had nog nooit zo'n grote stad gezien. Dat was een hele bele venis toen". De echte 'verre' reizen kwamen pas later. „In mijn jeugd reisde ik door boe ken. Vooral natuurboeken. Als iemand me vroeg wat ik later wilde worden, gaf ik altijd 'die- renfotograaf' als antwoord. Maar het kwam toen eigenlijk nog niet bij me op dat je echt zoiets kon gaan doen", stelt hij vast. „Op 20 februari 1976 maakte ik mijn eerste reis. Naar Zuid- les Goedbloed: RIET. .We gaan niet liggen bakken aan de Costa del Sol". FOTO: ANDA VAN Afrika. Ik had daar familie gehad en wilde kijken hoe zij daar woonden. Ik had vreselijk veel gelezen over Afrika en kwam erachter dat al die din gen uit mijn boeken echt de realiteit waren. Hoe het land eruit ziet, en de dieren. Ik besefte dat pas toen ik het met eigen ogen zag. Het is toch anders dan in een boek". Na deze eerste reis kreeg Goedbloed de smaak te pak ken. „Een paar jaar later liep ik in Amsterdam over het Dam rak. Een Israëliër sprak me aan en verkocht me voor 325 gul den een enkeltje New Delhi met de bus. Ik werkte destijds als verpleger. Toen ik thuis kwam heb ik tegen mijn moe der gezegd dat ik ontslag zou nemen om een wereldreis te maken. En dat heb ik gedaan". „Met de bus naar India. Ja, dat was de bedoeling. Ik ben in Griekenland met nog een paar anderen uitgestapt en samen met hen doorgereisd naar Istanbul. Daar leerde ik een Afghaan kennen die in Duits land een stadsbus had gekocht. Of ik die voor hem naar Afghanistan wilde rijden. Dat zag je toen wel meer. Die Afghanen kochten oude stads bussen op en begonnen in eigen land privé-buslijnen. Na Afghanistan ben ik naar India en Nepal gegaan. Daar werd ik beroofd, wat het eind van de reis betekende. Ik had geen paspoort meer en moest in Nederland op een nieuwe wachten. Na tweeëneenhalve maand kon ik weer weg, liften naar Syrië. Uiteindelijk kwam ik in Soedan uit". „Niet zo lang daarna leerde ik Dat staat in De Wete, het perio diek van de Heemkundige Kring Walcheren. Volgens De Wete-scribent W. Dekker zal vooral de monumentale toe gangspoort van de Gevangen toren aan het gezicht worden onttrokken en zal het voetgan gersbruggetje aan de zeezijde amper kunnen worden ge bruikt. Naast dit stukje be zorgdheid ook een notitie van Jan Zwemer die de herinde ling van Walcheren bespiegelt in een historische context onder de titel 'Vreugdevol het glas geheven'. Zwemer begint zijn verhaal in 1857 toen Kleverskerke bij Arnemuiden werd gevoegd. De toenmalige burgemeester van de vissersplaats moest dat nieuws uit de krant lezen. Want zo ging dat toen. Nage noeg alles werd van hoger hand beslist. Ook voor de pro testen uit Kleverskerke zelf had niemand begrip. Later was er iemand uit Kleverskerke die enkele jaren wethouder was in Arnemuiden. Maar dat was ook de eerste en de laatste, meldt de historicus. Zwemer beschouwt verder Het percentage geslaagden voor bromfietsexamens is de afge lopen maanden in Zeeland en Zuid-Holland opgelopen van 25,7. naar 38,5 procent. Volgens het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen) is de stijging het gevolg van het feit dat steeds meer mensen een cursus bij een rij school volgen. Overigens is het percentage geslaagden in Zeeland en Zuid-Holland lager dan het lan delijke cijfer. Landelijk nam het gemiddelde percentage ge slaagden toe van 36,9 tot 41 procent. Volgens het CBR zou dat percentage nog hoger kun nen worden als de mensen het examen niet zouden zien als onnodige rompslomp en het feit dat er in het schuurtje al een brommertje staat te wach ten. Bovendien wordt er - aldus het CBR - weinig of geen verband gelegd met de ver keersveiligheid. Aanleiding tot invoering van een verplicht bromfietscertificaat