CENTRUM OOST-SOUBURG/RITTHEM TOP 10 RESULTATE WAT VINDEN N HUN LEEF DE BEH DEELNAME AA TOP 10 OOST-SOUBURG TOP 10 RITTHEM Wijkcollegelid Meijers: AANDACHT VOOR DE VEILIGHEID VAN BURGERS Wijkcollegelid De Haas: GOED DAT TWEEDE ONTSLUITING CENTRUM WORDT ONDERSTEUND 6 DE VLISSINGER Woensdag 4 september 1996 Als 'wijk'collegelid van öost- Soubura en Ritthem constateer ik een redelijke mate van tevreden heid onder de inwoners. Maar dat betekent niet dat alles goed is! Zo vindt een groot aantal inwoners dat ér wel eens 1et$ aan de straten en stoepen mag worden gedaan, ik kan u zeg den dat ik mij zal blijven inzet ten om een redelijk deel van de gelden die de gemeente voor onderhoud beschikbaar heeft, te gebruiken voor Souburg en Ritthem. Overigens is er met deze gelden in de afgelopen jaren al het een en ander gerea liseerd. Straten als de j.l. Sandersestraat, de Dijksfraot en de j. de Priesterstraat kregen nieuwe riolering en een nieuw wegdek. In de Bermweg en de Lekstraat kwamen verkeersrem mers en oversteekplaatsen. Ook voor 1997 staat er weer hef eert en ander op de rol zoals asfalte- ring van de Vlissingsesfraot. Uit de schriftelijke enquête blijkt dat meer dan 40% van de ondervraagden een veiliger Souburg wil. Mensen willen - naar mijn mening begrijpelijk - een politiepost in Souburg, een wijkagent op straat en een krachtige aanpak van inbraken en heling, Ik vind dat de politie zich dit alles zeker mag aantrek ken. Dat neemt niet weg dat de gemeente haar verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de inwoners heeft en daarom deze zaken in het bestaande overleg wederom onder de aan dacht zal brengen. De inwoners van Ritthem vragen aandacht voor de veiligheid van fietsers op de Zandweg. Ik wil toezeggen dit te bespreken met de beheerders van de weg, de provincie Zeeland en het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De bewoners van het Centrumgebied hebben met het inzenden van hun antwoord kaarten de volgende TOP-10 van onderwerpen geleverd: 1aanleg van een tweede bin nenstadsontsluiting via Koningsweg (53,/%); 2. meer toezicht houden door het inzetten van werkzoe kenden als wijkwacht/wijk- toezichthouder (50%); 3. tegengaan van woningin braken en heling door een dadergerichte aanpak door politie (49,2%); 4. geen hondenpoep op straat en speelplaats (46,5%) 5. meer winkels en restaurants in Walstraat-zuid (40,9%) 6. onderzoeken parkeerproble men en voorstellen doen voor oplossingen 40,1%) 7. tegengaan van horecaover- last en vernielingen (32%); 8. beter samenwerken van politie, gezondheidszorg, hulpverleningsorganisaties en woningbouwverenigin gen bij overlast (32%); 9. schoonmaken woonomge ving door gemeente (31%) 10. opknapbeurt en meer win kels in de Scheldestraat (29,8%). bij. 71% vindt dat het groen onderhoud voldoende is; bijna 29 vindt dat er plaatsen zijn waar wel wat meer aan mag gebeuren. Wat de hondenpoep betreft: 56% zegt weinig tot nooit last te hebben van dit probleem; 24% vaak en 20% regelmatig. Hondenbezitters zelf blijken poep minder als een probleem te erva ren dan de wijkbewoners zonder zo'n huisdier. Nog geen 7% vindt dat straten en plantsoenen niet zo netjes en schoon zijn; ruim 93% is redelijk tot zeer tevreden. Liefst 94% is redelijk tot zeer tevreden over de aanblik van de directe woonom geving (woningen, gebouwen, speelplaatsen e.d.). voorzieningen 23% van de bewoners van de kernen Oost-Souburg/Ritthem meent dat er voldoende speel plaatsen in de directe omgeving zijn; 20% kon die vraag niet beantwoorden en 58% vindt dat er te weinig speelplaatsen zijn. Bijna 35% mist bepaalde voor zieningen in de directe omge ving, maar de meerderheid vindt dat alles wel 'binnen handbereik' aanwezig is. veiligheid 66% voelt zich altijd veilig in de wijk; 16% meestal en 1 8% regel matig of meestal niet. 78% vindt dat ae verlichting voldoende is; 11% vindt sommige plekken te donker en 1 1% vindt het verlich tingsniveau in de wijk absoluut onvoldoende. 