Provinciaal energiebeleid Landlust ALGEHELE UITVERKOOP! Wonen of logeren Provincie Zeeland (L \M0DE en SPORT VRIJWILLIGERS «Officiële Mededelingen dames-, heren- en kinderconfectie Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Milieu Bodemverontreiniging Jacob Catsstraat 2 te Grijpskerke Vergunningen Vlissingse Transport- beton Onderneming Elk huishouden, elk bedrijf is afhankelijk van energie. Stroom en gas moeten betaalbaar zijn, zo vinden we. Men moet erop kunnen vertrouwen dat er van alles genoeg is, dat het op tijd komt en dat de productie zo weinig mogelijk nadelen voor het milieu oplevert. restaurant partycentrum "IEDERE ZONDAG TWEEMAAL BRUNCH" De oude winter- i „D, ,7r»i en zomercollectie nuÏ[C rnlü&Eli najaarscollectie geven wij.. 20% KORTING dinsdagmiddag gesloten! De Jonge Hoek van Dijke Heinkenszand (0113) 561482 Woensdag 23 oktober 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij l/An«..~ Tot 1 december kan worden gereageerd op de discussie nota Permanent en recreatief wonen in Zeeland. In de nota staan de voors en tegens van het hebben van tweede wonin gen in de dorpen. Het perma nent wonen in huizen op terreinen met recreatie- en zomerhuizen is net zo tegen het licht gehouden. Een werkgroep met ambtelijke vertegenwoordigers van de ge meenten, de inspectie volkshuis vesting en de provincie heeft de inventarisatie gemaakt en aan de hand daarvan conclusies getrok ken en aanbevelingen gedaan. Het blijkt dat niet aan te duiden is hoeveel huizen in de dorpen als vakantiewoning in gebruik zijn. Wel is vastgesteld dat er twee soorten vakantiehuizen zijn: de woningen die uitsluitend voor eigen gebruik dienst doen in de vakanties en woningen die buiten de eigen gebruikerstijd aan derden worden verhuurd. Algemene klacht voor beide is dat zij de leefbaarheid van de kleine kernen niet ten goede komen. Het verenigingsleven en de burenhulp zijn er niet mee gebaat en voor zieningen voor sport, zorg en on derwijs zijn niet meer rendabel. Het komt ook nogal eens voor dat de huizen niet goed worden on derhouden. Daar tegenover staat dan weer dat wanneer er erg veel tweede woningen zijn de horeca gelegenheden en andere recre atieve voorzieningen beter flore ren, wat de dorpsbewoners ook ten goede komt. Aanbevolen wordt het huidige beleid te handhaven om binnen de dorpen de vakantiehuizen zo veel mogelijk te weren. Waar dat niet blijkt aan te slaan, bij voorbeeld doordat de huizen vanwege hun kwaliteit niet in trek zijn bij de eigen inwoners moet worden gekeken of zij toch niet als twee de woning in gebruik kunnen worden genomen. Het is dan wel nodig hiervoor speciaal beleid te formuleren. Om de huizen zoveel mogelijk voor permanente bewoning te handhaven, zouden de provincie en de gemeenten hun subsidiemo gelijkheden voor woningverbete- ring wat moeten oprekken. Ook via het dorpsvermeuwingsbeleid kan aan dit streven worden bijgedragen, bij voorbeeld door oude woninkjes te kopen en te vernieuwen of er complete nieuw bouw voor in de plaats te zetten. De zomerhuizen die de laatste tien jaar op speciaal daarvoor ontworpen terreinen zijn ge bouwd, zijn van goede kwaliteit. Doordat zij meestal in particuliere hand zijn, worden zij met zo vaak verhuurd. Aangenomen wordt dat een aantal van die huizen perma nent wordt bewoond. Bovendien wordt er rekening mee gehouden dat sommige tijdelijke bewoners zich na hun pensionering definitief in het vakantiehuis vestigen. Naarmate die trend zich voortzet, zal de vraag naar nieuwe recre atiewoningterreinen zich manifes teren. Omgekeerd kan een te groot aanbod in deze sector, bij voorbeeld door teruggang in de recreatie in het algemeen, de kans op permanente bewoning