was het grote aantal ongevallen met bromfietsen. Vooral toen bleek dat een hiaat in de verkeers- kennis oorzaak was van die ongelukken, werd het brom fietscertificaat in het leven geroepen. Jongeren missen tussen de lagere school en het moment dat ze rijexamen afleggen voor het autorijbe wijs elke vorm van verkeerson- derwijs, weet het CBR. Iedere bromfietser die nu door de politie wordt aangehouden en geen bromfietscertificaat heeft loopt kans op een boete van f 110,-. een aantal eerdere herindelin gen. Zo was daar ooit sprake van een samenvoeging van de gemeenten Vrouwenpolder en Oostkapelle. VVD-minister Toxopeus had in die tijd (1966) de touwtjes in handen op Bin nenlandse Zaken. Stomtoeval- lig moest de bewindsman tij dens de periode van besluit vorming in Veere zijn. Zwemer daarover: „Met een diner, en bij dat diner (ongetwijfeld copieus en zeer verzorgd) zou den de Veerenaars Toxopeus omgepraat hebben om Vrou wenpolder bij Veere te voegen - en zo geschiedde". Van dergelijke handelingen is bij de nieuwe herindeling - aldus Zwemer - van Walcheren niets naar buiten gekomen; de zaak ligt nu ook eenvoudiger. Arnemuiden voegt zich bij zijn traditionele vijanden Middel burg en Nieuwland omdat het dorp niet een dorp onder de vele dorpen wenst te worden. „Zelf heb ik vreugdevol het glas geheven toen bekend werd dat de Walcherse dorps gemeenten niet bij Middelburg of Vlissingen ondergebracht zullen worden", schrijft Zwe mer. En: „Misschien kunnen we in Walcheren realiseren waar Engel Reinhoudt in 1985 in het blad Nieuw Zeeland voor pleitte: een soort burge meester in elk dorp". Die bur gemeester moest volgens Reinhoudt een soort ombuds man of vrouw worden. Maar dat het zal veranderen op de dorpen staat voor Zwemer vast, het wordt gewoon veel afstandelijker en ambtelijker. Hij schrijft: „In de toekomst wordt je ongetwijfeld opge pakt voor het pissen tegen een boom en zonder twijfel zijn er over enkele jaren ambtenaren belast met de hygiënische con trole van particuliere koelkas ten". Verder in De Wete een relaas over de ringrijderij op het Abdijplein die dit jaar in ere is hersteld, Veere en de Walvis vaart, de herkomst van de naam Maisbaai in Middelburg, Walcherse walvissen, de te rugkeer van Schoneveld, over kreukels en klappers, de Bel- linkbrug in Middelburg en een programma met activiteiten. mijn vrouw kennen. We zijn getrouwd in 1980 en vervol gens naar Nieuw-Zeeland ver trokken. Zij werkte daar in een lingeriefabriek en ik op een kippenboerderij. Onze eerste dochter is er geboren. Terug in Nederland, we hadden inmid dels twee kinderen, moest ik meedraaien in de samenle ving. Veertig uur per week werken en niet reizen". Dat zinde hem niet: „En toen kwam het voor het eerst in me op dat ik van reizen ook mijn beroep kon maken en ik ben een reisbureau begonnen. Nu maak ik vijf, zes reizen per jaar als reisleider". Avanta - Goedbloeds reisbu reau - is een christelijk reisbu reau. „Wij zijn gereformeerd, moet je weten. Nu waren er wel meer christelijke reisver- enigingen, maar die hadden eigenlijk een beperkt aanbod. Reizen naar Griekenland, Tur kije en natuurlijk Israël waren heel gewoon in de christelijke wereld. Maar er zijn tweehon derd landen op de aarde". De bestemming van de reis is niet het enige dat zijn bureau onderscheidt van andere chris telijke reisbureaus. „Onze rei zen zijn vaak wild-kampeerrei- zen, dus avontuurlijker dan wat er over het algemeen geboden wordt. We gaan niet liggen bakken aan de Costa del Sol. Dat is decadent. Werelds. Het past niet bij ons. We nemen ons geloof serieus en leven daar ook naar. Nee. We reizen niet op zondag. Die dag gebruiken we om geloofsge- noten op te zoeken. Zendelin