ENQUETES ISSINGERS VAN MGEVING WERKGROEPEN GROOT-LAMMERENBURG TOP 10 TOP 10 PAAUWENBURG F Wijkcollegelid Poppe-De Looff: ER KAN NU GERICHTER WORDEN GEZOCHT NAAR OPLOSSINGEN Wijkcollegelid burgemeester Van der Doef: SAMEN DE SCHOUDERS ERONDER! Woensdag 4 september 1996 DE VLISSINGER 7 TELEFOONRONDE De telefonische enauête onder 200 bewoners van de tot Groot- Lammerenburg behorende wijken leidde tot de onderstaande gege- verkeer Wat verkeer betreft zeat 78% weinig tot geen last te nebben van verkeerslawaai; 12% vindt dat lawaai van normaal niveau; 10% ondervindt (zeer) veel over last. Ook parkeren levert weinig roblemen op: 86% van de auto- ezitters kan de auto meestal wel voor de deur kwijt; 7% soms niet en 7% meestal niet. 74% zegt zich als fietser/voetganger veilig te voelen in de wijk; 16 is het daar niet helemaal mee eens en 8% voelt zich meestal niet zo vei lig. netheid en onderhoud 36% wist geen straten of stoepen te noemen die voor herbestrating in aanmerking komen. Ruim 37% vindt dat dat niet en ruim 26% dat dat wèl nodig is. Over het algemeen (94%) is men tevreden met de groenvoorzieningen in de wijk; voor 6% mag er wel wat meer groen komen. 83% vindt dat het groen-onderhoud vol doende is; 17 vindt dat er wel wat meer aan mag gebeuren. Wat de hondenpoep betreft: 58% zegt weinig tot nooit last te hebben van dit probleem; 16% vaak en 26% regelmatig. Hondenbezitters zelf blijken poep van de enquêtevragen leverden deze gesprekken in totaal ook nog eens 835 opmerkingen en suggesties voor verbeteringen op. Raadsleden, ambtenaren, deelnemers aan het wijkoverleg en mede werkers van de bibliotheek 'kropen' er voor achter de telefoon. Over het algemeen leidde dat aan beide kanten van de telefoon tot goede contacten. Vrijwel iedereen verleende spontaan medewerking; ook hiervoor nog eens de dank van de gemeente! MIDDENGEBIED UITGEZONDERD Zoals gezegd was het Middengebied niet betrokken in de enquête. Deze wijk fungeerde een jaar geleden als proefgebied. Alle door deze wijk geleverde reacties en ideeën zijn verwerkt in een plan van aanpak. Sommige daarvan zijn al gerealiseerd, andere zijn in uit voering of worden in de (naaste) toekomst aangepakt. CIJFERS De bedoeling is dat er de nu verkregen gegevens op vergelijkbare wijze te nutte worden gemaakt. De komende tijd worden ze (door werkgroepen waarbij bewoners betrokken zijn) verwerkt tot bij de wijkplannen behorende 'maatregelenplannen'. Óp deze pagina vindt u per wijk de samenvatting van de resultaten van de telefonische enquête en de 'TOP-10' van zaken waarvan de bewoners vinden dat die als eerste om een aanpak vragen. WUKPLANNEN Aan het begin van dit artikel spraken we over 'wijkplannen'. Zo'n wijkplan is 'een advies van de kant van de wijkbewoners èn van de uitvoerenden van alle in en voor de wijk werkzame organisaties aan de verantwoordelijke besturen (waaronder het gemeentebestuur) over het ten aanzien van een wijk te voeren beleid'. Werkgroepen van betrokken organisaties (waaronder de gemeente) en bewoners zullen de gegevens uit de enquête omzetten in voorstellen voor maatregelen. Hieronder kunt u lezen hoe u zich voor zo'n werkgroep kunt opgeven. De bij de enquêtes verkregen postcodenummers maken het mogelijk na te gaan in welke delen van de wijk men met bepaalde aspecten minder tevreden is. Zo kan men