Statenvergadering Provincie Zeeland Koon builen alle keukenzaken om direkl in de fabriek! Door eigen produktie: SPECTACULAIR! SPECIALE LEASE-FORMULE! PARTIJ LUXE KEUKEI Vernieuwing platteland Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Vrijdag 13 september, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil'kan een plekje zoeken op de publieke tribune en de debatten, of een deel ervan, volgen. Uwwmi v.a. keuken nu a t2 p.mnd. Uit voorraad leverbaar tegen messcherpe w^^/prijzeid 3 KOOPAVI WOENSDAG™ DONDERDAG El VRIJDAG T< 21.OO UUR.^ v KEUKENS Woensdag 4 september 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij De statenvergadering vindt plaats in de statenzaal van het provincie huis, Abdij 10 in Middelburg. Geloofsbrieven Het statenlid mr. C.M. de Graaf is van werk veranderd en verlaat Zeeland. Daarmee komt een eind aan zijn statenlidmaatschap. Omdat De Graaf lid is van de WD geschiedt de opvolging uit de gelederen van die partij. Als de zogeheten geloofsbrieven, een aantal officiële stukken als onder meer persoonsgegevens, van mevrouw G. van den Ouden-Zwart uit Nieuwerkerk juist zijn bevon den door een commissie uit de staten, kan zij met ingang van de volgende statenvergadering de fractie van de heer De Graaf weer op volle sterkte brengen. Europees De regelgeving voor europese subsidie zit ingewikkeld in elkaar. En dat niet alleen, de voorwaar den voor het verkrijgen van subsi die zijn strak en gebonden aan veel regels. Vandaar dat GS voor stellen de eigen subsidieveror dening opzij te zetten als het gaat om projecten die in aanmerking komen voor een bijdrage met europees geld. Tot 1999, met een uitloop naar 2002, gaat het om een bedrag van 11,09 min ECU. Dat komt neer op ruim 24 min. PS hebben daar al eerder een bedrag van 2,5 min aan toegevoegd. Voor subsidie komen vooral projecten in aanmerking die de relaties tussen de mensen aan weerszijden van de grens verbeteren en die specifieke grensproblemen wegnemen. Het zogeheten project People to People dient als aanjager. Keurmerk De Stichting Kwaliteit, Controle en Markt (KCM) uit Hulst mag wat GS betreft rekenen op een subsidie van ruim acht ton voor het ontwik kelen en instandhouden van een zeeuws keurmerk voor streek eigen land- en tuinbouwprodukten. De produkten die het label krijgen moeten voldoen aan gegarandeer de hoge kwaliteitseisen. De subsidie wordt verdeeld over een aantal jaren. Dit jaar 31.000 voor de oprichting van de stichting en 172.000 voor onderzoek naar het keurmerk. Vervolgens tot en met 1999 jaarlijks 200.000 eveneens voor het keurmerk. Daarna moet het keurmerk op eigen benen kunnen staan. Om het keurmerk van de grond te krijgen is een bedrag nodig van 2.5 min. Europa doet mee voor een bedrag van ruim zes ton, de Rabo met vier ton, landbouworga nisaties tekenen voor ruim drie ton en de producenten leggen een bedrag van bijna vier ton op tafel. Archief De provinciale archiefinspectie waakt over de archieven van pro vincie, gemeenten en waterschap pen. Wat dat werk inhoudt valt te lezen in het jaarverslag van de inspectie. Officiële brieven, beslui ten en andere documenten moe ten zo bewaard worden dat ze na 100 jaar niet noemenswaardig aan kwaliteit hebben ingeboet. Het bijhouden van een archief is onder meer van belang voor historisch onderzoek en voor burgers die 'gewoon willen weten hoe iets in elkaar steekt'. Zeelandkaart Als PS instemmen kan PTT Tele com drie jaar rekenen op een jaarlijkse bijdrage van 235.000 voor de verdere ontwikkeling van de Zeelandkaart. De betaalkaart is ook geschikt te maken voor andere toepassingen, bijvoor beeld als sleutelkaart. Medefinanciers zijn verder de ministeries van Landbouw, Natuur beheer en Visserij en van Econo mische Zaken, streekvervoerder ZWN en Roompot Recreatie. PTT Telecom overigens zal jaarlijks