Stomerij Veldman breidt uit SHOWROOM VERKOOP Naar Hellendoorn met Trekpleister Zomeruniversiteit in teken van Zeeuwse ontwikkeling Op vakantie? Ga eerst naar GWK! Vlissings schaaktoernooi met internationale grootmeesters BouwCenter« DeJagerTolhoek SBouwCenter DeJagerTolhoek Vleeshouwerij Sturm in nieuwe handen 06 0220003. met de Zeelandkaart. Geld voor open leslokaal Zeeuws Biologisch Museum De Zeelandkaart. Anderhalve eeuw Petrus en Pauluskerk De Zeelandkaart. Zo'n zestig tot negentig schakers uit binnen- en buitenland strijden van 6 tot 12 juli om de eerste plaats in het tweede Zeeland Open Toernooi Vlissingen. Onder de deelnemers bevinden zich verschillende schaakgrootmeesters zoals de voormalige trainer van Kasparov Vladimir Bagi- rov, Jaan Ehlvest uit Estland die vijftiende op de wereldranglijst is en de befaamde Duitse scha ker Vlastimil Hort. Voorafgaand aan het toer nooi speelt Vladimir Bagirov een schaaksimul- taan tegen maar liefst dertig uitdagers. Stomerij Veldman aan de Gortstraat in Middel- De af9e9.even kleding wordt burg is uitgebreid met een wassserij. Ed Veld- cimuit'gerefnigd."oat wil zit man heeft in de afgelopen vijf jaar zijn zaak gen dat de vloeistof, waarmee opgebouwd van 'niets naar iets', zoals hij zelf de vlekken worden verwijderd, met naar het riool worden Vleeshouwerij Sturm aan de Middelburgse Veersesingel is onlangs overgenomen door de zussen Coby Hamelink en Arianne van Sluijs. Beide zussen werkten voorheen als chef van de vleesafdeling in een supermarkt. ROOMSKATHOLIEKEN VIEREN FEEST tot fcj, kontm Sleept De slaapwinkel met advies. In de Trekpleister in de Vlissingse Lange Zelke zijn afgelopen vrijdag de prijzen uitgereikt van een slagzin-wedstrijd die de keten van drogiste rijen organiseerde. De N.V. Elektriciteits-produktiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ heeft een bedrag van vijf tienduizend gulden geschonken aan het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het museum wil het geld gebruiken om een 'open leslokaal' te bouwen in de heemtuin Hortus Zelandiae die rond het kasteel Westhove is aan gelegd. In de gebouwen van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen vindt van 26 tot en met 30 augustus de negende editie van de Zomeruniversiteit Zeeland plaats. Dit jaar staan er acht studiebij eenkomsten van een dag, een bijeenkomst van een middag, een symposium en een vierdaagse summercourse op het programma. Daarnaast zijn er drie debatavonden. Heel wat waard als recreatiekaart. Legende De parochianen van de rooms-katholieke Petrus en Pauluskerk in Middelburg vierden afgelopen zondag het honderdvijftigjarig bestaan van hun kerk. Zo'n vierhonderd gelovigen bezochten de jubileummis, waarin Peter de Rooij - pastor in de Petrus en Pauluskerk - terugblikte op het ver leden. Priesterwijding Heel wat waard als winkelkaart. Woensdag 3 juli 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Zeeuws kampioen Hans Groffen (links) en jeugdspeler Christiaan Cevaal bereiden zich voor op het schaaktoer nooi. De Vlissingse schaakvereni ging organiseerde vorig jaar voor het eerst een toernooi van dergelijke omvang. „Omdat het zo'n succes was pakken we het dit jaar nog wat groter aan. We hebben nu ster kere spelers naar Vlissingen weten te halen", vertelt mede organisator en Zeeuws kam pioen Hans Groffen. Het Vlis singse schaaktoernooi is ech ter niet bedoeld als kampioen schap waar alleen topschakers aan deel nemen. Groffen: „Het leuke is juist dat schakers van alle rangen en standen mee kunnen doen. Zo krijgen min der sterke spelers ook eens de kans om tegen een echte top per te schaken". Als extra attractie voor het publiek heeft de schaakclub dit jaar een schaaksimultaan georganiseerd. De beroemde speler Vladimir Bagirov speelt op 5 juni vanaf 20 uur op de Vlissingse boulevard tegen dertig Zeeuwse schakers. „Als het goed weer is spelen we gewoon buiten, tegenover het Arion hotel. Maar als het weer dat niet toelaat moeten we een binnenlocatie zien te vinden. Waar we dan precies naar uit wijken weten we nu nog niet, maar het zal in ieder geval op de boulevard