a OP ZOEK NAAR EEN WONING...? M&M ZEELAND OOK IN NAZOMER INTERESSANT Drie maanden nazomerfestival Zeeland Medewerkers naaiatelier in Vleeshal Middelburg VAKANTIE- Fitnesslessen op het strand Mulder KQHAiar Pasar Malam in Middelburg DE KONMAR SUPERSTORE IS OPEN TOT 8 UUR 'S AVONDS! c v VOORDEEL... Nu! twee halen, één betalen Kijk snel op pagina 6/ 7 en 8 Alle woningbouw verenigingen van Walcheren in uw weekblad VERSCHOORE 26e JAARGANG NUMMER 28 10 JULI 1996 Op verschillende plaat sen in Zeeland worden in de maanden augus tus, september en oktober de nazomer festivals gehouden. De festivals zijn bedoeld om de provincie Zee land ook in de nazo mer interessant voor toeristen te maken. De festivals bieden een groot aanbod aan muziek, cultuur, theater en film. Grote namen P2C WEEKBLADEN Meer dan woorden Nieuwe muziek Medewerkers van het Turkse naai- en confectie- atelier Maras uit Vlissingen kruipen tot 27 augustus in de Middelburgse Vleeshal uit hun schulp: de Deense kunstenaar Jens Haaning exposeert dan hun werkzaamheden in het kader van zijn zogenaamde 'productielijnen'. Weerspreuken (2) In de Grote Kerk in Veere staat een maquette van de stad in 1813. Onder het toenmalige Franse regime werd veel geregistreerd en aan de hand van die gegevens is de maquette opgesteld. Groeten uit Zeeland, staat er op menig vakantiekaartje dat de provincie verlaat. In de Zeeuwse Biblioteek is een tentoonstelling ingericht rond het verschijnsel prentbriefkaart. Verder deze week handige van dag-tot- dagagenda's, informatie van de overheid en de rubriek Gehoord, waarin Marcel de Dreu de cd 'Lost' van de Domburgse band X-Head onder de loep neemt. Op het terras van strandpaviljoen de Banjaard in Kamperland worden sinds kort fitnesslessen gegeven. Aerobicsinstructrice Hedwig Smits begeleidt twee keer in de week groepen vakan tiegangers van verschillende nationaliteiten. rt Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker Domburg staat van 20 tot en met 22 september in het teken van jazzmuziek als hier het fes tival Jazz by the sea wordt gehouden. Het festival opent met een optreden van de Fon- dy Riverside Bullets Jazzband, waarna een kroegentocht door Domburg wordt gehouden. In verschillende gelegenheden in de badplaats spelen jazzforma ties uit binnen- en buitenland. The Original Zealand Streetpa- rade Jazzband, Lamarotte, Cul tivated Swab en de Diksie Street Jazzband veranderen Domburg op zaterdag 21 sep tember in New Orleans als de streetparade wordt gehouden. In De Parel wordt 's avonds een grote jazzavond gehouden met de Nederlandse band Car men Gomes en Shean Shy and the Climax Jazzband die bestaat uit Amerikaanse en Duitse muzikanten. Het festival wordt zondag afgesloten met een oecumenische jazz-kerk- dienst in de Zionskerk in Oost- kapelle en diverse optredens in Domburg. De viool staat centraal op het festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren dat van 7 tot en met 29 september wordt gehouden op diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen traditionele klassieke muziek staat op het program ma maar ook volksmuziek en moderne klassieke muziek worden ten gehore gebracht. Op het programma prijken grote namen als het Koninklijk Filharmonisch Orkest van ED@ WHSssümggcsff Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J. Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118)484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlisslnger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen In Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. Vlaanderen, André Rieu, de befaamde violiste Emmy Ver- hey en pianist Jan Vayne die een jongerenconcert geeft met het strijkensemble Rockoco. Op Schouwen-Duiveland en Tholen wordt van 6 tot en met 14 september het kamermu ziekfestival gehouden. Diverse muziekgezelschappen geven uitvoeringen op historische locaties zoals het slot Haam stede, het stadhuis van Zierik- zee en de Nederlands her vormde kerk in Noordwelle. Op de laatstgenoemde plaats speelt op 13 september het Calefax rietkwintet dat bestaat uit louter 'riet-instrumenten'. Met een bezetting van hobo, klarinet, altsaxofoon, basklari net en fagot brengt het kwintet werken van Byrd, Mozart en Part ten gehore. In 't Beest in Goes wordt van 10 tot en met 21 september het festival 'Meer dan woorden' gehouden. Het festival staat in het teken van teksten, in de meest brede zin van het woord. In het programma zijn leesvoorstellingen, theatermo nologen, concerten en rap- gedichten opgenomen. Als vervolg op het programma rond de Beat Generation in het festival van vorig jaar staat dit thema ook op 20 en 21 sep tember weer centraal1. Zo speelt Richard Deakin zijn voorstelling Angels still falling, gebaseerd op het leven van schrijver Jack Kerouac. Ook het filmprogramma wordt gedurende de twee dagen aan het thema aangepast. De Stichting Educatief Toeris me Zeeland Oranjezon haakt op de nazomerfestivals in met een gevarieerd aanbod aan lezingen en excursies. De stichting biedt in Middelburg op 6 september de mogelijk heid tot een lezing en stads wandeling rond de geschiede nis van de V.O.C. in Middel burg. Architectuur van 1850 tot 1950 komt aan bod tijdens een Componist Willem Breuker speelt met zijn collectief in de Grote kerk in Veere. dagtocht langs diverse ken merkende bouwwerken op open monumentendag die dit jaar op 14 september wordt gehouden. Een oude bekende in de nazo merfestivals is het festival nieuwe muziek dat van 5 tot en met 12 oktober in de Middel burgse Kloveniersdoelen wordt gehouden. Op de twin tigste editie van het festival staat het werk van de vorig jaar overleden componist Toru Takemitsu centraal. Op 6 okto ber speelt het Xenakis ensem ble werken van deze musicus en verder worden er een drie- De Vleeshal is nog tot 27 augustus ingericht als naaiatelier. De 'productielijnen' van Haa ning zijn werken waarin een aantal mensen werkt aan een serie-product. In de tentoon stellingsruimte Hundige (in Haanings woonplaats Kopen hagen) maakte een aantal wer kers straat-wapentuig als kata- pults, buizenbommen en aan verwante zaken. In Bordeaux werden vlaggen van een niet- bestaand land genaaid. Nu heeft het Vlissingse naai-ate- lier Maras spullen en goederen naar de Vleeshal verplaatst om daar de productie voort te zet ten. De werkers van Maras zijn afkomstig uit Iran, Turkije en Bosnië en verrichten hun werkzaamheden gewoonlijk liever in het verborgene, vol gens Lex ter Braak, directeur van de stichting Beeldende Kunst Middelburg. „Zij verte genwoordigen een realiteit die wij liever over het hoofd zien. Zeker als we met vakantie zijn en van het mooie weer willen genieten in volledige vrijheid en leegheid. Door de werkers van Maras te vragen hun werk te doen in het hart van de stad, in een hedendaagse expositie ruimte die bovendien een onderdeel van het stadhuis is, worden zij een onvermijdelijk deel van ons bewustzijn". tal films vertoond waarvan Takemitsu de muziek compo neerde. Het Willem Breuker collectief sluit het festival op 12 oktober af in de Grote kerk in Veere. Samen met het koor nieuwe muziek voert hij psalm 122 voor