32S9 Aandacht voor de tuin MARKT Zonsverduistering Vliegeren voor vrede Culinaire Tip 37,50 NAJAARSCONCERT VOOR RESERVOIRS IN PURWOKERTO mI iSB ^/ODELBO^ zie pagina 8, 9 10 De Rotary mag dan het wat stoffige imago heb ben van een clubje van beter gesitueerden, ach ter de gesloten deuren vergaderen de geselec teerde heren altijd over een goed doel. Vlissin- gen bijvoorbeeld. Daar herdenkt de lokale Rota ry dat vijf jaar geleden de eerste fondsen wer den vergaard voor waterreservoirs in het dis trict Purwokerto in Java. PZC WEEKBLADEN ...zij hebben één waterpunt op zeshonderd mensen... ...tussendoor hebben we nog geld gestuurd om een weeshuis te verbouwen... ...gekozen voor een ensemble dat niet of nauwelijks in Vlissingen of omstreken aan het werk is te zien... ZEELANDHALLEN GOES info lijn ROBERT D. BALLARD op het spoor van deTITANIC PLAZA" Libris. Aan de kust (1) b— Bellamypark 16, VUSSINGEN TEL. (0118)412524 Z p< r 3-gangen keuzemenu PJ pv; geopend dinsdag t/m zondag 26e JAARGANG NUMMER 41 9 OKTOBER 1996 Vlissingse Rotary: kampioen watervoorziening op Java Ze doen dat al die jaren met een najaarsconcert in de Sint Jacobskerk. Zaterdagavond 26 oktober is het lustrumconcert (aanvang 20 uur) met als hoofddoel het waterproject op Java. Het subdoel - ook dat moet van de statuten - is een lokaal project. De Vlissingse notabelen dragen een steentje bij aan de restauratie van de Sint Jacobskerk. Omdat de Rotary een wereld wijde organisatie is, kan het geld met een gerust hart naar het oosterse ontwikkelings land worden gestuurd. Im mers, de plaatselijke Rotary op Java zorgt ervoor dat het geld op de juiste plaats terecht komt, zonder dat er ook maar één cent aan de bekende strijk stok blijft hangen. „We hebben inmiddels vijftien waterprojec- ED® Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113)273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 642077): Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-fluisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. ten gesteund", pronkt de Vlis singse architect Hans Slem- mer. Hij voegt er aan toe dat ook de Rotary Indonesië bij draagt aan de projecten. Bij nagenoeg elk waterre servoir in Purwokerto wor den op een bordje de spon sors vermeld. Slemmer is er van overtuigd dat het om een gedegen stuk werk gaat dat het leven van de bevolking veraangenaamt. „Soms lopen de mensen enke le uren om een jerrycan water te vullen. Vaak hebben ze dan niet eens goed schoon water. Via een pijpleiding en een ■een voudig filtersysteem krijgen de dorpen water vlak bij huis. Zo'n dorp telt doorgaans zo'n zeshonderd mensen". Dan peinst de Vlissinger: „Moet je voorstellen. Zij hebben één waterpunt op de zeshonderd. Wij hier in het Nederland heb ben pakweg drie aftappunten per huishouden". Met het geld van het aanstaan de concert in de Sint Jacobs kerk kunnen weer vier waterre servoirs worden aangelegd. „De kracht van de Rotary is", omschrijft Slemmer, „dat de projecten feitelijk geïnitieerd worden door de mensen zelf. De reservoirs worden trou wens ook door de bevolking zelf gebouwd. Wat ik heb begrepen", en hij toont een fotoboek met opnames van iemand die er geweest is, „is dat de mensen er enorm blij mee zijn. We worden hier in Vlissingen trouwens wel eens de kampioen van de water voorziening op Java ge noemd". Hans Slemmer: Naast de waterprojecten ook geld voor de verbouwing van een weeshuis. FOTO: ANDA VAN RIET. Een waterreservoir kost tussen de drie- en vijfduizend dollar. Het