zijn", vertelt Groffen. Het toernooi zelf wordt gehou den in het clubgebouw in de voormalige Sint Paulusmavo aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. Vanaf zaterdag 6 juli worden dagelijks vanaf 18.30 uur de eerste zes ronden van het toernooi gespeeld. Op vrijdag 12 juli wordt de zeven de en laatste ronde gehouden om 13.30 uur waarna om 19.30 uur de prijzen worden uitge reikt. Groffen: „We spelen bewust 's avonds, zodat de spelers overdag nog kunnen genieten van zon, zee en strand. Vorig jaar was het schitterend weer en toen bleek deze formule prima aan te slaan". ze9l« afgevoerd. Via een leidingstel sel wordt de reinigingsvloei stof verhit tot rond de 25 gra den Celcius. Bij deze tempera tuur is de werking optimaal. Vervolgens loopt de vloeistof terug in een reservoir en kan worden hergebruikt". Veldman wijst erop, dat deze wijze van werken niet milieu belastend is en nare geurtjes in de zaak voorkomt. „Als extra service naar de klan ten toe hebben we nu ook een wasserij. Vooral tafel- en bed linnen van horecagelegenhe den kunnen we goed reinigen en naar wens voorzien van een extra appret. Bij stoffen servet ten bijvoorbeeld, die op een speciale manier moeten wor den gevouwen kunnen we de hoeveelheid benodigde stijfsel aanpassen aan de behoefte. We hebben nu een wasmachi ne van 22 kilo en een droog- machine met een capaciteit van 20 kilo. Een dekbed ziet er na reiniging weer als nieuw uit. Het wassen van een damasten tafellaken van zo'n vijftien meter lang (en die bestaan hoor) is met deze machines een peuleschil. We hebben daarnaast een mangel, waardoor het gereinigde goed zo glad als een spiegel wordt gestreken". „In de afgelopen vijfjaar heb ik de klanten zo goed mogelijk willen voorlichten over de wij ze waarop ze met vlekken moeten omgaan. Dat wil zeg gen dat ik de klanten adviseer om af te blijven van vetvlek ken. Met water wrijven over een vetvlek op een zijden of viscose blouse geeft kleurver andering, ofwel een lichte vlek. De mensen komen dan hier en vragen me dan of die verkleu ring nog bijtrekt. Het kwaad is dan al geschiedt. Met een retoucheerstift kan ik enigszins de verkleuring bijwerken, maar het is lapwerk. Daarom is mijn advies bij vetvlekken altijd de stomerij het werk te laten doen". Als voordeel van een stomerij noemt Veldman dat een wol len trui na drie of vier maal 'gewoon' wassen gaat lubbe ren, terwijl dit niet gebeurt bij reiniging door de stomerij. „De kleding blijft duurzamer. De mensen kunnen eigenlijk langer met hun kleding doen". Coby Hamelink: „We kunnen zelfs iets verzinnen voor gasten die liever vegetarisch eten". Zus Arianne was helaas verhinderd om op de foto gezet te worden. Coby Hamelink vertelt: „Eigen lijk wilde ik graag zelfstandig aan de gang, maar ja, mijn man ziet het slagersvak niet zo zitten en alleen kan je het niet. Via een leraar van de slagers vakschool kreeg ik te horen dat slager Sturm er na zesendertig jaar mee op wilde houden. Samen met Arianne, die dezelfde opleiding als ik heeft, durfde ik de zaak wel over te nemen". De stijl van de ambachtelijke slagerij is geheel dezelfde gebleven. De zussen willen De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice Zeelandkaart: Heel wat waard eigenlijk niets veranderen aan het huidige concept. „We gaan op dezelfde voet verder. Dat wil zeggen dat we gewoon doorgaan met brood, kaas en kleine kruidenierswaren te ver kopen naast de vleesproduk- ten. Ook de naam van de zaak willen we voorlopig niet veran deren. Toch vinden we vlees houwerij een beetje ouderwets klinken, dus dat wordt in de toekomst waarschijnlijk gewoon 'slagerij' „Onze specialiteiten zijn lams- en rundvlees. We kunnen onze klanten garanderen dat het rundvlees afkomstig is van Zeeuwse koeien. Het is dus uit gesloten dat dit rundvlees besmet is met het gevreesde BSE", zegt Hamelink. „Dat was in de supermarkt toch anders. Ik merkte dat de klanten arg wanend waren over de her komst van het vlees. Ik moest de mensen ervan overtuigen dat de kwaliteit goed was. In mijn eigen zaak merk ik dat de mensen minder argwanend zijn en er het volste vertrou wen in hebben dat het rund vlees van goede kwaliteit is". Arianne van Sluijs vestigt de aandacht op de service die geboden kan worden bij fees ten en partijen. „Mensen kun nen hier een tafelhoge barbe cue huren. Zo'n barbecue is groot genoeg voor een feest van ongeveer vijfentwintig mensen. Wij kunnen dan zowel het vlees als het stok brood en de salade erbij ver zorgen". Voor een koud buffet draaien de zussen hun hand ook niet om. „Mensen kunnen hier in principe terecht met al hun ideeën. We weten zelfs iets te verzinnen voor gasten, die lie ver vegetarisch eten". 