80% van de wijk bewoners zegt weinig tot nooit vandalisme of vernielingen te ervaren, maar 20% heeft regel matig of vaak negatieve ervarin gen. 17% zegt vaak of regelma tig overlast te hebben door dief stal of inbraak. 6% wordt regel matig geconfronteerd met over last door druggebruik; 9% weinig en 85% nooit. Bijna 59% van de wijkbewoners voelt zich zeer, 39% redelijk en ruim 2% niet zo erg veilig. Behalve de antwoorden op deze enquêtevragen leverde ae tele foonronde onder de Souburgers en Ritthemers nog eens 206 opmerkingen en verbeteringssug gesties op. Naast de TOP-10 wensen voor Souburg en Ritthem bevatten de antwoordkaarten 364 opmerkin gen en suggesties tot verbetering van situaties in deze kernen. WERKGROEPEN Voor de uitwerking van de gege vens gaan voor Groot- Lammerenburg de volgende werkgroepen aan de slag: - werkgroep wijk- en buurtbe heer - werkgroep verkeersveiligheid - werkgroep speelvoorzieningen - werkgroep zichtbaarheid poli tie in de kernen - werkgroep woonomgeving Schoonenburg -Oost - werkgroep vrijwilligerswer- vingscampagne (zie voor aanmelding voor deel name aan een werkgroep de bon elders op deze pagina's). De andere genoemde punten houden bijna allemaal verband met de openbare orde en veilig heid. Enerzijds zijn er dagelijkse ergernissen over rotïimel ©n overlast in de binnenstad en anderzijds heerst er soms een gevoel van onveiligheid. Vow een veiligere binnenstad zullen we met de politie moeten gaan praten. Er moet naast een stadsaanpak een speciale bena dering komen voor de gebieden binnenstad en middengebied. Vooral daar dient inbraakpre ventie de aandacht te krijgéh.., 'L In het eerstvolgende wijkoverleg wil ik met de bewoners bepraten wat de meest efficiënte manier van het aanpakken van de pro blemen is. Dot zouden werk groepen kunnen zijn, maar wot mij betreft staat dat nog open. De gemeente Vlissingen werkt met wijkorganisaties en wijkbewoners aan verbetering van het woon- en leefkli maat in de woonwijken. Daarvoor worden in samen spraak wijkplannen gemaakt. Die plannen bevatten een beschrijving van de wijk en een opsomming van sterke en zwakke punten. De ontwerpen van die plannen zijn in het voorjaar besproken met de organisaties die in die wijken actief zijn. Op basis daarvan heeft de gemeente de reac ties van de wijkbewoners gevraagd. De eerste resultaten zijn bekend. Op deze pagina geven we per wijk een over zicht. SCHRIFTELIJKE ENQUÊTE Alle Vlissingers (uitgezonderd die van het Middengebied, die vorig jaar al benadera werden) vonden in mei een brochure over het wijk- plan voor hun wijk in de brievenbus. Daarin werd ingegaan op ae situatie in de wijk op het gebied van Ruimte en verkeer; Wonen; Groen en onderhoud; Werken en voorzieningen; Inwoners en veilig heid; Organisatie, hulp, ontspanning en informatie; en Afval. Na al die onderwerpen volgde een opsomming van concrete verbe teringsmogelijkheden. Op een 'Top-10 antwoordkaart' kon men de voorkeur voor tien verbeteringen kenbaar maken. Daarnaast was er een mogelijkheid om zelf suggesties te leveren. In totaal stuurden 1801 (11,2%) wijkbewoners hun antwoordkaart