weer doen stijgen. De terreinen liggen vaak geïso leerd van de bewoonde wereld, waardoor eerder vereenzaming van de bewoners kan optreden dan in het dorp en de kans op ongenode bezoekers wordt vergroot. De aanbevelingen luiden hier dat het permanent wonen op recre atieparken moet worden tegenge gaan. Mensen die er al compleet wonen, zou gevraagd moeten worden naar hun motieven, opdat het beleid daaraan mogelijk kan worden aangepast. Verder zou bekeken moeten worden of een tussenvorm van permanent en recreatief bewoonde complexen van huizen uitkomst kan bieden. Gedeputeerde staten hebben de nota voor kennisgeving aangeno men. ledereen kan er zijn of haar mening over kenbaar maken. Zodra alle reacties binnen zijn, zal het dagelijks bestuur nagaan of het provinciale beleid moet worden bijgesteld. Dat kan bij voorbeeld via het Streekplan Zeèland. De nota pemanent en recre atief wonen in Zeeland is gratis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Reacties op de nota kunnen worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De sluitings termijn is 1 december 1996. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodem verontreiniging op de lokatie Jacob Catsstraat 2 te Grijpskerke ernstig is. De beschikking ligt met de overi ge stukken van 23 oktober-tot en met 3 december 1996 ter inza ge bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Mariekerke, Dorpsstraat 3 te Meliskerke, op werkdagen van 8.30-12 uur en (na telefonische afspraak 0118-562010) op woensdagavond van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 3 december 1996 een bezwaarschrift tegen de beschikking indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Minister van Verkeer en Waterstaat hebben aan de Vlissingse Transportbeton Onde rneming bv vergunningen Wet milieubeheer en Wet veront reiniging oppervlaktewateren verleend met voorschriften ter bescherming van het milieu voor de betonmortelcentrale aan de Frankrijkweg 3 te Vlissingen-Oost. De vergunningen liggen van 24 oktober tot en met 4 december 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, bij Rijkswaterstaat, direc tie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9- 12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en 13.30-15.00 uur en na telefoni sche afspraak (0118-487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur. Degenen die bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning(en) hebben ingebracht, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunning(en) en belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning(en), kunnen tot en met 5 december 1996 tegen de vergunningen beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunningen worden op 6 december 1996 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak. De Werkgroep Uitvaartbegeleiding Zeeland van het Humanistisch Verbond vraagt Deze bieden hulp aan buitenkerkelijke nabestaanden, die niet in staat zijn zelf aan een uitvaart een passende vorm te geven. De hulp van de vrijwilliger bestaat uit het opstellen en uit spreken van een herdenkingswoord bij de uitvaart. Van de vrijwilligers wordt verwacht, dat zij goed kunnen luisteren, invoelend zijn, met emoties kunnen omgaan en zich in woord en geschrift goed kunnen uitdrukken. n Wie belangstelling heeft voor dit dankbare en voldoening gevende werk, wordt verzocht Humanistisch kontakt op te nemen Verbond met dhr. m.A. Hage, tel. 0118-58.14.99. Nieuws Elektriciteit wordt voor het overgrote deel opgewekt door de verbranding van grondstof fen: kolen, gas, olie, nucleaire producten. Dit proces leidt tot verontreini ging van het milieu, in de moderne centrales weliswaar een stuk minder dan vroeger, maar