gen bijvoorbeeld. Dan kun je ook eens zien wat er gebeurt met het geld dat we hier stor ten". De gezinsbeurs Wonen en Wensen wordt van woensdag 23 tot en met zondag 27 oktober gehouden in de Zeelandhallen in Goes. Mode neemt hier een belangrijke plaats in. Dagelijks zijn er modeshows op het speciale Modeplein dat in de beursruimte is ingericht. Tal van bekende Zeeuwse (bruids-)modezaken wer ken hier aan mee. „We presenteren de nieuwe wintermode aan het publiek", vertelt Rudi Outermans van Bruidshuis Fiësta, één van de organisatoren van de zevende editie van Wonen en Wensen. Meer dan achttien modellen laten mode zien van Rob Jacobs, Dimarelle, Bruidshuis Fiësta, Bliek Damesmode, Jan Jongepier Sport, Cotton Country, Jeans Inn, Pompidoe, Prenatal, Sissy Bruidsmode, Holty Fashion, Steketee Da mesmode en Kids Place. Naast mode ook veel aandacht voor wooninrichting en nieu we snufjes voor baby's en aan staande ouders. Brandwon dencentrum Beverwijk geeft Gabi Gillissen: „Iedere trui is een uitdaging". Het reizen zit hem duidelijk in zijn bloed. „Ik heb er ook veel van geleerd. Neem nu die eer ste reis naar Zuid-Afrika. In die tijd nog een fout land. Maar toen ik er voor het eerst kwam, lieten de blanke Afrikaners me zien hoe ze de zwarten ver zorgden. Allemaal hartstikke goed, vond ik toen. Behuizing, eten en drinken. 'We geven ze niet te veel geld', werd er gezegd. 'Want dat drinken ze toch maar op'. Het leek waar. Zeker in vergelijking met de omringende landen waar de mensen het een stuk slechter hadden. Maar op een gegeven moment leer je meer en lang zaam maar zeker ben ik erach ter gekomen dat je beter karig kunt leven in vrijheid dan het materieel goed hebben in sla vernij. Ik heb dat leren zien door mijn reizen. En ik kwam er achter dat het bijna nergens zo goed is als in Nederland. Wij hebben geld èn vrijheid. Ik heb het hier in Zeeland dan ook prima naar mijn zin. Ik hou van de natuur en van traditio neel leven. Ik ben wat je noemt een vogelaar. Maar ik hou ook van afwisseling. En daarom reis ik". Breien is Gillissens lust en leven. De vaardigheid en ken nis die zij al sinds haar twaalf de vergaard heeft stopt ze nu in haar winkel en haar produc ten. „Met de hand breien heb ik geleerd van mijn oma. Een paar jaar geledën is daar het machinebreien bij gekomen. Ik heb gemerkt dat het breien weer in opkomst is en wil daar graag mijn stimulans aan geven. Op scholen wordt het breien bijna niet meer onder wezen dus die kinderen wil ik wel een duwtje geven. En oudere dames weten vaak nog meer van breien dan ik, daar kan ik weer van leren", zegt de positief ingestelde onder neemster. Om die stimulans in daden om te zetten geeft Gillissen hand en machinebreicursussen. In de winkel wordt allerlei soor ten wol, katoen, acryl en linnen verkocht van kleine bolletjes tot grote conen. Geschikt voor hand- en machi nebreien. Zelfs de klassieke sokkenwol ligt in Ajour klaar voor de koude wintermaan den. „Die sokkenwol is uiter aard zeer sterk en heeft een hoge slijtvastheid maar ik brei er ook vesten van want boven al is de wol (vaak een blend met acryl of polyamide) heel mooi te verwerken". Naast de losse bollen verkoopt Gillissen ook eigen gemaakte truien. Ook breit ze in opdracht. Twee elektronisch bestuurde breimachines doen het werk maar worden wel met de hand bediend. „Op deze machines is alles mogelijk", legt Gillissen uit. „Verschillen de steken, motieven en patro nen. Je kunt er zelfs op weven. Het enige nadeel is dat de los se panden nog wel met de hand aan elkaar gezet moeten worden. Er zit dus altijd nog wat handwerk aan vast. De mogelijkheden zijn echter zo groot dat men dat voor lief neemt. Iedere trui is een