ferua. Uitgesplitst over de verschillende wijken ontstaat het volgende beeld: Centrum 539 reacties (1 1,3%); Souburg/Ritthem 518 reacties (10,7%); Groot-Lammerenburg 375 reacties (10,7%) en Paauwenburg 369 reacties (12,8%). In totaal werden via de ant woordkaarten 15.500 'antwoorden' binnen de TOP-10 verkregen; daarnaast maakten velen 13 88x) van de mogelijkheid gebruik om opmerkingen te maken en verbeteringssuggesties te doen. Aan al degenen aie hun kaart inzonden past een woord van dank! TELEFONISCHE ENQUÊTE In dezelfde periode zijn in aanvulling op de hiervoor genoemde enquête in elke wijk 200 bewoners telefonisch benaderd met een aan tal vragen om inzicht te verkrijgen in de opvattingen van de wijkbe woners over hun woon- en leefomgeving. Naast de beantwoording Alle stukken zijn in te zien in de wijkwinkels in elke wijk. Ze zullen ook noa in het wijkoverleg in elke wijk worden besproken en de vaste commissies van advies voor Algemene bestuurlijke aangelegenheden, terwijl tot slot de gemeenteraad zich over de voorstellen buigt. Hieronder volgen daarover nadere gegevens. DE STUKKEN Het concept-wijkplan, de wijkenquête, de aanzet tot maatregelen plannen en het ontwerp-raadsvoorstel liggen ter inzage bij de wijk winkels. Die vindt u: voor het Centrum: in 'De Stadsmonitor', Wolstraat 75, 4381 GD Vlissingen, telefoon 417307. Openingstijden: maandag t/m vrij dag 13.30 - 17.00 uur; voor Paauwenburg: in 'Wijkwinkel Paauwenburg', Alexander Gogelweg 59, 4384 EV Vlissingen, telefoon 462098. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00 - 1 2.00 uur, dinsdag en donderdagmiddag 14.00 - 17.00 uur; voor Groot-Lammerenburg: 'Wijkwinkel Groot-Lammerenburg', Lindeijerlaan 8, 4386 EA, Vlissingen, telefoon 462097. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00 -12.00 uur, dinsdag en donderdagmiddag 14.00 -17.00 uur; voor Oost-Souburg en Ritthem: 'Wijkwinkel Oost-Souburg en Ritthem' in de bibliotheek, Kanaalstraat 58, 4388 BN Oost- Souburg, telefoon 462568. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 13.30- 17.00 uur. Alle stukken (dus van alle wijken) zijn in te zien bij het Stafbureau Communicatie in het stadhuis gedurende de openstellingstijden: van 08.30 tot 17.00 uur. GEEN PERSOONLUK BERICHT Het grote aantal reacties maakt het praktisch erg moeilijk iedereen over alles wat op deze pagina's staat persoonlijk in te lichten (zoals in de wijkfolders eigenlijk was toegezegd). Daarom is er voor geko zen de wijkbewoners door middel van deze pagina's te informeren over de uitkomsten van de enquêtes en hoe daar verder mee zal wor den omgegaan. U hebt kunnen lezen dat in elke wijk werkgroepen de aanbevelingen verder zullen uitwerken in concrete voorstellen om maatregelen te nemen. Voor deelname aan die werkgroepen zullen de betrokken organisa ties worden uitgenodigd, maar er is ook ruimte voor deelname van bewoners. Wie daarvoor belangstelling heeft kan zich opgeven bij de betrokken wijkambtenaar. Dat zijn: Paauwenburg: Chris van Wezel, tel. 487558 Groot Lammerenburg: Jenny Kelholt, tel. 487268 (Voor Groot-Lammerenburg meldden zich ruim 50 bewoners al via de antwoordkaart aan. Zij hoeven niet meer te reageren, maar ont vangen rechtstreeks bericht). Oost-Souburq/Ritthem: Eric Nierynck, tel. 487391 Centrum: Jack Dooms, tel. 487427. De wijkambtenaren coördineren de uitwerking en zullen u van het ver der verloop op de hoogte houden. Vermeld bij aanmelding wel naar welke werkgroep uw belangstelling uitgaat (zie daarvoor de vermel ding van werkgroepen op deze pagina's