bij de uitwerking gerichter bezien wat daaraan eventueel nog gedaan kan worden. Waar nodig zullen maatregelen eerst de gebruikelijke inspraakprocedures doorlopen voordat ze tot uitvoering worden gebracht. WUKOVERLEG In elke wijk vindt bespreking van de stukken plaats. Die bijeenkomsten zijn openbaar en u kunt er dus heen. Dat gebeurt: voor Groot-Lammerenburg: op donderdag 12 september 1996 om 19.30 uur in Het Bolwerk, Lindeijerlaan 8; voor Paauwenburg: op dinsdag 17 september 1996 om 19.30 uur in Campus De Ruyter, Van Hogenaorpweg 58a; voor het Centrum: op woensdag 18 september 1996 om 20.00 uur in Grand Hotel Arion, Boulevard Bankert 266; voor Oost-Souburg/Ritthem: op maandag 23 september 1996 om 19.30 uur in de bovenzaal van Bachten Poorte aan Bachtenpoorte (ingang Oranjeplein) in Oost-Souburg. BEHANDELING DOOR COMMISSIE Voorstellen voor de gemeenteraad worden altijd eerst behandeld door vaste commissies van advies. De onderwerpen die in de wijkplannen ter sprake komen zijn zeer gevarieerd en vrijwel alle vaste commissies hebben er wel mee te maken. Het college van b. en w. heeft er omwil le van de duidelijkheid voor gekozen hef onderwerp alleen in de com missie voor Algemeen bestuurlijke aangelegenheden te behandelen. Die vindt plaats op maandag 16 september 1996 om 16.00 uur in het stadhuis. In die vergadering bestaat spreekrecht voor het publiek. Wie dan nog iets kwijt wil aan de raadsleden kan dat tijdens die ver gadering doen. BEHANDELING DOOR DE RAAD Na deze procedure behandelt de gemeenteraad het voorstel van het college in zijn vergadering van donderdag 26 september 1996 om 19.30 uur. Die vergadering is openbaar, vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis, maar kent geen spreekrecht voor de burger. Nadat de raad een besluit heeft genomen kan de uitwerking starten. U kunt zich ook opgeven door onderstaande bon in te vullen. Stuur de bon terug in een ongefrankeerde envelop aan de gemeente Vlissingen, stafbureau Communicatie, Antwoordnummer 2, 4380 WB Vlissingen. BON VOOR AANMELDING DEELNAME WERKGROEP a.u.b. inzenden vóór 1 oktober 1996! Ja, ik wil deelnemen in een werkgroep om het wijkplan voor mijn wijk verder uit te werken. Mijn naam is: Mijn adres is: Mijn telefoonnummer is: Ik woon in de wijk: Ik heb belangstelling voor de volgende werkgroep: Bijna 35% van de bewoners wil dat wordt verboden dat groenvoorzie ningen worden Étóp gebruikt als uit- 4|^| laatplaats voor V" honden (foto: Ruben Oreel) vens gaan voor Groot-Lammeren burg de volgende werkgroepen aan de slag: - overlastreductie - wijk- en buurtbeheer - verkeer - verlichting - speel- en groenvoorzieningen - voorzieningen (zie voor aanmelding voor deel name aan een werkgroep de bon elders op deze pagina's. Degenen die zich eerder via de antwoordkaart van Groot- Lammerenburg hebben opgege ven hoeven dat niet opnieuw te doen. Zij ontvangen nader bericht). De ingezonden antwoordkaar ten van de bewoners van de wijken in Groot-Lammerenburg leverden de volgende TOP-10 op: 1betere verlichting in en bij de fietstunneltjes (56,3%); 2. tegengaan overlast van druggebruikers in Bossen burgh en rondom scholenge meenschap Scheldemond (46,2%); 3. veiliger maken van het kruis punt Sloeweg-Bossenburgh- weg (42,9%); 4. tegengaan vandalisme in Westerzicht, Bossenburgh en Papegaaienburg, met speciale