uitda ging vooral omdat het gebruik van verschillende garens steeds weer een nieuw effect geeft. Ik brei alles wat maar te breien is", concludeert Gillis sen lachend. „Nu zijn we tenminste een echt restaurant", vertelt Kotb opgelucht. „Voorheen concen treerden wij ons voornamelijk op het afhalen en bezorgen van gerechten. Je kon hier wel eten, maar omdat we geen gescheiden dames- of heren toilet hadden kregen we geen alcoholvergunning van de gemeente. Ze zijn wel streng hoor, in Mid delburg. Maar ergens is dat maar goed ook, dat je niet zomaar een restaurant kunt openen". Kotb verbouwde zijn zaak en lette erop dat de wc's voorlichting, terwijl ook de nieuwste technieken omtrent beveiliging van huis en haard vertegenwoordigd zijn. La Vaca Interieur verzorgt het decor, Faas de bloemen en planten en het licht en geluid is in handen van Fix. De algehele organisatie is in handen van Fiësta Showbureau, in samen werking met Organisatiebu reau Delooze. De beurs is van woensdag tot en met vrijdag van 14 tot 22 uur geopend. Op zaterdag 26 oktober van 12 tot 22 uur en op zondag 27 okto ber van 12 tot 18 uur. De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. (Met een slaapkamer van Morgana bent u elke dag lekker uitgeslapen) slaapkamers van Cittersweg 2a, Arnemuiden, 0118-603434 's maandags gesloten - vrijdag koopavond n naamsverandering en het Zeeuwse kaderleden, de jon- bijstellen van de werkwijze gerentak, vertegenwoordigers feestelijk te omlijsten wordt van de provincie Zeeland, vrijdag 1 november een feest onder wie commissaris drs. gehouden in het Zilveren W.T. van Gelder en vertegen- Schor in Arnemuiden. Alle 760 woordigers van Scouting Nederland onder wie I. Geh- ner, voorzitter van het landelijk bestuur, zijn uitgenodigd om het regiofeest bij te wonen. Het is al een aantal jaren gele den dat de Vereniging Scou ting Nederland tot de reor- gaanisatie besloot. Om tot die reorganisatie te komen wer den alle marketingregisters opengetrokken. Nadat de organisatievorm van alle kan ten onder de loep was geno men luidde de conclusie dat in de toekomst meer 'klantge richt en vraaggestuurd' moest worden gewerkt. Tot op heden werd de organisatie als weinig flexibel ervaren. Ruim twee jaar geleden nam het gewest Zeeland de uitdaging aan om toekomstgericht en heden daags te gaan opereren. En de Zeeuwen waren snel met hun conclusies. Zelfs zo snel dat Scouting Nederland ze de zogeheten sprinter status toe kende. Met die status op het bureau kon de reorganisatie versneld worden uitgevoerd. Vlak voor de zomervakantie werden de plannen gepresen teerd. Momenteel zijn de plan nen voor trainingen en spelac tiviteiten onderwerp van dis cussie. dit keer goed aangepakt wer den. Bovendien is de boven verdieping bij de zaak getrok ken. „Nu hebben we ruimte voor ruim zestig mensen", zegt hij trots. „En we kunnen groepen een afgescheiden plaats bieden. Dat is leuk voor bruiloften of vergaderingen". Toch is hij nog niet helemaal klaar: Kotb is alweer druk bezig om van een platje achter de bovenverdieping een com pleet dakterras te maken. Hier moeten straks nog eens dertig mensen een plaatsje kunnen vinden. Ook de benedenverdieping is aangepast. Op de muren zijn schilderingen aangebracht, waarop Venetiaanse taferelen te zien zijn. Wie goed kijkt, ziet iets herkenbaars: een klein res taurant genaamd La Lupa. „Eigenlijk klopt dat niet", ver telt Kotb. „Want we hebben onze zaak genoemd naar een restaurant in Rome, niet in Venetië. Ook de inrichting hier is eigenlijk identiek aan de inrichting van dat Romeinse restaurant. De zuilen, de kleu ren, alles komt daarvandaan". Vier Walcherse scoutinggroe pen leggen dit weekend wereldwijde contacten