Herfstmode en winterbruiden Rode Kruis heeft 'Soms is het een frustrerend 't Centrum na verbouwing weer open vak' nieuwe bus voor Intratuin opent tuincafé Zekatel herziet aansluitingsbeleid dagverzorging UURWERKMAKERIJ BESTAAT TIEN JAAR Een gevulde heksenketel Afgelopen weekend stond de Markt in Middel burg in het teken van bruidskleding en najaars mode. In een grote tent stonden stands van ondernemers op het gebied van huidverzorging, reizen, bruidssuikers, interieur en byouterieën. Op het plankier toonden mannequins en dress- men bruidskleding en de nieuwste wintermode. Chemiebedrijven open voor publiek Amazone Behaaglijk Jaren zeventig KINDERBOEKEN HAAR SAMEN VE Afvalfestival in Middelburg De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) houdt op zaterdag 5 oktober een 'afvalfestival' op de Middelburgse Markt. Bezoekers kunnen dan bekijken hoe zij tot een milieubewust con sumptie- en koopge drag kunnen komen. Café-cafetaria 't Centrum in Serooskerke heeft een nieuwe eigenaar. Zowel het café als het ca fetaria zijn overgenomen door Berrie Looykens en Digna Mielard. Het duo is vastberaden het horecagelegenheid nieuw leven in te blazen en is begonnen met een grootscheepse verbou wing. „We beginnen het café/cafetaria eigenlijk gewoon helemaal opnieuw", vertelt Digna Mie lard. Purist Bij Intratuin Koudekerke is vorige week dinsdag een 'tuincafé' geopend. Klanten van het tuincen trum kunnen in een speciale hoek op een terras plaatsnemen. De opening van het tuincafé is een volgende stap in de reeks van uitbreidings plannen die Intratuin al een paar jaar bezig houdt. Beunhazen De Middelburgse uurwerkmaker Jan Stins viert dit jaar het tienjarig bestaan van zijn zaak op het Damplein. In zijn werkplaats repareert en res taureert hij mechanische klokken, horloges en ook wel fototoestellen. Dagelijks vervoert het Rode Kruis Zeeland oude ren die nog thuis wonen van en naar de verzor gingstehuizen Buitenrust en Ter Reede in Mid delburg en Vlissingen. Omdat deze service van het Rode Kruis de laatste tijd nogal is gegroeid, was de hulpverlenende instantie toe aan een nieuwe bus. Vorige week woensdag overhan digde Adrie Dijkwel van Peugeot Dijkwel in Vlis singen de sleutels van een nieuwe bus aan voor zitter Th.J. Balkenende-Sandee van het Rode Kruis. Woensdag 2 oktober 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Bruidsjurken kunnen zowel spierwit als gekleurd zijn deze winter. L_ FOTO: JAAP WOLTER BEEK. Door Karina Leijnse Hoechst Holland en Elf Ato- chem in Vlissingen-Oost zetten op 5 oktober de deu ren open tijdens de lande lijke open chemiedag. Deze open dag is bedoeld om het publiek kennis te ma ken met de activiteiten van ziekenhuizen, laboratori ums, bedrijven, scholen, universiteiten en afvalver werkers op het gebied van chemie. Op Walcheren doen Hoechst Holland en Elf Ato- chem mee aan de open dag. Hoechst Holland is producent van fosfor, fos- forzuur, fosfaten, DMT, al- kaansulfonaat en TAED. Bij Elf Atochem worden onder meer aangroeiwerende verf voor schepen, produc ten voor gewasbescher ming in de landbouw, kunststoffen en glascoating nomaalrt Bea Schuit uit Oost- Souburg, een nieuwkomer onder de standhouders, toonde het publiek haar huidverzorgings producten van het merk Jafra. Deze producten, die niet in winkels te koop zijn maar via consulentes aan de man gebracht worden, zijn dier- proefvrij en dermatologisch getest op irritaties. De Zijden Ambiance gevestigd in Middelburg verzorgde de bruidsboeketten tijdens de show en het publiek werd de gelegenheid geboden de vak kundig nagemaakte bloemen te bekijken en te voelen. De bruidskleding werd ge toond door maar liefst twee bruidszaken uit Middelburg: Bruidshuis Fiësta en BBK Bruidsmode. Laatst genoemde zaak toonde vooral klassieke jurken in roomwit en