Op-Art en sterke kleuren Paracommercialïsme aangepakt bij gemeentelijke herindeling Visser Art: terug naar waar het allemaal begon Freddy Wolf breidt uit met autoverhuur MODEFLITSEN RUYTERFEESTEN Dagen van de Natuur rond Slot Haamstede Open huis Rabobank Vlissingen Souburgse schoonzussen winnen miljonairsreis Open week Artemis geeft zicht op winterprogramma Tijdens de Ruyterfeesten in Vlissingen afgelo pen weekend toonde Aliènne's Promotion Team een greep uit de nieuwe wintercollecties van een aantal Vlissingse modezaken. Onverwachte windvlagen en een plens regen gaven de show meteen een herfstachtige tint. Variatie Streng De Regionale Commissie Paracommercialisme Midden- en Noord-Zeeland gebruikt de aan staande gemeentelijke herindeling als handvat om te inventariseren of gesubsidieerde club-, buurt- en dorpshuizen de Drank- en Horecawet van 1991 inderdaad toepassen. Volgens P.P. Ausems van de commissie zijn er sinds de invoering van de wet weliswaar flinke stappen voorwaarts gemaakt, maar er zijn nog steeds gemeenten die de regels in min of meerdere mate aan hun laars lappen. I mè pp m t I P? mm if r- ,1 1 t 'i 18fSLyy,,- Buitenlandse muntjesactie van de Novib Wie net terug is van vakantie en niet goed weet wat te doen met het mee genomen buiten landse muntgeld - muntjes kunnen immers meestal niet bij een bank worden ingewisseld - kan meedoen aan de NOVIB-actie 'buiten landse muntjes'. Allerlei Hoe het is om drie dagen te kunnen leven als een miljonair? Dat kunnen de schoonzussen Annelies van de Meer en Marga de Hamer bin nenkort heel gemakkelijk uitleggen. Gevonden Het ondernemersechtpaar Saar en Hans Visser open de vorige week een winkel in schildersbenodigdhe den aan de Lange Viele in Middelburg. 'Visser Art', zoals de nieuwe zaak heet, is daarmee na vijfenzestig jaar terug in het pand waar de familie Visser ooit begon met de verkoop van schildersmaterialen. Overkant Verf Woensdag 28 augustus 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Door Karina Leijnse Mabélis Design, Bobbe damesmode en Patachou lie ten duidelijk de nieuwe winter- inspiraties zien. Op-Art met zijn zwart wit effecten in kleine ruitjes en pied de poule weef- techniek en vlakverdelingen in sprekende kleuren als rood, geel en kobaltblauw. Lange mantels met een militaire look door het gebruik van twee rij en blinkende knopen, korte jassen in A-lijn die ruim in het stof zitten en behaaglijke kunststof regenjassen. Veelvuldig aanwezig in de dameskleding zijn combinaties in wollen jersey, heuplange truien met daaronder rechte enkellange rokken. Geen grove breisels maar glad ajour in vlakverdelingen of met inge- breide motieven. Vooral de collectie van Bub bles liet in deze sfeer een aan tal variaties zien. De kleur kobaltblauw komt deze winter sterk naar voren als tegenhan ger van het reeds ruimschoots aanwezige oranje. Als streep of all-over uni tijdens de show te zien in jumpers, sweaters of delen van mantels. Een niet meer weg te denken materiaal is de stretchstof. Vooral voor pantalons zeer geliefd, want het rekt met alle bewegingen mee en het voelt als een twee de huid. Voor de heren tekende Hans Knuyt met een aantal variaties in de kostuumsfeer. Chic en gekleed in zwart en klassiek blauw of sportief in gemêleerd garen in de blazers en colberts met daaronder shirts met rits sluiting. De stropdas blijft bij deze combinatie in de kast hangen want het kraagje van het shirt wordt over de colbert kraag gedragen met een knip oog naar de jaren zeventig. In een act waarbij een strenge verpleegster de mannen bedient van de nodige oog monturen liet Hans Anders zijn nieuwste brilmode zien. Voor namelijk lichte monturen in goudkleur of bruin getint kunststof. De jonge mode werd getoond door Steps. Ook hier was de Op-Art invloed zichtbaar door het gebruik van grote en kleine ruitjes in een herencombina tie, een jumpsuit met daarover een strak jasje met rits voor de dames en de kindermode in kleurige letterprint. Rugzakken