financieel bijdragen aan vernieuwing van het toeristisch beleid in Zeeland. GS verwachten dat de baten hoger zullen zijn dan de kosten. Ruimtelijke ordening Landbouw, natuur en plattelands- toerisme kunnen elkaar verster ken. Behalve overleg tussen de verschillende sectoren en belang hebbenden is het ook zaak allerlei subsidiereglingen op elkaar af te stemmen of te bundelen. Over de aanpak van de plattelandsver nieuwing zullen PS zich uitspre ken. Er staan projecten op stapel met een gezamenlijke waarde van ruim 4,6 min. Voor de uitvoering van het ruimtelijk beleid vragen GS een krediet van een ton. Dat geld is nodig voor het opstellen van onder meer voorbeeldplannen, samen met gemeenten die samenwerken met hun buurge meenten. Te denken valt aan de gemeenten in de Kanaalzone, op de Bevelanden en het stadsge west Vlissingen/Middelburg. Natuur De Stichting Landschapsbeheer Zeeland kan 75.000 tegemoet zien als PS accoord gaan. De stichting mag het geld gebruiken voor agrarisch natuurbeheer op en rond de boerderij in de Zak van Zuid-Beveland. Met andere woor den: boeren de helpende hand bieden bij het behoud van het karakter van de streek (bijvoor beeld hoogstamboomgaarden en meidoornheggen) en ook rendabel blijven draaien. Het Rijk stoot steeds meer taken af naar lagere overheden. Decentralisatie heet dat in de vaktaal. Natuurbeheer is hiervan een voorbeeld. Over de aanpak hebben de dagelijkse besturen van de provincies gezamenlijk afspraken gemaakt met het ministerie van Inv. De Staten hebben het laatste woord over deze afspraken. Verkeer en vervoer Als PS instemmen komt er een slagboom op de oprit bij de kruising Boomdijk-Katseveerweg. Het verkeer mag er dan niet meer langs. De oprit is destijds aange legd voor het vrachtverkeer dat materiaal aanvoerde voor de dijk verzwaring. Sluipverkeer probeert nu langs deze route filevorming op de N256 te omzeilen. Maar daarvoor is het smalle weggetje niet geschikt. Boeren in de omge ving krijgen een sleutel van de slagboom zodat ze niet kilome ters hoeven om te rijden om op hun land te komen. De dreef die hoort bij de Evermg- se Binnendijk bij Oudelande gaat eveneens dicht voor verkeer. Een van de grondeigenaren aan de dreef wil het kopen, de andere grondeigenaren aan de dreef hebben daartegen geen bezwaar. Het waterschap wil wel verkopen, maar dan alleen als de dreef geen openbare weg meer is. Gemeenten, waterschappen, rijkswaterstaat en provincie gaan de krachten bundelen in het Provinciaal Overleg Verkeer en Vervoer. Dit overleg gaat de provincie adviseren over het verkeer- en vervoersbeleid. Verder wil het een stimulans zijn voor samenwerking tussen de verschillende wegbeheerders en belanghebbende organisaties. De Staten wordt gevraagd hun vertegenwoordigers in de aan deelhoudersvergadering van de nv WOV op te dragen het jaarver slag, de balans en de winst- en verliesrekening 1995 van de nv goed te keuren en in te stemmen met het voorstel de nv te ontbinden. Financieel GS willen een deel van de kan toorruimte aan Het Groene Woud in Middelburg verhuren aan Rijkswaterstaat. Die gaat daar medewerkers voor de WOV onderbrengen. De aanpassing van het gebouw vergt een bedrag van 136.000. Het is aan de Staten dit krediet goed te keuren. Het geld komt overigens weer terug, want aan huur komt een bedrag terug van 140.000. De jaarrekening 1995 van de provincie sluit af met een tekort Nieuws van 3,5 ton. GS stellen voor dit tekort aan te zuiveren vanuit de algemene reserve. Het negatieve resultaat is voor een belangrijk deel terug te voeren op een lagere opbrengst vanuit de Motorrijtuigenbelasting (ruim 9 ton) en een lagere rijks vergoeding voor de PSD van bijna 3,5 ton. Tot slot moeten de statenleden een oordeel geven over drie wij zigingen in de begroting 1996 van de provincie. De agenda van de statenver