1 iiiiÜiiiiiiiiiiiuii B MIIIIIIIHIIUII L Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tot en met zaterdag m Deuren a Kasten s Keukens Tegels Sanitair Alles voo bouw en interieur Profiteer van onze grote showroom modellen verkoop. Wij maken ruimte voor onze nieuwe collectie en u profiteert. LATTENBODEMS BOXSPRINGS WATERBEDDEN SPIRAALBODEMS MATRASSEN HOOFDKUSSENS DEKBEDDEN BEDTEXTIEL SLAAPKAMERS KASTEN TMC Goes, Marconistraat 13, Tel. (0113)-250495 Winnaar Gayo Nalbandjan en zijn gezin ontvangen de kaartjes uit handen van Jenny Slough van de Trekpleister (rechts). Klanten van de Trekpleister konden aan de wedstrijd deel nemen door een slagzin over het attractiepark Hellendoorn af te maken en de streepjesco de van een pak luiers op de deelnamekaart te plakken. Uit handen van bedrijfsleidster Jenny Slough ontvingen Gayo Nalbandjan en zijn gezin vijf kaartjes voor het attractiepark. Nalbandjan had de origineel ste slagzin gemaakt en was door de Trekpleister uitverko ren om naar Hellendoorn te gaan. De elektriciteitsmaatschappij schenkt jaarlijks een bedrag van vijftienduizend gulden aan een instelling of organisatie die zich bezig houdt met milieueducatieprojecten. De afgelopen drie jaar is de stich ting het Zeeuws Landschap gesponsord door de EPZ. Het 'open leslokaal' dat het Zeeuws Biologisch Museum van het geld wil bouwen is een plekje in de heemtuin dat niet of beperkt zichtbaar is vanaf de rest van de heemtuin. Hier kan de afdeling educatie van het museum veldwerk uitwerken of zich met een groep van zo'n vijfentwintig kinderen terug trekken voor natuureducatie. Stanleyweg 2 Goes (bij de Zeelandhailen) tel. 0113 -24 66 00 Geopend: dinsdag tot en met zaterdag m Deuren Kasten m Keukens a Tegels ss Sanitair Alles voor bouw en interieur In totaal verzorgen een kleine zoals natuur, milieu, ruimtelij- tachtig personen uit de univer sitaire wereld, de overheid en het bedrijfsleven lezingen over uiteenlopende onderwerpen. Vrij centraal in de Zomeruni versiteit staan dit jaar de ruim telijke ordening en regionale ontwikkeling in Zeeland. In afzonderlijke dagprogramma's worden thema's behandeld ke ordening, verkeer en ver voer en water. De zomeruni versiteit wordt afgesloten met een symposium over integrale planvorming in Zeeland. De studiedag 'rechten van de patiënt' speelt in op nationale en internationale ontwikkelin gen op het gebied van de rela tie tussen patiënt en medisch- en verzorgend personeel. De bijeenkomst 'De invloed van de VOC' haakt in op het jaar van de VOC en verduidelijkt het belang van de VOC voor de ontwikkeling van Zeeland en Nederland vanaf de zeventien de eeuw. In Green White Hotel Oostkapelle wordt een vier daagse summercourse met als thema 'Duurzame inrichting van de leefomgeving' gehou den. Er wordt dieper ingegaan op de vraag hoe duurzaam heid kan worden verbonden aan de vele sectorale vakdisci plines en beleidssectoren in Nederland. De cursus is speci fiek bedoeld voor mensen die beroepshalve bij dit onder werp betrokken zijn. Kom voor u op vakantie gaat eerst langs GWK. U kunt bij GWK 7 dagen per week van 's ochtends vroeg tot 's avonds terecht voor diverse ANWB-diensten, onder andere: - Diverse reisverzekeringen van Unigarant (ANWB), - ANWB-lidmaatschap, - ANWB-Internationale Reisbrief (én Aanhangwagensupplement), - ANWB-Internationaal Kampeercarnet. Maar ook voor: - Zwitsers Autobahnvignet, - tolwegkaart Italië, - diverse binnen- en buitenlandse telefoonkaarten. En natuurlijk: - buitenlands geld en travelers cheques (uit voorraad leverbaar). Als