in metallic en plas tics van de Lady Shop zijn voorlopig nog een blijvertje in de tassenmode en zijn vooral bij de jonge mode passende accessoires. Ook op Walcheren zijn er nog gemeenten waar de commis sie weinig gehoor vindt. Ausems verwijst daarbij naar de plattelandsgemeenten die straks onder één bestuur gaan vallen. Het zijn - aldus de con tactpersoon - geen overdreven ernstige zaken, maar met een nieuw bestuur en wellicht andere inzichten is het belang rijk om te laten weten dat zijn regionale commissie wil fun geren als een adequate waak hond. Welke gemeenten onwettig werken wil de werk nemer van de Kamer van Koophandel in Middelburg niet zeggen. De inventarisatie begint 1 november en wordt uitge voerd door een stagiaire van de HEAO. De bedoeling is om zoveel mogelijk concrete gevens uit dat onderzoek te halen waarmee de nieuwe gemeenten op Walcheren en Schouwen-Duiveland zullen worden geconfronteerd. Het is de bedoeling - meldt Ausems - dat de gemeenten vanaf het begin van hun horecabeleid structureel organiseren, zoals dat al met een aantal gemeen ten is gebeurd. „Als het over legmodel niet voldoet en de gemeenten de vergunning- voorwaarden niet correct toe passen, gaat de commissie de afdeling Horeca Nederland steunen in het voeren van gerechtelijke procedures". Vijf klachten buiten Zeeland zijn al door rechtbanken gegrond verklaard. In Zeeland worden nog voorhoedege vechten gevoerd. Zo voert de Koninklijke Horeca Nederland afdeling, Schouwen-Duive land, een proces tegen de gemeente Westerschouwen over het ontbreken van voor waarden aan de vergunning van het Sport- en Recreatie- Autorijschool Freddy Wolf is uitgebreid met Avis Autoverhuur. Onder de naam Avis Autoverhuur Walcheren gaat deze nieuwe tak van de verkeersschool aan de Nieuwe Vlissingseweg per 1 september open. Raymond Wolf, de zoon van Freddy Wolf, en Monique Fleur krijgen de leiding over het ver huurbedrijf. Ze volgden een opleiding bij Avis Nederland en worden in de beginperiode gesteund door de managers in Goes en Zierikzee waar eerder Avis-bedrijven werden geves tigd. Avis Autoverhuur Walcheren maakt deel uit van de grootste autoverhuurcombinatie in Zuid-West-Nederland. Ver huurd worden allerlei soorten personen- en bestelwagens en negen personenbusjes. Het totale aanbod bestaat uit 75 eenheden. Onder de bedrijfs wagens - te besturen met een klein rijbewijs - zitten allerlei uitvoeringen in het aanbod. Ook heeft Avis een systeem waardoor de onderneming het tijdelijk gebruik van auto's wil stimuleren. De natuur heeft meer ruimte nodig. Dat stelt de ver eniging Natuurmonumenten vast en houdt daarom in het weekeinde van 7 en 8 september tussen 10 en 17 uur de Dagen van de Natuur. Slot Haamstede is één van de zeventien terreinen in Nederland waar de Ver eniging met graagte gasten ontvangt om het Zeeuw se natuurmonument te bezichtigen. Dat alles gebeurt onder leiding van deskundige gidsen. Ook voor kinderen is er van alles te zien om van te genieten. Uiteraard heeft dat allemaal met de natuur te maken waarbij het begrip spektakel zeker niet is vermeden. Verder is er een prijsvraag aan het natuur- weekeinde verbonden. Daarin staat de egel centraal, het diertje dat behoorlijk wat ruimte tekort komt en regelmatig wordt doodgereden op (snel)wegen. De Vereniging voor Zoogdierkunde wil namelijk een onderzoek doen naar het oversteekgedrag van de egel. De opbrengst van de prijsvraag is bestemd voor dat onderzoek. i JL Slot Haamstede trekt altijd veel geïnteresseerden. centrum in Burgh-Haamstede. Op Noord- en Zuid-Beveland heeft diezelfde organisatie het aan de stok met de gemeente Borsele over de vergunning in het Dorpshuis in Driewegen. Door de activiteiten van gesubsidieerde huizen heeft de commerciële horeca aan zienlijk minder inkomsten. „Als ik een grove schatting maak, dan vloeit een derde van de horeca-omzet binnen via die voorzieningen". Ausems vindt het acceptabel als er in een sportkantine of