gadering en de stukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. GS willen het platteland extra stimuleren. De bedoeling is dat de landbouw meer kansen krijgt en minder vervuilt, de natuur aan waarde wint en de recreatie op het platteland groeit. Regionaal overleg moet de vernieuwing aanstu ren met hulp vanuit het provin ciehuis. Provinciale Staten beslissen in hun vergadering van 13 september over de voorstellen van GS. GS hebben hun plannen verwoord in een notitie over plattelandsver nieuwing. Het college loopt hiermee vooruit op de door de regering aangekondigde kader regeling voor stimulering van de plattelandsvernieuwing. De nieuwe regeling bundelt een aantal huidige geldstromen. Zo komen dit jaar in Zeeland 20 projecten tot stand met een totaal investeringsbedrag van 4,6 miljoen gulden. Van dit bedrag komt 1,8 min van het Rijk. Verbeteringen op het platteland zoals in Zak van Zuid-Beveland dat tot waardevol cultuurland-schap is uitgeroepen, gaan gewoon door. Dat geldt ook voor landinrichtingsprojecten, Euregio- projecten en projecten voor plattelandstoerisme. Waar het in de notitie met name om gaat is het voortzetten van een reeks proefprojecten, maar dan op een andere manier; met gebruikma king van eerdere ervaringen. Platforms Uitgangspunt bij de plattelands vernieuwing nieuwe stijl is dat de projecten uit de verschillende regio s zelf komen en daar ook voldoende draagvlak vinden voor uitvoering. De provincie treedt dan op als aanjager. Op Noord-beveland functioneert een platform met vertegenwoor digers uit de landbouw, recreatie en natuurorganisaties. GS willen graag dat ook in andere delen van Zeeland, waar een dergelijk over leg er nog niet is, zo'n platform tot stand komt. Verder willen GS de rol van de WV-coördinatoren voor platte landstoerisme veranderen. Zij werkten mee aan de huidige proefprojecten voor plattelands toerisme, maar die manier van werken met meer past in de totaalaanpak die de nieuwe kaderregeling vereist. Het werk zal meer de kant op moeten gaan van onder meer campagnes voor imagoverbetering. Zeeuwsch-Vlaanderen kan misschien van twee walletjes eten. Want dat gebied kan ook rekenen op steun vanuit Europa. Het is een zogeheten 5B-gebied. Voor het stimuleren en uitvoeren van projecten op het gebied van duurzame landbouw, landbouw kundige vernieuwing en agrarisch natuurbeheer komt er een provin ciaal samenwerkingsverband met de drie zeeuwse landbouworga nisaties. En verder komt er een adviesgroep plattelandsver nieuwing. Deze adviesgroep krijgt tot taak een lijst van projecten op te stellen, na te gaan hoe finan ciering kan plaatsvinden en een rangorde aan te brengen voor de uitvoering. De kosten van de overlegstruc tuur, de aanjager en de cam pagnes worden betaald met geld van het rijk 120.000 uit de voormalige cluster lll-gelden) en de provincie 145.000). Dit artikel is ontleend uit Milieutijdingen, een periodiek over milieu en natuur in Zeeland, dat gratis (ook als abonnement) verkrijgbaar is bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. 0118-631400. WAAROM NOG KOPEN BU EEN KEUKENZAAK COMFORTABEL VOLGENS REGLEMENT OP KANTOOR AANWEZIG. EFFEKTIEVE RENTE TULP BARNEVELD Wattstraat 19. Tel. 0342-493013 VEENDAM Transportweg 3 Tel. 0598-632363 GOES Nobelweg 2-26 Tel. 0113-216230 UTRECHT Wmthontlaan 4. Tel. 030-2803300 RUSSEN Spinnerstraat 5. Tel. 0548-514580 VELSERBROEK Zeilmakerstraat 10 Tel. 023-5390681 SLIEDRECHT Leeghwaterstraat 107 Tel. 0184-410344 WOERDEN Lmdenlaan 2c Tel 0348-430473 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 18.00 uur zaterdag 9.00 - 17.00 uur. Koopavonden: woensdag-, donderdag- en vr^dogavond tot 21.00 uur olu.v. vestiging Utredit: Koopavond donderdag tot 21.00 Platteland aangenaam voor verpozing.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 13