Provincie Zeeland Steun recreatie en horeca Milieu- en waterverslag Bedrijvenpromotiegids L Haarverzorging de Jonge Autobedrijf W 1 Van Strien Officiële Mededelingen DE FAAM DE VLISSINGER wMUA rik Drukbezocht mosselfestival Nieuwendijk t*t\STWEE JAAR G^g*rantiei Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Hardrijden Het provinciaal jaarverslag milieu en water 1995 is verschenen. De samenvoeging van de verslagen voor milieu en water is nieuw. De overlap tussen beide beleidsterreinen werd zo groot dat samenvoeging logisch was. Milieu Saneringsplan spoor- sloot Arnemuiden Saneringsplan Kleverskerkseweg 65 Middelburg Ontwerp-vergunningen Martens Scheeps- en Industriereiniging 's- Heerenhoek Laat U tot écht autorijden verleiden ~1 Gespecialiseerd in haarwerk voor dames en heren Aparte behandelruimte met alle merken uit voorraad Tevens hatirstrengen voor Zeeuwse Klederdracht Levering eventueel via zorgverzekering Woensdag 31 juli 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 Abdij Nieuws De recreatie- en horecabedrij ven in Zeeland zijn actief in de verbetering en vernieuwing van hun onderneming. Dat blijkt uit de belangstelling die bestaat voor het werk van de consulenten R.J. Bakker en D. Tettero van NORT-Zeeland - het project van de recretie-on- dernemers, die verenigd zijn in Recron, en van de Koninklijke Horeca Nederland. Najaar vorig jaar begon consulent Bakker zijn werk voor de dag- en verblijfsrecreatiebedrijven en con sulent Tettero voor de logiesver- strekkende horeca in Zeeland. Zij richten zich op ondersteuning van individuele bedrijven en hebben be moeienis met gezamenlijke activi teiten in de toeristische sector. Voor vier jaar tijd hadden zij twee ton tot hun beschikking, voor 65 procent of 130.000 gulden bijeen gebracht door het bedrijfsleven en de rest via subsidies. Met het geld wordt de opzet van ondernemers plannen tot 35 procent of ten hoogste 5.000 gulden onder steund en worden de overheadkos ten betaald. De animo van de Zeeuwse recre atie- en horeca-ondernemers voor het maken van zo'n plan is zo groot, dat het geld nu al bijna op is. NORT-Zeeland heeft zich daarom tot het provinciaal bestuur gewend met het verzoek een subsidie van 231.000 gulden te verstrek ken. Gesteld wordt dat de - consulenten samen zo'n 400 Zeeuwse ondernemers tot hun klantenkring kunnen rekenen, die zich met de opzet van een bedrijfsplan bezinnen op hun zakelijke toekomst en al doende op nieuwe en verster kende initiatieven komen. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt het werk van NORT-Zeeland nuttig, maar, zo stelt het de statencommis sies economie en algemeen bestuur voor, wil niet verder gaan dan een bijdrage van 110.000 gulden. Daarvan is 10.000 gulden bedoeld voor de bestrijding van overhead kosten en een ton voor bijdragen in de ondernemersplannen. Kosten die uit de ondernemersplannen voortvloeien, zoals investeringen en scholing, moeten de bedrijven •zelf voor hun rekening nemen. Verder wordt de statencommis sies voorgehouden dat voor de regio Schouwen-West een Europese subsidieregeling kan worden aangesproken. Een ander Europees project - ter versterking van het platteland - is mede mogelijk gemaakt met een subsi die van het ministerie van econo mische zaken. Voor de toekomst kan hierop mogelijk weer een beroep worden gedaan. Bovendien moeten de commis sies er rekening mee houden dat in de toeristisch-recreatieve sector op jaarbasis in totaal 4 ton aan subsidies te vergeven is. De 110.000 gulden voor NORT- Zeeland wordt, als de commissies voor economie en algemeen be stuur ermee instemmen, betaald uit het Economisch en toeristisch ontwikkelingsfonds van de provin cie. Metingen op het Zeeuwse wegen net hebben uitgewezen, dat op de 80-kilometerwegen gemiddeld 20 kilometer te hard word gereden en op de 100-kilometerwegen gemiddeld 10 kilometer. Dit is te lezen in het jaarverslag Infrastructuur en vervoer 1995 van de provincie. De metingen worden gebruikt om gericht verkeerstoezicht te kunnen toepassen. De hoogste score werd voor 80-km-wegen geboekt tussen Breskens en Hoofdplaat: een snelheidsovertre ding met 36 kilometer per uur. Op de Oesterdam tussen de Speelmansplaten en Tholen, waar 100 km is toegestaan, werd 120 km gemeten. Op de weg Goes-Zierikzee houden de automobilisten zich doorgaans aan de 100-kilometergrens. Watt. De doelstelling voor 2000, 250 MW, ligt echter nog ver weg. Het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen door de waterschap pen neemt geleidelijk af. Het Vrije van Sluis is de grootste verbrui ker, ongeveer 70% van het totaal komt voor rekening van dit water schap. Verschillende waterbodems zijn in 1995 schoongemaakt, waaronder een deel van de Ooste lijke Kanaalarm in Terneuzen. Zo'n 120 