clubhuis een pilsje wordt gedronken na de training, voetbalwedstrijd of repetitie. „Maar dat er bruiloften wor den gehouden is concurrentie vervalsend". Dan benadrukt hij: „We moeten de klokken gelijk zetten en zorgen dat in goed overleg met de gemeen ten een koers wordt bepaald die oneigenlijke concurrentie voorkomt. Als bijvoorbeeld zo'n dorpshuis commercieel wordt geëxploiteerd, dus zon der subsidie en alle benodigde vergunningen en met afdracht van BTW, is er voor ons geen vuiltje aan de lucht". Rechte, enkellange rokken. FOTO: ANDA VAN RIET. Nog tot eind september staan bij veel organisaties op Walcheren duidelijk her kenbare collectebussen waarin het overgebleven muntgeld kan worden gedeponeerd. Het Grens wisselkantoor stelt zich garant om deze munten in te nemen en de tegenwaar de uit te keren. Vorig jaar werd alleen op Walcheren ruim tweedui zend gulden ingezameld. De opbrengst komt dit jaar ten goede aan het Novib- project dat door de gemeente Middelburg wordt ondersteund: de Organisatie 'ACORD' (Agency for Co-operation en Research in Develop ment) in Uganda. Deze organisatie streeft naar plattelandsontwikkeling door middel van duurzame oplossingen. Kenmerk van de NOVIB- werkwijze is mensen hel pen zichzelf te helpen. Ze doet dat samen met organi saties die inwoners van een land zelf hebben opgericht en waarvan een blijvend resultaat te verwachten is. Artemis - Bij het bureau voor vrouwenhulpverlening, arbeids- begeleiding en vrouwelijke ondernemers Artemis in Middel burg begint dit najaar weer een gevarieerd programma met the- rapiegroepen, workshops en lezingen. Nieuw in het program ma zijn de workshop 'de ontem bare vrouw' naar het boek van schrijfster Clarissa Pinkola Estes, de cursus 'Ongehoord Onbegre pen!' voor (echt)paren die niet meer communiceren en de lezin gen over MPS, ervaringen uit de dagelijkse praktijk van werken met vrouwen die deze diagnose hebben. Het volledige program ma is bij Artemis verkrijgbaar. Monumentendag - In de gemeente Mariekerke worden op de landelijke Open Monu mentendag 1996, die gehouden wordt op zaterdag 14 septem ber, vier monumenten voor publiek opengesteld. De twee kerkgebouwen van de Neder lands Hervormde gemeente in Aagtekerke en Grijpskerke, de Korenmolen te Meliskerke en de Kapel van Sint Maarten in het Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg buurtschap Hoogelande. De molen is vanaf 8 uur geopend en de overige gebouwen zijn ge opend vanaf 10 uur. De deelne mende gebouwen zijn te herken nen aan de speciale Open Monu- mentenvlag. Honden - Anubis is een hon- denoppascentrale die in het hele land gastgezinnen heeft die op honden van vakantiegangers passen. Van te voren vult de hondeneigenaar een uitgebreid inschrijfformulier in. Aan de hand van deze gegevens zoekt Anubis een passend gastgezin in de directe omgeving. De hond gaat vervolgens eerst een dag en nacht op proef logeren, waarbij de eigenaar meteen kennis kan maken met het gastgezin. Inlich tingen, tel. 070-3860174. De overhandiging van de hoofdprijs bij Foto Verschoore in Vlissingen, vlnr: Ron Hazendonk van Canon Nederland, de winnaars Annelies van de Meer en Marga de Hamer en Ad Verschoore. Zij wonnen namelijk een hoofdprijs van de Canon Go for the Top-actie. Vanaf vrijdag 30 augustus wordt het tweetal Souburgers in de watten ge legd in de mondaine Zuid- Franse badplaats Cannes. Ca non-vertegenwoordiger Ron Hazendonk en Ad Verschoore van Foto Verschoore in Vlissin gen reikten de prijs uit. „Het was wel lachen", meldt Ad Verschoore na de prijsuit reiking. „Toen ik mevrouw De Hamer belde dat ze de hoofd prijs had gewonnen kwam ze net binnen, terug van vakantie. Ze kon dan ook bijna niet gelo ven dat ze weer met vakantie mocht". Dat was dus wel het geval en op vrijdag 30 augus tus vertrekken beide Zeeuw sen per vliegtuig naar Cannes waar hen een luxe programma wordt voorgeschoteld. De dames gaan onder meer langs de Rivièra met cruise op een luxe jacht en ze worden