HET OOR (0118)484316 'Het feit dat we nog steeds aan elkaar klitten is erg belangrijk' Verbouwinqs STEÜTEL 3QSg C IMieuwendijk garneert Straatfestival met Culinair Festival Stijging criminaliteit en zedenmisdrijven in Zeeland Verschoore MOLUKSE BUURT MIDDELBURG BESTAAT 35 JAAR sflloniki Voor een WATERBED moet je bij SLEEPTREND zijn! Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: De Molukse buurt in de Middelburgse Stromen- wijk vierde vorige week een 'zomervierdaagse'. Versierde huizen, een grote tent met optredens en een grasveld waarop sportieve wedstrijden werden gehouden vormden de ingrediënten. En met een extra feestelijk tintje. Want de Molukse wijk was toe aan haar zevende lustrum. RMS PZC WEEKBLADEN Grafitty Herkenbaar De Horeca op de Vlissingse Nieuwendijk laat het Straatfestival nog een dagje langer duren. Dankzij een Culinair Festival met allerlei toeters en bellen kan de feestganger ook nog op zon dag 7 juli de nagalm van het Straatfestival ver werken. Het Culinair Festival begint vrijdag en het Straatfestival is zaterdag afgelopen. Weerspreuken (1) Griekse LIVE-MUZIEK zaterdag 6 juli met De Stichting Slachtofferhulp Zeeland schrijft in haar jaarverslag over 1995 dat het aantal gevallen van zware criminaliteit en zedenmisdrijven vorig jaar fors is toegeno men. Het aantal slachtoffers dat door de stichting is opgevangen na een levensbedr eigend misdrijf steeg van tweeënzestig naar maar liefst zevenenzeventig. BRIXON MELKA SHIRTS ^/DDELBV>d Ruim 75 jaar huwelijksreportages op maat muL&m mum Recht t.o. C&A en Blokker 2C' JAARGANG NUMMER 27 3 JULI 1996 Vijfendertig jaar geleden kwa men de eerste Molukse gezin nen vanuit opvangkampen naar hun nieuwe onderkomen in Middelburg: een drietal stra ten in de Stromenwijk waar de families bijelkaar konden blij ven wonen. Nog steeds wonen er voornamelijk Molukse gezinnen in de woningen in de Waalstraat, Rijnstraat en IJs- selstraat. „Wat zo'n wijk nu zo bijzonder maakt? Tja, dat is moeilijk uit te leggen", peinst Marcel Lei wakabessy hardop. Hij is lid van de Molukse wijkraad, die de belangen van de Molukkers behartigt. En hij woont al zijn hele leven in de wijk. ,,'t Is een gevoelsmatige kwestie: je bent hier onder je eigen mensen. Je voelt je hier écht thuis. Goed, ik ben in Nederland geboren en het leven hier is voor mij niet vreemd. Maar je bent en blijft Molukker en je hebt een andere cultuur dan je Neder landse collega's op het werk", vervolgt hij. IE)® Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huls op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: H. Ketting (0118) 484313 (privé (0118) 561220). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlisslnger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. en als Molukker kom je daar niet tussen. Nee, ik denk niet dat de RMS van de een op de andere dag te realiseren is, maar op termijn denk ik toch dat de bom een keertje barst. Ook de Javanen zijn al lang niet zo blij meer met hun rege ring: daar waar geen democra tie is, worden mensen vanzelf ontevreden. En je ziet het nu ook in Timor en West-Papua. Steeds meer mensen verzetten zich tegen het regime". Het ideaal van een vrije Moluk se republiek, de RMS, leeft nog steeds sterk in de Molukse gemeenschap. Ook onder de tweede en derde generatie. Ook Leiwakabessy loopt warm voor de RMS. „Indonesië bestaat niet uit één volk, maar uit een aantal volkeren, met ieder een eigen cultuur. Zo zijn er de Javanen, die het toch nog steeds voor het zeggen hebben, bijvoorbeeld islami tisch, terwijl wij Molukkers meestal christelijk zijn. In Indo nesië worden we gediscrimi neerd; de sleutelposities wor den ingenomen door Javanen