aandacht voor Kanaries 5. zorgen iesprenk (42,3%); n voor afdoende o open bare verlichting (36,8%); 6. omgeving Tietstunneltjes meer open maken; het open baar groen daar kort hou den (35,7%); 7. verbieden dat groenvoorzie ningen als hondenuitlaat- filaats worden gebruikt 34,3%); 8. snoeien en laag houden van hoge struiken op onveilige plaatsen 34%); 9. beter samenwerken van politie, gezondheidszorg-, hulpverleningsorganisaties en woningbouwverenigin gen bij overlast en zorg voor slachtoffers (29,2%); 10. aanschrijven en 'lik op stuk geven' van vervuilers (28,7%). SPm minder als een probleem te erva ren dan de wijkbewoners zonder zo'n huisdier. Slechts 10% vindt dat straten en plantsoenen niet zo netjes en schoon zijn; 90% is redelijk tot zeer tevreden. Liefst 92% is rede lijk tot zeer tevreden over de aan blik van de directe woonomge ving (woningen, gebouwen, speelplaatsen e.d.) voorzieningen 37% van de Groot-Lammerenbur- gers meent dat er voldoende speelplaatsen in de directe omge ving zijn; 25% kon die vraag niet beantwoorden en 38% vindt dat er te weinig' speelplaatsen zijn. Bijna 38% mist bepaalde voor zieningen in de directe omge ving, maar de meerderheid vindt dat alles wel 'binnen handbereik' aanwezig is. veiligheid 44% voelt zich altijd veilig in de wijk; 22% meestal en 34% regel matig of meestal niet. 63% vindt dat ae verlichting voldoende is; 21% vindt sommige plekken te donker en 17% vindt het verlich tingsniveau in de wijk absoluut onvoldoende. 72% van de wijk bewoners zegt weinig tot nooit vandalisme of vernielingen te ervaren, maar 28% heeft regel matig of vaak negatieve ervarin gen. 17% zegt vaak of regelma tig overlast te hebben door dief stal of inbraak. 7% wordt regel matig geconfronteerd met over last door druggebruik; 6% weinig en 87% nooit. Bijna de helft van de wijkbewoners voelt zich zeer, 48% redelijk en nog geen 3% niet zo erg veilig. De telefoonronde onder de bewo ners van de wijken in Groot Lammerenburg leverde behalve de antwoorden op deze enquête vragen nog eens 255 opmerkin gen en verbeteringssuggesties op- Naast de TOP-10 wensen ver meldden de bewoners van de wij ken in Groot-Lammerenburg op de antwoordkaarten 275 opmer kingen en suggesties tot verbete ring van situaties in hun woonom geving. WERKGROEPEN Voor de uitwerking van de gege- Snoeien en laag houden van struiken moet zeker op gevaarlijke plaatsen beter gebeuren (foto: Ruben Oreel) Een betere ver lichting in en bij fietstunneltjes staat bij veel bewoners van Groot-Lamme renburg op één (foto: Ruben Oreel) Ik vind het plezierig te constate ren dat een groot aantal bewo ners van de wijk gereageerd heeft op 'de wijkenquête. Zeer veel opmerkingen en suggesties zijn gedaan. De veiligheid in de wijk staat hoog in het vaandel. Sleutelwoorden daarbij zijn het veilig maken van het kruispunt Sloeweg-Sossenburgh, het tegen gaan van druggebruik in Bossenburgh en rondom Scheldemond, het tegengaan van vandalisme, voorat in de Kanariesprenk en de zora voor afdoende openbare verlichting. Groot-lammerenburg bestaat uit vele buurten. De resultaten van de wijk zijn niet alleen verwerkt voor de hele wijk; maar ook per buurt. In Westerzicht spelen andere zaken dan in Rosenburg. Dat geeft een beter overzicht van wat er in de afzonderlijke buuf- ten leeft. Daardoor kan er ook gerichter gewerkt