'Eigenlijk heb ik een hekel aan breien' Nieuwe dienstregeling ZWN Grand-café geopend in Middelburg Van zijderups tot beschilderde stof ERIENDMük ELKE ZONDAG OPEN Grootscheepse campagne voor Pakpahan Markt wordt sportpark BREIWINKEL GEOPEND IN MIDDELBURG Marktbus rijdt twee maanden extra Stichting Horeca Onderwijs Cursussen bij Atelier 44 VAKCENTRALES OP DE BRES VOOR MENSENRECHTEN ZIJDE-EXPO IN GRIJPSKERKE Woensdag 4 september 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER CURSUS CAFéBEDRIJF ONDERNEMERSCURSUS (AOV/HOV) In de Korte Noordstraat in Middelburg hebben Corrie Rootlied en Rona Verhage hun zaak Splendid geopend. Splendid is een onderdeel van de Breierij Gapinge, die nu voor het gemak ook is omgedoopt tot Splendid. „Het is erg ver warrend om een Middelburgse winkel 'Breierij Gapinge' te noemen. Daarom hebben we geko zen voor een hele nieuwe naam voor allebei de zaken", legt het ondernemersduo uit. WEGENS OPHEFFING LIJN 54 Verschillende Walcherse busdiensten zijn ver anderd nadat op 1 september de nieuwe dienst regeling van de ZWN in gebruik is gegaan. De bussen zijn beter afgestemd op de treinen en bovendien rijdt er op Walcheren in de avond uren een lijntaxi tussen Middelburg en Dom burg. 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS De vakcentrales FNV en CNV houden momen- Ongerust teel een kaartenactie voor de vrijheid van de Indiase vakbondsleider Muchtar Pakpahan. Deze werd in het laaste weekeind van juli gear resteerd tijdens de ernstigste rellen sinds vijfen twintig jaar. Succes Medische zorg Veelvraat 'Een uit de hand gelopen hobby', noemen ze het zelf. Het begon met de aanschaf van een moer bei-boom, bijna twintig jaar geleden. Nu woont en werkt het echtpaar Adri en Guky van Hoegee in een voormalige kleuterschool in het Walcher se dorp Grijpskerke. Onooglijk 21 Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 29 januari. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. De cursussen worden o.a. gegeven in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) Deze cursus besloot uit 12 wekelijkse lessen. Met het diploma is men vokbekwaam én voldoet men oan de nieuwe wettelijke eis 'Sociale hygiëne'. Voor velen is deze cursus pure hobby, voor de onder het begin von een eigen norecabedrijf(je). De interessante cursus wordt levendig gegeven met o.a. dia's, wijnproeven en brouwerijbezoek. Compleet met gratis videofilm. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cafébedrijf is met name voor dege- nen die zich wil- Restauranthouder. ONDERNEMERSDIPLOMA (AOV/HOV) De nieuwe cursus (voorheen Middenstand), geldt voor alle branches zoals horeca, boetiek, sportzaak, kappers zaak, taxibedrijf, timmerbedrijf etc. Een cursus die u voorbereidt op net beginnend ondernemerschap. Compleet met gratis videofilm. CURSUS SOCIALE HYGIENE Een nieuwe cursus volgens de nieuwe minimale wettelijke eisen, woaraan voortaan elke leidinggevende moet vol doen. Deze verkorte cursus wordt alleen in 1996 gegeven! zowel mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of aanmelden, IS 076 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. De Markt in Middelburg wordt op zaterdag 7 september omgedoopt tot sportpark. Van 10 tot 16 uur presenteren diverse clubs zich met sporten ais turnen, roeien, rugby, dammen, hand bal, zwemmen, voetbal en tennis. Doel van de manifestatie is om met name de Jeugd kennis te laten maken met de verschillende takken van sport die in Middelburg kunnen worden beoe fend. Er is een informatiemarkt en er zijn doorlopend demonstraties en activiteiten waaraan het publiek gratis kan deelnemen. De manifestatie is georganiseerd door de schoolsportcom missie, bestaande uit