Kijk-en luisterapparatuur in beeld Bijlage van weekblad De Faam De Vlissinger De afwerking met planten Oktober J^ationale onmaand Nederlands meubel: garantie voor een stijvol interieur Massief hout is de basis van het Nederlandse meubelambacht. Vooral eiken en grenen staan al generaties lang hoog aangeschreven. Ondanks de opmars van het moderne design zijn nog steeds veel mensente- recht gecharmeerd van het traditioneel geïnspireerde meubel. Vooral de nieuwe, lichtgetinte uit voeringen maken furore. En niet alleen bij nuchtere Hollanders. Tot in Japan aan toe blijkt er volop in teresse te bestaan voor dit soort vakmanschap en kwaliteit. Elk land heeft zijn eigen meubel geschiedenis. In Nederland kennen we van ouds her de boerenmeubelen die per fect voldeden aan de dagelijkse behoeften: Oudhollandse knop- stoelen met een bijpassende (uit- klapjtafel, een broodkast en een ferme dekenkist. Vanuit Vlaanderen kwamen daar meube len in Gotische bouwstijl bij: zware kloostertafels en degelijke wand kasten met glas-in-lood en spits boogdeurtjes. Pas in de 17e en 18e eeuw werden mondjesmaat de lichtvoetiger Franse stijlen geïmporteerd en kreeg met name het bourgeoisie interieur een wat frivoler aanzien. Medio 19e eeuw was het de beurt aan de Biedermeier, een knusse stijl die voor velen bereikbaar bleek. Die mix van authentieke boeren meubelen en uit het buitenland overgewaaide meubelstijlen is tot op de dag van vandaag blijven be staan. Sterker nog, een groeiend aantal mensen weet al die be proefde meubeltypen weer op hun waarde te schatten. De range van het Nederlandse stijlmeubel loopt dan ook van barok tot Biedermeier en van renaissance tot de sobere Shakerstijl. Een heel bijzondere plaats nemen de art deco meube len in die herinneren aan het werk van Berlage. Voor deze robuuste, maar zeer liefdevol gedetailleerde architectuur komt overigens met de dag meer belangstelling. Ook de Jugendstil is als modern- klassieke woonstijl sterk in op komst. Overigens nemen de meubelbedrijven zelden een model klakkeloos over uit grootvaders schetsboek. Veel bedrijven werken inmiddels met ontwerpers. Zij ver talen de traditionele vormen naar de wensen en woonstijlen van vandaag de dag: modern-klassiek, romantisch of blank-eco. Bijvoorbeeld door een wat rankere of strakkere belijning. Daarnaast worden stijlmeubelen steeds vaker verluchtigd met moderne materia len. Een tafel met ingelegde glasplaat bijvoorbeeld of een ver rassende combinatie met pitriet dan wel webbing (rotanvlecht werk). Een andere mogelijkheid is het kie zen van een blankere houtsoort waardoor zo'n authentiek meubel prima op z'n plaats kan zijn in een wat lichtere woonsfeer. Veel be drijven werken van oudsher met massief eiken, grenen of essen. Kersen- en beukenhout lijken een nieuwe trend te worden. Vele houtsoorten kunnen worden afge werkt met olie/was, antiek finish, loogbeits of lak. Zo kan grenen natuurlijk doorleefd donkerbruin worden gebeitst. Qua lakafwerking zijn er diverse moge lijkheden. Bijvoorbeeld gepati- neerd met een lichte schaduw,, in kersenkleur of blank-antiek ho- ningpatina. In een mooie grenen loogkleur sluit essen zeer goed aan bij het meer country-achtige interieur. Eiken wordt vaak ge kalkt, wat een ietwat paarlemoer achtige waas geeft. Ook de lichte pastels zoals mintgroen of oud- Massief grenen eetkamermeubels van topkwaliteit. roze waterbeits passen goed bij het gevoel van deze tijd. Bij de boerenstoelen zijn de vrolijke Oudhollandse kleuren weer veel gevraagd: hemelsblauw, mosgroen en steenrood. Bij de productie staat ambachtelijk