In de omgeving van de Moluk se wijk verraadt ook de grafitty op de muren de aanwezigheid van het RMS-ideaal onder jon geren. „Dat is hun manier om zich te uiten", verklaart Leiwa kabessy. „Niet dat ik dat een goede manier vind, maar het geeft wel aan dat ook zij ermee bezig zijn. Dat zie je trouwens ook hier in de wijk: veel jonge ren keren toch terug als ze een poos ergens anders hebben gewoond". Jim Pentury, medewerker van de Activiteitengroep die de zomervierdaagse organiseert, woont ook in de Molukse wijk. „Het feit dat we nog steeds zo aan elkaar klitten is erg belang rijk. Je loopt hier veel gemak kelijker bij elkaar naar binnen, er is een hechte band onder ling. Ik heb ook een tijd in het centrum van Middelburg VInr: Jim Pentury, Martin Pattiasina en Marcel Leiwakabessy. ■F MI FOTO: ANDA VAN RIET. gewoond en dat mis je dan gewoon". De zomervierdaagse is overi gens sinds 1991 een jaarlijks terugkerend evenement. Er wordt van alles gedaan: spelle tjes, een zevenkamp, een pasar Maluku. Dit jaar is door de wijkbewoners een theater show in elkaar gezet die ook in het teken stond van vijfender tig jaar Molukse buurt. „Een enorm succes", vertelt De Horeca Nieuwendijk heeft samenwerking gezocht met de Culturele Raad Vlissingen. Dat is een doorbraak, want vorig jaar knalden de uitbaters van drank- en eetgelegenheden er een eigen festival tegenaan, dwars tegen het - wat genoemd werd - „elitaire karakter" van het Straatfestival in. „We Willen de Nieuwendijk stomweg levendig houden en inspelen op van alles wat er in Vlissingen gebeurt", leggen Sam Alzafari en Theo Verste gen uit. Het tweetal wil liever niet geconfronteerd worden met de perikelen van vorig jaar en zegt: „Het is belangrijk om samen te werken. Dat levert een betere kwaliteit van het product Vlissingen op. We zijn eikaars supplement, ledereen is er bij gebaat dat er samen werking is en niet in de laatste plaats het publiek. Het Straat festival wordt gehouden zoals vroeger. En daar is iedereen mee gebaat". Bij het Culinaire Festival komen de neringdoenden van de Niewendijk de straat op met allerlei hapjes en drankjes. Ook de bakker en de groente man hebben allerlei lekkernij in petto. Hoewel onder meer het Bellamypark dicht in de buurt is waar allerlei optre dens plaatsvinden, komen er ook straatartiesten naar de Nieuwendijk en op de kop van de Nieuwendijk zijn optredens waarbij de betiteling 'optre dens op niveau' alleszins gerechtvaardigd is en dus past - aldus Verstegen en Alzafari - in wat het Straafestival zelf heeft te bieden. „Zonder te snoeven", zo besluiten de beide café- en res tauranthouders hun betoog, „de Nieuwendijk heeft gewoon de beste restaurants van Vlissingen. De straat is bovendien een bijzonder aan trekkelijk uitgaanscentrum, zeg maar super gezellig. En de gemeente is blij dat wij mee doen. Die samenwerking heeft een positieve uitstraling en samen maken we ons heel sterk. We organiseren allerlei activiteiten en we merken dat de mensen ons steeds beter weten te vinden. Overigens ook om gewoon een avondje te stappen". Pentury. „In een aantal sketches met zang en dans kreeg het publiek een overzicht te zien van de geschiedenis van de wijk. Heel herkenbaar en harstikke goed". Op de laat ste avond van de vierdaagse werd er in de tent een groot feest gehouden. „Ook dat was heel mooi. Vooral het optre den van Bintang Maluku, de band rond Rudy de Queljoe. Als laatste hebben de band en het publiek gezamenlijk het Molukse volkslied gezongen. Echt uniek", geniet hij nog na. Martin Pattiasina is voorzitter van de Activiteitengroep. Ook hem moet van het hart dat de theatershow geweldig was. „Een enorm succes. De hele