medewerkers van de gemeente en vakdocenten, in samenwerking met de Middelburgse sportverenigingen. Corrie Rootlied is vijf jaar gele- tie die eventueel aangepast den gestart met haar zaak in Gapinge. Niet omdat ze zo van breien hield. „Het is absoluut geen uitgegroeide hobby want eigenlijk heb ik een hekel aan breien. Ik ontwerp graag en van daaruit heb ik gekozen voor het ontwerpen van trui en". Het ontwerpen behelst zowel het maken van de patronen, maar ook de tekeningen die ingebreid worden en het kleu renpalet. Haar inspiratie haalt ze uit alles wat ze ziet en enigs zins om kan buigen tot een trui. Voor collega Rona Verhage is de liefde voor het breien wel gegroeid vanuit een hobby. Zij noemt het breien zelfs een soort verslaving. Zo vullen de dames elkaar goed aan. Splendid in Middelburg is geen breiwinkel. „Hierover bestaat nogal eens verwar ring", leggen Rootlied en Ver hage uit. „De nadruk ligt op het breien op bestelling. Wij breien voor anderen en om een redelijke collectie in de winkel te hebben". De breiga rens die gebruikt worden laten ze zelf inverven in Duitsland of in Engeland. Gebruikt worden wol, alpaca, acryl, katoen en mengvormen. Per trui wordt gekeken welk garen het meest geschikt is en wat de klant wil. Klanten kunnen met een eigen ontwerp komen of kiezen tus sen de reeds bestaande collec- kan worden. „Maatwerk is ons sleutel woord", leggen de dames uit. „Vooral mensen die extra lan ge of korte armen, een iets bol le rug of een hele grote maat hebben kunnen niet terecht in het reguliere circuit maar wel bij ons. De bond voor kleine of grote mensen behoord tot de vaste klantenkring". Maar ook voor ieder ander breien de dames truien die niet duurder zijn want ze importeren de garens zelf, wat kostenbespa rend is. Het breien gebeurd op de breimachine die gekoppeld is aan een computer die zorgt voor de juiste motieven en ste ken. Maar de machines wor den wel handmatig bediend. Door het steeds heen en weer halen van de sleuf wordt het garen inelkaar gehaakt en onstaat het breiwerk. „Dat heen en weer halen is tamelijk arbeidsintensief, je kweekt absoluut spierballen", zeggen de dames lachend. Bij Splendid in Gapinge wor den ook cursussen gegeven en zijn de machines te huur of te koop. „Er zijn mensen die nog nauwelijks of helemaal geen ervaring hebben met het brei en en die raden we aan om de eerste paar maanden een machine te huren. Mocht het toch niet die voldoening geven die gedacht werd zitten ze in ieder geval niet met een dure machine die op de zolder belandt". De Marktbus die elke donderdag en zaterdag tussen de Koe straat en de Markt in Middelburg rijdt blijft tot november rijden. De proefperiode zou aanvankelijk tot 1 september duren maar nu in de nieuwe ZWN-dienstregeling de buslijn 54 is komen te vervallen heeft de gemeente Middelburg de proef met twee maanden verlengd. Door het wegvallen van lijn 54 is de omgeving van het Molen water en de noordkant van het centrum van Middelburg niet meer per bus bereikbaar. De ZWN studeert nog qp een mogelijke oplossing van dit probleem maar de resultaten hiervan worden niet voor het komend najaar verwacht. De gemeente heeft daarom beslo ten de marktbus tot november in ere te houden. De bus rijdt iedere donderdag en zaterdag van 10 tot 15 uur om de tien minuten. De Marktbus rijdt via de route Koestraat, Gortstraat, Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Schuitvlot, Walensingel, Looierssingel, Hof van Tange, Groene Woud en terug naar de Koestraat. Wie overstapt op deze bus vanaf een andere busverbin ding hoeft niets te betalen voor dit vervoer naar de Markt. Wie instapt bij Hof van Tange of Koestraat betaalt één zone. Corrie Rootlied (links) en Rona Verhage: Breien met een breimachine is spierballen kweken". Daarnaast zijn de dorpen Grijpskerke en Aagtekerke nu ook per bus te bereiken. De ZWN heeft een folder met alle veranderingen gemaakt die in de bus verkrijgbaar is. De nieuwe dienstregeling van de ZWN heeft vooral op Wal cheren veel veranderd. Zo zijn de oude lijnen 26 en 52 samen gevoegd tot een nieuwe lijn 52, die rijdt tussen Domburg en 's-Heerenhoek. Door deze nieuwe lijn hebben nu ook Aagtekerke en Grijpskerke openbaar vervoer. Een nieuwe lijn 53 tussen Koudekerke, Middelburg en Goes verbetert de dienstregeling voor inwo ners van Gapinge en Veere. Speciaal voor mensen die wer ken in het Sloegebied rijden er drie nieuwe lijnen in de spits uren van Vlissingen, Middel burg en Goes naar het Sloege bied. De aansluitingen van de bussen op de trein is ook ver beterd. Als een trein vertra ging heeft, dan wacht de bus even op de trein. Als de trein te lang op zich laat wachten zorgt de ZWN voor alternatief ver voer. In Vlissingen heeft Inge Not- schaele de deuren van haar nieuwe kunstzinnige werk plaats Atelier 44 geopend. Het atelier, dat is gevestigd in Ster- kenburg, verzorgt cursussen in keramiek, boetseren en steen- bewerken. Het cursusaanbod wordt ge presenteerd tijdens de open dagen die vrijdag 6 september vanaf 20 uur en zaterdag 7 sep tember vanaf 10 uur worden gehouden. De cursussen van Atelier 44 worden gegeven in een huiselijke sfeer en bestaan uit twaalf lessen met afwisse lende opdrachten. Atelier 44 is gevestigd op Sterkenburg 44 in de Vlissingse wijk Bossenburg. De cursussen zijn zowel voor gevorderden als voor beginners en worden gegeven door Inge Notschaele. Zij heeft tien jaar werkervaring als docente hand vaardigheid en werkt daarnaast als beeldend kunstenaar. Volgens officiële bronnen arresteerde de politie 236 mensen. Onder hen Pakpahan, de leider van de grootste onaf hankelijke vakbond, de SBSI. Pakpahan wordt beschuldigd van het plegen van staatson- dermijnende activiteiten. De vakbondsleider kan hiervoor zonder een vorm van proces een jaar worden vastgehou den en zelfs de doodstraf krij gen. De vakcentrales CNV en FNV zijn na de arrestatie van Pakpa han onmiddelijk begonnen met een grootscheepse cam pagne 'Actie Muchtar Pakpa han vrij'. Belangrijk onderdeel in die campagne is de kaartenactie. Deze kaarten - waarin presi dent Suharto wordt opgeroe pen om Pakpahan vrij te laten - zijn inmiddels al door vijfdui zend mensen in Nederland verstuurd. Met een kaartenactie boekte de vakcentrale CNV al eerder succes. Pakpahan kreeg name lijk in november 1994 drie jaar celstraf omdat hij mensen in het openbaar had 'aangezet tot ongeregeldheden'. Internatio nale druk, waaronder tiendui zend schrijf-ze-vrij-kaarten en brieven van CNV-leden, heeft ertoe geleid dat Pakpahan in mei 1995 werd vrijgelaten. CNV-voorzitter Anton Wester- laken: „Het CNV en de FNV steunen Pakpahan en de SBSI in de strijd voor vakbondsrech ten. Eerdere acties hebben effectiviteit bewezen. De Indo nesische machthebbers zijn nog steeds gevoelig voor internationale druk. Daarom gaan de vakcentrales ook door met het (mede)organiseren van (internationale)politieke druk". Een delegatie van het CNV, de FNV en de Raad van Kerken in Nederland heeft onlangs een bezoek gebracht aan de Indo nesische ambassade. In de verklaring die de drie organi saties aan de ambassadeur van Indonesië hebben aange boden, spreken zij hun ernsti ge ongerustheid uit over de politieke en sociale ontwikke lingen in Indonesië, die ont staan zijn na de onlusten in het weekeinde van 27 en 28 juli in Jakarta. Tijdens het gesprek meldden vertegenwoordigers van de Indonesische ambassade dat Machter