Provincie Zeeland Statenvergadering VERSTRATEN ff enWALH0UT&, ■BouwCenter De JagerTolhoek unicef Wand- en vloertegels GRANDIOZE TUINMEUBELSHOW! mbouwreservoir/ wandcloset combinatie Officiële Mededelingen HOGE KORTING De nieuwe UNICEF wenskaarten, spellen en geschenken zijn er! Woensdag 19 juni 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Boswet en Vogelwet Ouderenbeleid Vrijdag 28 juni vergaderen Provinciale Staten. Traditiegetrouw gebeurt dat in de Statenzaal van het Abdijencomplex, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de debatten, of een deel ervan, te volgen. Milieu Ontwerp-bodemsane- ringsprogramma 1997 schitterende collectie tuinbanken Maaien: een genot! Toptechniek voor prof-kwaliteit GROENLEER GOES adverteren in DE EMM DE VLISSINGER in diverse kleuren en maten incl.bedieningspaneel wit HET GROOTSTE BOUWARSENAAL VOOR DE VAKMAN U steunt met uw aankoop de kinderen in de wereld. Abdij Nieuws De provincie heeft een aantal taken overgenomen van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Voor een belangrijk deel gaat het om uitvoering en handhaving van 'natuurwetten'. De Boswet en Vogelwet zijn twee van de vijf wetten die de provincie gaat uitvoeren. De andere drie wetten zijn: Natuurbeschermingswet, Jachtwet en Natuurschoonwet. De aktiviteiten die voortvloeien uit de Boswet passen in het bosbeleid zoals de provincie dat al langer voerde. Meer bos is een van de doelstel lingen van het beleid. Maar nu terug naar de wet. Kapmelding Wie bos wil vellen, moet dat voortaan melden bij GS. Binnen een week is er antwoord. Aan het toestaan van kappen zit als regel de verplichting (binnen drie jaar) tot herplanten vast: meestal op dezelfde plek, soms elders. Een kapmelding hoeft niet te wor den aangevraagd voor het weg halen van bomen en struiken rond een erf en een fruitteler kan ook gewoon zijn gang gaan met kap pen of uitdunnen van boomgaard of windschermen. Vrijgesteld van de kapmelding zijn onder meer ook boeren die bos hebben aan gelegd voor het produceren van hout. Vogelwet De Vogelwet beschermt de in het wild levende vogels, behalve de soorten die in de Jachtwet zijn genoemd en tamme duiven en knobbelzwanen. De provincie krijgt vooral te maken met de uitzonderingen die de bescherming opheffen. Buiten de broedtijd zijn spreeuwen, husmussen, kokmeeuwen en zilvermeeuwen onbeschermd. Maar wie iets tegen deze vogels wil ondernemen en geen jachtakte heeft, moet een vergunning aanvragen. De criteria voor een vergunnning zijn onder meer: schade aan landbouwgewassen, flora en fauna en als bijvoorbeeld de verkeersveiligheid of volksgezondheid in het geding is. Laser Voor vergunningen en meldingen kunnen belanghebbenden terecht bij het bureau Laser (Landelijke Service bij Regelingen) dat ook werkt onder de vlag van de provincie Zeeland. Het adres van Laser is: postbus 1191, 3300 BD Dordrecht, tel. 078 6395395. Boswet en Vogelwet is het tweede artikel in de serie over natuurtaken van de provincie. Eerder ging het over de Natuurbeschermingswet. De volgende week komt in ieder geval de Jachtwet aan bod. Informatie De serie is ontleend aan Milieutijdingen dat gratis is op te vragen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 631400. Het beleid voor ouderen is de laatste jaren sterk aan het veranderen. De onzekerheid over het rijksbeleid neemt toe. Dat neemt niet weg dat GS samen met onder meer tehuizen en instellingen voor thuiszorg er hard aan trekken om een nieuw plan voor de ouderenzorg van de grond te tillen. Over de stand van zaken op dit moment is een informatieblad beschikbaar onder de titel Naar een nieuw ouderenbeleid. Ingegaan wordt op de ontwikkelingen in de verschillende regio's, financiële (on)zekerheden, bouwkundige inventarisatie, wachtlijsten en crisisopvang. Het informatieblad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 631400. De bijeenkomst van Provinciale Staten begint 's ochtend om 10.00 uur. Hoe laat het is afgelopen valt niet te