vierdaagse trouwens. We heb ben er ook enorm veel tijd in gestoken. Én alles met eigen middelen en een beetje spon soring gedaan, zonder subsi die", benadrukt hij. Wi Veere bestaat zevenhonderd jaar. De rijke geschiedenis van het stadje is beschreven in het boek 'Veere, van vissersbuurt tot vestingstad', dat samen met een maquette van Veere in 1813 een mooi beeld geeft van de ontwikkeling van het stadsbeeld. De rooms-katholieke Petrus en Pauluskerk in Middelburg bestaat honderdvijftig jaar. Pastor Peter de Rooij vertelt over zijn parochie. Verder: een internationaal schaaktoernooi in Vlissingen, Rikkie Rups in het Zeeuws Biologisch Museum, informatie van de overheden en handige van-dag-tot-dag-agenda's. Tot enkele tientallen jaren geleden bestond er geen Erwin Krol of John Bernard. De mensen maakten hun eigen weerbericht. Vooral in de landbouw en visserij was (en is!) men daar heel bedre ven in. Er werd gebruik gemaakt van allerlei kleine regeltjes, waaraan het weer zich zou houden. En om die regeltjes te onthouden, wer den ze in spreuken samenge vat. Daar zijn er in de loop der tijd heel wat van in 'Walchers Plat' besproken. Maar er zijn er zoveel, dat het wellicht aardig is om er nog eens een paar afleveringen aan te wijden. De basis van veel Walcherse weerspreuken zou wel eens heel oud kunnen zijn. Er komen namelijk zeer veel namen van Roomse heiligen in voor. Teveel 'paapse supersti tiën' voor een zo door en door protestants gebied als Walche ren. Over een paar weken (25 juli) is het bijvoorbeeld Sint Jacob, of op z'n Zeeuws Sint Jaep. Een weerspreuk die daarbij hoort is 'briengt Sint Jaep 'n 'elderen dag, gloof dan da je fruit verwachte mag'. Talrijk zijn de spreuken rond Sint Jan (24 juni). Een paar voorbeelden: 'vó Sint Jan neemt de zêêe de buuen an, vroege aerepels en peeën as flessen krieg je dan'. Snel uit gegroeide aardappels en magere suikerbieten dus. Een hele duidelijke is ook 'regen op Sint Jan die den oest bederve kan'. Eén van de bekendste Wal cherse weerspreuken is wel 'regent 't op Sinte Margriet, dan ei je zes weken regenver- driet'. Sint Margriet valt op 20 juli. Maar als het die dag inder daad regent, hoeft u zich nog niet echt ongerust te maken, want 'wat a Griete bevuult eit, kan Lêêne nog goed maeke'. Oftewel de zes weken regen, die Sint Margriet ons heeft aangedaan, kunnen gestopt worden door goed weer met Sint Helena, 15 augustus ('aol- foest). Gelukkig maar. Marco Evenhuis i berco J lange vorststraat - goes bij: Gravenstraat 6, Middelburg Tel. 0118-613022 Reserveren gewenst Straatartiesten bepalen deze week het stadsbeeld in Vlis singen. FOTO: ANDA VAN RIET. - duidelijke garanties - uit voorraad leverbaar - laagste prijs garantie ER ZIJN AL MEER DAN IS SLEEPTREND WATERBEDSPECIAALZAKEN IN NEDERLAND INFO 057 fm Am Sleept rend 7ÊP23720 ÏSSSSmIWATERBEDDEN Wijngaardstraat 49 tel. 0113 -221852 De Stichting Slachtofferhulp Zeeland verleent hulp aan mensen die slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een verkeersongeval. De geboden hulp kan zowel van materiële als immate riële aard zijn. De hulpverle ning is erop gericht om de schade zoveel mogelijk te beperken of zelfs geheel weg te nemen. In haar jaarverslag con- steert de stichting een schokkende toename in de aantallen verschillende mis drijven en verkeersongeval len. Zo steeg het aantal slachtoffers dat hulp zocht na verkrachting van drieën vijftig naar zevenenzeven tig. Het aantal dodelijke ver keersongevallen steeg met 22%, wat wil zeggen dat er vorig jaar zesenveertig mensen om het leven zijn gekomen op de Zeeuwse wegen. 1 voor 69,- 2 voor98,-

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1