het tradi tionele spierwit. Shantung en tule voor de ruis ende rokken en ruwe zijde in een amazone-lijn: rechte jurk met lange jas erover die mede door de bijpassende hoed zo van het witte paard afgestapt kon zijn. Jammer voor de hele collectie van BBK Bruidskle ding waren de grote ontsieren de reclame kaarten die erg in het oog sprongen. Bruidshuis Fiësta bracht kleur in de bruidsjurken. Een perzik- kleurige jurk met los jasje dat zelfs in een nog diepere kleur uitgevoerd was en bordeaux rode japon vervaardigd in glanzende ruwe zijde. Modi- sche invloeden waren vooral de halterlijnen en het gebruik van grof kant dat in lagen inge zet was. De heren naast de bruiden droegen vierdelige kostuums: pantalon, vest, colbert en lan ge overjas in eenzelfde kleur. Daarnaast een vrijetijds lijn van Outfit Menswear waarin vooral de waxcoats een fraai geheel vormden met de onder liggende sweatshirts en bla zers. Voor de damesmode, geheel in het teken van de naderende winter, tekenden Bliek dames mode uit Goes en Dimarelle uit Middelburg. Suede jassen met daaronder bruin en zwart com binaties in jersey breisel waar van de tops een Afrikaanse tekening droegen. De komen de winter is het nepbont nog veelvuldig aanwezig in de col lectie van Bliek. Wijde behaaglijke mantels zo zacht als een diertje, kragen van mantelpakjes van krulle tjes (nep)bont en fake fur met dierenprint wordt gebruikt als randgarnering. Dimarelle toonde pittige pakjes in grijze Prince de Galle ruit en knalgele schotse ruit. Jan Jongepier bezorgde meni ge toeschouwer weer de win tersportkriebels door het tonen van zijn collectie skikle ding. Overalls in warme tinten, gewatteerde jassen in koper glans met oranje print en uiter aard ook in de felle kleuren die de sportwereld zo eigen is. Focus Optiek MD bracht de finishing touch door het tonen van zeer modische ski-en zon- De kinderboekenweek begint op woensdag 2 oktober. Daarom deze week een extra aflevering rond het thema van de kinderboekenweek: heksenketel. Een leuk thema, waarmee je veel kanten uit- kunt. Ma rg reet Meul meester Laten we beginnen bij het begin: de schepping. Schep pingsverhalen uit alle wind streken, naverteld door Mar garet Mayo en geïllustreerd door Louise Brierley, bevat een tiental mythen uit ver schillende culturen. Een Westafrikaans verhaal ver klaart waarom er allerlei kleu ren kinderen zijn en aan de hand van een Australische mythe kom je te weten hoe de zon gemaakt werd. Een Scandinavisch verhaal vertelt waarom de zee zout is en het oude Egypte laat ons weten waarom 's nachts de maan verschijnt. Totaal verschillen de culturen waarbij de illus traties de sfeer van de verha len extra kleur geven. Het prachtige Mythen en sagen, verhalen en feiten in woord en beeld, van Neil Phi lip en Nilesh Mistry geeft niet alleen scheppingsmythen maar gaat ook verder. Meer dan 65 verhalen en daarnaast volop informatie over de ach- nebrillen en Bijou Lederwaren dikte de vakantiekriebels nog eens stevig aan door de diver siteit aan rugzakken en koffers. Kindermode te kust en te keur van Jou Jou uit Middelburg dartelde tussen de volwasse nen door het plankier op. Een greep uit de Mexx collectie met jaren zeventig strepen in de truien voor jongens en lieve twinsetjes voor meisjes. Veel 'laagjes' mode met sweat shirts, houthakkers overhem den, spijkerbroeken en Noorse motieven in de truien. Bij dit alles stoere stappers in Dr. Martens-stijl en prachtige 'leren jassen en jacks. tergronden ervan. Schep pingsverhalen, vruchtbaar heid, goden en mythologie. In deze uitgave komen de ver halen ook uit alle windstre ken. Elke bladzijde is voorzien van één of meer illustraties of foto's. Kinderen vanaf tien jaar, maar ook volwassenen zullen van dit boek niet gauw genoeg krijgen. Meer dan vijftig verhalen uit de