vakmanschap en zitcomfort voor op. Zo is voor de stoelzittingen vaak keuze uit een zadelzitting, een biezen, leren dan wel gestof feerde zitting. En onder dat mooie velours van de zitmeubelen gaat wel degelijk een hypermoderne, ergonomisch verantwoorde zit- vorm schuil. Veel rompen worden nog steeds op authentieke wijze met de hand in elkaar gezet, inclusief zwaluw staart- en pen- en gatverbindin gen. Er komt geen spijker of schroef aan te pas. Het Hollandse meubel staat stevig op z'n poten; garantie voor een extra lange levensduur. Ook in dit segment is volop aandacht voor het milieu-aspect. Niet alleen is de grondstof ecolo gisch verantwoord, maar wordt ook naar een zo verantwoord mo gelijke afwerking gezocht. Een en kel bedrijf werkt al op verzoek zonder chemische lakmiddelen. De meubelen krijgen in plaats daarvan een zogenaamde 'bio'-af- werking die lijkt op boenwas, maar gelukkig wel iets minder on derhoudsgevoelig is. Met authen tieke meubelen kun je eigenlijk ongekend veel kanten op. Wie een echt stijlzuiver interieur wil, zal vooral gecharmeerd zijn van de compleetheid van de col lecties: zitmeubelen, salontafels, eethoeken en dressoirs, maar ook vitrine- of boekenkasten. De huidige programma's zijn overi gens perfect aangepast aan de moderne eisen: dus inclusief tv- en/of audio-kasten. Maar stijlmeubilair leent zich ook heel goed als solitaire blikvanger. Zoals in elke woontrend op dit moment het geval is, wordt ook hier steeds meer gecombineerd. Een fraai (schommel)stoeltje voor de strakke open haard, een inge legde secretaire naast een moder ne rolluikkast of zo'n speelse Oudhollandse kinderstoel in de moderne designkeuken: dat alles geeft een spannende mix tussen oud en nieuw. Het resultaat is een stijlvol interieur, ingevuld met het goede van alle tijden. Er zijn zelfs fabrikanten die hun producten letterlijk inpassen in het interieur. Ze maken meubels op maat, van vloer tot plafond en van wand tot wand. De montage ge schiedt ter plaatse, bij de op drachtgever. Het resultaat vervult Planten verlevendigen het huis. Ze kunnen worden aangeschaft of gekweekt in alles soor ten en maten en kunnen worden neergezet of gehangen in elke ruimnte in huis. Vaak wordt de keuze van een plant onderschat. In veel ge vallen kan de plant worden aangepast aan het interieur, en gebruikt als accent op de gekozen woonvorm. Weelderigige- hangplanten naast sobere doch subtiele groentinten. Combineren is kinderspel Ook kinderen hebben behoefte aan een eigen (slaap)kamer. Daar brengen ze relatief veel tijd door. Als baby vooral met slapen, maar als kleuter en tiener ook met spelen, lezen, knutselen, naar muziek luisteren of TV kijken en huiswerk maken. In de kinderkamer wordt dus in tensief geleefd en dat stelt specia le eisen aan de inrichting ervan. En uiteraard aan de aankleding. Het leuke is dat er juist voor kinderka mers tegenwoordig heel veel com binatiemogelijkheden zijn op het gebied van stoffering, wandbekle- ding en vloerafwerking. Zo kan el ke kinderkamer van top tot teen praktisch, maar vooral kleurrijk en gezellig aangekleed worden. Elk jaar worden er in Nederland circa 200.000 kinderen geboren. Vooral voor het eerste kind wordt vaak diep in de buidel getast. Bij een baby-uitzet komt immers nogal wat kijken: een wiegje of ledikant- je, een commode en een wandrek, een hang/legkast en een badje, maar bijvoorbeeld ook een box, kinderstoel, wandelwagen en au tostoeltje. En om de kinderkamer gezellig aan te kleden zal er ook behang en vloerbedekking uitge zocht moeten worden, verf, gordij nen en beddegoed. Al