toch... Wat ook een rol speelt is de vraag hoelang we vooruit kunnen met het gebruik van natuurlijke delfstoffen. Nog heel lang vermoedelijk, maar het staat ook vast dat de voorraad ooit op raakt. Grootaandeelhouder De provincie Zeeland is grootaan deelhouder (50%) in de NV Delta Nutsbedrijven. Dit bedrijft zorgt in heel Zeeland voor de levering van elektriciteit, gas en water (dit laatste ook over de provincie grens heen). De provincie is niet alleen groot aandeelhouder in de energiesec tor, zij is ook regisseur en contro leur van het milieubeleid. Dat betekent dat de provincie standpunten moet innnemen en beslissingen moet nemen die samenhang vertonen tussen energie en milieu. Om een en ander op papier duidelijk te maken, is kortgeleden de provinciale energienota ver schenen. Nadat hierover adviezen zijn ingewonnen en statencommissies zijn geraadpleegd, wordt dit stuk geplaatst op de agenda van Provinciale Staten van vrijdag 22 november a.s. De energienota bevat eigenlijk twee hoofdstukken. Het ene gaat over energie/milieu het andere behandelt de structuur van de energie-/nutssector. Energiebedrijven worden in Nederland over het algemeen gezien als "nutsbedrijven", organisaties die werken in ieders belang en die iets doen of produceren dat niemand kan missen. De bedrijven die energie opwek ken en distribueren zijn doorgaans in handen van de overheid. Gemeenten en/of provincies zijn de bezitters van de aandelen en zij leveren ook het merendeel van de personen die het bedrijf besturen. Verandering lijkt op til. Ook particuliere bedrijven mogen bijvoorbeeld stroom opwekken en verkopen, zoals dat in veel andere landen al van oudsher het geval is. Gezien het totaal aan nationaal en internationaal te verwachten ontwikkelingen, besteedt de provinicale nota ook aandacht aan de mogelijke gevolgen voor Delta Nutsbedrijven. Milieu en energie In landelijke beleidsnota's worden hoofdlijnen gegeven om het energieverbruik terug te brengen en daardoor milieu-winst te boeken. 10 procent van de toekomstige energie zou moeten worden geput uit zgn. duurzame bronnen (zoals wind- en zonne-energie) en 33 procent zou moeten komen uit efficiencyverbetering (minder energie verbruiken en er net zo warm bij blijven zitten door slim mere bouwwerken en installaties neer te zetten). Die efficiencyverbetering wordt in procenten toegerekend aan de volgende sectoren: industrie 19 procent minder; agrarische sec tor 26; woningen en huishoudens 23; utiliteitsbouw 23; verkeer en vervoer 10 en de elektriciteitssec tor 26 procent. Akkoord - aldus de Zeeuwse ener gienota - voor de sectoren indus trie en woningen/huishoudens; een belangrijke bijdrage wordt ook verwacht van de industrie. Het percentage voor de agrari sche sector zal vooral moeten komen van de glastuinbouw elders in Nederland. In de elektriciteitssector is er in Zeeland sprake van slechts één complex (bij Borssele). Qua te behalen resultaat kunnen er dus afwijkingen zijn van een doelstel ling die betrekking heeft op alle bedrijven samen. Via het regionaal beleid wil de provincie bereiken dat in 2010 de uitstoot van kooldioxyde door het verkeer 20 procent minder zal zijn dan in '86. Vermeld wordt dat de provincie vanuit haar verantwoordelijkheid voor het milieubeleid invloed zal uitoefenen via het verlenen van vergunningen en de goedkeuring van bedrijfsmilieuplannen. Energiebesparing is hierbij een belangrijk onderdeel, maar ook zeer moderne technieken zoals koude/warmte-opslag. Hoopgevende en vernieuwende projecten kunnen met provinciaal geld worden ondersteund. Bedrijven die aan de slag gaan met het winnen van energie uit "biomassa" kunnen op provinciale steun rekenen. Men