Griekse oudheid zijn te vinden in De tocht der argo- nauten, verteld door Simone Kramer en geïllustreerd door Els van Egeraat. Fascineren de verhalen over goden, half goden en stervelingen, over het dodenrijk en verre reizen en over al die bekende figu ren, die nog steeds een rol spelen in onze cultuur en het taalgebruik. Zo komen we de Tantaluskwelling en Augias stal tegen. Ook over het Gul den Vlies en Koning Midas, van wie alles wat hij aanraak te in goud veranderde, lezen we in deze uitgebreide verha lenbundel. En dat zijn nog maar een paar voorbeelden. Eén van de bekende mythen, De huiveringwekkende mythe van Perseus, geschre ven door Imme Dros en geïl lustreerd door Harrie Geelen, is dit jaar het boekenweekge schenk, dat iedereen gratis l.'.M.'.lkTJ GEEF: GIRO 5657 MEMISA ROTTERDAM Scheppingsverhalen uit alle windstreken, Christo- foor, Zeist, f 32,50 Mythen en sagen, Gott- mer, Haarlem, f 39,90 De tocht der argonauten, Ploegsma, Amsterdam, f55,00 Sprookjes van Moeder de Gans, Lemniscaat, Rotter dam, f39,50 Grootmoeder, wat heb je grote oren, Van Holkema en Warendorf, Houten, f 39,90 De elfenkoning, Sjaloom, Amsterdam, f 19,90 ontvangt bij aankoop van een kinderboek vanaf f19,50. Hoe Perseus ontkwam aan dui zend gevaren lees je in dit boek. Sprookjesboeken zijn er natuurlijk in alle soorten en maten. Allereerst met de overbekende oude sprookjes, waarvan we nooit genoeg krijgen. De Sprookjes van Moeder de Gans verschenen in een vertaling van Maria van Donkelaar met illustraties van Irene Goede. Bekende sprookjes zoals Roodkapje en De Gelaarsde Kat, maar ook minder bekende, zoals Ezels vel en De Dwaze Wensen. Achterin het boek vind je ach tergronden en bijzonderhe den over de afzonderlijke sprookjes. Een boek in linnen band met prachtige illustra ties. Jacques Vriens herschreef voor jonge kinderen de bekendste klassieke sprook jes onder de naam: Groot moeder, wat heb je grote oren. Heerlijk om te lezen én om voor te lezen, en boven dien voorzien van veel teke ningen van diverse bekende illustratoren. Een aantal illus traties zijn terug te vinden op een verjaardagskalender, die bij de boekhandel te koop is. Bij de kalender zit een kor tingsbon voor het boek, even redig aan de prijs van de kalender. Een boek dat kinderen vanaf 7 jaar zelf kunnen lezen is De elfenkoning van Ton van Reen uit de serie Barbara- Bas-Beer-Boris. Barbara en Bas doen mee aan het bloe mencorso. Dit jaar is het the ma 'sprookjes'. Barbara gaat als Sneeuwwitje, Bas als El fenkoning Oberon. Op weg naar de optocht ontmoet Bas de echte Oberon, vergezeld van duizenden elfjes. Dankzij hen wint Bas de eerste prijs. Maar wie heeft er nu gelijk? Moeder, die zeker weet dat elfjes bestaan, of vader, die niet gelooft in die 'onzin'. kunnen als een erkende uur werkmaker. Goedkoop is dan ook een relatief begrip. Een klok dié niet meer loopt kan zo'n 'liefhebber' natuurlijk best aan de praat krijgen met bij voorbeeld naaimachineolie of, erger nog, slaolie. Die klok zal dan inderdaad wel weer even lopen maar de olie verzuurt en veroorzaakt gigantische slijta ge aan het uurwerk. Uiteinde lijk komt zo'n klok dan toch bij een uurwerkmaker terecht en dan zijn de reparatiekosten niet gering". trum is ingrijpend verbouwd. „De zaak is nu veel meer open. Je kunt nu gewoon van buiten zien dat het binnen gezellig is en dat is precies zoals wij het willen", legt Looykens uit. De zaak is helemaal opnieuw geschilderd en oogt een stuk vriendelijker dan voorheen. Mielard: „Het moet gewoon een gezellige bruine kroeg worden. De eerste reacties van onze klanten zijn heel positief en we trekken ook wat meer een jonger publiek". Café-cafetaria 't Centrum is in de wintermaanden alleen op woensdag gesloten. In het hoogseizoen is de zaak zeven dagen per week geopend. Serooskerke