voorspellen. Dat hangt niet alleen af van het aantal onderwerpen, maar ook of de statenleden opmerkingen hebben over voorstellen en wat voor reacties dat weer oproept van de zijde van GS of van andere fracties. Behalve een aantal ingekomen stukken staan deze keer elf voorstellen op de agenda waarover de statenleden een besluit moeten nemen. Onderzoek jeugdzorg Wat GS betreft kan de Stichting VMC Zeeland rekenen op een ton subsidie voor een onderzoek naar omvang en aard van de behoefte die jongeren kunnen hebben aan jeugdzorg. Bekend is wel hoeveel hulpvragen binnenkomen bij instellingen voor jeugdhulpverlening, jeugdbescher ming en geestelijke gezondheids zorg voor jeugdigen. Maar of dat een goed beeld geeft van de wer kelijke behoefte aan hulp en of het hulpaanbod de vraag dekt is maar de vraag. Vandaar het onderzoek. Daarna kan bekeken worden hoe het aanbod is af te stemmen op de vraag en hoe problemen zijn te voorkomen. Toerisme en economie Voor het ondersteunen van be langrijke economische of toeris Aandacht voor moderne architectuur en vormgeving. tisch/recreatieve plannen put de provincie uit twee fondsen. Het Sociaal-economisch Ontwikke lingsfonds en het Toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds. Het is de bedoeling beide fondsen samen te voegen. Voor toe risme/recreatie brengt dat met zich dat met name thema's als professionalisering, kwaliteits verbetering, plattelandstoerisme, cultuurhistorie en natuur meer aandacht krijgen dan voorheen. De nieuwe naam voor het fonds luidt: Regeling Economisch en Toeristisch Ontwikkelingsfonds. Voor infrastructuur komt jaarlijks een bedrag beschikbaar van 1 min, voor toerisme en recreatie vier ton en voor regionale ontwik keling, visserij, veeteelt, land- en tuinbouw, innovatie, technologie en telematica gezamenlijk 1 min. Sexuele gezondheid Een aantal hulpverleningsinstel lingen en gynaecologen hebben elkaar gevonden in het samenwerkingsverband Sexual health clinic Zeeland (SHC). Iedere deelnemer aan SHC zegt in toenemende mate te maken te hebben met slachtoffers van sexueel geweld en het gemis aan preventie. Aan dat laatste wil SHC gaan werken. De kosten zijn de komende drie jaar geraamd op bijna 1,5 ton. Omdat ook de door gemeenten gesubsidieerde GGD meewerkt en een bedrag op tafel legt van 23.000,-, redeneert SHC hebben de gemeenten al een bijdrage geleverd. Aan de provincie is vervolgens een subsidie gevraagd van bijna 125.000,-. GS willen niet subsidiëren omdat preventie een wettelijke taak is voor de gemeenten. SHC maakte bezwaar tegen deze beslissing. De externe commissie voor bezwaarschriften merkt op dat GS niet het bevoegde orgaan is om te beslissen. Vandaar dat het laatste woord aan de staten is. Architectuur De provincie wil meer aandacht schenken aan architectuur. Onder meer door iedere twee jaar een architectuurprijs beschikbaar te stellen, mee te werken aan bij voorbeeld tentoonstellingen over moderne architectuur, voorlichting en contactdagen voor architec tuur. Dat staat beschreven in de notitie Het Zeeuwse Gezicht; uit gangspunten voor het provinciale architectuurbeleid. Het is aan de staten de notitie vast te stellen en een bedrag van 50.000,- per jaar vrij te maken om zaken ook werkelijk op te kunnen pakken. Provincies van de Toekomst Onder het motto Provincies van de Toekomst is landelijk een dis cussie gaande over de werkwijze van de provinciale besturen; zo ook in Zeeland. De statenleden krijgen onder meer de vragen voorgelegd of het wenselijk is de werkwijze van de staten zelf te wijzigen en of het een goede zaak zou zijn als de provincie eens wat meer de discussie zou aangaan met de diverse belanghebbenden bij koerswijzigingen in beleid. Landinrichting De provincies zijn nu gezamelijk verantwoordelijk voor de program mering van de landinrichting en grondverwerving, ook voor natuur. Vroeger was dat een zaak van het ministerie van Landbouw, natuurbeheer en Visserij. De staten wordt gevraagd accoord te gaan met