plaatsen zijn aangemeld voor een onderzoek naar de noodzaak voor waterbodemsanering. Afval Voor bijna alle categorieën afval heeft zich in 1995 een daling voorgedaan. Alleen van het zui veringsslib is meer gestort dan in 1994. De hoeveelheid afval bij de Zeeuwse stortplaatsen is fors afgenomen. Dit komt voorname lijk door het gescheiden inzame len van groente-, fruit- en tuinaf val. Er is zeven procent meer gft ingezameld dan was verwacht. Elk huishouden in Zeeland hield gemiddeld zo'n zes kilo gft apart, waardoor ruim 44.000 ton kon worden ingezameld. De mestimport is in Zeeland fors gestegen, terwijl de eigen bijdra ge aan de vermesting vrijwel ge lijk is gebleven. Ongeveer 11.000 hectare in Zeeland kan als verdroogd worden beschouwd. Maatregelen om de verdroging terug te drin gen, hebben in 1995 succes ge had, bijvoorbeeld bij natuurterrein de Dee bij Kattendijke. Een deel Langzaam maar zeker gaat het beter met het milieu in Zeeland. Er is hard gewerkt aan het schoonmaken van de bodem, aan het terugdringen van uitstoot bij fabrieken en aan het milieuvriendelijk werken binnen bedrijven. De landbouw gebruikt minder be strijdingsmiddelen en gaat steeds meer over op nieuwe, duurzame landbouwmethodes. De inzame ling van groente-, fruit- en tuinafval mag een groot succes worden ge noemd. Het voorkomen van afval bergen, vooral in de recreatieve sector, heeft eveneens tot goede resultaten geleid. De waterkwali teit is hier en daar in de provincie verbeterd, zoals in enkele inlagen op Schouwen-Duiveland. Verstoring en verzuring De Zeeuwen hebben minder last van stank en van geluidsoverlast. De plannen om die overlast nog verder terug te dringen liggen op schema. De terugdringing van de verzuring, ontstaan door de uit stoot van zwaveldioxyde, stikstof- oxyde en ammoniak, lag welis waar tot 1994 op schema, maar het lukt niet om het landelijk doel voor 2000 te halen. Dat komt vooral door het toegenomen auto verkeer en de landbouw. Het autoverkeer in Zeeland groei de met twee procent, één procent minder dan het landelijk gemiddelde. De te licht dalende ammoniakuit- stoot in gebieden met veel vee in Vlaanderen zorgt ook voor verzu ring in Zeeland. Een van de manieren om verzuring terug te dringen is energiebespa ring. Dat gebeurt steeds meer, on der andere door het zoeken naar alternatieve vormen van opwek king, zoals windenergie. In 1995 groeide het vermogen aan wind energie met ongeveer vijftien MegaWatt. Bij de Kreekraksluizen werden 26 windmolens geplaatst met een vermogen van 500 kilo van de verdroging is te wijten aan grondwateronttrekkingen in of nabij natuurgebieden. De provincie voert, samen met andere overheden en terrein beherende instanties, een ge biedsgericht beleid. Samen wordt getracht het hoofd te bieden aan milieuproblemen. In de Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen moeten de buurtschap pen Boerengat, Axelse Sassing en Koegorsstraat verdwijnen omdat daar de overlast van de industrie niet meer te verantwoorden valt. Eind 1995 waren 105 van de 118 te slopen woningen aangekocht en een aantal daarvan gesloopt. Ook de natuur krijgt aandacht, zoals aan de zuidkust van Schouwen- Duiveland, waar de inlagen te veel voedingsstoffen kregen. In enkele inlagen zijn zogenaamde kwelbui- zen geplaatst, waardoor levering van en doorspoeling met schoon stikstofarm water is gegaran deerd. De natuurwaarden van de inlagen zijn zo versterkt. Initiatieven De provincie probeert veel over te laten aan het bedrijfsleven. De bedrijven moeten zelf bedrijfsmi lieuplannen opstellen waarin zij aangeven hoe zij binnen hun bedrijf een bijdrage willen leveren aan het terugdringen van de milieuvervuiling. Verschillende bedrijven hebben in 1995 een dergelijk plan opgesteld. Om de bevolking en het bedrijfsle ven zoveel mogelijk deelgenoot te maken van het provinciaal milieu beleid worden regelmatig publica ties verzorgd. Ook natuur- en milieu-educatie wordt door de provincie ondersteund door diverse projecten, betaald uit het Milieufonds. Dit fonds heeft in 1995 voor 28 milieuvriendelijke projecten zo'n 550.000 gulden uitgetrokken. Het milieu- en waterverslag 1995 met bijlagen kan worden besteld bij het Informatiecen trum van de provincie, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, telefonisch te be reiken onder nummer 0118- 631400. In samenwerking met de Econo mische Promotiegroep Zeeland be nadert Uitgeverij De Poorterij uit Naaldwijk dezer dagen het Zeeuw se bedrijfsleven. Doel hiervan is te komen tot een geactualiseerde uit gave van de Bedrijfspromotiegids. In de gids worden alle bedrijven met meer dan vijf werknemers vermeld. Bij de zakelijke dienstver lening is de ondergrens twee of meer werknemers. Achtergrond informatie over de Zeeuwse eco