onder uw wijk). Wat me opvalt als ik de uitkom sten van de enquêtes in het cen trum bekijk, Is dat er weinig echt grote problemen ervaren wor den. Er is gemiddeld een grote mate van tevredenheid. Dat neemt natuurlijk niet weg dat er nog genoeg wensen leven. De zaken die wel verbetering behoeven, zijn niet echt verras send. Dat parkeren hoog scoort als probleem, is voor ae hand liggend in de 'fuik' die ons hui dige. centrum is. Het doet Jlel daarom deugd dat één van de oplossingen die we in gedach ten hebben, een tweede oinnen- stadontsluiting, zo breed wordt ondersteund. Het is alleen jam mer dat deze nog niet een-twee- drie te realiseren is. Een andere oplossing moet hei creëren van parkeerplaatsen net buiten de ring worden. Ir? de plannen van het Spuikom is al rekening gehouden met deze problema tiek van de binnenstad. De verkeerssi tuatie voor fiet sers op het kruispunt Draaibrugpad/ Bermweg moet verbeterd wor den, vinden veel Soubur gers (foto: Ruben Oreel) TELEFOONRONDE De telefoonronde onder 200 bewoners van het Centrum gebied leverde de volgende gegevens op. verkeer Wat verkeer betreft zegt ruim 68% weinig tot geen last te heb ben van verkeerslawaai; ruim 16% vindt dat lawaai van nor maal niveau; de andere 16% ondervinden (zeer) veel overlast. Parkeren levert meer problemen op dan in andere wijken: 65% van de autobezitters kan de auto meestal wel voor de deur kwijt; 12% soms niet en bij 23% lukt dat meestal niet. 67% zegt zich als fietser/voetganger veilig te voelen in de wijk; ruim 20 is het daar niet helemaal mee eens; 9% voelt zich meestal niet zo vei lig en 4% loopt of fietst niet. netheid en onderhoud Bijna de helft vindt dat er straten of stoepen zijn die aan hersfra- ting toe zijn. Ruim 73% is tevre den met ae groenvoorzieningen in de wijk; voor ruim 26% mag er wel wat meer groen komen. 85% vindt dat het groen-onderhoud voldoende is; 15% vindt dat er hier en daar wel wat meer aan mag gebeuren. Wat de honden poep betreft: ruim 60% klaagt over veelvuldige of regelmatige overlast; 27% heeft er weinig last van en 13% nooit. Hondenbe zitters zelf blijken poep minder als een probleem te ervaren dan de wijkbewoners zonder zo'n huisdier. Bijna 20% vindt dat straten en plantsoenen niet zo netjes en schoon zijn; 80% is redelijk tot zeer tevreden. 87% is redelijk tot zeer tevreden over de aanblik van de directe woonomgeving (woningen, gebouwen, speel plaatsen e.d.); 11% vindt die niet zo goed en 2% spreekt van slecht. voorzieningen 34% van de Centrumbewoners meent dat er voldoende speel plaatsen in de directe omgeving zijn; 26% kon die vraag niet beantwoorden en 41% vindt dat er te weinig speelplaatsen zijn. Ruim 23% mist bepaalde voor zieningen in de directe omge ving, maar bijna 77% vindt dat alles wel 'binnen handbereik' aanwezig is. veiligheid Bijna 47% voelt zich altijd veilig in de wijk; ruim 29% meestal en 24% regelmatig of meestal niet. 79% vindt dat de verlichting vol doende is; 13% vindt sommige plekken te donker en 8% vindt het verlichtingsniveau in de wijk absoluut onvoldoende. 73% van de wijkbewoners zegt weinig tot nooit vandalisme of vernielingen te ervaren, maar 27% heeft regel matig of vaak negatieve ervarin gen. 14% zegt vaak of regelma tig overlast te hebben door dief stal of inbraak. 21% wordt regel matig geconfronteerd met over last door druggebruik; ruim 29% weinig en 4y% nooit. 