worden aon S(lossingen of verbeteringen, p deze manier kan bijvoor beeld de verlichting op voet- en fietspaden in Westerzicht wor den oongepakt, terwijl in Bossenburgh gezocht wordt naar een oplossing om de leeg stand van woningen terug te driegen» - Hoe één en ander verder wordt uitgewerkt, hoe de prioriteiten worden gelegd, dat kunt u elders op deze dubbele 'wijkenpagina' lezen. Liefst zestig bewoners van Groot-Lammerenburg hebben op hun antwoordkaart aangeven dat zij aan een werkgroep willen deelnemen om in samenwerking met de gemeente de gedane suggesties uit te werken. Dat is een mooi aantal. Toch hebben we behoefte aan nog meer actie ve meedenkers voor de werk groepen» Ais zich hiertoe geroepen voelt, vult u dan als nog ae bon ïn! TELEFOONRONDE 200 wijkbewoners van Paau wenburg zorgden er bij de tele fonische enquêteronde voor dat het volgende totaalbeeld voor die wijk ontstaat. verkeer Wat verkeer betreft zeat 89% weinig tot geen last te nebben van verkeerslawaai; 7% vindt dat lawaai van normaal niveau; slechts 4% spreekt van (zeer) veel overlast. Ook parkeren levert wei nig problemen op: 89% van de autobezitters kan de auto meestal wel voor de deur kwijt; 5% soms niet en 6% meestal niet. 83% zeat zich als fietser/voetganger veilig te voelen in de wijk; 13 is het daar niet helemaal mee eens en 3% voelt zich meestal niet zo veilig. netheid en onderhoud 41% kon geen antwoord geven op de vraag of bepaalde straten of stoepen voor herbestrating in aanmerking zouden komen. Ruim 44% vond van wel en 15% van niet. Over het algemeen is men tevreden met de groenvoorzienin gen in de wijk; voor 1 1 mag er wel wat meer groen komen. 77% vindt dat het groen-onderhoud voldoende is; 23 vindt van niet. Wat de hondenpoep betreft: 65% zegt weinig tot nooit last te hebben van dit probleem; 18% vaak en 17% regelmatig. Hondenbezitters zelf blijken poep minder als een probleem te erva ren dan de wijkbewoners zonder zo'n huisdier. Slechts 8% vindt dat straten en plantsoenen niet zo netjes en schoon zijn; 92% is redelijk tot zeer tevreden. Liefst 95% is rede lijk tot zeer tevreden over de aan blik van de directe woonomge ving (woningen, gebouwen, speelplaatsen e.d.) voorzieningen 37% van de Paauwenburgers meent dat er voldoende speel plaatsen in de directe omgeving zijn; 23% kon die vraag niet beantwoorden en 40% vindt dat er te weinig speelplaatsen zijn. Bijna 33% mist bepaalde voor zieningen in de directe omge ving, maar de meerderheid vindt dat alles wel 'binnen handbereik' aanwezig is. veiligheid 79% voelt zich altijd veilig in de wijk; 13% meestal en 8% niet. 74% vindt dat de verlichting vol doende is; 13% vindt sommige plekken te donker en 13% vindt het verlichtingsniveau in de wijk absoluut onvoldoende. 91% van de wijkbewoners zegt weinig tot nooit vandalisme of vernielingen te ervaren, maar 9% heeft regel matig of vaak negatieve ervarin gen. Dat laatste percentage komt vrijwel overeen met dat van dege nen die zeggen vaak of regelma tig overlast te hebben door dief stal of inbraak. 3% wordt regel matig geconfronteerd met over last aoor druggebruik; 1 3% wei nig en 84% nooit. 64% van de Paauwenburgers voelt zich zeer, ruim 34% redelijk en nog geen 2% niet zo erg veilig. wijkvereniging Een slotvraag voor de bewoners van deze wijle was of ze lid zou den willen worden van de wijk vereniging in oprichting. 