Vier seizoenen tuinplezier De R in de maand Tuinideeën: een nieuw terras Allemaal vruchten: herfst Orchideeën: fascinerend en exotisch Wuivende siergrassen Besplanten In een doordacht aangelegde tuin valt altijd wat te beleven. Welk jaargetijde het ook is. De natio nale campagne Tuin en groen' is daarop gericht. De Nederlandse groenondernemers willen laten zien dat een tuin altijd mooi en interessant kan zijn. Ook nu, in de herfst. Om dat te onderstre pen is er nu een nieuwe actie. Oktober? Tuin- maand! Handige tuinhulpen De nazomer heeft heel wat te bieden. De lage zonnestand, in combinatie met avond- of och tendnevel, geeft de tuin die heel speciale geheimzinnige sfeer die bij de herfst hoort. Het is dan heerlijk toeven op het terras of op een verscholen zitplekje elders in de tuin. Zo ont spannen genietend, is de kans groot dat de tuin- kriebels toeslaan en dat u zaken wilt aanpak ken. Bosbessen in soorten Orchideeën blijven fascineren. Ze zijn van een ongekende exotische schoonheid. De variatie in bloemvormen en bloemkleuren is enorm. Orchi deeën zijn ook prachtige kamerplanten. Vooral in het Oosterse interieur mogen ze eigenlijk niet ontbreken. Met orchideeën worden de exoti sche accenten die zo kenmerkend zijn voor dit interieur nog eens extra benadrukt. In oktober hangt de herfst in de lucht. Dat is te zien aan het ver kleuren van veel blade ren en aan de kleurrij ke vruchten die meni ge plant sieren. Met die vruchten zorgt een plant in de natuur voor z'n voortbestaan. In de tuin zijn ze vooral mooi. Kleine besplan ten zijn geschikt voor potten, bakken en manden. Goed nieuws dus voor iedereen met een balkon. Opvallende vruchten Klimmer met bessen Oktober? Tuinmaand! Woensdag 9 oktober 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 tïJuwZ*. cfumv. 01U altijd «Mt nvcm tt doen! -4-J& De herfst is geen verloren sei zoen, integendeel zelfs. Okto ber kan helemaal een topper worden. Al was het maar omdat hoveniers en tuincentra in de actiemaand Oktober? Tuinmaand! verassende en bijzondere aanbiedingen heb ben, inclusief het nationale tuincadeau. Ook in het najaar moet je met plezier in een tuin kunnen doorbrengen, wat voor weer het ook is. Lekker in de herfsttuin de zintuigen laten prikkelen. Even in het langslo pen een kruidig blaadje pluk ken en daar smakelijk op kau wen, een heerlijke geur opsnuiven, genieten van schit terende kleuren en vormen. Dan is een tuin fantastisch, dat zal iedereen beamen. Toege geven, in het najaar valt er wat minder te proeven, maar geu ren zijn er des te meer. Vooral kruidige, sterke geuren die passen bij de warme, zware kleuren waar de herfst in uit blinkt. Uw tuin is uw privé lusthof. In gedachten, of al in werkelijk heid. Lieflijk, klein of riant met fraai aangelegde paden, een royaal terras, uitgewogen vor men en een rijke beplanting, liefst ook met een waterwe reldje. U geniet voor de volle honderd procent van uw eigen stukje natuur. Daar hoefje niet perse een doorgewinterde tuinwroeter voor te zijn. Maar we willen er maximaal van genieten, zonder zorgen en veel (extra) werk. Zo moeilijk is dat niet. Het is vooral een kwestie van plannen en (ver)planten op het juiste moment. Nu bijvoorbeeld. Oktober is niet voor niets uit geroepen tot Tuinmaand. Bent u nog niet helemaal tevreden over uw tuin? Maar ziet u er tegenop om het aan te pakken? Laat er eens een vak man naar kijken en neem met hem samen mogelijke aanpas singen door. Het adviesge- sprek zal u verassen. Het resul taat zal zijn dat u samen aan de slag gaat en met plezier uw wensen gaat 'bewerken'. Wilt u zicht eerst eens oriënteren en wat praktische ideeën opdoen? Vraag dan naar het gratis magazine 'Samen met de hovenier', waarvan de najaarseditie net is versche nen. In een bosrijke omgeving kan er veel blad in de tuin komen. In de border is dat eerder een voor- dan een nadeel, want dor blad is prima isolatiemateriaal. Op het gazon is blad onge wenst, omdat het gele plekken veroorzaakt. Daar wordt het dus weggeharkt en naar de composthoop gebracht. Van een tuinmo- biel of kruiwagen heeft u dan veel gemak. Op grote percelen kan een bladbla zer praktisch zijn. Het op hopen geblazen blad kan gemakkelijk worden verza meld. Ook een hakselaar is een handige tuinhulp, die al voor tuinen vanaf drie honderd vierkante meter goede diensten bewijst. Versnipperd snoeihout zorgt immers voor prima compost. Let bij aanschaf op de capaciteit: takken zijn al gauw