per helicopter naar Monaco gebracht om een avondje door te brengen in het casino. Annelies van de Meer en Mar ga de Hamer wonnen de prijs toen ze een actieformulier had den ingevuld bij Verschoore nadat ze daar een Canon camera hadden gekocht. Ove rigens waren zij niet de enigen met geluk. Er vielen nog drie klanten van Verschoore in de prijzen. De heer Van Soelen uit Vlissin gen, de heer J.C. Soelen uit Meliskerke en de heer Hubregtse uit Oost-Souburg zijn binnenkort in het bezit van een alarmklok. Nachtmarkt - Op de Markt in Goes begint op vrijdagavond om 20.30 uur de jaarlijkse nacht- markt. De nachtmarkt duurt tot 00.30 uur en zo'n vijfenzeventig stille kramers bieden hun waren aan. Daarnaast zijn er twaalf standwerkers die met hun spraakwaterval en overtuigings kracht hun handel aanprijzen. Kraampjesdag - Op het ter rein van zorg- en wooncentrum Jacob Roggeveen-Buitenrust aan de Buitenrustlaan in Middel burg wordt 31 augustus een kraampjesdag gehouden. Op het parkeerterrein en in de tuinen staan kraampjes opgesteld met daarin presentaties van allerlei hobby-technieken en verkoop van de resultaten daarvan, zoals poppen maken, quilten, wijn proeven, appelsap maken en teken- en schilderwerk. Bezoekdienst - De Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen be gint in oktober met een bezoek dienst voor weduwen en we duwnaars in Vlissingen. De be zoekdienst zorgt ervoor, dat alle weduwen en weduwnaars van vijfenvijftig jaar en ouder in de gemeente Vlissingen, drie tot zes maanden na het overlijden van de partner bezocht worden. Het doel van dit bezoek is om te zorgen voor een klankbord dat moet voorkomen dat zij niet blij ven steken in het rouwproces. Voor de bezoekdienst worden nog vrijwilligers gezocht. Inlich tingen en/of aanmelding, tel. 0118-416957. Grote Kerk - In tegenstelling tot voorgaande jaren haalde de Grote Kerk in Veere al in de eer ste helft van augustus haar vijf- entwintigduizendste bezoeker binnen. In de Grote Kerk worden momenteel schilderijen van de De Vlissingse Rabobank aan de Lange Zelke houdt op zaterdag 31 augustus open huis. Het verbouwde filiaal wordt om 16 uur officeel heropend door bur gemeester J.C.Th, van der Doef van Vlissingen. Na de openingshandeling wor den zo'n vierduizend ballon nen opgelaten. Aan de ballon nen hangen naamkaartjes van basisschool-kinderen, die hier mee kans maken op een rond vlucht boven Zeeland. De open dag wordt opgeluis terd door een clown, harmo nieorkest Ons Genoegen en de Deltaband. Een paardentram vervoert bewoners van Ter Reede, Scheldehof en Singel- zicht van en naar de bank. Vlaamse kunstenaar Gust Die- rikx tentoongesteld. Daarnaast trekken ook de maquette van Veere anno 1813 en de beklim ming van de toren veel bezoe kers. Waterwerken - In de hal van het ir J.W. Topshuis bij de Delta- Expo op Neeltje Jans is een expositie ingericht van authen tieke materialen die vroeger rond de waterwerken bij de grote rivieren zijn ingezet. Een bulldo zer uit 1951, een kleine locomo tief met kipkarren uit 1955 en een heistelling 'aap op stok' uit 1922 zijn een greep van de mate rialen die te bewonderen zijn. De expositie is dagelijks te bezichti gen van 10 tot 17.30 uur. Ernie - Bij de politie in Vlissin gen zijn van 9 tot en met 15 augustus de volgende gevonden voorwerpen aangegeven. Een zwarte nylon halstas met inhoud, bordeaux rode portemonnee, zwarte portemonnee, zilverkleu rige bril, fototoestel in zwarte draagtas, bankbiljetten, grijze trui, twee wandelstokken, diver se fietsen en bromfietsen, diver se sleutels en sleutelbossen, witte sportschoenen, speel goedpop Ernie en een zwart dwergkonijn. Eventueel verloren voorwerpen kunnen tijdens kan tooruren op het Vlissingse poli tiebureau worden afgehaald. De voorwerpen worden maximaal drie maanden bewaard. 