30% zei daarop ja; 37 /o twijfelt en 33% zegt nee. De telefoonronde onder de Paauwenburgers leverde behalve de antwoorden op de enquête vragen nog eens 169 opmerkin gen en verbeteringssuggesties op. Naast de TOP-10 wensen maak ten de bewoners van Paauwen burg op hun antwoordkaarten 291 opmerkingen en suggesties tot verbetering van situaties in hun wijk. WERKGROEPEN Voor de uitwerking van de gege vens gaan voor Paauwenburg de De politie moet weer duidelij ker terugkomen in het straat beeld (foto: Ruben Oreel) volgende werkgroepen aan de slag: - wijk- en buurtbeheer - verkeersveiligheid - verlichting - speelvoorzieningen - een 'Hart voor Paauwenburg' - wervingscampagne vrijwilli gers - wijkcentrum/buurthuis (zie voor aanmelding voor deel name aan een werkgroep de bon elders op deze pagina's). De Speeltuin Lammerenburg moet veiliger bereikbaar worden voor kinderen, vindt iets meer dan 40% van de geênqueteerden (foto: Ruben Oreel) De TOP-10 van de Paau wenburgers uit de schriftelijke enquête vertoont het volgende beeld: 1tegengaan van woningin braken en heling door dadergerichte aanpak door de politie (44,5%); 2. veilig bereikbaar maken van Speeltuin Lammerenburg voor kinderen uit Paauwen burg via oversteek Gerbran- dystraat (40,1%); 3. snoeien en laag houden van hoge struiken op onveilige plaatsen (36,1%); 4. weghalen hoge schuttingen en heggen op kruispunten (35,6C 5. meer toezicht houden door inzetten van werkzoekenden als wijkagent/wijktoezicht- houder (34,7%); 6. verbetering verlichting en opsporen van 'enge plek ken (33,5%); 7. gedoofde lichtmasten op nieuw laten branden (30,1%) 8. aanschrijven en 'lik op stuk' geven van vervuilers (29%); 9. schoonmaken woonomge ving door gemeente (28,5%); 10. verbeteren verkeersveilig heid in Paauwenburg (28,2%). ik heb met veel interesse de uit slagen van de beide enquêtes gelezen en op me in laten wer ken. Ik moet zeggen: het alge mene beeld'valt mij niet tegen. Vooral de telefonische enquête roept een beeld op van redelijke tevredenheid. Op de gevraagde onderwerpen scoren we boven de zeven, hier en daar zeifs een acht of negen! Maar de schriftelijke enquête laat zien dot er ook wensen zijn. Opvallend vind ik dat die vooral op het vlak van verkeer en vei ligheid liggen. Dat is iets waar we in de uitwerking nadrukkelijk; rekening mee zullen moeten hou den. Bij die uitwerking zijn méér instanties betrokken dan de gemeente alleen, En bij de uit werking hebben we ook u, als individuele bewoner, nadrukke lijk nodig. Maatregelen moeten draagvlak hebben in een straat, buurt of wijk. Als het gros van de mensen ze niet belangrijk vinden en er schouderophalend aan voorbij gaan, dragen ze meestal niet erg veel bij. Ik doe dan ook graag een beroep op iedereen die zijn of haar wijk een warm hart toe draagt om mee te helpen hef woon-en leefklimaat van Paauwenburg nog verder te ver beteren. Dat kan op verschillen de manieren. Door mee te den ken in één van de werkgroepen. Of door actief te helpen bij het uitvoeren van maatregelen waar dat nodig is. Of gewoon, door oplettend te zijn en die zaken door te geven die naar uw ge1 mening afbreuk doen aan woon- &eJk& en leerklimaat. We beschikken nu over gege vens. De vertaalslag naar maat regelen gaaf beginnen, Doet y mee?

de Vlissinger | 1996 | | pagina 7