met al dus een heel boodschappenlijstje én een hele uitdaging. Van baby naar peuter, van kleuter naar tiener; het gaat snel. De eerste paar jaar kunt u prima uit de voeten met een leuk wiegje of ledikantje, een commode en een kast, maar naar mate kinderen ouder worden, gaan ze ook zélf bepaalde eisen aan de inrichting van hun kamer stellen. Zo willen ze er kunnen spelen en knutselen, er moet een 'echt' bed komen en schoolgaan de kinderen zullen een bureautje willen om huiswerk aan te kunnen maken. Om nu telkens na een paar jaar een totaal andere inrich ting te moeten aanschaffen, is na tuurlijk veel te kostbaar. De zoge naamde 'doorgroeikamers' bieden uitkomst. Door de losse basison derdelen telkens op een andere manier in elkaar te zetten, kan met grotendeels dezelfde elemen ten een interieur op maat worden samengesteld voor baby, kleuter én tiener. Het knusse ledikantje wordt een 'echt' kinderbed, de commode is eenvoudig om te bouwen tot leuke knutselhoek of praktisch bureautje. Bedenk bij het uitzoeken van een kinderbed dat een góed bed na tuurlijk belangrijker is dan een mooi bed. Het is de combinatie van bedbodem en matras die telt. Uw kind zal echter meer oog heb ben voor de ombouw. Naast de gewone eenpersoons kinderbed den zijn er bijvoorbeeld ook etage bedden. Handig als er regelmatig vriendjes of vriendinnetjes komen logeren. Er zijn ook kinderbedden met schuifladen aan de zijkant; ideaal voor het opbergen van bed degoed, speelgoed of tekenspulle tjes. Is de kinderkamer niet al te groot, dan zijn hoogslapers wel licht een optie. Het zijn echte ruimtewinners: eronder is immers plaats voor een bureautje of een extra bed. Heel leuk zijn de hoogslapers die tot kinderhuis, poppenkast, post kantoor of winkeltje omgebouwd kunnen worden. Aangevuld met accessoires zoals ladders en glijba nen wordt zo'n 'bed' al gauw een geweldig speelpaleis voor vele uren kinderpret. Vroeger waren er twee duidelijke lijnen in baby- en kinderkamers: (wit) MDF (lak) en (naturel) hout. Nu speelt in beide segmenten kleur de hoofdrol. Bijzonder actueel is de combinatie van (massief) beuken of grenen sfeer en kleur de sleutelwoorden. Kinderen weten vaak precies wat ze willen; óók als het gaat om dekbedovertrekken, gordijnen en behang. Neem ze dus mee naar de winkel en laat ze mee beslissen. Het gaat tenslotte om hun plekje! Om het ouders makkelijk te ma ken, bieden steeds' meer fabrikan ten zogenaamde 'coordinated' collecties aan: behangsels, "borders en stoffen in op elkaar afgestemde dessins en kleurschakeringen. Met de stoffen kunnen gordijnen ge maakt worden, maar bijvoorbeeld ook dekbedovertrekken, kussen tjes of lampekapjes. Harmonieuze combinaties worden zo kinderspel. Bij het creëren van een gezellige kinderkamer is het vaak makkelijk om een rode draad te hebben in Combineren is niet moeilijk, maar u moet natuurlijk wel durven. En doen! Kinderen houden door gaans van een zonnige kamer. Een kamer op het zuiden is ideaal, maar ook kleur kan veel doen. De trendkleuren van dit moment zijn zonnig geel, fris blauw en diep groen; kleuren die heel mooi com bineren met meubeltjes van (natu rel) hout. Ook zalm, ecru en donkerrood worden steeds vaker gesignaleerd. Daarnaast doen combinaties van harde, primaire tinten het ook nog altijd goed. Denk overigens bij een strikt zuidelijke ligging ('s zomers) aan voldoende ventilatie en even tueel een extra verduisterings- (rol)gordijn om te voorkomen dat uw kind 's ochtends met de eerste Deze eigentijds en strak ingerichte tienerkamer Midas van Vroomshoop Meubelen is gezellig en tegelijkertijd