geld komt niet alleen uit Vlissingen, de internationale overkoepelende Rotary voegt daar nog geld aan toe. Ook de lokale Rotary in Purwokerto doet een duit in het zakje. Slemmer vervolgt zijn betoog: „Overigens hebben we niet alleen geld kunnen sturen voor waterprojecten. Tussendoor hebben we ook nog geld gestuurd naar Purwokerto om een weeshuis te verbouwen. Dat weeshuis stond voortdu rend blank omdat er in de omgeving nieuwe huizen op terpen werden gebouwd. Dankzij een eenvoudige ingreep kunnen ze nu ook in dat weeshuis met droge voe ten rondlopen". „Schoon water is van levens belang", werft de Vlissingse Rotary in het programmaboek je voor het najaarsconcert op zaterdag 26 oktober. En:„Uren in de rij staan voor een emmertje schoon water. Voor ons iets onvoorstelbaars, maar voor velen is dat zelfs niet weggelegd. Zij moeten zich behelpen met sterk vervuild water. Beter iets dan niets. Jaarlijks sterven 25 miljoen mensen vroegtijdig door het gebruik van vuil water. Tachtig procent van alle ziekten in ont wikkelingslanden heeft te maken met gebrek aan water en gebruik van vervuild water. Schoon water betekent niet alleen een langer en gezonder leven maar geeft ook een impuls aan de economie van ontwikkelingslanden. Immers, gezonde mensen kunnen bij dragen aan het productiepro ces. Kinderen die gezond en goed gevoed zijn kunnen naar school om aan hun toekomst en die van het land te werken. Het is niet voor niets dat de Verenigde Naties al ruim tien jaar probeert de internationale gemeenschap er van te over tuigen iets te doen aan het chronische watergebrek". Water is dus ook een schaars artikel in de voormalige Neder landse kolonie Indonesië. Tal loze dorpen zijn aangewezen op water van afgelegen rivie ren en poelen waarin tijdens de regentijd water wordt opge vangen. Zo ook in Purwokerto alwaar - aldus Slemmer - niet alleen de dorpen worden voor zien van waterreservoirs. „Er worden ook sanitaire voorzie ningen gebouwd". Voor de vijfde keer tekent de Rotary Vlissingen dus voor een najaarsconcert. Ook deze keer is voor een uitvoering gekozen van een ensemble dat niet of nauwelijks in Vlissingen en omstreken aan het werk is te zien. Zaterdag over een week komt het Joseph Trie- bensee Ensemble naar Vlissin gen. Dat professionele hout en koperblaasensemble speelt werken (met solisten) van Mozart, Ibert, Francaix en Mil- houd. Om het concert „een uit zonderlijk accent" te geven, wordt het gelardeerd met optredens van de solisten Jean Decroos (cello) en Arno Bonkamp (saxofoon). Het con cert begint om 20 uur. Na afloop kunnen de bezoekers bij een hapje en een drankje napraten. Een salonorkest zorgt voor de juiste muzikale ambiance. w, Zeulen met water in Purwokerto. In het gunstigste geval doet een paard of ezel het urenlange draagwerk. heiligste rommelmarkt van Nederland- ZATERDAG 2 NOVEMBER 1 9 00 -17.00 uur ZONDAG 3 NOVEMBER m no -17.00 uur_ KRAAMVERHUUBM^i257521 0164- 235916 De Zeeuwse Komedie speelde afgelopen zaterdag de nieuwe voorstelling Kras voor het eerst in het Vlissingse Vestzaktheater. Dit jaar bestaat het amateurgezelschap vijfentwintig jaar. Een groep van zeven amateurhistorici doet momenteel onderzoek naar de geschiedenis van historische Walcherse boerderijen. Amateurhistoricus Carla Hol: „Het is machtig interessant om het verleden in te duiken". In Vlissingen werd onlangs de eerste OTAK- winkel in Zeeland geopend. Vader en zoon Blankenburgh vertellen over de nieuwe meubelketen, die meeneemmeubels tegen een betaalbare prijs verkoopt. De herfst is ingevallen en in de tuin moet het nodige gebeuren. Lees erover op de speciale tuinpagina. Verder deze week: brillen inzamelen voor de derde wereld. De Mingus Big Band in het Arsenaaltheater, informatie van de overheid en de handige van-dag-tot-dag agenda. 