Pakpahan mede van wege een interview op radio Nederland Wereldomroep was gearresteerd. In dat interview zou hij gezegd hebben dat de SBSI de regering omver wil werpen. Dit klopt niet. FNV en CNV hebben het bewuste interview, dat op 17 juni in Nederland werd opgenomen, opgevraagd en laten vertalen. Nergens in het gesprek roept Pakpahan op tot actie tegen de regering. Integendeel. Hij ver telt dat zijn vakbond „verlangt naar een verandering en ver nieuwing in Indonesië, een vernieuwing die is gebaseerd op een wetshervorming, zoals ik zo vaak naar voren heb gebracht". En hij zegt: „Wij van het SBSI willen op een vreedzame wijze, dus zonder geweld, naar die veranderin gen toe, dat wil zeggen via algemene verkiezingen. Dat is wat wij hopen". CNV en FNV hebben verder de minister van Buitenlandse Zaken, Hans van Mierlo, gevraagd ervoor te zorgen dat Pakpahan medische zorg krijgt. De vakbondsleider wordt namelijk vastgehouden in een cel zonder daglicht en is bovendien hartpatiënt. Ook hebben de vakcentrales een brief met hetzelfde verzoek gestuurd naar de ambassa deur van Indonesië in Neder land. Inmiddels heeft de Indo nesische regering een arts van het Rode Kruis toestemming gegeven Pakpahan te onder zoeken. Wie mee wil doen aan de kaar tenactie, kan voorgedrukte exemplaren opvragen bij 'Actie Muchtar Pakpahan vrij', tel.: 030-2913734, of tel.: 030- 2913911. Voordeelschotel deze week: Gehakte steak met gebakken champignons en uitjes, gebakken aardappeltjes met spek. Van 13.50 voor Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. De Tussah-spinner is één van de wilde zijdevlinders die op dit moment (in verschillende ontwikkelingsstadiais te zien in Grijps kerke. muurschildering. Eigenlijk een beetje 'niks kan, niks mag en alles doen ze zelf'. Daarmee doel ik op de bekrompenheid van de Zeeuwse bevolking. Het vrijheidsbeeld is een ver wijzing naar de 'democratie tussen aanhalingstekens'. Dat heb ik wel gemerkt toen ik hier het café wilde beginnen", legt El. Ouardi uit. Toen hij zijn plannen om een café te begin nen uitwerkte, stuitte hij naar zijn zeggen op veel vooroorde len vanwege zijn eigen alloch tone afkomst. „Als je gekleurd bent dan denken veel mensen meteen dat je een coffeeshop begint. Met name met de brou werij heb ik negen maanden in conclaaf gelegen", vertelt El. Ouardi. Nu het café eenmaal geopend is krijgt hij veel positieve reac ties van zijn klanten. „Nie mand had gedacht dat het zo mooi zou worden". La Liberté is zeven dagen per week geo pend en is behalve 's avonds een gezellig stapcafé overdag uitermate geschikt om rustig een kop koffie te drinken of iets te eten. Op de menukaart prij ken naast diverse baguettes ook omeletten, portie kaas, sateh, bittergarnituur en olij ven. El. Ouardi richt zich met zijn café voornamelijk op een publiek van vijfentwintig jaar en ouder. „Ik draai dus ook geen house en hiphop, daar zijn andere tenten voor. Behal ve cd's draai ik ook nog veel muziek van elpee. Voor spon tane zangtalenten is er een karaoke aanwezig, ledereen die dat wil kan zo een num mertje zingen. Het is gewoon een gezellig café". enkele draad, die tussen de vijftienhonderd en drieduizend meter lang is. En wanneer de rups klaar is en eigenlijk aan zijn metarmorfose naar vlinder wil beginnen, komt de mens roet in het eten gooien. „Het afhaspelen van de zijde is vies werk", vertelt Guky van Hoe- gee. „De rups maakt eigenlijk namelijk twee draden: één van zijde en de ander van kleefstof. De kunst bij het afhaspelen is het vinden van het begin. Dan gaat de cocon in water van zestig graden, om de kleefstof los te maken, en kan het afhas pelen beginnen. De lijm stinkt enorm en maakt het werk ook niet