nomie in brede zin wordt opgeno men. De uitgave wordt gecomple teerd met onder meer een bran che- en een naamregister. De Economische Promotiegroep Zeeland bestaat uit vertegenwoor digers van de provincie, de grote gemeenten, de havenschappen, de kamers van koophandel, het Regionaal bureau arbeidsvoorzie ning, de Zeeuwse ontwikkelings maatschappij en VNO/BZW. Voorzitter is gedeputeerde D.J.P. Bruinooge van economische zaken. Alle bedrijven die in de gids wor den opgenomen, krijgen een exemplaar. Zodoende wordt de interne Zeeuwse markt bestreken. Een ander belangrijk doel is be drijven van buiten de provincie te tonen hoe goed af zij zijn als zij naar Zeeland verhuizen. Half dit jaar verschijnt de bedrij venpromotiegids. Hl Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodem verontreiniging van sloten (o.a. spoorsloot) op de locatie Doeleweg/Burg. Lantsheerweg in Arnemuiden ernstig is en zij heb ben het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van het waterschap Zeeuwse Eilanden te Goes goedgekeurd. De beschikking en de overige stukken liggen van 31 juli tot en met 10 september 1996 ter in zage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Arnemuiden, werkdagen 9-12 en 13-16 uur en na telefonische afspraak (0118- 572055, tst. 20) op dinsdagavon den van 17-20 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 10 september 1996 een bezwaarschrift tegen de beschikking indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de locatie Kleverskerkseweg 65, Middelburg ernstig is en zij hebben het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van Metaalhandel Tonny Leynse goedgekeurd. De beschikking ligt, met de overige stukken, van 31 juli tot en met 10 september 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur en in het gemeen tehuis van Middelburg, werkda gen 8-12 en 13-17 uur en na telefonische afspraak (0118- 675000 tst. 241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 10 september 1996 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Minister van Verkeer en Water staat hebben aanvragen ontvangen voor vergunningen Wet milieube heer en Wet verontreiniging oppervlaktewateren van Martens Scheeps- en Industriereiniging bv te 's-Heerenhoek voor het oprichten en in werking hebben van een inrich ting, bestemd voor het opslaan, sorteren en bulken van gevaarlijke afvalstoffen, afkomstig uit de scheepvaart en die vrijkomen bij industriële cleaningsactiviteiten (geen PMV-mengsels) en het op slaan en sorteren van kga, afkom stig van particulieren en bedrijven uit Borsele en uit de Scheepvaart. De inrichting is gelegen aan de Spanjeweg ongenummerd, kada straal bekend gemeente Borsele, nr. A 1086 (ged.). Voor de aanvragen vindt op grond van de Wet milieubeheer een ge coördineerde behandeling plaats. Gedeputeerde Staten en de Minister van Verkeer en Waterstaat willen de vergunningen verlenen met voorschriften ter bescher ming van het milieu. De ontwerp-vergunningen liggen van 1 augustus tot en met 28 augustus 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, werkdagen 8.30-12.30 uur en op donderdagavond 17.00-20.00 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Een ieder kan tot en met 28 augustus 1996 schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp- vergunning Wet milieubeheer indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning Wet verontreiniging oppervlakte wateren dienen te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Waterstaat, doch te worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. In beide gevallen kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over de ontwerp-vergunningen kan tot en met 28 augustus 1996 een telefonische afspraak maken (0118-631773). Bij de gedachten- wisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-vergun ningen en belanghebbenden die kunnefi aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs niet in staat waren, kunnen later beroep instellen. m V.d. Spiegelstraat 92, 4461 LN Goes, Telefoon 0113-214840 - Fax 0113-231670 Gravenstraat 23a, Middelburg, tel. (0118) 612074 aparte ingang haarwerksalon Op een gezellig terras genieten van muziek, mosselen en een goed glas bier. Afgelopen weekend kon dat in Vlissingen, waar op de Nieuwendijk voor het tweede achtereenvol gende jaar een Mosselfestival werd gehouden. Hoteldebotel occasion-aanbieding. Goed kans dat u een beetje van de kaan raakt, als u onze showroom binnenloopt. Want het Is al moeilijk iezen uit al die tip-top occasions. Geven wij voor elke occasion naast de drie maanden BOVAG-garantie nog eens een aanvullende garantie tot maar liefst twee jaar! Helemaal gratis! Inderdaad, helemaal kierewiet. Profiteer er nü van! (Vraag naar de voorwaarden

de Vlissinger | 1996 | | pagina 7