heel functioneel. met accenten van vrolijk gekleurd MDF. Er zijn ook meubeltjes van metaalbuis. Alle meubeltjes moe ten tegen een stootje kunnen en hebben veilig afgeronde hoeken en randen. Zo niet, dan zijn er spe ciale hoekbeschermers te koop. Goed kindermeubilair waarbij met al deze factoren rekening is ge houden, is dan ook nooit goed koop. Maar als de meubels een kinderleven lang mee gaan, zijn ze hun geld natuurl jk wel dubbel en dwars waard! Moet de inrichting en indeling zo praktisch mogelijk zijn; zodra het gaat om de aankle ding van de kinderkamer dan zijn de vorm van een bepaalde kleur(combinatie) en/of een the ma. Kinderdessins zijn er te kust en te keur. Vooral beesten zijn mo menteel in: Disney-dieren, konijn tjes en katten, teddy's en tijgers vertellen allemaal hun eigen ver haal en maken er al gauw een ge zellige beestenboel van. Maar ook clowns en ballonnen zorgen voor een vrolijke noot in de kinderka mer. Met strepen, stippen en ruiten zijn natuurlijk ook leuke combinaties te maken. Heeft u eenmaal een basis, dan past u de rest van de aankleding daar qua kleur en sfeer gewoon op aan. zonnestralen wakker wordt. 'Overdaad schaadt'; dit geldt zeker óók voor het inrichten van kinder kamers. Bouw een kinderkamer nooit al te vol met allerhande meubeltjes. Op de vloer moet immers voldoen de ruimte over blijven om te kun nen kruipen, lopen en spelen. En wat de vloerbedekking betreft: kruipende kinderen zullen een zachte vloerbedekking op prijs stellen. De warmte en zachtheid van tapijt is een waar genot voor de snelle kindervoetjes, -knietjes en -handjes. Gladde vloervarianten zoals linoleum en vinyl, maar ook kurk- en laminaatvloeren bieden weer het voordeel dat ze meer 'klieder-bestendig' zijn. Even stof zuigen, dweilen of stofwissen en klaar is Kees. Erg leuk voor de kin derkamer zijn de creatieve vloerpa tronen in linoleum (natuurprodukt) en vinyl (synthetisch). Er zijn tal van 'inlays' met speelse figuurtjes. Zelfs de meest ingewikkelde patro nen kunnen tegenwoordig met behulp van een nieuwe, compu tergestuurde techniek haarfijn uitgesneden worden. Ook zijn er zogenaamde speel-vinyls waarop spelletjes, een racebaan of platte gronden gedrukt zijn. Is een vlakke vloerafwerking toch te hard? Leg er dan een zacht karpet of speel- kleed met leuke afbeeldingen op. Een nieuwe trend is het leggen van dessins in verschillende kleu ren en patronen In tapijt. Alle vor men zijn hierbij mogelijk. Vrolijke gekleurde cirkels, vlakken of tegels zijn echte eye- catchers. Muurverf, behang, sierpleisters of wandpa- nelen; ook qua wandafwerking is er volop keuze. Maar hoe mooi en kleurrijk wanden op zich ook afge werkt kunnen worden, ze mogen nooit domineren. Het is opvallend dat kinderkamers vrijwel altijd worden behangen. Speciaal voor de baby- en kinder kamer zijn er dan ook talloze fan tasierijke collecties uitgebracht; vaak in combinatie met bijpassen de borders en stoffen. Afwasbaar behang is een pré. Twijfelt u over een bepaalde kleur of dessin? Kies dan (net als bij verf) altijd één stapje 'behoudender' dan u eigen lijk van plan was. Op grote vlakken zoals muren komen kleuren en pa tronen namelijk veel indringender over dan op een klein staaltje. Bedenk bij uw keuze verder dat behang regelmatig aangepast moet worden aan de ontwikkelin gen van uw kind. Door te kiezen voor een neutraal behang - bij voorbeeld behang met een veeg- of marmereffect - kunt u wellicht volstaan met het plakken van nieuwe behangranden. En dat scheelt een hoop werk én geld! En over geld gesproken: het inrichten en aankleden