heeft het ruim drie weken zonder volwaardig cafetaria moeten stellen. Ber rie Looykens en Digna Mielard zijn druk in de weer geweest om zowel het café als het cafe taria een andere uitstraling te geven. „In het cafetaria is nu veel meer ruimte. De klanten kunnen nu ook binnen hun bakje friet of hun snack eten", vertelt Digna Mieland. Ook de kaart van het cafetaria is enigszins gewijzigd. Berrie Looykens: „We beperken ons echt tot friet en snacks. Voor heen waren er ook pizza's en shoarma te koop maar daar zijn we mee gestopt". Het café-gedeelte van 't Cen- Adrie Dijkwel, Th.J. Balkenende-Sandee en Wim Melse (vlnr) bij de nieuwe bus van het Rode Kruis. FOTO ANDA VAN RIET Dagelijks besteden zo'n twin tig nog thuiswonende ouderen hun dag in een van de verzor gingstehuizen. Tot voor kort was dit maar een dag per week mogelijk maar nu brengen en halen vrijwilligers van het Rode Kruis dagelijks Walcher- se ouderen van en naar de tehuizen. „Er zijn verschillende redenen dat de behoefte aan dagverzorging stijgt", vertelt Th.J. Balkenende-Sandee. „De vergrijzing neemt natuurlijk toe en de mensen blijven ook langer thuis wonen". De thuiswonende ouderen kunnen vijf dagen per week gebruik maken van de facilitei ten van de verzorgingstehui zen. „Het is voor hun eigenlijk een soort dagje uit. Ze kunnen in het verzorgingstehuis terecht voor een praatje, de kapper en verschillende activi teiten waaronder handwerken. Het is heel goed voor de socia le contacten en helpt vereenza ming tegen te gaan"verte!t Wim Melse, coördinator van de dagverzorging. Om het groeiende aantal deel nemers allemaal te kunnen vervoeren heeft het Rode Kruis een nieuwe bus aangeschaft. Adrie Dijkwel van Peugeot Dijkwel uit Vlissingen sponsor de de aangepaste bus voor een deel en overhandigde vo rige week de sleutels. Dijkwel: „De bus is aangepast bij Q-bus in Utrecht, een bedrijf wat is gespecialiseerd in gehandi- captenvervoer. Omdat wij de doelstelling van het Rode Kruis een warm hart toedra gen hebben we een bijdrage in de bus geleverd". Behalve voor de dagverzorging zet het Rode Kruis de nieuwe bus ook in bij oefeningen, hulpverle ningsactiviteiten zoals sport wedstrijden en het vervoer van bedlegerige patiënten naar de vakantiehotels van het Neder landse Rode Kruis. Jan Stins is een purist waar het gaat om de reparatie van uurwerken. Er wordt geen onderdeeltje vervangen als hij er niet alles aan heeft gedaan om het oude te herstellen. „Soms is het best een frustre rend vak: je steekt uren in een klok en niemand ziet eigenlijk wat je precies hebt gedaan. De klant is allang blij als de klok weer loopt maar om de waar de van het stuk antiek te behouden moet binnenin alles zo mooi mogelijk worden opgeknapt". Om duidelijkheid voor de klan ten te scheppen en zichzelf aan kwaliteitseisen te binden heeft Stins zich aangesloten bij de vereniging voor restauratoren VeRes. Stins: „Als je daar lid van wordt moet je een proto col ondertekenen en voldoen a^" de kwaliteitseisen die door de vereniging gesteld zijn. Er zijn maar weinig uurwerkma kers lid van een dergelijke ver eniging en beunhazen komen er al helemaal niet aan te pas". Sjacco Joziasse voor het pas geopende tuincafé. FOTO: ANDA VAN RIET. „In '94 zijn we begonnen", ver telt Sjacco Joziasse, één van de eigenaars van Intratuin Koudekerke. „Er is een groot parkeerterrein bijgekomen, een gedeelte van de oude kas gesloopt en een hele grote nieuwe kas gebouwd". Trots vervolgt hij: „Het winkelopper vlak is nu negenduizend vier kante meter. Daar kan geen ander aan tippen hier in Zee land. Nou, misschien een enkele meubelzaak, maar ver der...". Nog steeds wordt niet de hele kas gebruikt als verkoopruim te. „We werken op dit moment in een gedeelte aan de Kerst show. Die opent de eerste weken van november, maar is