'Zin in je leven? Artemis inspi reert!' Met die slogan gaat het Buro voor Vrouwenhulpverle ning Artemis het nieuwe sei zoen in met als opmaat een open week van 2 tot en met 6 september. Tijdens die eerste week van september wordt een aantal thema's van Artemis toe gelicht in workshops en lezin gen. Artemis is - zoals dat heet - een lerende organisatie die steeds weer bezig is om projecten te ontwikkelen in samenwerking met cliënten. Actief voor jezelf zorgen en niet bij de pakken neerzitten loopt als een rode draad door de praktijk van Arte- mis. Zo werd onlangs een Op Sporen-traject uitgedokterd bin nen de muren van Artemis. Dat traject moet vrouwen met of zonder bijstandsuitkering de gelegenheid geven om hun eigen kwaliteiten op de markt te brengen. Dat eigen ondernemer schap kan vervolgens onderge bracht worden bij de coöperatie Artemis. De open week wordt begonnen met een workshop voor 55 plussers door Aat Leker en Joop Bezemer onder de titel 'Ik word gelukkig ouder' (maan dag 14 uur) gevolgd door (19.30 uur) een lezing van Michelle Six- Dijkstra onder de titel 'Ik weet het nog zo nie....' Wat is dat thera pie? Een workshop lichaams- werk door Rianna Griffioen onder de titel 'Hé lijf, hoe zit dat?', aanvang 10 uur. De dins dagmiddag is vanaf twee uur gereserveerd voor Yoga, die wordt toegelicht door Ineke Bouwmeester. Het avondpro gramma wordt vanaf half acht ingevuld door een workshop van Vera Fabry en Ellen Wijmer onder de titel 'Ook bang in het donker op straat?' gevolgd door 'De ontembare vrouw' door Ria Geerse en Corrie Kookke. De woensdag wordt om tien uur 's morgens geopend door Mieke Rep met Tai Chi en vanaf 14 uur wordt het werkgelegenheids plan voor vrouwen onder de loep genomen. Yvonne Wage naar vult het avondprogramma vanaf half acht onder de titel 'carrière als gouden kooi'. Het donderdagochtendprogramma is vrijgehouden voor een herha ling van de dinsdagochtend en Rita Meuwese en Jeannette Poorter analyseren vanaf 14 uur de ondernemende vrouw. Poor ter is ook 's avonds actief. Tij dens een lezing gaat ze (vanaf half acht) in op meervoudige persoonlijkheden. En de laatste dag - vrijdag - krijgen de bezoek sters de gelegenheid om kennis te maken met dans en percussie (vanaf 10 uur) onder leiding van Martine Boerstra en Rita Meu wese. Beweging en expressie heet de workshop van Suzan Hol en Hester van der Jagt die de vrijdag om 14 uur begint. „Mijn schoonvader begon met de zaak in de crisistijd. Hij was meubelmaker en werd als zoveel anderen in die tijd ont slagen. Toen is hij hier, in dit pand, begonnen met een lijs tenmakerij", vertelt Saar Vis ser. Van lieverlee kwamen er ook kunstenaarsbenodigdhe den bij en zo breidde de winkel zich langzaam uit. Een verhui zing naar een ander pand - eveneens in de Lange Viele - volgde. „Wij namen de zaak over na het overlijden van mijn schoonvader, nu tweeëndertig jaar geleden", vertelt Visser. Het paar breidde het assorti ment van de zaak nog verder uit, dit keer met speelgoedarti kelen. Een gouden greep, zo bleek al snel: „Het liep zo goed dat we al vrij snel uit de voe gen van het pand barstten. We veranderden de naam in Speelboom Visser en verhuis den naar de overkant van de straat". Speelboom Visser werd een begrip in Middel burg. Niet alleen vanwege het speelgoed, maar juist wegens de 'hoek' met schildersbeno digdheden, die de winkel nooit uitgeweest is. „Speelboom Visser is nu door anderen overgenomen en heet voortaan Speelboom Middel burg. Wij zijn nu terug in het pand waar mijn schoonvader de zaak begon en waar mijn man geboren is". Visser Art verkoopt allerlei artikelen op het gebied van kunst- en ama teurschilderen. „We hebben echt een heel ruim assortiment papier, schildersezels en der gelijke. En natuurlijk ook verf: de merken Talens en Winsor Newton, twee topmerken die je echt wel in huis moet heb ben. Welke beter is? Nou, dat ligt er maar aan. De één is beter in aquarelverf, de ander heeft juist weer betere olie verf", legt Visser uit. Saar Visser: „Terug in het pand waar mijn schoonvader vijfenzestig jaar geleden begon".

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15