van een complete kinderkamer is dus niet goedkoop. Zelf lakentjes, een dekbedover- trekje, hemeltje of gordijntjes ma ken, kan natuurlijk ook. Kies dan altijd voor een kleurechte, makke lijk wasbare stof. Lakentjes en slo pen van gewoon wit katoen kunt u wellicht zelf leuk beschilderen met (gifvrije!) textielverf. En als u dan toch aan het verven bent; voorzie de deur of kast eens van groene of zwarte schoolborden- verf. Succes verzekerd! In bijna elk huis staat wel een televisietoestel. We kunnen niet meer buiten dat kleurrijke kastje voor onze nieuwsvoor ziening en broodnodige ontspanning. Ook de stereo speelt een vrolijke noot in de meeste huishoudens. Audio- en videoapparatuur maken deel uit van het interieur en heb ben hierin dan ook hun eigen plekje nodig. Kastjes en rekken die speciaal voor televisie en stereoap paratuur zijn gemaakt, lijken te zijn afgestemd op de favoriete muziek van de eigenaars. Ze varië ren van klassiek tot ultramodern. Bij de inrichting van een huiskamer speelt vooral de plaats van de te levisie vaak een cruciale rol. Het meubilair wordt bij wijze van spre ken om het toestel heen gegroe peerd zodat alle gezinsleden hun favoriete programma goed kun nen bekijken. De apparatuur wordt soms in een wandmeubel of boekenkast geplaatst, maar vaak ook in een speciaal daarvoor ontworpen meu belstuk. De kastjes of tafeltjes bieden plaats aan televisietoestel en videorecorder, met soms nog extra ruimte voor banden, af standsbediening en tv-gids. Erg handig zijn de trolleys; tafeltjes of kastjes op kleine stevige zwenk- wieltjes. Wie televisie wil kijken gereden. Voor gezinnen met klei ne kinderen is de trolley ook uiter mate praktisch. Als'het favoriete kinderspeelgoed veilig weggere den kan worden zal dat de levens duur van de televisie flink verlen gen. Bij de kleintjes is uit het oog meestal ook uit het hart. Voor de wat grotere kinderen kan in een handomdraai een eigen bioscoop gemaakt worden. De tv-trolley wordt in de speelhoek gereden, stoeltjes worden ervoor geplaatst en een kinderfilm in de video ge daan. Tv-trolleys zijn er in vele soorten en maten. Van bijna on zichtbaar: een glasplaat op glazen wielen, tot complete kastjes van hout of kunststof met extra deur tjes en lades. Bijzonder zijn de verrijdbare multi functionele meubels die tegelijker tijd dienst kunnen doen als salon tafel en als tv/videomeubel. Voor elk interieur is een passende trolley te vinden maar over het algemeen zijn het strakke meubeltjes in transparante, of onopvallende kleuren. De trolley moet smaakvol in het interieur passen maar uitein delijk mag het voor de televisiekij ker geen afleidende factor zijn. De enige beperking die de trolley kan worden opgelegd is de lengte van de bedrading. Zorg dat die lang genoeg is voor de plaatsen die be reikt moeten worden, of dat er meerdere aansluitingspunten in het huis aanwezig zijn. Voor de hi- fi-installatie is het aanbod aan meubelen ook zeer divers. Glas of plexiglas zijn de materialen bij uit stek voor afsluitbare kastjes; de apparatuur staat stofvrij en is toch goed zichtbaar. verrijdt het apparaat tot recht voor zijn of haar favoriete zitplaats. Hinderlijke lichtinval is verleden tijd; door de trolley te draaien kan op elk moment van de dag een scherp beeld worden verkregen. De gordijnen hoeven niet meer ge sloten. En wanneer het apparaat niet in gebruik is kan dit naar een minder opvallende plaats worden Vrolijk gekleurde tv/video-trolley 'Onda' van Ugolini Design, uit hout, metaal en gezandstraald glas.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 21