u minimaal f 500,- wisselt bij GWK ontvangt u gratis een handige gids met informatie over eet- en drinkgewoontes in Europa! GWK-Vlissingen, Stationsplein 7, 4382 NN Vlissingen, telefoon (0118) 46 59 49. Geopend maandag t/m zaterdag 8.00-18.00 uur en zondag 10.00-17.00 uur. Ed Veldman: „Kleding blijft duurzamer niet alleen omdat hij drie jaar geleden als priester in dienst trad van de kerk, vertelt hij: „Ik ben zelf grootgebracht in deze parochie; ik ben er gedoopt, heb er de communie gedaan en het vormsel ontvangen". Bovendien werd De Rooij ook tot priester gewijd in de Petrus en Pauluskerk. Naast de Middelburgse parochie zijn er nog drie rooms-katholieke gemeen schappen op Walcheren. In totaal wonen er ongeveer twaalfduizend katholieken op het eiland. De Middelburgse parochie is met naar schatting vijfduizend leden de grootste, vertelt De Rooij. Hij voegt eraan toe dat dat aantal mis schien niet helemaal loepzui ver is: „Er zitten zeker mensen tussen die zich wellicht niet meer katholiek noemen, maar die zich nooit lieten uitschrij ven bij de kerk". De groep mensen die wekelijks naar de kerk gaan is aanzienlijk kleiner: volgens De Rooij bezoeken wekelijks vierhonderd mensen één van de kerken in de Mid delburgse parochie. „Met uit schieters op hoogtijdagen als Kerstmis natuurlijk: dan zijn de zeshonderd plaatsen niet vol doende om iedereen te kun nen laten zitten". Jan Sies is één van de actief bij de kerk betrokken parochia nen. Hij weet veel van de geschiedenis van de kerk af. Zo hangt er in de Mariakapel een schilderij van 'Onze Lieve Vrouw van den Polder'. Sies vertelt over de legende van het schilderij: „In de veertiende eeuw wilde men de kerk van Vrouwenpolder verfraaien met een Maria-afbeelding. Een rondreizende gezel zou de beeltenis schilderen, maar ver dween zonder spoor. De legende wil dat een engel het schilderij vervolgens gemaakt heeft en Vrouwenpolder werd een bedevaartsplaats". Het originele schilderij ging verlo ren bij een dijkdoorbraak aan het eind van de vijftiende eeuw en daarom werd er een -tweede schilderij gemaakt van Onze Lieve Vrouw van den Pol der. „Dat schilderij is op de één of andere manier kwijtge raakt en dook in 1926 op in Brugge, waarna een pastoor uit Middelburg het terugbracht naar Walcheren. Toen de eer ste Petrus en Pauluskerk in de Lange Noordstraat verwoest werd, kon het schilderij nog net gered worden. Nu hangt het in de Mariakapel". Wie het schilderij eens van dichtbij wil zien, kan vooralsnog alleen op donderdag terecht in de Petrus en Pauluskerk. De Rooij: „De Petrus en Pauluskerk is iedere donderdag geopend voor publiek. We zijn wel aan het kijken of we dat uit kunnen breiden of dat de kerk op ande re dagen misschien beperkt opengesteld kan worden, 't Is jammer dat je tegenwoordig niet altijd meer naar binnen kunt lopen". De eerste H.H. Petrus en Pau luskerk stond in de Lange Noordstraat, vertelt pastor De Rooij. Het gebouw was opge trokken in destijds gebruikelij ke 'waterstaat-stijl', met een koepel op het dak en een zui len-ingang. Op 5 mei 1846 werd de kerk ingezegend door de wijbisschop baron Van Wij- kersloot. „Zo'n wijbisschop deed eigenlijk niets anders dan stad en land afreizen om over al kerken te consacreren, in te wijden. En het mag duidelijk zijn: 5 mei was voor ons zelfs vóór de tweede wereldoorlog al een klein beetje bevrijdings- j dag", grapt hij. Het gebouw in de Lange Noordstraat werd tijdens het bombardement op Middel burg op 17 mei 1940 totaal ver woest. In het katholiek militair tehuis aan de Blindehoek werd daarop een noodkerk inge richt. Ondertussen werd hard gewerkt aan de bouw van een gloednieuwe kerk in de Lom bardstraat, naar een ontwerp van de Haagse architect C.M. van Moorsel. Tien jaar na het bombardement, om precies te zijn op 5 juli 1951, was de gloednieuwe Petrus en Paulus kerk in de Lombardstraat klaar om ingezegend en gebruikt te worden. Pastor De Rooij kent de kerk als geen ander. En dat komt Peter de Rooij (links) en Jan Sies in de Petrus en Paulus kerk. FOTO: ANDA VAN RIET. y

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15