Provinciaal Meerjarenprogramma. Het programma is eigenlijk een opsomming van eerder vastgestelde projecten die nu aan de beurt zijn om ze voor te bereiden of uit te voeren. Budgetfinanciering De Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie ontving tot nu jaar een bedrag aan subsidie. Dat bedrag moet ieder opnieuw worden vastgesteld. Dat kost veel papierwerk en menskracht. GS stellen voor over te gaan op budgetfinanciering. Dat komt er op neer dat er een beleidsplan ligt over meerdere jaren waar GS achter kunnen staan. Met andere woorden, het werk moet doorgaan en dus is afgesproken dat de vereniging de komende vier jaar kan rekenen op subsidie. Cultuurverandering Bij een reorganisatie gaat het meestal niet alleen om een verandering van de structuur. Ook de cultuur van een bedrijf is aan verandering toe. Dat geldt ook voor de provincie. Voor nieuw komers geen probleem. Voor mensen die vaak al jaren op een bepaalde manier hebben gewerkt en voor leidinggevenden is dat soms wat lastiger. Hoe pak je dingen aan? Daar zijn cursussen, uitwisselingen en trainingen voor. GS stellen voor hiervoor 100.000,- uit te trekken. Tot slot Aan het eind van de vergadering krijgen de statenleden drie begrotingswijzigingen voorgelegd. De agenda van de staten vergadering en de bijbehoren de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het ontwerp-bodemsane- ringsprogramma 1997, een onder deel van het milieuprogramma 1997-2000 van de provincie Zeeland, vastgesteld. In het ontwerp-programma staat op welke locaties in 1997 onderzoek dan wel sanering van de (mogelijk) vervuilde bodem is gepland.. Ook is een stand van zaken van de onder zoeken en saneringen op de overi ge (mogelijk) verontreinigde loca ties opgenomen. Het ontwerp-programma ligt ter inzage in de zeeuwse gemeen tehuizen, de zeeuwse biblio theek in Middelburg, de openbare bibliotheken in Axel, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Het ontwerp-programma met de op het moment beschikbare rapporten ligt ter inzage bij de provincie Zeeland, Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg en in de ge meentehuizen, voor wat betreft de onderzoeken op locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeente. Een ieder kan tot en met 19 juli 1996 schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-programma in dienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten zullen daarna het bodemsaneringsprogramma, als onderdeel van het milieupro gramma 1997-2000, vaststellen. Een ontwerp-programma kan wor den aangevraagd bij het informatie centrum provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg (0118-631400). Saneringsplan Kleverskerkseweg 65 Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een saneringsplan betref fende de bodemverontreiniging op de lokatie Kleverskerkseweg 65 te Middelburg ontvangen van Metaalhandel Tonny Leynse B.V. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) goed te keuren. De ontwerp-beschikking ligt van 19 juni tot en met 16 juli 1996 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis van Middelburg, werkdagen van 8-12 en 13-17 uur en (na telefonische afspraak 0118- 675000 tst. 241) op donderdag avond van 18-21 uur. (kunststof - teak - Iroko geïmpregneerd grenen) Partij kussens met TUINCENTRUM Veerseweg 124a, 4332 BJ Middelburg I Rü"n<! parkeer Telefoon: 0118-612380 - Fax: 0118-615629 U egenhe'd met een bosmaaier van Groenleer Hoog gras, onkruid en wildgroei kunnen m.b.v. een bosmaaier van STIHL in een oogwenk worden gemaaid. Albert Plesmanweg 5 Ind.terrein De Poel 1 3e bedrijf rechts - Goes. Tel. 0113 - 212820 Showroom geopend van ma. t/m vrijd. 8.00 - 17.00 uur zat. van 9.00 - 15.00 uur VERKOOP - REPARATIE VAN ALLE MERKEN OPVALLEND GOED! f361 35{e*c I BTW) Goes Stanleyweg 2 (bij de Zeelandhallen) Tel. 0113 - 246690 Vlissingen Industrieweg 11 Tel. 0118 - 410444 Geopend maandag t/m vrijdag 7.30 - 17.00 uur zaterdag 8.00 - 12.00 uur

de Vlissinger | 1996 | | pagina 9