kan hierbij denken aan het vergisten van organisch materiaal en zuiveringsslib en het winnen van gas uit stortplaatsen. Ook "bijstoken" van centrales met brandbaar materiaal zoals afvalhout en plantenresten lijkt een mogelijkheid. Interessant is iets wat nu al gebeurt: een bedrijf in het Sloegebied levert vrijkomend "afvalgas" aan de kolencentrale in Borssele. Wat windenergie betreft blijft het uitgangspunt dat er in totaal voor 250 megawatt aan windmolens in Zeeland zou moeten worden geplaatst. Het gaat hier - vanuit de provincie gezien - vooral om de planologie, waarbij de gemeenten met nadruk in beeld zijn. Het streven blijft om in het jaar 2010 te kunnen meedelen dat er 10.000 zonneboilers zijn ge plaatst, hoewel dit aantal (afgeleid van wat het rijk voor heel Neder land wil) aan de hoge kant lijkt. Bij de uitvoering van het energie beleid zijn de gemeenten en Delta belangrijk, zo constateert de provincie. Een actievere rol, met name bij het aanbieden van apparatuur en diensten aan het midden- en klein bedrijf, zou de moeite waard zijn. Toekomst energiesector De nota stelt vast dat er in de energiesector in toenemende mate sprake zal zijn van "markt werking". Ook nu nog gebonden gebruikers zullen op termijn vrij zijn in de keuze van energieleve rancier. Delta opereert in een gebied met een naar verhouding geringe bevolkingsdichtheid en een klein aantal zeer grote afnemers. In een concurrerende omgeving is men daardoor kwetsbaar. Samenwerking, schaalvergroting, uitbreiding en verdieping van het takenpakket zijn noodzakelijk voor het behoud van voortgang en zelfstandigheid. Het bedrijf zou zich in brede zin moeten concentreren op de sectoren energie, water en milieu en nieuwe kansen op dit gebied moeten benutten. Een zorgvuldige afweging via de raad van commissarissen en de aandeelhouders dient gegaran deerd te zijn. Binnen de structuur van Delta wordt een overzichtelijke schei ding bepleit tussen typische overheidstaken en "markttaken", die ook moet doorwerken in de verhouding naar de (overheids)- aandeelhouders. Het van de hand doen van de overheidsaandelen is voorlo pig niet aan de orde, zo stelt de nota. Wel zou inbreng van privaat kapitaal bij meer commercieel getinte activitei ten mogelijk moeten zijn, maar een volledig "in de markt brengen" van Delta wordt ongewenst geacht. Wie belangstelling heeft voor de energienota kan deze gratis verkrijgen bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg tel. 0118 631400. mm Landlustweg 1 4455 TK Nieuwdorp Tel. 0113-612589 van 12.00-14.00 uur en van 18.00-20.00 uur Uitsluitend op reservering STICHTING DE GODSHUIZEN subsidiëring Het bestuur van de Stichting De Godshuizen te Middelburg stelt voor I996 totaal 125.000.- ter beschikking voor pro jecten in de gezondheidszorg ten behoeve van de Walcherse samenleving. Privaatrechtelijke organisaties of instellingen die belangstel ling hebben kunnen tol I december a.s. schriftelijk verzoe ken om toezending van het aanvraagformulier en de algeme ne voorwaarden. De aanvragen dienen vervolgens vóór I ja nuari 1997 te zijn ingediend. Correspondentie-adres: Postbus 3200 4380 DD Vlissingen Noordstraat 24-28, 4341 EN Amemuiden Telefoon 0118-601397 'Ixirge sofamet grote passie voor kunst en cultuur, voorden van woodstrings. De losse hoes stoffering bestaat uit katoen en linnen. Verkrijgbaar in tal van natuuruerbonden kleuren. November-aanbie- ding: 2-zits bank f 2.050,-, 2'/i -zits bank f 2.395,- en 3-zits bank f 2.650,-. Hierna betaalt u A- j respectievelijk f 2.195,-, f 2.580,-en f 2.850,-. De bank wordt inclusief kussens geleverd. "meubelen In Zeeland exclusief verkrijgbaar bij:

de Vlissinger | 1996 | | pagina 13