minstens één centimeter dik. Ook de tuin heeft 'vitamines' nodig als de R in de maand is. Gazon en borders moeten aansterken om de winter door te komen. De hoofdelementen in een tuin zijn kali, fosfor en stikstof. In de herfst heeft de tuin kali en fosfor nodig. Stikstof stimuleert de groei wat juist in het voorjaar nodig is. Voor het toedienen van het één of ander is het handig te weten hoeveel er al in uw tuin aanwezig is. De zuurgraad van de grond bepaalt hoeveel er opgenomen kan worden. Met kalk is de zuurgraad te beïnvloeden. Overigens moet het gazon bij de laatste maaibeurt iets langer blijven, dan is het bij vorst minder kwetsbaar. Om de grond op zuurgraad en voedingstoestand te laten onderzoeken is het nu de juiste tijd. Ga naar het tuincentrum of vraag de hovenier naar de mogelijk heden om een grondmonster te laten nemen. Siergrassen bloeien met sier lijke pluimen. Ze zijn spectacu lair in borders, bij het terras en bij het water. Wie kent niet het mooie, hoge pampasgras (Cortaderia) afkomstig van de Zuidafrikaanse prairies? Er is een wit- en rozebloeiende vorm, tot twee meter hoog. Voor kleine tuinen zijn er lage re: 'Bertini' (zestig - honderd centimeter) en 'Pumila' (hon derdtwintig centimeter). Ande re mooie siergrassen zijn: Fon teingras (Pennisetum) met opvallende fesseragervormige bloeiwijzen. Of Japans zilver gras (Miscanthus) dat wel tweehonderd tweehonderd vijftig centimeter hoog kan groeien en prachig bloeit. Ruimte in de tuin voor een mooie besheester of kleine boom? Dan is het nu tijd om een keus te maken. Een lijster bes, meidoorn of sierappel is zó geplant. Voor in potten zijn kleine besheestertjes geschikt: Pernettya, Gaultheria of Skim- mia reevesiana. Ze zijn nu op hun mooist en er is volop keus. Als u het terras wilt verande ren zijn de volgende vragen van belang: Op welke plaats wilt u het terras? Welke soort bestrating heeft uw voorkeur; baksteen, betonnen stenen of natuursteen? Bovendien zijn verschillende legpatronen mogelijk. Een hovenier kan u hierover adviseren; hij zal ook altijd trachten het bestaand materiaal te combineren met nieuw materiaal. Ook de tuin meubelen zijn belangrijk bij de keuze van de grootte, de vorm en de stenen van het het ter ras. Wanneer u het terras toch verandert, kunt u meteen ver lichting aan laten leggen. In de herfst en winter kunt u dan vanuit uw huiskamer van de tuin genieten. Het terras krijgt met wintermooie planten in vorstbestendige, decoratieve potten een groen aanzien. Struikklimop, Skimmia's, bam boes en kerstroos staan vor stelijk op het terras. Voor de kale plekken in de borders zijn er winterbloeiers zoals de Viburnum tinus, Viburnum bodnantense 'Dawn' alsmede winterjasmijn (leistruik). De toverhazelaar en Prunus Sub- hirtella 'Autumnalis Rosea' zijn eveneens winterbloeiers die In ons land is blauwe bosbes (Vaccinium myrtillus) het meest bekend. De smakelijke bessen die aan de struikjes komen groeien 'in het wild' in bos- en heidegebieden. Er zijn nog veel meer Vaccinium- soorten, die mooie èn lekkere bessen geven. Ze zijn allemaal geschikt voor zure, humusrijke grond en bladverliezend. Krui pende soorten zoals cranberry (Vaccinium macrocarpon) en rode bosbes (Vaccinium vitis- idaea) zijn geschikt als bodem bedekker. Een flinke struik (tot twee meter hoog) maakt Ame rikaanse bosbes (Vaccinium corymbosum). Daarvan zijn een groot aantal vruchtrassen Ochideeën zoals deze Cymbidiums zijn rijk bloeiende kamerplanten die het interieur een exotisch accent geven. Orchideeën zijn de planten die in een 'rijk' interieur thuisho ren. Met hun schitterende bloemen benadrukken ze de exotische accenten in het inte rieur nog eens extra. Ze zijn er in allerlei soorten en maten, met grote variatie in bloemkleuren en bloemvor men. Het aardige van orchi deeën is dat ze het imago heb ben om peperduur te zijn. maar dat al lang niet meer zijn. Voor een orchidee hoeft u echt niet diep in de buidel te tasten. Cymbidium: Dit is een van de bekendste orchideeën met ste vig aanvoelende bloemen in het wit, roze, geel en groen geel. De plant die van nature onder andere voorkomt in Maleisië, Japan, India en Madagascar, heeft een mooie volle toef van leerachtig blad. Dat maakt deze orchidee, die wel een meter hoog kan worden, ook na de bloei de moeite waard. Phalaenopsis is er met sierlijke bloemen in het zachtroze, hardroze, lilaroze en zuiver wit. De bloemen, het lijken wel vlinders, staan op lange stelen. Van