op de Jamboree on the air (JOTA). Scoutinggroepen van over de hele wereld treden met elkaar in contact via radiozenders. De JOTA wordt dit jaar voor de achtendertigste keer gehou den. Op vrijdagavond om 24 uur geeft Radio Scouting Neder land het startsein voor de jam boree. De JOTA is tot stand gekomen uit een samenwer king van zendamateurs en scouts. De zendamateurs stel len zend- en ontvangstappara- tuur beschikbaar en de scouts bouwen zelf de benodigde antennes en zorgen voor het maken van de verbindingen. In totaal nemen zeven Zeeuwse groepen deel aan de Jambo ree on the air. Twee groepen uit Vlissingen, twee uit Middel burg en groepen uit Yerseke, Bruinisse en Kloosterzande. Kapsels nemen een bizarre plaats in tijdens Total Hairdo Exhibition op zaterdag 26 okto ber in de Middelburgse Stads danszaal. Dit - wat genoemd wordt - kijk-, dans- en show spektakel is georganiseerd in samenwerking met Han van de Sande Haarverzorging in Mid delburg en begint om 23 uur. De LHV (Landelijke Haarspe- cialisten Vereniging) heeft haar eerste periodiek onder de titel Nieuwsbrief uitgebracht. De LHV is een vakgroep die zich ten doel stelt het leed van haaruitval bij mannen en vrou wen te verzachten door goede en betrouwbare haarvulling te creëren tegen een redelijke prijs. In de nieuwsbrief wordt in kort bestek weergegeven welke doelen het LHV nastreeft en welk belang zorgverzeke raars, consumenten en patiën ten hierbij hebben. VT Wonen heeft het derde boek 'Persoonlijk wonen' op de markt gebracht. De redac teuren van VT Wonen hebben het boek in twee delen geschreven. Het eerste deel behandelt het eigentijdse wo nen en het tweede deel geeft praktische tips. Persoonlijk wonen kost f 39,95 en is ver krijgbaar bij Bruna winkels. Speciaal voor mensen die slecht ter been zijn heeft de Zonnebloem een extra koop avond geregeld in het Miro- center in Vlissingen. Dat gebeurt op dinsdagavond 12 november tussen half zeven en negen uur. Eventueel hel pen Zonnebloem-vrijwilligers bij het boodschappen doen. Ook staat er een aantal extra wandelwagens. 'Aan voeten van de zee' door Yvonne Né is de nieuwste uit gave in de Slib-reeks. Het boekje bevat gedichten en tekeningen. Né werd in 1958 geboren in Goes. Na de mid delbare school volgde ze de kunstacademie en bekwaamde zich daarna tot beeldende kun stenaar en dichter. Bij de Bezi ge Bij verscheen onlangs haar eerste dichtbundel 'Dun Land'. 'Aan voeten van de zee' is voor tien gulden te koop in de boek handel en is een uitgave van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Nog tot en met zaterdag 26 oktober geeft de warme bakker ansichtkaarten weg. Een dosis humor en promotie voor het product van de warme bakker staan centraal bij de afbeeldin gen en spreuken op de kaar ten. De actie vormt de afslui ting van de actie De Warmste maand van het Jaar bij de war me bakkers. Het Sportfondsenbad Vlissin gen geeft vijftig plussers de kans om elke vrijdag wat aan de conditie te doen. Dat gebeurt in samenwerking met Ten Tije Fittnesscentrum en is bedoeld om ouderen sterker te houden zodat bijvoorbeeld de kans op botontkalking minder is. De vijftig plussers krijgen een programma voorgescho teld dat uit twee delen bestaat. Het begint 's vrijdags om half twee met fitheidsoefeningen op muziek in één van de zalen van Ten Tije Fitnesscentrum en rond kwart over twee wor den oefeningen gedaan in het zwembad. Radio Ton aan de Schelde- straat in Vlissingen is nu ook Metz-dealer. Metz fabriceert kleurentelevisies, videorecor ders, camcorders en professio neel flitsapparatuur. Vooral de afstandsbediening wordt als zeer consumentvriendelijk betiteld.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 17