prettiger". De rupsen in de zijde-expo worden met rust gelaten: de stoffen die Guky van Hoegee beschildert en verkoopt in het winkeltje bij de expositie wor den geïmporteerd uit het Oos ten. „Eigenlijk komt alle zijde tegenwoordig uit het Oosten. Vroeger werd er ook in onze streken zijde geproduceerd, maar door de bewerkelijkheid en de hoge lonen in de Wester se landen is dat tegenwoordig vrijwel niet meer mogelijk. „En waarom zou je een hele week keihard werken terwijl je de stof voor een paar tientjes kunt importeren?" Naast de tamme zijderups zijn er ook wilde rupsen te zien in de tentoonstellingsruimte. In de expositie is een kleine hoek ingericht door de Zeeuwse weefkringen. Hier zit 's mid dags een wever zijde te weven. Op zaterdag zijn er uitgebreide demonstraties van verschillen de weeftechnieken met zijde. Op het Plein 1940 in Middel burg heeft Rassid El. Ouardi zijn grand-café La Liberté geo pend. In het pand was voor heen café Centrum gevestigd. Het pand heeft een ware face lift ondergaan en is nu als modern grand-café uit de verf gekomen. Behalve voor een drankje kan in La Liberté ook een eenvoudige maaltijd ge geten worden. Wat bij binnenkomst direct opvalt is de inrichting van La Liberté. De zaak is voorzien van veel hout en de wanden zijn geschilderd in een zacht gele tint. In het oog springend is de grote muurschildering van de Walcherse kust met op een duintop een boer in dracht die naar een boerin in gewaag de Marilyn Monroe-pose staart. Vanuit de zee rijst het vrijheidsbeeld omhoog. „Er zit een hele filosofie achter die Rassid El. Ouardi: Gewoon een gezellig café". FOTO: ANDA VAN RIET Dan blijkt hoe de veelvraat z'n naam aan verdient. Hij maakt een cocon van slechts één 'Zijde-expo', staat er met grote letters op de voorgevel. Het duo weet dan ook werkelijk alles te vertellen over zijde; van de vraatzuchtige rups tot beschilderde stof. „We zijn zeker al vijftien jaar bezig met zijde", vertelt Guky van Hoe gee. „Ik met de stof en het beschilderen ervan, Adri met rupsen en moerbei-bomen". Het begon allemaal met de aanschaf van zo'n boom voor in de tuin. „Mensen willen altijd dat een boom iets nuttigs doet in de tuin. Tamme zijde rupsen eten uitsluitend blade ren van moerbei-bomen en met die wetenschap ben ik begonnen", vertelt Adri van Hoegee. „Helemaal verkeerd trouwens, want de soort die wij in de tuin hadden, de zwar te moerbei, eten ze niet of nau welijks. Maar dat leer je pas later". In de tentoonstelling staan bakken met rupsen in verschil lende ontwikkelingsstadia. Voornamelijk de Bombyx Mori, ofwel de tamme zijde rups. „Onooglijke diertjes", noemt Guky van Hoegee ze. Haar man vertelt dat de Chine zen, die de zijdeteelt voor het eerst exploiteerden, de tamme rups zo gekweekt hebben dat ze ook bijna niets anders kun nen dan zijde produceren: „De zijdevlinders die uit de cocon komen zien eruit als motjes: zonder kleur of tekening. Ze kunnen eigenlijk niet eens vlie gen. Als je ze in een schoenen doos zet is de rand al te hoog om overheen te komen". Het houden van zijderupsen is geen sinecure. „De tempera tuur is belangrijk, de vochtig heid is belangrijk. En dan het voedsel natuurlijk". De tamme zijderups is namelijk uiterst kieskeurig als het om eten gaat. „Ze gaan nog liever dood dan dat ze iets eten wat ze niet lekker vinden". Van Hoegee laat iedere week een aantal van de door eigen vlinders gelegde eitjes uitkomen. Zo krijgt de bezoeker een aardig beeld van de ontwikkeling van een rups: net uit het ei zijn ze zwart en ongeveer drie mili- meter lang. Dertig dagen en vier vervellingen later is de rups geel en negen centimeter gegroeid: klaar voor verpop ping. i

de Vlissinger | 1996 | | pagina 21