40% van de wijkbewoners voelt zich zeer, ruim 58% redelijk en nog geen 2% niet zo erg veilig. Behalve de antwoorden op deze enquêtevragen leverde ae fele- foonronde in het Centrum ook nog eens 205 opmerkingen en verbeteringssuggesties op. Naast de TOP-10 wensen bevat ten de antwoordkaarten 458 opmerkingen en suggesties tot Veel binnen stadbewoners ergeren zich aan op straat liggende rom mel (foto: Ruben Oreel) verbetering van situaties in het Centrumgebied. WERKGROEPEN In het wijkoverleg zal worden bezien of voor de uitwerking van de 'Centrum-punten' werkgroe pen aan de slag kunnen gaan voor: - wijk- en buurtbeheer - werkgroep groen- en speel voorzieningen - werkgroep verkeer (zie voor aanmelding voor deel name aan een werkgroep de bon elders op deze pagina's). De verkeers- en parkeerproble- matiek in het centrum staat in bijna elke Top 10 hoog genoteerd (foto: Ruben Oreel) Souburg en Ritthem zijn in één wijkplan ondergebracht. Voor de uitslag van de schriftelijke enquête zijn ze echter onder scheiden. De TOP-10 van de Souburgers ziet er op basis van de bewonersreacties als volgt uit: 1anti-hondenpoepbeleid ont wikkelen (51,5%); 2. een politiepost in Souburg (43,6%); 3. tegengaan van woningin braken en heling door dadergerichte aanpak door politie (41,3%); 4. verbeteren van de zicht baarheid op straat van de dorpsagent (40%); 5. meer aandacht voor onder houd wegen (38,8%) 6. verbeteren situatie voor fiet sers op kruispunt Draaibrug- pad/Bermweg (36%); 7. snoeien en laag houden van hoge struiken op onveilige plaatsen (32,8%); 8. meer toezicht houden door inzetten werkzoekenden als wijkwacht/ wijktoezichthou- der (28,8%); 9. gedoofde lichtmasten op nieuw ontsteken (26,9%); 10. bushalte bij station Souburg (25,8%). Volgens 41% van de bewo ners van het centrum is er een tekort aan speelvoorzie ningen (foto: Ruben Oreel) TELEFOONRONDE Ook 200 bewoners van de ker nen Oost-Souburg en Ritthem werden telefonisch benaderd. Dat leverde het onderstaande beeld op. verkeer Wat verkeer betreft zegt 70% weinig tot geen last te nebben van verkeerslawaai; 18% vindt Meer politie op strand en straat scoren hoog in Ritthem en Oost-Souburg (foto: Ruben Oreel) dat lawaai van normaal niveau; 1 3% ondervindt (zeer) veel over last. Ook parkeren levert geen al te grote problemen op: 7y% van de autobezitters kan de auto meestal wel voor de deur kwijt; 9% soms niet en 12% meestal niet. Ruim 68% zegt zich als fiet ser/voetganger veiïig te voelen in de wijk; bijna 20% is het daar niet helemaal mee eens en bijna Het is niet zo verwonderlijk dat de Ritthemers vooral maatrege len voor het eigen dorp naar voren hebben gebracnt. De top-10 van Ritthem luidt als volgt: 1verbeteren veiligheid fietsers op Zandweg (62,1%) 2. 's zomers meer politietoe zicht op strand van Ritthem; (51,7%); 3. meer aandacht voor onder houd van wegen (44,8%); 4. een bushalte voor Ritthem (44,8%); 5. verbeteren van de verkeers veiligheid (44,8%); 6. een rijdend postkantoor voor Ritthem (41,4%); 7. verbeteren van de zicht baarheid op straat van de dorpsagent (37,9%); 8. particuliere woningbouw in Ritthem stimuleren (34,5%); 9. gedoofde lichtmasten op nieuw ontsteken (31%); 10. vernieuwen en verbeteren speelvoorzieningen voor kleine kinderen (27,6%). Bij het beoordelen van deze afzonderlijke uitslag van Ritthem moet wel bedacht wor den dat de response van 13,4% in absolute zin niet hoog was (30). 9% voelt zich meestal niet zo vei lig. 3% loopt en fietst helemaal niet. netheid en onderhoud 70% vindt dat bepaalde wegen/stoepen wel herBestraat mogen worden. Over het alge meen (93%) is men tevreden met de groenvoorzieningen in de wijk; voor 7% mag er wel wat

de Vlissinger | 1996 | | pagina 6