nature komen deze orchi deeën voor in Maleisië, India, Philippijnen en Australië. Pha laenopsis is een zogenaamde epifyt, een orchidee die van nature in bomen groeit. Hij wordt vaak verkocht in een mooi lattenmandje dat prach tig zal staan voor een raam in de woonkamer. Vuylstekeara-hybriden: De schitterende bloemen van deze orchideeën staan op sten gels die wel vijfenzeventig centimeter hoog zijn. De bloemkleuren variëren van zacht oranje met roze tot roze rood met geel. In een Oosters aandoend interieur zal deze orchidee prachtig staan op een laag plantentafeltje. Geef orchideeën regelmatig onthard (gekookt) water op kamertemperatuur. Tijdens de groei geeft u eens in de veer tien dagen plantenvoeding. Zet orchideeën op een lichte plaats met een temperatuur die varieert van twintig tot achtentwintig graden Celsius. Tijdens de rustperiode in de winter kan de temperatuur lager zijn. Orchideeën stellen prijs op hoge luchtvochtig heid. Sproei daarom regelma tig met onthard water en hang bakjes water aan de verwar ming om de luchtvochtigheid te verhogen. Oktober? Tuinmaand! Van de kleine struikjes die zich rijk tooien met bessen, is Per nettya mucronata het meest spectaculair. Hoe bescheiden van formaat de plant ook is, opvallen doe hij zeker. De klei ne blaadjes zijn bijna onzicht baar door de vele bessen. Die hebben de kleuren purper, roze of wit en alle nuances daar tussenin. Koop gerust planten waarvan de bessen nog gedeeltelijk groen zijn, ze kleuren binnen een paar weken. Laat in het seizoen kopen heeft als nadeel dat de keus beperkt is. Hoewel Per- nettya's meestal op kleur wor den verkocht, worden sommi ge op naam aangeboden. Voorbeelden daarvan zijn de zachtroze 'Parelmoer', de diep rode 'Signaal' en de witte 'Wintertime', die heel laat is. De bessen blijven mooi totdat het flink gaat vriezen. Wees voorzichtig met de wortels en zet de struikjes in ruime pot ten, met verse potgrond. Een stuk of drie bij elkaar staat leuk, met wat klimop langs de rand voor de afwerking. Als tuinplant zijn Pernettya's geschikt voor een halfbescha- duwd plekje op zure, humusrij ke grond. Ze behoren tenslotte tot de heideachtigen (Ericace ae), die zo hun speciale wen sen hebben. Pernettya's zijn tweehuizig. Dat betekent dat ze als tuinplant alleen rijkelijk bessen dragen, als er een mannelijk exemplaar in de buurt groeit. De vrouwelijke (stamper)bloempjes (mei) kun nen namelijk alleen uitgroeien tot bessen als er voldoende stuifmeel (van mannelijke planten) beschikbaar is. Er zijn nog meer kleine struik jes met opvallende vruchten. Een goed voorbeeld is Gaul theria procumbens, die niet hoger wordt dan vijftien centi meter. In de tuin is het een goede bodembedekker, die uitlopers maakt en zo een mooi tapijt maakt. Maar de planten doen het alleen goed in humusrijke grond. Die is meestal aan de zure kant en dan groeien alle soorten die tot de heidefamilie behoren het beste. In potten en bakken is gewone potgrond goed. De plantjes sieren zich met grote rode bessen en zijn maanden lang mooi. In de winter ver kleurt het blad bronsachtig, een mooie tint. Pernettya 's, gecombi neerd met zwierige brem: wekenlang een fleurige blikvanger. te koop die grote, goed gewaarbare blauwe bessen geven. Ze zijn zelfs als fruit te koop. Het blad verkleurt mooi in de herfst. De mooiste bes-klimheester is zonder twijfel boomwurger, Celastrus. Zoals de naam al aangeeft, is de groeikracht enorm. Met meterslange win dende scheuten verovert hij alles wat in de buurt staat. Celastrus scandens is geschikt voor aan een pergola, Celas trus orbiculatus wordt nog iets groter (tot tien meter). Plant liefst ook een mannelijke plant, alleen dan zullen er veel oranje of geeloranje bessen verschij nen. Om het plezier van tuinieren in de herfst te onderstrepen is oktober uitgeroepen tot Tuin maand. Tal van tuincentra, winkeliers en hoveniers, her kenbaar door de Oktober? Tuinmaand! sticker en poster, maken het tuinieren in oktober met speciale aanbiedingen extra aantrekkelijk. Vraag er naar! de tuin in de winter een vrolijk aanzien geven. Overigens kunnen al deze planten al in de herfst de tuin in! Met planten geeft u kleur aan de herfst en de winter. Renovatie van de verhar ding èn de aanleg van ver lichting kunnen het beste gelijktijdig worden aange pakt, zodat de grondkabel voor electriciteit naast of onder de verharding kan worden ingegra ven.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 9