instrumentalisten, koor en orgel uit. Onder het motto van 'Zeeland uit de kast' spelen verschillen de poppentheaters op tien locaties in Zuid-Beveland zo'n vijfentwintig voorstellingen. Het festival begint op 25 sep tember met de voorstelling Duizendschoon van Martin Mens in Heinkenszand en sluit op 20 september groots af met een rondgang per old-timer- bus, stoomtrein of fiets lang een scala van voorstellingen in de Zak van Zuid-Beveland. Fak Brouwer, die woonde in het grote herenhuis aan het Westsouburgse Marnixplein, was 'n aordigen'. Hij deed uit spraken waar geen mens wat van begrijpen kon en leek zich zelf daarbij nog serieus te nemen ook. Op een keer werd hem door dorpsbewoners raad gevraagd. ,,'November- mist, vorst in de kist', brocht 'n uut. En dae stieng vaoder dan, op 'n snoei'êêten dag in juli z'n lachen in te 'ouwen. Die ouwe Fak Brouwer was zö zot as 'n juun". De 'oplossing' was zo ongekend 'mistig', dat West souburgse ouderen zich ruim een eeuw later nog afvragen wat de oude aristocraat bedoelde. Met de kist in de door Fak Brouwer gebruikte weerspreuk wordt natuurlijk de 'aerepel- kist' bedoeld. Andere weer spreuken die waarschuwen voor een koude winter zijn bij voorbeeld 'onweer in dööd 'out, den 'êêle winter koud' en 'in oktober bie de kachel wèr- me, toet februari van de kouwe kèrme'. Een van de bekendste Walcherse weerspreuken hoort ook in dit rijtje thuis: 'mee Kossemisse op straete, mee Paese op de plaete'. De 'plaete' is de vuurplaat onder het haardvuur, 's Winters vooral een geliefd plekje voor 'de katte en de kinders'. Een uitdrukking die langer is meegegaan dan de 'plaete' zelf, is 'allee, de katte van de plaete!"' (maak eens plaats). Aan het eind van het voorjaar en aan het begin van de lente werden vooral voorspellingen over de groei van het nieuwe gewas gedaan. 'As je in februari de moggen kan ontwaere, doe je d'r goed an je voeder te bewaere' is er zo een. Net als "t is 'n droeven april a 't nie regene wil'. Er is heel wat tijd en geduld voor nodig om al die spreuken op hun waarheid te controle ren. Voor degenen die dat niet op kunnen brengen een laatste spreuk, die je binnen een week kan checken: 'regen vö de preek, is regen vö 'n 'êêle week'. We zullen zien. Marco Evenhuis y#*'/. X'4y/V-• '- 'W> U betaalt all een Se hoogste oorspronkelijke verkoopprijs, j (m.u.v. topjes, t-shirts bermuda's en Jeans) tmsTmr 199 ihock seamfintw UfSSHfMH, De Middelburgse Markt was vorige week doordrenkt met Oosterse luchtjes tijdens de Pasar Malamdie dit jaar voor de tweede keer gehouden werd. Op de foto dans en klederdrachtgroep Ina Ina Sehati, die meerdere keren optrad om authentieke kle ding te showen. FOTO: ANDA VAN RIET. Smits haakt met haar fitness lessen in op de rage dat er de laatste jaren steeds meer op een actieve manier van het strand gebruik wordt gemaakt. Lagen enkele jaren geleden zonaanbidders nog de hele dag in 'hun kuil', tegenwoor dig houden strandbezoekers zich steeds meer bezig met volleybaltoernooien, strand- voetbal en kastelen bouwen. „Mensen van allerlei nationali teiten uit alle lagen van de bevolking steunen en puffen gebroederlijk in de vakantie- zon op de vrolijke beat van een zomerhit. Het schept een merkwaardige band", vertelt Smits. De fitnesslessen wor den gehouden op dinsdag- en donderdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur. binnenhuis Interieurstoffen Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 MAANDAG T/M VRIJDAG VAN 8.30 TOT 20.00 UUR. ZATERDAG VAN 8.00 TOT 1 7LOO UUR.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1