waarschijnlijk wel al iets eer der open. Kerst is voor ons, na de lente, het hoogtepunt in het jaar. Kijk, tegenwoordig kun je het hele jaar door planten in potten. Dus je bent niet meer zo gebonden aan een piek in het voor- of najaar", legt hij uit. Maar niet alleen het werken aan een Kerstshow staat op het programma. „Er is een gedeelte van de winkel dat nog ingericht moet worden. We hopen dat we volgend voor jaar echt helemaal klaar zijn met de verbouwing. Dan kun nen de mensen parkeren op het nieuwe parkeerterrein en via de nieuwe ingang naar bin nen komen". Het theaterduo Karsenbarg en Nieuwenhuis neemt de ope- i ning van het afvalfestival voor hun rekening. Dan is het woord aan milieu-wethouder D.S. Goedegebuure, milieuge deputeerde A.M. Dek en J.J. Baard-Lobbezoo van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. In een tent op De Markt zijn stands van organisaties als het Milieu Educatie Centrum, Milieudefensie en de Milieu winkel te vinden, terwijl buiten 'afval-stripteases' worden ge houden die de problematiek rond vuilnis op een speelse manier inzichtelijk maken. Voor kinderen is er een mario nettentheater en een reuzenaf- valspel. Het Afvalfestival maakt deel uit van het project Consument en Afval van de ZMF en het Open baar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Midden- en Noord- Zeeland. Volgend jaar volgen er nog twee campagnes: 'Blik op Blik', die zich op scholieren richt en het gebruik van blikjes op school probeert terug te dringen. Daarna volgt 'Minder verpakt pakt beter uit' waarin de consument wordt aangezet om te kiezen voor een milieu- I verantwoorde verpakking. berrie Looykens (links) en Digna Mielard in hun ver bouwde café. Kabelmaatschappij Zekatel heeft de mogelijkheden voor kabelaansluitingen van onren dabele percelen verruimd. In Zeeland zijn bijna dertigdui zend woningen die door hun ongunstige ligging niet zijn aangesloten op het kabelnet. De kabelaansluitingen kunnen nu goedkoper worden gereali seerd doordat de aanleg samen gaat met het leggen van glasvezelkabels. Huizen waarbij de aanleg drieëndertighonderd gulden of minder kost kunnen nu op het kabelnet worden aangesloten. Er wordt dan wel een eigen bij drage van driehonderd gulden gevraagd. Als de aanleg duur der is wordt de eigen bijdrage bijgesteld. Gemiddeld hangen er in de zaak van Jan Stins altijd zo'n vijfendertig klokken die ter reparatie zijn aangeboden. Iedere klok wordt zorgvuldig uit elkaar gehaald, schoonge maakt, slijtageschade wordt waar nodig verholpen en dan wordt het uurwerk tenslotte weer in elkaar gezet. „Het is niet zozeer de kunst om het uurwerk draaiende te houden Jan Stins: „Je steekt uren in een klok en memana ziet wat je precies hebt gedaan". FOTO: ANDA VAN RIET. maar om het op een verant woorde manier nog jaren mee te laten gaan", vertelt Stins. „Er wordt bij antieke klokken helaas nog altijd veel verpest door beunhazen die het natuurlijk wel veei yoedkoper Behoud van het originele uur werk staat bij de reparatie van de klokken centraal bij Jan Stins. „Het is een stuk antiek en zo moet je het dan ook behandelen. Alleen als een bepaald onderdeeltje echt niet meer is op te knappen wordt het vervangen", legt Jan Stins uit. Tijdens zijn studie instrumen tenmaken in Leiden kreeg Jan Stins het idee om zich nog ver der te specialiseren en de uur werkmakersopleiding in Voor schoten te gaan volgen. Na het behalen van zijn diploma's is Stins gaan werken bij een importeur van uurwerken in Amsterdam. ,Het ging niet zo goed met het bedrijf en toen ik er drie jaar bij werkte stopte het te bestaan", vertelt Stins. Hij ging terug naar Middelburg met de bedoeling iets voor zichzelf te gaan beginnen. Dat is de uur werkmakerij op het Damplein geworden.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 17