's werelds bekendste passagierschip geeft zijn geheimen prijs Gebonden nu van 79,90 VOOT 29,90 B IJK K E R B O) E KEN WALSTRAAT 94 VLISSINGEN Maritieme Boekerij Boulevard Bankert 308 Vlissingen 'n Schuute opete'Oe kan je noe zö lomp wezel Je vreet toch ook gin mosselschelpen Op het eerste gezicht was de reactie van deze Ritthemer op de mededeling dat iemand gisteren aeven toch zövee lek kere schuuten gegeten ao niet eens zo heel erg vreemd. Met (krabbe-)schuute wordt op Walcheren namelijk meestal het schild van een verschaalde De tweede zondag in oktober is traditiegetrouw Wereld-vre- des-vliegerdag. In de hele wereld laten mensen hun vlie gers op met de bedoeling om op te roepen tot vrede. In Zee land gebeurt dat op 13 okto ber op de Veerse Dam. Voorafgaand aan het vliegeren op de dam wordt in Kamper land de inmiddels traditionele oecomenische vredesviering gehouden. Verteller-theatermaker Adrie Mesch leidt deze viering, die als thema One Sky, One World draagt. Reinout Douma en Liselot Kok zorgen voor muzi kale begeleiding. Vanaf 13 uur zullen de eerste vliegers in de lucht te zien zijn. Aanstaande zaterdag (12 oktober) is er boven Nederland een gedeeltelijke zonsverduistering te zien. De maan beweegt zich tussen 15 en 17.30 uur tussen de zon en de aarde, waardoor een gedeelte van de zon niet zichtbaar is. Normaal passeert de maan de zon ten noorden often zuiden. Bij een zonsverduistering schuift zij voor de zon langs. Op 12 oktober wordt tijdens het maximum ongeveer zestig procent van de zon bedekt. De volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen is voor de ge legenheid van 14 tot 18 uur opengesteld voor publiek. krab bedoeld. Hij wist blijkbaar niet dat op dorpen als West- kappel en Zoutelande met een schuute ook wel het eetbare inwendige van zo'n krabbe- pantser wordt bedoeld. Ook op de lange lijst Walcher se namen voor zeeorganismen die mij door een fanatiek ver zamelaar uit Oostkapelle werd, komt schuute in deze beteke nis voor. De naam zêêruuser (zeeruiser) voor de wulk is niet op deze lijst te vinden. Deze schelp dankt zijn Walcherse benaming duidelijk aan het feit dat wanneer de schelp aan het oor gelegd wordt, de zee te horen zou zijn. Opvallend is dat men aan de Westzeeuws- vlaamse Noordzeekust deze naam voor grotere schelpen gebruikt; in de omgeving van 't Zwin spoelen doorgaans dan ook grotere hoeveelheden 'zwaar materiaal' aan dan op Walcheren. Heel bekend is de Zeeuwse naam voor blaaswier, klappers of klakkers. De naam komt van het bekende gegeven dat de luchtkamers van dergelijk wier in droge toestand bij beschadi ging tamelijk luid kunnen knappen. Een ander wier dat in onze kustwateren voorkomt, is het kiezelwier. In het Veerse Meer zorgen afgestorven kie zelwieren vaak voor een drab bige massa aan het waterop pervlak. De lijst die ik uit Oostkappel mocht ontvangen, vermeldt dat deze smurrie op Walcheren flap wordt genoemd. Een volgende keer meer over de Walcherse namen voor zeeorganismen. Overigens is onze Oostkappel- se verzamelaar buitengewoon benieuwd welke namen u nog kent. Stuur op naar de redactie van dit blad! Marco Evenhuis

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1